10 Soruda Evde Dikiş Dikerek Para Kazanma İmkanı

Ev hanımları, öğrenciler ya da ek iş arayanlar, evde dikiş dikerek veya dikiş işi yaparak ayda en az 2000 TL para kazanma imkanı olduğunu biliyor musunuz? Gerçekten evde yapılacak bir çok ek iş fikri bulunuyor. Bu işler sayesinde aile bütçesine katkı sağlanabildiği gibi kendi bütçenize de gelir sağlayabilirsiniz. Bu işlerden biri de evde dikiş işi yaparak para kazanma işidir.

Bu yazımızda evde dikiş işi hakkında bilmenize gereken önemli konular hakkında açıklamalarda bulunacağız.

Evde Dikiş Yaparak Para Kazanma Nedir?

Evde dikiş işi, herhangi bir işyerine ihtiyaç duymadan evde kendi imkanlarınız ile el örgüsü ya da dikiş makinesi kullanarak tekstil ürünleri dikme işidir. Bu işi bir işyerinden parça başı iş alarak yapabileceğiniz gibi kendiniz de örgü örmek veya kumaş biçerek elbise yapmak şeklinde yapabilirsiniz. 

Evde dikiş yaparak para kazanma işi için bir işyerinde çalışmanız gerekmemektedir. Evinizin bir odasında ya da uygun bir yerde bulunan dikiş makinesi ile bu işi yapabileceğiniz gibi örgü şişi, tığ, iğne gibi araçlardan yararlanarak el işi ürünler de yapabilirsiniz. Dolayısıyla bu iş için bir işyeri açmadan kendinize uygun herhangi bir yerde dikiş yaparak para kazanabilirsiniz.  

Evde Dikiş İşi Yaparak Nasıl Para Kazanabilirim?

Kumaş ya da iplerin işlenerek kullanılabilecek bir eşya haline getirilmesi insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesine paralel olarak fabrikasyon tekstil ürünlerinde çeşitlilik yaşanmaya başladı. Bununla birlikte insanlar el işi ürünlere daha önem vermekte ve ortaya çıkarılan ürünün kendi istediği malzemeye göre yapılmasını istemektedir. Diğer taraftan el işi halı, yolluk, dantel, oya kenarı, sırma işleme, örgü yelek, kazak gibi sayılarını çoğaltabileceğimiz ürünler halen el dikimi ile yapılmaktadır. Bu işler için insanlar dikiş işi yapabilecek kişiler aramaktadır. Dolayısıyla bu şekilde ürünler işleyerek para kazanmanız mümkündür. 

Diğer taraftan, evlere dikiş işi veren firmalardan iş alarak ve bu firmaların gösterdiği biçimde ürünleri işleyerek para kazanmanız mümkündür. 

Kendi Yaptığınız Dikiş Ürünlerini Nasıl Satabilirsiniz?

Evde dikiş işini, kendi diktiğiniz ürünleri satarak da yapabilirsiniz. En kazançlı iş aslında bu şekilde çalışmaktır. Peki kendinizin diktiği veya sizin tasarlayarak yaptığınız örneğin kanaviçe, örgü kazak, dantel işi, sırma işleme gibi ürünleri nasıl satacaksınız?

Günümüzde ürünlerinize müşteri bulmak için bir çok imkan bulunmaktadır. Bir pazar yerinde ya da eşe dosta satış yaparak ürünlerinizi müşterilere ulaştırabilirsiniz. Ancak müşteri bulmanın en kolay yolunun reklam yapmaktan geçtiğini unutmamalısınız. Hemen reklam deyince gözünüz korkmasın. Artık 50 – 100 TL gibi çok düşük bütçeyle ücretli olarak veya ücretsiz olarak reklam yapabilirsiniz. Şimdi ürünlerinize kolaylıkla müşteri bulabileceğiniz kanalları inceleyelim:

 • Sosyal medya üzerinden reklam verebilirsiniz: 50 – 100 TL gibi düşük bütçelerle Google, Facebook, İnstagram ya da benzeri popüler internet uygulamaları üzerinden reklam vererek saniyeler içinde yüzbinlerce insana anında ulaşabilirsiniz. 
 • Sosyal medya hesabı açarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz: Facebook, Instagram ya da benzeri popüler uygulamalar üzerinden ücretsiz hesap açarak bu hesapta ürünlerinizi sergileyebilirsiniz. Bu sayede kazanacağınız takipçilerinize ürünlerinizi tanıtma ve satma imkanı bulabilirsiniz.  
 • İnternet sitesi kurabilir ya da blog sayfası açabilirsiniz: Çok düşük bütçeyle bir internet sitesi açarak ürünlerinizi burada sergileyebilir ve insanların size ulaşabileceği iletişim bilgilerini burada paylaşabilirsiniz. Benzer şekilde Pinterest, Tumblr gibi blog sitelerinde kendinize bir sayfa oluşturarak burada ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.  
 • Youtube kanalı açabilirsiniz: Yapmış olduğunuz ürünleri videoya alarak ücretsiz bir şekilde Youtube kanalınızda yayımlayabilirsiniz. Böylece videolarınızı izleyen kişiler size ulaşarak ürün sipariş edebilecektir. 
 • Sanal işyeri açabilirsiniz: İnternet alışveriş siteleri olan gittigidiyor.com, hepsiburada.com, n11.com, amazon.com gibi yerlerde belirli bir komisyon karşılığında sanal işyeri açarak ürünlerinizi burada satabilirsiniz.
 • Arkadaş buluşmalarında ürünlerinizi tanıtabilirsiniz: Yapmış olduğunuz ürünleri altın günü ya da benzeri toplantılarda arkadaşlarınıza ya da sosyal çevrenize anlatabilir ve onlara satış yapabilirsiniz. Sosyal çevrenizin de kendi çevresine haber vermesiyle bir müşteri kitlesi yakalayabilirsiniz. 
 • Fuar alanlarında veya mahalle pazarlarında tezgah açarak satış yapabilirsiniz: Fuar ya da pazara insanlar alışveriş yapmak için gelmektedir. Dolayısıyla ürünlerinizi güzel sergilemeniz halinde satma imkanınız olabilecektir. 
 • Yaşadığınız yerdeki işyerlerine giderek ürünleriniz hakkında bilgi verebilirsiniz: Yaşadığınız bölgede giyim, tekstil ürünleri ya da yaptığınız dikiş işlerini satan işyerlerine giderek ürünleriniz hakkında bilgi verebilir ve isterlerse kendilerine veya belirli bir komisyon karşılığında işyerinde satılması teklifinde bulunabilirsiniz. 
 • Kendi işyerinizi açabilirsiniz: Kendi işyerinizi açarak ürünlerinizi hem yapabilir hem de satabilirsiniz. Ancak bu şekilde müşteri bulmak için işyerinizin kira, elektrik, su gibi masraflarının olacağını belirtelim.

Evde Hangi Dikiş İşlerini Yapabilirsiniz? 

Eğer kendiniz bir ürün yapacaksanız bu konuda hayal dünyanıza ve tasarım yeteneğinize bağlı olarak bir çok el işi dikiş ürünleri işleyebilirsiniz. Ancak günümüzde yaygın olarak talep edilen el işi dikiş ürünleri şöyledir:

 • El işi örgü (kazak, yelek, atkı, çorap, eldiven, patik… vs.)
 • El işi bebek kıyafetleri
 • Banyo lifi
 • Dantel işi
 • El işi oya
 • Kaneviçe
 • Sırma işleme
 • El işi halı
 • Kumaş çanta
 • Kumaş süs ürünleri 
 • Nişan – Çeyiz bohçası

Burada yer verdiğimiz ürünler örnek niteliğindedir. Elbette bunlar dışında da başka dikiş işleri yapabilirsiniz. 

Evde Dikiş İşi Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Evde dikiş işi ile ayda kazanacağınız para bu işi kendi adınıza mı yoksa dikişi işi veren firmadan aldığını işleri yaparak mı yaptığınıza bağlı olarak değişmektedir. 

 • Eğer evlere dikiş işi veren firmalardan aldığınız ürünleri işliyorsanız, tam zamanlı  çalışmanız koşuluyla ayda kazanacağınız para yaklaşık 2000 TL olacaktır. Genellikle parça başı iş yapıldığı için yaptığınız işin miktarı arttıkça elde edeceğiniz gelir de artacaktır.
 • Eğer kendi işlediğiniz ürünleri satacaksanız, kazancınız işlediğiniz ürünlere biçeceğiniz değere göre değişecektir. Ürünlerinizin estetik ve gösterişli, işçiliği güzel ve kaliteli malzemeden yapılmış olması halinde yüksek fiyatlardan alıcı bulabileceğini ifade edebilirsiniz. Öyle ki böyle bir durumda bir tek ürününüzü dahi binlerce liraya satabilirsiniz.  
Evde Dikiş İşi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Evde dikiş işi yapmak için gerekli malzemeler kolaylıkla temin edilebilmektedir. Bu malzemeler pahalı olmadığı için her bütçeye uygundur. Dikiş işi için şu malzemeler gerekmektedir:

 • Orta kalite otomatik ya da manuel dikiş makinesi. İlk defa dikiş işi yapacaksanız manuel almanız kontrollü dikiş için kolaylık sağlayacaktır.
 • Makas
 • Çeşitli boylarda iğne
 • Tığ ve örgü şişleri
 • Çeşitli renklerde iplik
 • Dikiş yüzüğü
 • Kasnak
 • İlmek toplayıcı
 • Süslemek için renkli boncuk gibi ürünler
 • Düğme çeşitleri ve çıt çıt düğme.
Evde Dikiş İşi İçin Ne Kadar Sermaye Gerekiyor?

Evde dikiş işine başlamak istiyorsanız, gerekli malzemeleri almanız için elinizde en fazla 500 TL para olması yeterlidir. Bu miktarda para ile dikiş makinesinden diğer malzemelere varana kadar tüm ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Evde Dikiş İşini Kimler Yapabilir?

Evde dikiş işini dikiş konusunda mahareti veya tecrübesi olan herkes yapabilir. Bu anlamda erkek ya da kadın, ev hanımı ya da ek iş arayan yahut öğrenciler, herkes bu işi yapabilir. Ancak bu işi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konunun sabır olduğunu bilmelisiniz. Çünkü özellikle dikiş işi, ilmek ilmek iplerin bir araya getirilmesi işidir. Dolayısıyla bu iş zaman alan bir süreçtir. Eğer dikiş yaparken sabır gösteremeyecekseniz, bu işe başlamamalısınız.

Eğer dikiş işini evlere dikiş işi veren firmalar üzerinden yapacaksanız, bu durumda bu firmaların gösterdiği şekilde işi yapmanız gerekmektedir. Dolayısıyla bu firmalar iş vermeden önce 10 gün gibi kısa bir eğitim sürecinden geçirmektedir. 

Evde Dikiş İşi Yaparak Nasıl Başarılı Olabilirim?

Dikiş işi yaparak bu alanda başarılı olabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Bunlar şöyledir:

 • Sabırlı olmalısınız.
 • Kaliteli iş yapmalısınız ve kendinizi geliştirmelisiniz. Bunun için dikiş dersleri alabilirsiniz. Ücretsiz dikiş dersleri için Youtube gibi internet sitelerini kullanabilirsiniz.
 • Yaptığınız işlerde göze hitap etmelisiniz.
 • El işi ürünleriniz dengeli ve estetik olmalı. Yani örneğin elbisenin bir kolu uzun diğer kısa olmamalı veya omuzları yüksek kalmamalı.
 • Sizden ürün sipariş eden kişinin talebini karşılayacak şekilde iş yapmalısınız. Dolayısıyla dikiş işi yaparken gerektiğinde müşteriyi arayıp yaptıklarınızı izah etmeli ve müşterinin talebini tekrar almalısınız. 

Evde Dikiş İşi Yapmalı Mıyım?

Evde dikiş işi yapmak para kazandıran işlerdendir. Dolayısıyla dikiş konusunda maharetiniz var ve sabırlıysanız, bu işi yaparak gelir elde edebilirsiniz. 

Eğer sıfırdan bir ürünü işleyebilme kabiliyetiniz yoksa, evlere dikiş işi veren firmalar ile görüşerek bunların vereceği eğitimler ile en azından firmanın işlerini yapabilecek düzeye gelebilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.  

Sizlere ilham vermesi açısından dikiş işi yaparak başarılı olan kişilere yer veriyoruz:

Evlere Dikiş İşi Veren Firmalar ve İş Koşulları  

Müşteri bulmakla uğraşmak istemeyen ev hanımları ya da ek iş arayanlar, anında para kazanmak için evlere dikiş işi veren firmalara başvuru yapabilirler. Maalesef evlere dikiş işi veren firmaların listesi bulunmadığından yazımızda bu firmaları tek tek yazamıyoruz. Ancak bu şekilde iş almak için yaşadığınız ildeki tekstil fabrikalarına ya da benzeri işyerlerine başvuru yaparak evde firmanın dikiş işlerini yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Böylece firmalar evde yaptırabilecekleri işler var ise bunları size teslim ederek belirtilen günde de geri alabilecektir.

Bunun dışında internetteki ilanları takip ederek bu şekilde iş veren firmalara ulaşabilirsiniz. Örneğin Google gibi arama motorlarına bulunduğunuz ili yazarak bu şekilde iş veren firma olup olmadığını araştırabilirsiniz. 

Yakın çevrenizde ya da komşularınızda bu şekilde iş yapan var ise bu kişilerden bilgi alabilirsiniz. 

Evlere dikişi işi veren firmalar genellikle tekstil işinin yoğun olarak yapıldığı yerlerde bulunmaktadır. Bu anlamda Gaziantep, Adana, Bursa, İstanbul, Denizli, İzmir, Ankara gibi büyükşehirlerde bu şekilde iş almanız mümkündür. 

El İşi Dikiş Ürünleri Örnekleri

Evde dikiş işi yapmak istiyorsunuz ancak yeterli model örneği bulamıyor olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda daha önce yapılmış olan modelleri incelemeniz yararınıza olacaktır. Özellikle Youtube gibi internet sitelerinde insanlar yaptıkları ürün modellerini ücretsiz olarak paylaşmaktadır. Bizler de size örnek olması ve ilham vermesi açısından bir kaç dikiş işi modeline yer verdik:

İlginizi Çekebilir: Evde boncuk dizerek ya da takı yaparak para kazanma hakkında bilgi edinmek için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster