12 Soruda Evde Kişiye Özel Kalem Montajı Yaparak Para Kazanma

Evde para kazanma yolları konusunda araştırma yapan kişilerin karşılaşacağı işlerden biri evde kalem montajı yaparak para kazanma işidir. Gerçekten hem temiz bir çalışma olanağı sunması hem de para kazandıran işler arasında yer alması nedeniyle kalem tasarlayarak para kazanma işi dikkat çekmektedir. Ancak bu iş hakkında pek az kişi bilgi sahibidir. Eğer kalem tasarlayarak para kazanma konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu çalışmamız yararlı olacaktır.

Bu yazımızda evde kişiselleştirilmiş kurşun ya da tükenmez kalem yaparak para kazanma işi hakkında açıklamalarda bulunacağız.

Evde Kalem Yaparak Para Kazanma İşi Nedir?

Evde kalem yaparak para kazanma işi iki türlü karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki evde kalem montajı işi veren firmalardan alınan parçaları birleştirerek kalem yapımı işidir. Diğeri ise evde kendiniz bir kalem tasarlayarak veya mevcut bir kaleme görsellik katacak özellikler ekleyerek kişiye özel kalem yapımı işidir. Bunlardan evlere kalem montajı işi veren firmalar konusu az para kazandıran işlerden olduğu için biz daha çok kalem tasarlama işi üzerinde duracağız.

Evde kalem tasarlama işi, kalem yapımında kullanılan malzemeleri emsallerinden farklı bir şekilde bir araya getirerek ya da yapılmış bir kaleme süslemeler yapmak, isim yazmak, görsel efektler vermek suretiyle kalemi özel kılmak şeklinde yapılan iştir. 

Evde kalem tasarlama işinde ya bir kimse şahsi kalemini getirerek buna estetik özellikler katılmasını istemekte ya da kalem yapımı malzemeleri bir araya getirilerek yapılan kalemler müşteriye satılmaktadır.

Evde kalem yapımı işi, kişinin becerisine ve tasarlama kabiliyetine bağlıdır. Böylece göze hitap eden veya dikkat çeken ürünler ortaya çıkarılabilmektedir. 

Kalem yapım işi için işyerinizin olması şart değildir. Kalem montajı yapabileceğiniz bir odanız ya da en azından masanız olması yeterlidir. Rahat çalışma imkanı nedeniyle bu iş için “evde” ifadesi kullanılmaktadır.

Evde Kalem Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Yazının icadıyla birlikte iradenin kağıda yansıması kalemler aracılığıyla olmuştur. Teknolojinin gelişmesine ve elektronik araçlarla yazı yazılabilmesine rağmen kalemler halen güncelliğini korumakta eğitimden sanata, gündelik yaşamda not almaktan tasarım çizimine varana kadar her alanda kullanılmaktadır. Ancak günümüzde kalemler sadece yazı yazma aracı olmanın dışında insanların dikkatini çekmek için kullanılan bir araç ve prestij kaynağı haline geldiğini söyleyebiliriz. Bir çoğumuzun rast geldiği altın kaplama dolma kalemler, üzerinde sahibinin ismi yazılmış kalemler ya da kişinin karakterini yansıtan kalemler gibi sayısını çoğaltabileceğimiz kalemlerin amacı sadece yazım alanında kullanılması değil aynı zamanda insanların dikkatini çekmek içindir. Bazen de örneğin kendisine uğur getirdiğine inanılması gibi kalemlerle kurulan duygusal bağ sebebiyle sahip olunan kalemin kişiselleştirilmesi istenilebilmektedir. Bu ve benzeri bir çok nedenle kalem tasarlama işi günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Dolayısıyla özel tasarlanmış veya kişiselleştirilmiş kalemleri satın almaya yönelik talep bulunmaktadır. Dolayısıyla sizler de aldığınız kalemlere ufak dokunuşlar yaparak kişisel hale getirmek ya da sıfırdan bir kalem tasarlayarak ürettiğiniz ürünleri satmak suretiyle para kazanabilirsiniz. 

Ancak para kazanabilmek için müşteri bulmak ve ürünlerinizi müşterilere satabilmeniz gerekmektedir. Peki müşteriyi nasıl bulabilirsiniz? Şimdi bu soruyu cevaplayalım. 

Tasarladığınız Kalemleri Nasıl Satabilirsiniz?

Ürün tasarlamak ve yapmak, para kazanmak için yeterli değildir. Önemli olan ürünlerinizi pazarlayabilmek ve müşteri ile buluşturabilmektedir. Yani ürettiğinizi satmanız halinde para kazanabilirsiniz. Bu bağlamda ürünlerinize müşteri bulmanın en kolay yolu onun reklamını yapmaktan geçmektedir.

İçerisinde yaşadığımız teknoloji çağının imkanları ile ürünlerinizin reklamını çok düşük bütçeler ayırarak ya da ücretsiz olarak yapmanız mümkündür. Böylece hem müşterilere ulaşabilir hem de satışınızı yapabilirsiniz. 

Aşağıda ürünlerinizin reklamını yapabileceğiniz ve satışını gerçekleştirebileceğiniz imkanları sıralayalım. Aşağıda yer verdiğimiz olanakların geniş açıklamasını “Evde Mum Yapım İşi” konusunda yaptığımızdan, ilgili yazıdan daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Google, Facebook, Instagram gibi insanların yoğun rağbet gösterdiği internet platformları üzerinden 50 – 100 TL gibi düşük bütçe ile reklam verebilirsiniz.
 • Facebook, Instagram, Badoo gibi sosyal medya hesabı açarak burada ücretsiz olarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.
 • Youtube kanalı açarak ürünlerinizin videosunu yayınlayabilirsiniz.
 • İnternet sitesi açabilir veya blog siteleri üzerinden tanıtım yazıları yayınlayabilirsiniz.
 • Alışveriş siteleri üzerinden sanal işyeri açabilirsiniz.
 • Yaşadığınız bölgedeki hediyelik eşya satan işyerleri ile kırtasiyelerle anlaşabilirsiniz.
 • Mahalle pazarlarında, fuar alanlarında ya da seyyar tezgahlarda ürünlerinizi satabilirsiniz.
 • Arkadaş ortamında ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

Evde Hangi Tür Kalem Modeli Yaparak Para Kazanabilirsiniz?

Kalem denilince sadece tükenmez kalem düşünülmemelidir. Günümüzde çok farklı çeşitlerde kalem modelleri bulunmaktadır. Bu bağlamda kurşun kalem, tahta kalem, dolma kalem, plastik kalem, uçlu kalem gibi sayılarını çoğaltabileceğimiz çeşitte bir çok kalem bulunuyor. Burada amaç para kazanma olduğuna göre, tasarlayacağınız kalemin kişiselleştirmeye veya farklı özellikler eklenmeye müsait olması gerekmektedir. Bu bağlamda dolma kalemler ve içi değiştirilebilen metal veya plastik dokulu tükenmez kalemler ile tahta kalemlerin tasarlama için en elverişli kalemler olduğunu söyleyebiliriz. Ancak hemen belirtelim ki kalem tasarlama işin hayal gücünüze ve malzemeleri işleyebilme kabiliyetinize bağlı olduğundan diğer kalemleri de dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Fikir vermesi ve örnek oluşturması bağlamında para kazandıracak kalem ürünleri şunlar olabilir:

 • Üzerine isim yazılmış kalemler.
 • Farklı renklere boyanmış veya ip, misina gibi malzemelerle üzerine değişik şekiller işlenmiş kalemler.
 • Kalemin üst tarafına insan ya da hayvan figürleri ile değişik nesnelerin yapıldığı kalemler. Bunlar tahta kalem üzerine adeta heykel traş gibi şekiller verilerek yapılmaktadır.
 • Üzerine değişik renk ve şekillerde nesneler yapıştırılarak yapılan kalemler.
 • Üzerine elmas, altın, gümüş gibi değerli malzemeler işlenerek tasarlanan kalemler.
 • Altın kaplama ya da altın uçlu dolma kalemler.
 • Kalem süsleri

Bu saydığımız kalem ürünleri dışında sizler de kendi ürünlerinizi tasarlayabilir ve satışını yapabilirsiniz.

Evde Kalem İşi Yaparak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

Evde kalem işi yapmak isteyenlerin cevabını en çok merak ettiği konuların başında evde kalem işinin ne kadar kazandırdığıdır.

Evde kalem işi yaparak kazanma işinin en önemli özelliği bu ürünlerin kişiye özel ürünler olmasıdır. Bu özelliği nedeniyle sade bir kalem çok düşük bir fiyata alıcı bulurken üzerine eklemeler veya işlemeler yapılarak kişiselleştirilen aynı ürün çok daha yüksek fiyata alıcı bulmaktadır. Diğer taraftan ürünün estetik görünümü ve kullanılan malzemelerin değeri ürünün fiyatında etkili olmaktadır. Bu bilgiler ışığında bugün günlük satış yapan bir kimse kalem yapım işinden ayda 1000 – 3000 TL arasında para kazanabilmektedir.   

Kalem Montajı Yaparak Ya da Kalem Tasarlayarak Hemen Para Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kalem yaparak anında para kazanmak istiyorsanız, ürünlerinize hızlı bir şekilde müşteri bulmanız gerekmektedir. Ürünlerinize müşteri bulmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Size en yakın pazar alanına götürerek satış yapabilirsiniz,
 • Seyyar tezgah ile satış yapabilirsiniz
 • Yaptığınız mumları, bulunduğunuz bölgedeki hediyelik eşya ya da mum ürünleri satan işyerlerine götürerek satın almalarını teklif edebilirsiniz. Aynı şekilde internet üzerinden benzeri ürün satan firmalara ürünlerinizi satın almalarını tavsiye edebilirsiniz.

Evde Kalem Yaparak Para Kazanma İşi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Evde kişiye özel kalem tasarlayıp satma işi için gerekli malzemeler şunlardır:

 • Kişiselleştireceğiniz kalemler. Bu kalemler, dolma kalem, tahta kurşun kalem, tükenmez kalem gibi kalemler olabilir. Ancak bu kalemlerin üzerinde yazan markaların tasarımınıza engel oluşturmayacak büyüklükte olmasına özen göstermelisiniz. Ayrıca kalemleri toptan satış yapan firmalardan almanız halinde daha ucuza mal edebilirsiniz.
 • Güçlü sıvı yapıştırıcı
 • Tutkal
 • Silikon ve silikon tabancası
 • Kalem süsü yapmak için çeşitli figür ve kumaşlar
 • Çeşitli boyutlar iğne
 • Çeşitli renklerde iplik
 • Çeşitli renklerde izolabant
 • Boyama yapmak için çeşitli renklerde kalıcı boya malzemesi
 • Kokulu kalem yapma için kokulu mürekkep
 • Bistüri
 • Cımbız
 • Çeşitli renkte boncuk ve sim
 • Makas
 • İnce uçlu pense
 • Renkli krapon kağdı

Burada yer verdiğimiz temel malzemeleri temin ederek hemen kalem tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Evde Kalem Tasarlayarak Para Kazanma İşi İçin Ne Kadar Sermaye Gerekiyor?

Evde kalem yaparak rapa kazanma işi için gerekli olan temel malzemeleri yukarıda sıraladık. Bu malzemelerin bir çoğu her evde bulunabilen, özellik arz etmeyen ve ucuz malzemelerdir. Bu malzemeleri her yerde bulmak mümkündür. Bu malzemeler evinizde yok ise en fazla 300 TL gibi bir masraf yaparak bu malzemeleri temin edebilirsiniz.

Evde Kalem Yaparak Para Kazanma İşini Kimler Yapmalı?

Evde kalem yaparak para kazanma işini ev hanımları, öğrenciler ya da ek iş arayan herkes yapabilir.  Burada dikkat edilmesi gereken husus şudur: Kalem tasarlama işi kişinin yeteneğine ve hayal gücüne kalmıştır. Renkleri uyumlaştırmak ve çeşitli nesnelerden estetik görünümü ön planda olan ürünler yapabilmek biraz çalışma istemektedir. Dolayısıyla bu işe yatkınlığınız var ise biraz çalışma ile kalem tasarlama işini yapabilecek düzeye gelebilirsiniz. 

Kalem Tasarlama ve Yapmayı Nereden Öğrenebilirim?

Şayet kalem tasarlamayı bilmiyorsanız, sizlere fikir vermesi için aşağıda yer verdiğimiz örnek videolara bakabilirsiniz. Bunun dışında Youtube ve benzeri internet platformlarında kalem tasarlamaya ilişkin bir çok anlatımlı örnek video bulabilirsiniz. Benzer şekilde internetten araştırma yaparak örnek kalem tasarlama konu anlatımlarını bulabilirsiniz. Başlangıçta bu çalışmaları kendinize örnek alarak işe alışabilir ve zaman içinde kendi tasarımlarınızı yapabilirsiniz. 

Kalem Yapma İşinde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalısınız?

Kalem yaparak para kazanma işi tasarlamayı ve görsel estetiğe hitap etmeyi gerektiren bir iştir. Bu işte başarılı olmak ve geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilmek için dikkate almanız gereken bazı temel kuralları bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • Sabırlı olmalısınız.
 • Kendinizi sürekli geliştirmeli ve farklı ürünler tasarlamalısınız.
 • Model çeşitliliğine önem vermelisiniz. 
 • Ürünlerde görsel estetik ön planda olmalıdır. Bunu yaparken renk uyumu şekil ve nesne uyumu gibi faktörlere dikkat etmelisiniz.
 • Ürünlerinizi kaliteli yapmalısınız
 • Müşteri ilişkilerinizi sıcak tutmalı ve müşterilerin eleştirilerine kulak vermelisiniz. 

Evlere Kalem Montaj İşi Veren Firmalar Var Mıdır?

Genellikle Gaziantep, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Konya, Kayseri, Adana, Samsun gibi büyükşehirlerde evlere montaj işi  verilmektedir. Bu şekilde iş veren firmalar, haftalık ya da aylık olarak ilanlar vermektedir. Bu ilanlara internette faaliyet gösteren ilan sitelerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilgili firmanın resmi internet sitesi üzerinden montaj işi yapabileceğinize dair mail gönderebilirsiniz.  Ayrıca yazımızın altında yer alan forma talebinizi yazarak işverenlerin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Evlere kalem montajı işi veren firmalardan çok para kazanamayacağınızı önemle belirtelim. Bu daha çok ek gelir elde etmek için başvurulabilecek yoldur. Bu şekilde çalışanlar genellikle günlük 20 – 30 TL arası para kazanmaktadır.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz”

İlginizi Çekebilir: Kurması ve işletmesi kolay 4 iş önerisi hakkında bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın