12 Adımda Konut Kredisi Alma Rehberi

Konut sahibi olmak için günümüzde sıkça başvurulan finans yöntemlerinden biri konut kredisidir. Ancak konut kredisi başvurusu yapılırken takip edilmesi gereken yöntemler dikkate alınmadığında konut kredisi talebi reddedilebilmektedir. Kolay bir şekilde konut kredisi alabilmek ve kredi sürecinde sorun yaşamamak için bu süreçte ne ile karşılaşacağınızı bilmeniz yararınıza olacaktır.

Bu yazımızda konut kredisi başvurusu yapacak olan bir kişinin dikkate alması gereken önemli hususları inceleyeceğiz.

Konut Kredisi (Mortgage) Nedir?

Mortgage olarak da bilinen konut kredisi, kısaca kira öder gibi taksitle ev sahibi olmanızı sağlayan uzun vadeli finans kaynağı şeklinde ifade edebiliriz. Konuyu biraz daha geniş izah edelim. Konut almak istiyorsunuz ancak elinizde konut satın alacak kadar peşin para bulunmuyor. Konut fiyatlarının yüksekliği dikkate alındığında konut almak için gerekli olan parayı çevrenizden bulmanız da neredeyse imkansız olduğu gibi bulsanız bile bu miktarda peşin parayı bir defada geri ödemeniz mümkün değildir. İşte bankalar, 120 ay gibi uzun vadeli şekilde yüksek limitli kredi vererek kredinin taksitler halinde ödenmesine olanak sağlıyor. Bunun karşılığında ise faiz alıyor. Dolayısıyla konut kredisini, konut almak üzere bankaların faiz ve ipotek karşılığında sunduğu uzun vadeli finansman olarak tanımlayabiliriz.

Ev Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

Konut kredisi almak için bankaların aradığı bazı şartlar bulunmaktadır. Konut kredisi için gerekli olan şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Peşinat olmalıdır. Bankalar konutun ekspertiz değerinin en fazla %80’ine kadar kredi verebildiği için konutun kalan %20’lik değerine karşılık elinizde nakit para olmalıdır. Aksi halde tek başına konut kredisi alarak ev almanız mümkün değildir. 
 • Konut krediye uygun olmalıdır. Banka, kredi borcuna karşılık konut üzerine ipotek koyacağı için konutun iskan ve ruhsat sorunu olmamalıdır. Bu husus banka tarafından gönderilen ekspertiz tarafından tespit edilmektedir. 
 • Findeks kredi notu yüksek olmalıdır. Tüm kredilerde olduğu gibi konut kredisinde de kredi skoru dikkate alınmaktadır. Bu anlamda konut kredisi almak için kredi notu en az 1400 puan olmalıdır.
 • Kredi sicili bozuk olmamalıdır. Daha önce alınan kredi ya da kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi nedeniyle bankalarla sorun yaşayanlar riskli müşteri kabul edildiği için konut kredisi alamamaktadır.
 • Eş rızası alınmalıdır. Evli olan kişiler konut kredisi çekeceklerse diğer eşin konut üzerine konulacak ipotek şerhine rıza göstermesi gerekmektedir. Aksi halde konut üzerine ipotek konulamaycağı için bankalar kredi vermeyecektir.
 • Gelir kredi taksitlerini ödeyebilecek düzeyde olmalıdır. Gelir durumu kredide en çok dikkat edilen husustur. Eğer kredi alan kişinin mevcut aylık geliri alacağı kredinin taksitlerini ödeyebilecek düzeyde değilse kredi alması mümkün değildir. Bu amaçla bankalar müşteriden gelir belgesi talep etmektedir. Gelir belgesi hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Mortgage Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Konut (ev) kredisi başvurusu için bankalara sunmanız gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kimlik fotokopisi
 • Gelir belgesi (maaş bordrosu, maaş yazısı, vergi levhası…gibi)
 • Konut ait tapu ya da tapu müdürlüğünden alınacak tapu yerine geçen diğer belge
 • Yapı kullanım izni belgesi veya kat irtifakı tapusu ve inşaat ruhsatının fotokopisi
 • İkametgah belgesi ya da adınıza kayıtlı fatura
 • Konut kredisi başvuru formu

Bu belgeler zorunlu olmakla birlikte bazı bankalar ayrıca kredi başvurusu sırasında sahip olduğunuz taşınır ve taşınmaz mallarla ilgili bilgi de isteyebilmektedir. Bu anlamda işyeriniz, bahçeniz, arabanız ya da benzeri malvarlığı bilgilerinizin belgelerini de isteyebileceklerini unutmamalısınız.

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

18 yaşını tamamlamış ancak 70 yaşını aşmamış, kredi notu yüksek ve ödeme gücü olan kişiler konut kredisi alabilmektedir. Dolayısıyla Türk vatandaşı olsun ya da olmasın konut kredisi alma şartlarını sağlayan herkes bu krediyi alabilecektir. 

En Fazla Ne Kadar Konut Kredisi Verilmektedir?

Yasal olarak bankaların verdiği kredi miktarı konutun ekspertiz değerinin %80’ini geçemez. Örneğin 100.000 TL değerindeki bir konut için en fazla 80.000 TL kredi alınabilir. 

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınabilir?

Bankalar yasal olarak konutun değerinin sadece belirli bir kısmına kadar kredi verebilmektedir. Bu durumda kalan kısım için elinizde peşin para olmanız gerekmektedir. Eğer elinizde peşin para yoksa bu durumda bankadan ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Ancak ihtiyaç kredisi alabilmeniz için bankanın sizden ek gelir belgesi isteyebileceğini unutmamalısınız.

Ne Kadar Konut Kredisi Alabilirim?

Konut kredisi miktarı hesaplanırken konutun değeri ve kişinin mevcut gelir durumu dikkate alınmaktadır. Bu anlamda bankalar bir kimsenin mevcut aylık gelirinin en fazla %50’sini kredi ödemelerine ayırabileceğini kabul etmektedir. Dolayısıyla bir kimsenin alabileceği kredi tutarı toplamda aylık gelirinin 50’si ile 120 ay vadenin çarpımından işleyecek faizin çıkarılması ile bulunmaktadır.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Konut kredisi almak isteyen bir kimsenin ödeyeceği masraflar şunlardır:

 • Kredi tahsis ücreti. Bu ücret alınan kredinin binde 5’i oranındadır. Örneğin 100.000 TL için 500 TL kredi tahsis ücreti alınmaktadır.
 • BSMV. Bankacılık ve Sigorta Muameleleri Vergisi kredi tahsis ücretinin %5’i oranında alınmaktadır.
 • Sigorta masrafı. Konut kredilerinde standart olarak DASK yaptırılmaktadır. Bunun yanında bankaların çoğu hayat sigortasını da zorunlu tutabilmektedir. 
 • Ekspertiz masrafı. Konutun krediye uygun olup olmadığının tespiti için yaptırılacak bilirkişi incelemesi için bankalar müşteriden peşin olarak bu masrafı talep etmektedir.  
 • Kredi ile doğrudan ilgili diğer masraflar. Yukarıda saydığımız masraflar dışında kredi ile ilgili doğrudan ilgili olan masraflar da talep edilebilmektedir. Örneğin posta masrafı, kırtasiye masrafı, kredi notu sorgulama masrafı gibi.

Konut Kredilerinde Sigorta Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Konut kredisi alırken bazı bankalar zorunlu deprem sigortası (DASK) ve hayat sigortasının anlaşmalı sigorta şirketinden yapılmasını zorunlu tutabilmektedir. Bu durumda kredi şartı haline gelen sigortayı yaptırmak zorunludur. Ancak bankayla konuşarak size özel değişiklik yapılmasını talep edebilirsiniz. 

Konut Kredisi Kimlere Daha Kolay Çıkmaktadır?

Konut kredisi alabilmek için bankanın kredi biriminin bu krediyi onaylaması gerekmektedir. Bazen aynı koşullarda olmakla birlikte birinin kredi talebi onaylanırken diğerinin kredi talebi reddedilebilmektedir.  Bu durumda kim daha kolay konut kredisi alabilir sorusu gündeme gelmektedir. Bankalar kredi notu yüksek olmak ve mevcut geliri istenen kredinin taksitlerini ödeyebilecek düzeyde olması kaydıyla aşağıda sıraladığımız kişilerin kredi taleplerini kolaylıkla onaylamaktadır:

 • Devlet memurları ve kamu görevlilerinin düzenli maaşı ve iş garantisi olduğu için kolaylıkla kredi alabilmektedir.
 • Aynı işyerinde en az 1 yıldır çalışan ve sigorta primleri düzenli ödenen özel sektör çalışanları.

Konut Kredisinin Çıkıp Çıkmayacağı Neye Göre Belirlenmektedir?

Konut kredisi başvurusu yapıldığında banka öncelikle şu konuları dikkate alır: Konutun krediye uygunluğu, alınacak kredinin geri ödenebilirliği ve kredi talep eden kişinin kredi notu. Eğer konut krediye uygun, kişinin mevcut gelir durumuyla kredi borcunu ödeyebilecek durumda ve kredi notu yüksek ise bu kişi riskli müşteri sınıfında kabul edilmeyecek ve konut kredisi tahsis edilecektir. 

Çalışmayan Ev Hanımı Ya da Serbest Meslek Sahibi Olanlar Konut Kredisi Alabilir Mi?

Kayıtlı olarak bir iş yerinde çalışmayanlar, ev hanımlar ya da serbest meslek erbabı olan kişiler de konut kredisi alma şartlarını sağladıktan sonra konut kredisi alabilir. Ancak bu saydığımız kişilerin gelir durumlarını ispatlamaları gerekmektedir. Eğer aldıkları krediyi geri ödeyebilecekleri konusunda bankayı ikna edebilecek belge ibraz edebilirlerse kredi almalarının önünde bir engel yoktur.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Tüm banka kredileri için başvuru rehberini incelemek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın