12 Soruda Evde Boncuk İşi ya da Takı Yaparak Para Kazanma

Evde boncuk dizerek ya da takı yaparak para kazanmak mümkün. Öğrencilere, ev hanımlarına ya da ek iş arayanlara para kazandıracak bir iş olan boncuk dizme veya takı yapma işi sayesinde gelir elde edebilirsiniz. Evinizin rahatlığında ya da boş vakitlerinizi değerlendirerek tasarladığınız boncuk kolye, küpe, yüzük ya da künye gibi takıları satarak para kazanabilirsiniz.  

Bu yazımızda evde boncuk paketleme, boncuk dizme ve takı yaparak para kazanma konuları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Evde Boncuk İşi ve Takı Yaparak Para Kazanma İşi Nedir?

Ev hanımları, öğrenciler ya da takı tasarlamaya meraklı olan kişiler  renkli boncuklardan yararlanarak ve araya başka takı malzemeleri yerleştirerek gösterişli ziynet eşyaları tasarlamaktadır. Tasarlanan bu eşyalar ise insanların beğenisine sunularak satılmaktadır. Takı tasarlamak kişinin yeteneğine ve hayal dünyasının genişliğine bağlı olduğundan bu işi yapabilmek için herhangi bir işyerine ihtiyacınız yoktur. Evde boncuk dizme işi ya da diğer adıyla takı tasarlama işi, kendinizi rahat hissedeceğiniz herhangi bir yerde yapılabilmektedir. Bu anlamda evde boncuk işi ve takı yaparak para kazanma işi, ziynet eşyası yapmak amacıyla üretilmiş olan malzemeleri bir araya getirilerek takı yapılması ve ortaya çıkan çıkan ürünün satılması işi olarak ifade edebiliriz.

Evde Takı Yaparak ya da Boncuk İşi İle Uğraşarak Nasıl Para Kazanabilirim?

Takı insanlık tarihi kadar eski desek yeridir. Günümüzde de takılar insanların şık veya gösterişli görünmesini sağlamaktadır. Küpe, kolye, yüzük ya da diğer ziynet eşyaları insanları daha estetik ve göz alıcı kılabilmektedir. Takıların pahalı olması da gerekmemektedir. Önemli olan  tasarımın estetik ve uyumu yakalamış olmasıdır. Bu şekilde tasarlanan takılar hem göz alıcı olmakta hem de geniş bir alıcı kitlesi bulmaktadır. Dolayısıyla eğer boncuk dizerek veya takı yaparak para kazanmak istiyorsanız, üreteceğiniz takılarda estetik uyuma dikkat etmelisiniz. Dizdiğiniz boncukların ve boncuklar arasında kullanacağınız diğer malzemelerin takı üzerinde bir bütün oluşturması gerekmektedir. Yani tasarımınız dikkat çekici ve farklı olmanın yanında göze güzel görünmelidir. Bu şekilde üreteceğiniz takılar kolaylıkla alıcı bulacaktır. Bu bağlamda ürünlerinizde çeşitliliğe de önem vermelisiniz. Örneğin çocuklar için ayrı, genç kuşak için ayrı ve orta yaş ve ileri yaşta bulunanlar için ayrı takı tasarımı yapmanız halinde müşteri çeşitliliğinizi de arttırma fırsatı elde edebilirsiniz. 

Tasarladığınız Takıları Nasıl Satabilirsiniz?

Boncuk dizerek ya da diğer adıyla takı yaparak dikkat çeken ve güzel ziynet eşyaları yaptınız. Ancak bu ürünleri müşteriye ulaştırmadığınız sürece, hiç kimse bu ürünlerden haberdar olmayacaktır. O halde tasarımlarınız için müşterileri nereden bulacaksınız ve bu takıları kimlere satacaksınız? 

Günümüzde ürünlerinize müşteri bulmak için bir çok kanal bulunmaktadır. Önemle belirtelim ki müşteri bulmanın en kolay yolu reklam yapmaktan geçmektedir. Yaşadığımız bu dönemde sahip olduğumuz imkanlarla reklam yapmak ise hem çok kolay hem de çok ucuzdur. Şimdi ürünlerinize müşteri bulabileceğiniz kanalları sıralayalım:

 • Sosyal medya üzerinde reklam verin: Google reklam servisini kullanarak veya facebook ya da instagram gibi popüler sosyal medya hesapları üzerinden reklam vererek saniyeler içinde yüzbinlerce insana ulaşabilirsiniz. Bu şekilde reklam vermek için 50 – 100 TL bütçe ayırmanız yeterlidir. Zaten reklamlardan sağlanacak geri dönüşlerle harcadığınız bu paranın çok daha fazlasını kazanabilirsiniz. asıl reklam verileceğini bilmiyorsanız konunun uzmanları ile görüşebilir ya da yorum bölümüne yazarak bize ulaşabilirsiniz. 
 • Ürünlerinizi tanıtan sosyal medya hesabı açın: Facebook veya instagram gibi uygulamalar üzerinden ücretsiz hesap açarak takipçi kazanabilir ve takipçilerinize ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Ayrıca bu hesaplarınızın içerik görünümünü herkese açık olarak ayarlarsanız, sayfanızı takip etmese bile ürünlerinizi inceleme sayfası bulabilecektir.
 • İnternet sitesi açın veya blog sayfası oluşturun: İnsanların size ulaşmasını sağlayacak iletişim bilgilerinin ve ürünlerinize ait fotoğraf ve tanıtım bilgilerinin yer aldığı bir internet sitesi kurabilirsiniz. Eğer internet sitesi ile uğraşmak istemiyorsanız, Google gibi şirketlerin hazır olarak sunduğu blog sayfaları üzerinden kendinize bir sayfa oluşturabilir ve bu sayfalar üzerinden iletişim bilgilerinizi verebilir ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.
 • Youtube’da kanal oluşturun: Ürünlerinizi tanıtan veya örnek ürün tasarımlarınızı izleyiciyle buluşturabileceğiniz Youtube kanalı açabilirsiniz. Videolarınızı paylaştığınız açıklama bölümüne iletişim bilgilerinizi yazmanız halinde insanlar kolayca size ulaşabilecektir.
 • Sanal işyeri açın: hepsiburada.com, gittigidiyor.com, n11.com, amazon.com gibi internet alışveriş siteleri üzerinden sanal işyeri oluşturarak ürünlerinizin resimlerini ve fiyatlarını buraya yükleyip satış yapabilirsiniz. Ancak sanal işyeri için internet sitesine belirli bir komisyon ödendiğini unutmamalısınız.
 • Arkadaş toplantılarında ürünlerinizi tanıtmayı deneyin: Altın günü ya da benzeri toplantılar yapmak ülkemizde oldukça yaygındır. Benzer şekilde arkadaşlarınızla sosyal aktiviteler için bir araya gelebilirsiniz. Bu şekilde birlikteliklerde arkadaşlarınıza yaptığınız işi ve tasarımlarınızı gösterebilirsiniz. Arkadaşlarınız bu ürünlerden alabileceği gibi kendi çevrelerine ürünleriniz hakkında bilgi vererek müşteri edinmenizi sağlayabilir.
 • Fuar alanlarında veya mahalle pazarlarında tezgah açabilirsiniz: Fuar veya pazarlar, ürün almak niyetiyle gelen ziyaretçilerle doludur. Bu gibi yerlerde tezgah açarak ürünlerinizi tanıtabilir ve satabilirsiniz.
 • Çevrenizdeki işyerlerine giderek ürünlerinizi tanıtabilirsiniz: Yaşadığınız çevrede ziynet eşyası satan kuyumcu, gümüşçü, tuhafiye gibi bijuteri eşyaları satan işyerlerine giderek ürünlerinizi gösterebilir ve dilerlerse kendilerine dilerlerse belirli bir komisyon karşılığında işyerinde satılması teklifinde bulunabilirsiniz. 

Evde Boncuk ve Diğer Malzemelerle Neler Tasarlayabilirsiniz? 

Evde takı tasarlama işi aslında tamamen sizin hayal dünyanıza kalmıştır. Görselliği ön planda ve estetiği insanlara hitap eden her türlü takıyı tasarlamanız mümkündür. Bu anlamda küpe, bilezik, kolye, bileklik, künye, hızma, toka, broş, halhal, bel zinciri, eşarp kenarlığı gibi sayısını çoğaltabileceğimiz pek çok ürün tasarlayabilirsiniz. Burada önemli olan hedef müşteri kitlenizin kim olacağı sorusudur. Hedef müşteri kitlenizin ne tür takılardan hoşlanacağını belirledikten sonra o ürünlere ağırlık vermelisiniz. Örneğin orta yaş grubunda bulunan kişilerin büyük çoğunluğu hızma ya da halhal kullanmayacaktır. Bu yaş grubu için daha çok kolye ve küpe tasarlamanız yerinde olacaktır. 

Sadece fikir vermesi açısından yaş gruplarına göre şunları tasarlayabilirsiniz:

 • Çocuklar için (3 – 15 yaş): Küpe, bileklik, künye, toka halhal.
 • Gençler için (15 – 40 yaş): Küpe, bilezik, kolye, bileklik, künye, hızma, toka, halhal, bel zinciri.
 • Orta yaş grubu için (40 – 60 yaş): Küpe, bilezik, kolye, bileklik, künye, toka, broş.
 • İleri yaş grubu (60 ve üzeri): Küpe, bilezik, kolye, toka, broş, eşarp kenarlığı.

Tasarım yapma konusunda yeterli bilgi birikiminiz yoksa ya da ne tür ürünler tasarlayabileceğinizi kestiremiyorsanız, internet sitelerinden ya da Youtube kanallarından takı tasarlama örneklerini inceleyebilirsiniz.

Boncuk Dizme İşi Yaparak ya da takı Tasarlayarak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Boncuk dizerek ve takı tasarlayarak para kazanma yaptığınız ürünlere kişilerin vereceği değerle ilgilidir. Çünkü yapacağınız bu iş tamamen beğeni üzerine kuruludur. İnsanların çok beğendiği ve rağbet ettiği ürünlerin fiyatının daha yüksek olacağını belirtmemiz gerekiyor. Bunun yanında kullandığınız malzemenin maliyeti ve tasarıma verdiğiniz emek de fiyatta belirleyici olmaktadır. Dolayısıyla kar marjınız ne kadar yükselirse bir o kadar para kazanırsınız. Bu bağlamda takı tasarımı işinden kazanacağınız para konusunda kesin bir rakam vermek doğru olmamakla birlikte bu işi, asıl iş olarak yapanların aylık 5000 TL’ye kadar kazandıkları görülmektedir. Ek iş olarak ya da ufak bir gelir olsun diye yapanların ise 500 – 1500 TL arası gelir elde etmektedirler.

Evde Boncuk İşi veya Takı Tasarımı Yapma İşi İçin Ne Kadar Sermaye Gerekiyor? 

Evde boncuk dizme ve takı tasarımı yapma işi, yüksek maliyet gerektiren işlerden değildir. Zira kullanılan malzemeler her evde kolayca bulunan malzemelerdir. Bugün en fazla 300 TL’lik malzeme ile takı tasarımı işine başlayabilirsiniz. Dolayısıyla 300 TL sermaye ile bu işe başlayabilirsiniz.

Boncuk Dizme veya Takı Tasarımı İşine Başlarken Hangi Malzemeler Gerekiyor?

Takı tasarımı işi için sahip olmanız gereken malzemeler kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerdir. Dolayısıyla bu işe başlarken şu malzemeleriniz olmalıdır:

 • Makas
 • Küçük pense ve ince uçlu pense (kargaburnu)
 • Çeşitli kalınlıkta ve renkte ip
 • Boncuk ve çeşitli mini figürler
 • Boncuk ve figürleri ipe geçirmek için çeşitli boyda iğne
 • Sıvı güçlü yapıştırıcı
 • Büyüteç

Daha farklı ya da metal ağırlıklı tasarım yapmak istiyorsanız, alacağınız takı malzemelerini buna göre belirleyebilirsiniz.

Boncuk ya da Takı Malzemelerini Nereden Alabilirim?

Boncuk dizme veya takı tasarlama işi için ihtiyaç duyacağınız malzemeleri bijuteri ya da tuhafiye dükkanlarından kolaylıkla temin edebilirsiniz. Değişik türde takı malzemeleri almak için internet sitelerini inceleyebilir ve hoşunuza giden malzemeleri satın alabilirsiniz. 

Boncuk Dizme ve Takı Tasarlama İşinde Nasıl Başarılı Olabilirim?

Her türlü tasarlama işinde başarılı olmanın yolu sabırlı olmaktan geçmektedir. Nitekim takı tasarlama da sabır ve zaman isteyen bir uğraştır. Boncukları ya da figürleri ipe geçirmekle ürün ortaya çıkmıyor. her bir ürünü sabır ve emek vererek tek tek estetik biçimde yerleştirmelisiniz. Bunun yanında ürünlerinizin göze hitap etmesi ve özellikle kullanılan renkleri canlı olması önemlidir. Renklerin uyumu ve şekillerin estetik görünümü son derece önemlidir. Bunlarla birlikte ürünlerinizin diğer takı tasarımlarından farklı olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Boncuk Dizerek veya Takı Yaparak Para Kazanma İşini Kimler Yapmalı?

Tasarlama işi sabır işidir. Bu nedenle takıyı yaparken sıkılacaksanız ya da sabır gösteremeyecekseniz bu iş size göre değil. Ayrıca tasarlama işi hayal dünyası ve estetik kabiliyetle ilgilidir. Eğer farklı ürünler yapabilecekseniz ve ürünlerinizin insanlara hitap edebileceğini düşünüyorsanız bu işi yapabilirsiniz. Dolayısıyla bu temel niteliklere sahip olan ev hanımı, öğrenci ya da ek iş arayan herkes bu işi yapabilir.

Takı Tasarlama İşi Yapmalı Mıyım? 

Takı tasarlama işinde ustalaştığınızda ve ortaya çıkardığınız ürünlerde farklılığı yakaladığınızda önemli bir müşteri kitlesine erişebilirsiniz. Özellikle sanat camiası ya da ekonomik durumu yüksek insanlara hitap etmeye başladığınızda çok yüksek miktarda paralar kazanmanız mümkündür. Bu nedenle sabırlı ve istikrarlı olabilecekseniz bu işi yapabilirsiniz. Ancak amacınız ufak da olsa gelir elde etmek ise bu işin sizi yormayacak ve gelir getirecek bir iş olduğunu belirtebiliriz.

Evde Boncuk Paketleme İşi Veren Firmalar Var Mı? 

Daha önceleri firmalar boncuk paketlemek için evlere iş vermekteydi. Burada üretilen boncuk takılar ya da tane halinde olan boncuklar ufak paketlere konulmaktaydı. Bu işin haftada 300 TL civarında para verilmekteydi. Ancak günümüzde bu şekilde işveren firmaların sayısının oldukça düştüğünü, bu işlerin artık makineler aracılığıyla yapılması nedeniyle yok denecek hale geldiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle boncuk paketleme işi veren firmalar başka işlere bakmanızı tavsiye ederiz.

Takı ve Boncuk Tasarımı Örnekleri

Boncuk ve diğer takı malzemelerini kullanarak bir çok tasarım yapabilirsiniz. Ancak tasarım hakkında tecrübeniz yoksa aşağıda yer vereceğimiz videoları izleyerek tasarım hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Evde reçel yaparak para kazanma konusu hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster