11 Soruda Evde El Yapımı Ahşap Oyuncak Yaparak Para Kazanma

Ev hanımlarına, öğrencilere ya da ek iş arayanlara bir çok iş fırsatı bulunuyor. Para kazandıran bu işleri yaparak bir yandan gelir elde edebilir bir yandan da aile bütçesine katkıda bulunabilirsiniz. Evde el yapımız ahşap oyuncak işi de para kazandıran işler arasında gelmektedir. Eğer gelir elde etmek istiyorum diyorsanız, el yapımı ahşap oyuncak yaparak para kazanma işini değerlendirebilirsiniz.

Bu yazımızda evde el yapımı ahşap oyuncak yaparak para kazanma işi hakkında bilgi vereceğiz.

Evde El Yapımı Ahşap Oyuncak Yaparak Para Kazanma İşi Nedir?

El yapımın ahşap oyuncak yapım işi, ağaç malzemelerin alet vasıtasıyla oyulması, kesilmesi veya birleştirilmesi ile ortaya çıkarılan oyuncaklardır. Ahşap oyuncak yapımı işinde ağaç malzeme alınarak bu ağaca gravür makinesi veya diğer aletlerle şekil verilmektedir.  Bu şekil verme sonucunda araba, gemi, yoyo, yap boz, kılıç, kamyon, tamir seti gibi bir çok oyuncak ürün yapılabilmektedir. 

El yapımı ahşap oyuncak işinde önemli olan kişinin yeteneğidir. Bu nedenle ürünlerinizi nerede yaptığınızın bir önemi yoktur. Dolayısıyla el yapımı oyuncak yapım işini dilerseniz evde dilerseniz küçük bir atölyede dilerseniz garajda ya da istediğiniz herhangi bir yerde yapabilirsiniz. Bu nedenle el yapımı ahşap oyuncak işi için işyeri açmanız zorunlu değildir. 

Evde Ahşap Oyuncak Yaparak Nasıl Para Kazanabilirim?

Ahşap oyuncaklar insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar ağaç malzemeleri işleyerek bir çok kullanışlı ürün yaptıkları gibi oyuncak da yapmışlardır. Yakın tarihe kadar ahşap oyuncaklar yaygın olarak üretilmekteydi. Ancak son yıllarda fabrikasyon üretimlerle plastik yoğunluklu oyuncaklar piyasaya sürülmeye başlandı. Bununla birlikte fabrikasyon ürünlerin içerisinde kullanılan bazı malzeme ve boyaların çocukların sağlığını tehdit edecek boyuta ulaştığı tespit edildi. Bu durum ebeveynleri çocuklar için sağlıklı olabilecek ürünlere yöneltti. Unutulmamalıdır ki ahşap oyuncaklar da çocuklar için sağlıklı oyuncak grubunda yer almaktadır. Bu nedenle ahşap oyuncaklara olan talep son yıllarda büyük artış gösterdi. Dolayısıyla ahşap oyuncak yaparak para kazanma işi, bünyesinde geniş müşteri kitlesini barındırmaktadır. Eğer ahşap oyuncak yaparak para kazanmak istiyorsanız, hazır halde satılan malzemeleri alıp birleştirerek ya da kendiniz ağaç malzemeleri kullanıp oyuncak yaparak bu ürünleri satmak suretiyle para kazanabilirsiniz.

Ürettiğiniz Ahşap Oyuncakları Nasıl Satabilirsiniz?

Bir ürünü imal etmeniz kadar onu satabilmeniz de önemlidir. Eğer ürettiğiniz ürünleri satamıyorsanız, üretiminizin bir anlamı kalmayacaktır. Bu nedenle ürünlerinize müşteri bulmanız son derece önemlidir. Müşteri bulmanın en önemli yolu ise reklam yapmaktan geçmektedir. 

Günümüzde ürünlerinizin reklamını yapabilmenize ve satmanıza olanak sağlayan ücretli ve ücretsiz bir çok reklam imkanı bulunmaktadır. Bu imkanları kullanarak ürünleriniz için müşteri bulabilirsiniz. Şimdi ürünlerinize müşteri bulabileceğiniz kanalları sıralayalım:

 • Google, Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden reklam verebilirsiniz: 50 – 100 TL gibi çok düşük bütçelerle sosyal medya ağları üzerinden reklam vererek yüzbinlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Bu sayedece müşterilere ürünlerinizi tanıtmanın yanında, müşterilerin size ulaşmasına da olanak sağlamış olursunuz. Zaten satacağınız ürünlerle reklam masrafınızı çıkartabilirsiniz. Günümüzde müşteri kazanmanın en hızlı ve pratik yolu bu şekilde reklam vermekten geçmektedir.
 • Sosyal medya uygulamalarında hesap açabilirsiniz: Facebook, Twitter, Instagram, Badoo, Lınkedin gibi bir çok sosyal medya hesabı üzerinden ücretsiz hesap açarak ürünlerinizi bu hesapta tanıtabilir ve takipçi toplayabilirsiniz. Ancak bu şekilde ürünlerinizi tanıtmanız ve takipçi toplamanız biraz zaman alacaktır.
 • İnternet sitesi açabilir veya blog siteler üzerinden tanıtım yazıları yayınlayabilirsiniz:  Düşük bir bütçe ayırarak kendinize ait internet sitesi yaptırabilirsiniz. Böylece ürünlerinizi tanıtan yazı ve videolar yayınlayabileceğiniz gibi siteniz üzerinden satış da yapabilirsiniz. Eğer internet sitesi yaptırmak istemiyorsanız, Tumblr, Scoopit gibi blog sitelerine üye olarak bu siteler üzerinden ürünlerinizi tanıtan yazılar paylaşabilir ve ürünlerinizi tanıtarak müşteri toplayabilirsiniz.
 • Youtube kanalı açın: Günümüzün en popüler uygulaması olan Youtube üzerinden kanal açarak örneğin yaptığınız ürünlerin üretim aşamasını kısa kısa göstererek veya doğrudan ürünlerinizi anlatarak tanıtımını yapabilirsiniz. Videolarınızın açıklama bölümüne iletişim bilgilerinizi yazarak insanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.  
 • Sanal işyeri açabilirsiniz: İnternet üzerinden alışveriş yapılmasına olanak sağlayan internet siteleri bulunmaktadır. Hepsiburada.com, n11.com gittigidiyor.com, amazon.com bu sitelerden bazılarıdır. Bu siteler üzerinden sanal işyeri açarak ürünlerinizin satışını yapabilirsiniz. Ancak sanal işyeri açtığınızda site sahibine belirli bir miktar komisyon ödemeniz gerekmektedir. 
 • Yaşadığınız bölgedeki işyerleri ile anlaşabilirsiniz: Yaşadığınız bölgede hediyelik eşya ya da oyuncak satışı yapan işyerleri vardır. Bu işyerlerine giderek ürettiğiniz ahşap oyuncak ürünleri tanıtabilir ve bunların satışını yaptığınızı ifade edebilirsiniz. İşyeri sahibine, ürettiğiniz ürünleri kendilerine satabileceğinizi teklif edebileceğiniz gibi belirli bir komisyon karşılığında ürünlerinizin işyerinde satılmasını da teklif edebilirsiniz. 
 • Fuar veya mahalle pazarlarında yahut el tezgahında ürünlerinizi satabilirsiniz: Yapmış olduğunuz ahşap oyuncakları paketleyerek fuar alanları, mahalle pazarları gibi yerlerde satabileceğiniz gibi seyyar araba üzerinde sergileyerek mahalle aralarında da ürünlerinizi satabilirsiniz. 
 • Arkadaş ortamında ürünlerinizi tanıtabilir ve satış yapabilirsiniz: Arkadaş buluşmalarında yapmış olduğunuz ürünleri göstererek yaptığınız iş hakkında arkadaşlarınızı bilgilendirebilir ve onların da kendi çevresine yaptığınız işi duyurmasını isteyebilirsiniz. Ancak bu şekilde ürünlerinizi tanıtmanızın müşteri edinme konusunda sınırlı bir etkisi olacağını unutmamalısınız. 

Evde Hangi Ahşap Oyuncakları Yaparak Para Kazanabilirsiniz?

Ahşap oyuncak yaparak para kazanmaya karar verdiniz ama hangi oyuncakları yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu durumda öncelikle yaptığınız oyuncakların çevre dostu olduğunu ve sağlığa herhangi bir zararı olmadığını önemle vurgulamalısınız. Bunun yanında kişiselleştirilmiş oyuncak yapımına önem vermelisiniz. Örneğin oyuncağın üzerinde çocuğun doğum günü veya isminin yazması kişiselleştirme için yapabileceğiniz basit işlemlerden biridir.  Bu sayede müşterilerinizle daha yakın bir diyalog içinde olabilir ve yeni müşteri bulmanız da kolaylaşabilir. Vermiş olduğumuz bu anahtar bilgiyi göz önünde bulundurarak ahşap oyuncak olarak yapabileceğiniz bazı örnekler şu şekildedir:

 • Ahşap araba, kamyonet, gemi, tekne gibi araçlar
 • Ahşap selefon müzik aleti
 • Ahşap yoyo
 • Ahşap yap boz 
 • Ahşap geometrik şekiller ve rakamlar
 • Ahşap sebze ve meyveler
 • Ahşap şekiller ve şekil yerleştirme panoları
 • Ahşap pense, çekiç gibi tamir aletleri
 • Jenga oyununda olduğu gibi ahşap denge tahtaları 
 • Ahşap topaç

Burada yer verdiğimi ürünler popüler ahşap oyuncaklar olup bunun dışında başka ahşap oyuncaklar yapabileceğiniz gibi kendi tasarladığınız oyuncakları da yapıp satabilirsiniz. 

Evde El Yapımı Oyuncak Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

El yapımı oyuncak yapımı, tamamıyla el emeği isteyen bir uğraştır. Dolayısıyla burada harcadığınız emek ve yapmış olduğunuz ürünün kalitesi fiyatı belirleyen temel ölçütlerdir. Bunun yanında ürettiğiniz oyuncağın kişiye özel olması halinde fiyat emsallerine göre daha yüksek olacaktır. Ayrıca  ürettiğiniz ürünlere olan talep kazanacağınız parayı doğrudan etkileyecektir. Bu açıklamalar dikkate alındığında günde 3 – 4 saat çalışarak el yapımı oyuncak yapmanız ve günlük satış yapmanız halinde aylık 3000 TL’ye kadar para kazanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Ahşap Oyuncak İşi Yaparak Hemen Para Kazanmak İçin Ne Yapmalısınız?

Ahşap oyuncak yaparak hemen para kazanabilmek için ürettiğiniz oyuncakları doğrudan müşteriye ulaştırmanız gerekmektedir. Bunun için ürettiğiniz ahşap oyuncakları;

 • Size en yakın pazar alanına götürerek satışını yapabilirsiniz.
 • Bulunduğunuz bölgedeki hediyelik eşya veya oyuncak satan işyerine götürerek satabilirsiniz. 
Evde Ahşap Oyuncak Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Evde ahşap oyuncak yapmak için sahip olmanız gereken bazı aletler bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ağaç malzemeyi oyma, delme ve kesme gibi işler için kaliteli gravür yapma makinesi. Piyasada satılan ucuz yollu gravür makinelerini almamanızı tavsiye ederiz.
 • Pense, tornavida, kargaburnu gibi el aletleri
 • Ağaç yapıştırıcı malzemeler
 • Vida, çivi gibi nalbur malzemeler
 • Toz ve talaşa karşı gözlük
 • Elleri koruyucu eldiven
 • Matkap
 • Kesme ve dayanıklılığı yüksek bıçak

Burada yer verdiğimiz malzemeler dışında yapacağınız işin niteliğine göre ekstra malzemeye ihtiyaç duyabileceğinizi unutmamalısınız.

Ahşap Oyma ve Oyuncak Yapım İşi İçin Ne Kadar Sermaye Olmalı?

Ahşap oyuncak yapım işinin önemli bir bölümü kişinin yeteneğine kalmıştır. Dolayısıyla teknoloji ağırlıklı bir malzemeye ihtiyaç yoktur. Bu nedenle bu iş için harcamanız gereken başlangıç sermayesi de oldukça düşüktür. Bugün ahşap oyuncak yapım işine başlayacak olan bir kimsenin gerekli aletleri almak için harcayacağı maksimum para 500 – 1000 TL arasındadır. 

Ahşap Oyuncak Yapım İşini Kimler Yapabilir?

El yapımı ahşap oyuncak yapım işi aslında yetenek ve sabır gerektiren bir iştir. Çünkü bir oyuncak yapmak için kimi zaman haftanızı harcayabilirsiniz. Bunun yanında eğer herkesten farklı ürünler ortaya koymak istiyorsanız hayal gücünüzün de geniş olması gerekmektedir. Dolayısıyla kadın ya da erkek, öğrenci veya çalışan, ev hanımı yahut ek iş arayan fark etmeksizin az önce belirttiğimiz özellikleri taşıyan herkes bu işi yapabilir.

Ahşap Oyuncak Yapımını Nereden Öğrenebilirim?

Oyuncak yapmak, bu yolla para kazanmak istiyor; ancak ahşap oyuncağın nasıl yapıldığını bilmiyor olabilirsiniz. Ahşap oyuncak yapımını öğrenmek için bir çok ücretli veya ücretsiz kurs bulunuyor. Bunun yanında Youtube gibi internet sitelerinde örnek ahşap oyuncak yapımı ve aşamaları bulunuyor. Bu videoları izleyip uygulayarak kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. Bunun yanında şu yollar vasıtasıyla da ahşap oyuncak yapımını öğrenmeniz mümkündür:

 • Belediye veya halk eğitim merkezlerinin açtığı kurslara giderek.
 • Yaşadığınız bölgede yer alan özel eğitim kurslarına giderek.
 • Bu konuda özel ders alarak.
El Yapımı Ahşap Oyuncak İşinde Nasıl Başarılı Olabilirim?

Ahşap oyuncak yaparak para kazanma işinde başarılı olmanız için dikkate almanız gereken bazı altın kuralları bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayalım:

 • Sabırlı olmalısınız.
 • Kendinizi sürekli geliştirmelisiniz.
 • Ürün çeşitliliği oluşturmalısınız.
 • Ürünlerinizde görselliğe dikkat etmelisiniz.
 • Kişiye özel ürünlere ağırlık vermelisiniz.
 • Ürünlerinizi aktif bir şekilde tanıtmalısınız.
 • Kaliteli ürün ortaya koymalısınız.
 • Müşteri ilişkilerinde sıcak ve samimi bir diyalog kurmalısınız. 
 • Müşterilerinizin eleştirilerini dikkate almalısınız.

Ahşap Oyuncak Örnekleri ve Videoları

Ahşap oyuncak yapımı ile ilgili bir çok video bulunmaktadır. Bu videoları izleyerek kendiniz de bu ürünlerin benzerini yapabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu video örneklerinden bir kaçını sizin için sıralıyoruz:

İlginizi Çekebilir: Evde pasta yaparak para kazanma hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster