10 Adımda Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

kredi-karti-ekstresi

Kredi kartı ekstresi nedir ve kredi kartı ekstresi öğrenme işlemi hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Kredi kartı ekstresi kart kullanımında önemli bir dökümandır. Kredi kartı hesap özeti içerisinde yer alan hesap kesim tarihi, asgari tutar, son ödeme tarihi gibi bilgiler hakkında yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

1- Kredi Kart Ekstresi Nedir?

Kredi kartı ekstresi, diğer adı hesap özeti olan kullandığınız kredi kartı ile yaptığınız alışverişlerin listesini görebileceğiniz, hangi alışverişi hangi tarihte yaptığınızı öğrenebileceğiniz kısacası yapılan kredi kartı ile yapılan harcamaların özetinin bulunduğu belgedir.

Kısaca kredi kartı ekstresi ne demek derseniz,kredi kartıyla yaptığınız harcamaların özetidir.

Kredi kartı ekstresi örneği için aşağıdaki görsele bakabilirsiniz. Örnek kredi kartı ekstresi bu şekildedir, ancak bankadan bankaya göre ekstre biçiminde değişiklik olabilir. Bu örnek Axess Kredi Kartı ekstresidir.

axess-kredi-karti-ekstre

2- Kredi Kartı Ekstresinde Neler Görülür?

-Kredi kartı ekstresinde kredi kartınızı kullanarak yaptığınız alışverişlerin tamamını görebilirsiniz. Görebileceğiniz bu alışverişler hesap kesim tarihinde önce yapmış olduğunuz alışverişlerdir.

-Kredi kartı ekstresinde dönem borcunuzu görebilirsiniz.

-Kredi kartı ile yaptığınız harcamalar için asgari ödeme tutarı bilgisi kredi kartı ekstresinde görülebilir.

-Kredi kartı borcunun son ödeme tarihi görülebilir.

-Kredi kartı ile için belirlenen hesap kesim tarihi kredi kartı ekstresinde yazmaktadır.

-Kredi kartı ekstresinde geçmiş dönem borcu bulunuyorsa görebilirsiniz.

Kredi kartı borç sorgulama için kredi kartı ekstrenize bakabilirsiniz.

kredi-karti-asgari-tutar

Kredi kartı hesap kesim tarihini isterseniz değiştirebilirsiniz. Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır? yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

3- Kredi Kartı Ekstresi Ne İşe Yarar?

Kredi kartı ekstre içerisinde neler görebileceğinizi açıkladık. Kredi kartı ekstresinde borç bilginizi öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı hesap ekstresinde bulunan asgari ödeme tutarı bilgisi ile bankaya o ay kredi kartı borcunuz için ödemeniz gereken asgari tutarı öğrenebilirsiniz. Ayrıca toplam borç bilgisi ile bankaya kredi kartınız için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Hesap bakiyesi bilgisiyle kredi kartı kullanarak ne kadar harcama yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Böylece ödeme planınızı yapabilirsiniz.

Kredi kartında yazan son ödeme tarihi ile borçlarınızı ödemeniz gereken son tarihi geçirmeden kredi kartı borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Böylece gecikme faizi ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca kredi kartı borçlarının ödemesini zamanında yapmak kredi notunun yükselmesine yardımcı olur.

4-Kredi Kartı Ekstresi Ne Zaman Gelir?

Kredi kartı ekstresi yani hesap özeti, kredi kartı için belirlenen hesap kesim tarihinden sonra size iletilmektedir. Kredi kartı son ödeme tarihinden önce kredi kartı ekstresi size ulaşmış olur.

Kredi kartı kartı ekstresinin banka tarafından size gönderilmesini beklemek istemiyorsanız, beklemeden kredi kartı hesap ekstresi nasıl öğrenilir; internet ya da mobil bankacılıktan dönem içi borcunuzu, kredi kartınızla yaptığınız alışverişleri görebilirsiniz.

5-Kredi Kartı Ekstresi Nasıl Alınır?

Kredi kartı ekstresi, düzenlenmesinin ardından kredi kartı için belirlenen hesap kesim tarihinden sonra size banka tarafından iletilmektedir. Kredi kartı ekstresi nereye gelir diyecek olursanız, bankaya vermiş olduğunuz adrese posta aracılığı gönderilebilir. Kredi kartı ekstresi sorgulama için diğer seçenekler ise şöyle;

Kredi kartı ekstresini almak için isterseniz bankanıza e-posta adresine ekstrenin gönderilmesini isteyebilirsiniz. Böylece hesap özetinizi e-posta aracılığı ile görüntüleyebilirsiniz.

SMS ile dönem borcu öğrenme de mümkündür. Bankalar SMS ile kredi kartı dönem borcunuz hakkında size bilgilendirme mesajı gönderebilirler.

Kredi kartı dönem içi borcunuzu öğrenmek ya da kredi kartınızın geçmiş dönem borçlarını öğrenmek için bankanızın telefon bankacılığı hizmetini kullanabilirsiniz.

Bankanızın şubesine giderek de kredi kartı ekstresini almak mümkündür.

Şubeye gitmeden kredi kartı ekstresi nereden alınır diyorsanız kredi kartı ekstresi görüntüleme için mobil bankacılık ve internet bankacılığı hizmetlerini de kullanabilirsiniz.

6-Kredi Kartı Ek Kart Ekstresi

Kredi kartınıza bağlı olan ek kart için bankanızdan ek kart için ayrı ekstre oluşturulmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda kredi kartı için ayrı ekstre, ek kart için ayrı ekstre gönderilecektir.

Ek kart hesap özetini isterseniz adresinize, e-posta adresinize gelmesini isteyebilirsiniz. Kredi kartı ekstresi öğrenme için internet bankacılığından da faydalanabilirsiniz.

7-Kredi Kartı Ekstresinde Hesap Kesim Tarihi

Kredi kartınızı kullanarak yaptığınız alışverişler sonucunda bankaya ödemeniz gereken borcun düzenlenmiş olduğu tarih hesap kesim tarihidir. Hesap kesim tarihinden sonra kredi kartı ile yaptığınız alışverişler bir sonraki kredi kartı ekstresinde görünecektir.

8-Kredi Kartı Ekstresinde Son Ödeme Tarihi

Kredi kartı ile yaptığınız alışverişler sonucunda oluşan borçların bankaya en geç ödenmesi gereken tarih son ödeme tarihidir. Kredi kartı borcunun son ödeme tarihi geçerse banka bu durumda günlük olarak borcunuza faiz uygulayacaktır.

9-Kredi Kartı Ekstresinde Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı ekstresinde asgari ödeme tutarı görülebilir. Asgari ödeme tutarı kredi kartı borçlarınız nedeniyle ödemeniz gereken belirli bir tutarı ifade eder.

Kredi kartına olan borçlar banka tarafında hesaplanır ve belirli bir yüzdesi hesaplanır. Bu hesaplama ile asgari ödeme tutarı belirlenir ve kredi kartı ekstresinde asgari ödeme tutarı bilgisi olarak yer alır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı, her kredi kartı ekstrenizin toplam borcunuza göre farklılık gösterebilir.

Asgari ödeme tutarı ödenmezse bu durumda kredi kartı borcu gecikmeye girecektir. Banka kredi kartı borcu için gecikme faizi uygulamaktadır. Eğer borçlarınızı ödememeye devam ederseniz kredi kartı bloke edilebilir ve kredi kartını kullanamazsınız.

Bu resim örnek kredi kartı ekstresidir. Örneğin Garanti Bankası kredi kartı borcu öğrenme işlemini kredi kartı hesap ekstresine bakarak yapabilirsiniz.

garanti-kredi-karti-ekstresi

10-Kredi Kart Ekstresi Hesap Bakiyesi

Kredi kartının hesap kesim tarihinden sonra, kredi kartı kullanarak yapabileceğiniz harcamaların tutarını göstermektedir. Yani hesap bakiyesi kadar kredi kartınızla alışveriş yapabilirsiniz.

Kredi Kartı devir bakiyesi ise, bir önceki kredi kartı hesap özetinin hesap bakiyesi anlamına gelir.

Kredi kartı borçları kredi notuyla ilgilidir. Kredi kartı borçları zamanında ödenmezse kredi notu düşebilir. Kredi notunun yükselmesi için kredi kartı borçları düzenli olarak ödenmelidir. Yani kredi kartı borcu kredi notunu etkiler mi, evet.

Yapı Kredi, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, Vakıfbank, ING Bank gibi bankaların kredi kartlarını kullanıyorsanız kredi kartı ekstresi ile kredi kartı borç bilgilerinizi görebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın