10 Maddede Doğru Kredi Kartı Kullanımı

kredi-kartı-aidatı-pos724

Kredi kartınızı aşağıda listelenen 10 maddede doğru bir şekilde, kullanımını avantajlarıyla gerçekleştirmeniz mümkündür. Kredi kartları günümüzde milyonlarca kişi tarafından taksitlendirme, puan gibi özellikleriyle alışverişlerde tercih edilen bir aracıdır. Ancak doğru kullanılmazsa bu avantaj durumu dezavantaja dönüşebilir. Ödemelerinizi aksatmamanız, zamanında ve tutarında ödeme yapmalısınız. Aksi durumda finansal yaşantınız ve ilerleyen zamanlardaki bankacılık işlemleriniz için negatif sonuçlar meydana getirebilir. Bu nedenle yazımızda kredi kartı başvurunuzdan kullanımınıza kadarki süre içerisinde dikkat etmenizi tavsiye ettiğimiz 10 noktayı sizinle paylaşıyoruz.

 1. Kredi kartı almaya karar verdiğinizde kendinize sormanız gerek ilk soru “kredi kartına gerçekten ihtiyacım var mı” sorusunu sormak olmalıdır. Bu soruya tüm harcamalarınızı, bütçenizi düşünerek dürüst bir şekilde cevap vermeniz önemlidir. Harcamalarınızı kredi kartınızla yaptığınızda bu faturaları düzenli bir şekilde ödemeniz gereklidir. Ödeyemeyeceğiniz borçların içine girmeniz sizi sıkıntıya sokacaktır. Ödemelerdeki düzensizlikler ya da borcunuzu ödememe gibi durumlar kredi notunuzu etkileyecektir. Bankalar başvurular sırasında kayıtlardaki bilgileri incelerken bu negatif kredi notunuz nedeniyle ilerleyen zamanlarda kredi ya da kredi kartı almanıza engel oluşturacak bir durum yaşayabilirsiniz. Bu nedenle kredi kartına ihtiyacınız var mı ve ödemeleri nasıl yapabileceğinizi iyi hesap etmelisiniz.
 2. Yeni bir kredi kartı almaya net bir karar verdiyseniz ve ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız o halde hangi bankanın kredi kartını almak istiyorsanız o bankanın iletişim kanallarını kullanmalısınız. Bankaların kredi kartlarının özelliklerinde farklılıklar bulunmaktadır. Bu nedenle de alacağınız kredi kartının özelliklerinin size uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Kredi kartınızı almak için kartı almak istediğiniz bankanın şubesine gidebilir ya da internetten online form doldurarak kart başvurunuzu yapabilirsiniz. İnternetten başvurularda bankanın resmi internet sitesinde olduğunuza dikkat etmelisiniz. Kredi kart almak amacıyla sözleşmeye imza atmadan önce sözleşmedeki tüm maddeleri dikkatlice okuyun. Maddelerde anlayamadığınız yerleri müşteri temsilcisine sorabilirsiniz, sormaktan çekinmeyin.
 3. Kredi kartınızın başvuru sonucunu öğrenmek istediğinizde bankalar genellikle sorgulamanın internetten yapılmasına izin vermemektedir. Kredi kartınızın başvurusunun kabul olduğunu ya da olmadığını bankaların telefonla sesli yanıt sistemini kullanarak öğrenebilirsiniz.
 4. Kredi kartı almak için başvurunuz kabul edilip, onaylandıysa kartınız başvuru belgesinde belirttiğiniz adrese banka tarafından gönderilecektir. Başvurunuzu telefon ya da internet aracılığı ile yaptıysanız, kredi kartı sözleşmeniz de kurye ile size iletilecektir. Size iletilen bu sözleşmeyi imzalayarak kuryeye teslim etmelisiniz. Ancak teslim etmeden önce imzalayacağınız belgeleri mutlaka okumalısınız.
 5. Kredi kartınızı artık teslim aldığınıza göre kartınızın şifresini oluşturmalısınız. Sesli yanıt sistemi kullanarak ya da müşteri temsilcileri ile kartınızın şifresini oluşturabilirsiniz. Yeni oluşturduğunuz bu şifre unutmayacağınız bir şifre olmalıdır ve ezberlemeniz sizin için daha iyi olacaktır. Şifrenizi hiçbir yere not etmemelisiniz. Ayrıca şifrenizi hangi koşulda, kim olursa olsun paylaşmayın, şifrenizi söylemeyin.
 6. Kredi kartınızın yeni şifresini oluşturulduğunuza göre artık kullanabilirsiniz. Kredi kartınızı alışverişlerinizde kasadaki POS’lardan geçirerek kullanabilirsiniz. Bu şekilde alışverişinizde nakit para harcamamış olursunuz. Ancak kredi kartınızın belirli bir limiti vardır ve bu limit kadar harcama yapabilirsiniz. POS’lardan geçirilen kredi kartınıza şifre onayı verildikten sonra alışverişiniz tutarında kredi kartı limitinizden eksiltilir. Fişinizi aldıktan sonra kredi kartı ile yapmış olduğunuz alışverişiniz tamamlanır.
  Kredi kartlarını farklı yollarla kullanabilirsiniz. Kredi kartı ile nakit avans çekebilirsiniz. Ancak nakit paraya gerçekten ve acil olarak ihtiyacınız varsa nakit avans çekmelisiniz. Çünkü nakit parayı çekmenizin ardından borcunuza günlük faiz uygulanmaya başlanır.
  Yaptığınız alıverişiniz ya da çektiğiniz nakit avans tutarı kadar kredi kartınızdaki limitten düşülür. Kredi kartınızda kalan limit ile hesap kesim tarihi gelene kadar alışveriş yapmaya devam edebilirsiniz. Hesap kesim tarihine kadar nakit avans ta çekebilirsiniz.
 7. Kredi kartı borçları için prensipte bakıldığında her 30 günde bir aralıklarla ödeme yapmanız gerekir. Kredi kartı başvurunuz sırasında belirttiğiniz kredi kartı ekstreniz banka tarafından size gönderilmektedir. Bu ekstrede yaptığınız harcamaların detayları, dönem borcunuz, ödeme yapmak için asgari tutar ve borçlarınızı ödeyeceğiniz son ödeme tarihi bilgileri bulunmaktadır.
  Burada dikkat edilmesi gereken önemli iki nokta bulunmaktadır. Borçlarınızı ödemek için son ödeme tarihine kadar ödeme işleminizi gerçekleştirirseniz, ek olarak borçlarınızla birlikte faiz ödemek zorunda kalmazsınız.
  Bir diğer nokta ise toplam borcunuzdan asgari ödeme tutarına kadar olan aralıkta ödeme yapmanız halinde kalan borcunuz için önemli bir oranda faiz uygulanacaktır. Kredi kartı kullanımınızda imzaladığınız sözleme gereği de asgari tutarı ödemek zorundasınız. Bu yasal bir zorunluluktur ve ödemeniz gerekir. Asgari tutarı ödemezseniz ödemelerinizde gecikme durumu oluşturursunuz. Bu durumun devam etmesi, tekrarlanması nedeniyle negatif kredi notu sicilinize işleyecektir. Bu nedenle de diğer bankalarda kredi ya da kredi kartı almak istediğinizde negatif kredi notu nedeniyle karşınıza engel çıkacaktır.
 8. Kredi kartınızın ekstreleri belirli bir süre geçtikten sonra size ulaşacaktır. Eğer ulaşmazsa mutlaka bankaların müşteri hizmet numaralarını kullanarak arayın. Kredi kartı borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenin. Borcunuzu zamanında öderseniz faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Eğer zamanında ödemezseniz faiz uygulaması başlayacaktır.
 9. Kredi kartınızda ne kadar borç biriktiğini öğrendikten sonra artık ödeme yapmalısınız. Kredi kartınızın borçlarının ödemesini şubelerden, internet bankacılığından, ATM’lerden yapabilirsiniz.
 10. Son maddede bir hatırlatma yapalım; kredi kartınızdaki borcun tamamını her ay düzenli bir şekilde öderseniz faiz ödemek zorunda kalmazsınız. Kredi kartlarının sizin faydanıza olacak puanlardan, taksitlendirme seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Alışverişlerinizden topladığınız puanlarla para kazanmış olur, tekrar harcayabilirsiniz. Eğer borcunuzun tamamını ödeyemeyecekseniz, hiç olmazsa asgari tutarını ödemeye çalışın. Bu şekilde borcunuzun kalan kısmını faiziyle birlikte de olsa ödeyebilmeniz mümkündür. Asgari tutarı ödediğiniz için herhangi bir yasal zorunlulukla da karşılaşmamış olursunuz. En önemlisi de kredi sicil notunuza negatif bir durum yansımamış olur.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın