11 Adımda Türk Telekom Mobil İmza Alma Hakkında Tüm Konular

Mobil imza veya diğer adıyla elektronik imza, son yıllarda hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladı. Islak imzanın yerine geçen ve özellikle internet üzerinden geçekleşen işlemler için yaygın olarak kullanılmaya başlanan mobil imza sayesinde birçok platformdan hizmet alınabiliyor. Daha önceden sadece TÜBİTAK’tan alınabilen mobil imza artık Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom firmalarından da temin edilebilmektedir.

Bu yazımızda Türk Telekom mobil imza alma işlemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Türk Telekom Mobil İmza Nasıl Alınır?

Türk Telekom mobil imza hizmeti veren ce telefonu operatörlerinden biridir. Şimdi Türk Telekom mobil imzanın detaylarına geçelim.

Türk Telekom Mobil İmza Nedir?

Türk Telekom mobil imza, Türk Telekom’un 128K mobil imza uyumlu sim kart üzerinden verdiği ve elektronik imza ile aynı hukuki sonucu doğuran servisidir. Mobil imza sayesinde ıslak imza gerektiren işlemler, kurumlara gitmeden internet ortamında hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Türk Telekom Mobil İmza İle Hangi İşlemleri Yapabilirim?

Türk Telekom Mobil imza ile aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:

  • E-devlet uygulamalarına giriş ve sorgulama işlemleri (Adli sicil kaydı sorgulama, dava dosyası sorgulama, araç kaydı sorgulama…vs)
  • Elektronik kamu alımları platformuna giriş
  • Kamu İhale Kurumu işlemleri
  • Bakanlıklara ait uygulamalara giriş (UYAP, e-Çevre izni, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu…vs)
  • İnternet bankacılığına giriş.

Türk Telekom Mobil İmza Nasıl Alınır? 

Türk Telekom mobil imza almak için öncelikle Türk Telekom abonesi olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Eğer Türk Telekom abonesi iseniz mobil imza almak için bulunduğunuz yerdeki en yakın Türk Telekom iletişim noktasına gitmelisiniz. İnternetten ya da müşteri hizmetlerinden mobil imza özelliğini aktif edemezsiniz. 

Türk Telekom iletişim merkezinde sizden gerekli onayları aldıktan sonra sistem üzerinden mobil imza servisini hizmete açmaktadır. Eğer sim kartınız mobil imza servisi için uyumlu değilse sim kart değişikliği de yapılmaktadır.

Türk Telekom Mobil İmzadan Faurasız Hat Sahipleri Yararlanabilir Mi?

Türk Telekom mobil imza servisinden sadece faturalı hat sahipleri yararlanabilmektedir. Dolayısıyla önödemeli hat sahipleri yani faturasız hat kullananlar mobil imza servisinden yararlanamamaktadır.

Türk Telekom Mobil İmza Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Türk Telekom mobil imza başvurusu için aşağıdaki belgeleri temin etmek ve başvuru formunu imzalamak zorundasınız. Bu bağlamda başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

  • TC kimlik numaranızı gösteren resmi kimlik (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet, avukat kimliği)
  • E-güven NES Taahhütnamesi (iletişim merkezinden verilecek.)
  • Türk Telekom Mobil İmza Bireysel Taahhütnamesi (iletişim merkezinden verilecek.)
  • Satış sonraso işlem formu.

Başvuru sırasında hat sahibinin bizzat kendisinin hazır olması zorunlu olduğunu unutmamalısınız.

Türk Telekom Mobil İmza Ne Zaman Aktif Edilir?

Türk Telekom mobil imza aktivasyonu anında yapılmamaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra Türk Telekom müşteri hizmetleri tarafından 444 1 444 numarası üzerinden hat sahibi aranmakta ve gerekli güvenlik soruları yöneltildikten sonra aktivasyon işlemi yapılmaktadır. Bu işlem başvuru yapıldıktan sonra işlem yoğunluğuna göre en geç 24 saat içerisinde gerçekleştirilmektedir. Genellikle kısa süre içinde aktivasyon işleminin gerçekleştirildiğini önemle vurgulayalım.

Türk Telekom Mobil İmza Kullanım Ücreti Ne Kadar?

Türk Telekom mobil imza kullanım ücreti tüm vergiler dahil aylık 4,85 TL’dir. Bu ücret dışında bir defaya mahsus olmak üzere mağazadan 4 TL mobil imza başvuru ücreti ile 15 TL sim kart ücreti alınmaktadır.

Türk Telekom Mobil İmza İptali Nasıl Yapılır?

Mobil imza aboneliğinin iptali için en yakın Türk Telekom mağazasına gidebilirsiniz. Bunun yanında 444 1 444 numaralı Türk Telekom müşteri hizmetleri numarasını arayarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Cep Telefonum Çalındı veya Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Mobil imzanın başkası tarafından kullanılması durumunda bundan cep telefonu sahibi sorumludur. Bu nedenle cep telefonunun çalınması veya kaybolması gibi durumlarda hemen 444 1 444 numaralı iletişim merkezini arayarak servisi geçici olarak kapattırmalısınız. Daha sonra tekrar aynı numarayı arayarak servisi aktif hale getirebilirsiniz. 

Türk Telekom Mobil İmza Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Mobil imza giriş şifresin unutmanız halinde 444 1 444 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak tekrar şifre alabilirsiniz.

Türk Telekom Mobil İmza Şifrem Bloke Oldu Ne Yapmalıyım?

Türk Telekom mobil imza giriş şifresini yanlış girmeniz halinde şifre bloke olacaktır. Blokeyi kaldırmak için 444 1 444 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Türk Telekom bedava internet kampanyalarını görmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın