10 Maddede Kredi Kartı Ekstresinde Neler Görülür?

Kredi kartı ekstresi görüntüleme işlemini internetten yapmak istiyorsanız kredi kartı ekstresi nasıl alınır yazımızda açıkladık. Kredi kartı kullananlar ekstre içerisinde verilen bilgilerin ne anlama geldiğini bilmelidirler. Peki kredi kartı ekstresi nasıl öğrenilir ve hangi bilgiler ekstrede bulunur bakalım.

Kredi Kartı Ekstresi Nedir?

Kredi kartı hesap ekstresi, kredi kartı kullanılarak yapılan tüm harcamaların, asgari ödeme tutarı ve kredi kartı borç detaylarının ve bir çok bilginin yer aldığını bir döküman olarak ifade edilebilir.

Kredi kartı ekstrelerinizi düzenli olarak inceleyerek, borçlarınızı ödemelisiniz. Uzun süre ödenmeyen borçlar birikerek sizi zor duruma düşürebilir ve kredi notunun düşmesine de neden olur.

Kredi Kartı Ekstresi Neden Önemli

Kredi kartı ekstresi hakkında bilgi verirken asgari tutar ve son ödeme tarihi gibi bilgilerin önemli olduğu söylenebilir. Kredi kartı ekstresinde son ödeme tarihi yazdığı için borcunuzu gecikmeye girmeden en son ödeyebileceğiniz tarihi öğrenebilirsiniz.

Kredi kartında yazan asgari tutar ve dönem borcu bilgileri ödemeniz gereken tutarlar hakkında bilgi vermektedir. Asgari tutar yerine mümkün olduğunca dönem borcunun ödenmesi yararınıza olacaktır.

Kredi kartı kullanarak kazandığınız puan, bonus, chip para gibi ne kadar puan kazandığınızı ekstreden öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı limitinizi ekstreden öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı yıllık ücreti de kredi kartı ekstresine yansıtılmaktadır. Böylece kredi kartı aidatı için ne kadar ücret alındığını görebilirsiniz. Bazı bankalar biriken puanlar ile kredi kartı yıllık aidatının ödenmesine imkan vermektedir.

Hangi tarihte ne kadar harcama yaptığınızı ekstreden öğrenebilirsiniz. Böylece bütçe planlamanızı yapabilir, gereksiz harcamaları gözden geçirebilirsiniz.

Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunun son ödeme tarihinden önce ödenmesi gereken en az ödemesi gereken tutarıdır. Kredi kartı borcu asgari tutarı ödenmeli mümkünse toplam borç tutarı ödenmelidir. Ödenmeyen kredi kartı borcu için banka faiz uygulaması yapacaktır.

Asgari ödeme tutarı kredi kartı ekstresinde yazmaktadır ve ödenmesi gereken en az tutarı ifade eder.

Asgari ödeme tutarı toplam borç anlamına gelmez. Toplam borç üzerinden banka hesaplama yapar ve ödenmesi gereken asgari tutarı belirler. Bu bilgi kredi kartı ekstresi asgari tutar bilgisi olarak görülebilir.

Yalnızca asgari tutar ödemesi yaparsanız kalan borç tutarı için de faiz uygulanmaya devam eder. Eğer kredi kartı borcuna faiz uygulanmasını istemiyorsanız toplam borcu ödemeli ve son ödeme tarihinden önce borcu ödemeniz gerekiyor.

Asgari tutar belirli bir süre boyunca ödenmezse kara listeye girebilirsiniz. Kara listede bulunan kişiler kredi kartı almak istediğinde red cevabı alma ihtimali yüksektir.

Kredi kartını ihtiyacınız olduğu zaman kullanmanız tavsiye edilir. Biriken ve ödenmeyen kredi kartı borçları kart sahibini sıkıntıya düşürecektir. Yaşam kalitenizin düşmemesi için kredi kartını gerçekten ihtiyacınız olduğunda ve ödemesini zamanında, tutarında yapabileceğiniz zaman kullanmanız önerilir.

Son Ödeme Tarihi

Kredi Kartı ekstresinde bulunan son ödeme tarihi asgari ödeme tutarının ya da kredi kartı borcunun tamamının ödeneceği son ödeme tarihini ifade eder. Eğer kredi kartı borcu son ödeme tarihi geçerse bu durumda banka borcunuz için faiz uygulaması yapacaktır.

Hesap Kesim Tarihi

Kredi kartı ile yapılan harcamaların yansıdığı kredi kartı ekstresinde hesap kesim tarihi önemlidir. Hesap kesim tarihi nedir diyorsanız kredi kartı hesabınızın kesilmiş ve harcamaların yanlısıtılarak hesap özetinin düzenlendiği tarihi ifade eder.

Hesap kesim tarihine kadar kredi kartı ile yapılmış olan harcamalar, faiz gibi bir çok bilgi hesaplanır ve kredi kartı ekstresinde yer alır.

Hesap Bakiyesi ve Devir Bakiyesi

Hesap bakiyesi, kredi kartı için belirlenen hesap kesim tarihi itibariyle kredi kartı hesabınızın sahip olduğu bakiye bilgisi anlamına gelir.

Devir bakiyesi, bir önceki almış olduğunuz hesap özetinin hesap bakiyesi anlamına gelir.

Gecikme Faizi ve Akdi Faiz

Kredi kartı ekstresinde dönem borcu bilgisi görülmektedir. Eğer dönem borcunun ödemesi yapılmazsa asgari tutarına kadar olan bölümü için faiz uygulaması yapılır be bu faize gecikme faizi denir.

Asgari ödeme tutarı bilgisi de ekstrede yer almaktadır. Asgari ödeme tutarı dışında kalan kredi kartı dönem borcu için faiz uygulanmaktadır. Faiz uygulaması yapılan bu duruma kredi kartı işlemlerinde akdi faiz olarak isimlendirilmektedir.

Kredi kartı Ekstresi Nereye Gelir?

Kredi kartı ekstresi bankaya vermiş olduğunuz güncel adresinize gönderilmektedir. Hesap kesim tarihinden sonra size gönderilecektir. Posta ile gönderilen ekstrenin adresinize gönderilerek size ulaşması 1 hafta kadar sürebilir. Kredi kartı ekstre adresi değiştirme için bankanızın şubesine uğrayabilirsiniz.

Kredi kartı ekstresi isterseniz e posta ile size gönderilebilir. Kredi kartı ekstrem mailime gelsin diyorsanız bankanıza bu işlem için talimat verebilirsiniz. E-posta adresinizi ve talebinizi bankaya ilettikten sonra ekstreniz size elektronik posta olarak gönderilecektir.

Kredi kartı ekstresi öğrenme işlemini internet bankacılığı, mobil bankacılık ile de yapabilirsiniz.

Ek kart, asıl kredi kartına bağlı olarak oluşturulan bir kredi kartıdır. Ek kart için kredi kartı ekstresi hazırlanır. Ek kart ekstresi isterseniz ayrı olarak e-posta aracılığı ile size iletilebilir.

Kredi kart ekstresi ne zaman gelir diye baktığımızda ise her ay oluşturulan ekstre hesap kesim tarihinden sonra size iletilecektir ve son ödeme tarihinden önce size gönderilmiş olacaktır.

Kredi kartı Ekstresi Sorgulama

Kredi kartı ekstre görüntüleme için internet bankacılığını ya da mobil bankacılığı kullanabilirsiniz. İnternet şubesine giriş bilgilerinizi kullanarak hesap özetini görüntüleyebilirsiniz. Kredi kartı ekstresi e-posta adresinize de gönderilebilir. Ancak siz ekstre gelmeden önce hangi tarihte ne kadar harcama yapmak istediğinizi öğrenmek isterseniz internet bankacılığına giriş yaparak kredi kartı harcamalarınızı öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı borcu öğrenme işlemi için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. ATM’den ve telefon bankacılığından kredi kartı hesap ekstreniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Dönem Borcu ve Asgari Tutar Farkı

Hesap ekstresindeki dönem borcu ve asgari tutar kavramları birbirine karıştırılabiliyor. Dönem borcu kredi kartınızla hesap kesim tarihine kadar olan alışverişlerinizin borcunun toplam tutarıdır. Dönem borcu demek o ay içerisinde son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken borçtur.

Kredi kartı dönem borcu üzerinden bir hesaplama yapılır ve asgari ödeme tutarı belirlenir. Kredi kartı dönem borcunun %20’si asgari ödeme tutarını oluşturabilir. Bu oran kredi kartının türüne göre farklılık gösterebilir.

Eğer sadece asgari tutarı öderseniz bir sonraki ekstrede kalan kredi kartı borcu için uygulanan faizi de göreceksiniz.

Kredi kartı borcu ödenmezse ve asgari tatarı bile ödenmemişse bu durumda kredi notunuz düşecektir.

Kredi kartı dönem borcu hakkında daha fazla bilgi için 5 Madde İle Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın