12 Soruda Evde Pasta İşi Yaparak Para Kazanma Hakkında Her Şey

Evde pasta yaparak para kazanma işi, öğrenciler, ev hanımları ya da ek iş arayanlar için alternatif para kazanma yöntemlerinden biridir. Eğer bütçenize ek gelir getirmek istiyorsanız ya da bütçenize katkıda bulunmak düşünceniz varsa evde pasta işi ile para kazanma alternatifini değerlendirebilirsiniz.

Bu yazımızda evde pasta işi yaparak para kazanma hakkında bilgi vereceğiz.

Evde Pasta İşi Yaparak Para Kazanma İşi Nedir?

Evde pasta işi, geleneksel yöntemlerle ya da evde kendi koşullarınıza uygun olarak yapacağınız tatlı, tuzlu ya da şerbetli tatlıları yapma ve satma işidir. Bu işi yapanlar ya kendileri satarak ya da pastane gibi bir işletmeyle anlaşarak evde yaptıkları ürünleri bu işletmelere vermek suretiyle para kazanmaktadır. 

Evde pasta işi yaparak para kazananlar genellikle geleneksel olarak üretilen ya da yöresel ürünleri imal etmektedir. Bunun dışında yapımı herkes tarafından başarılı bir şekilde yapılamayan pasta ve tatlı ürünleri de evde yapılan ürünler arasındadır.

Evde pasta yapımı için evinizin mutfağı yeterlidir. Bu nedenle özel bir işyeri açmanız gerekmemektedir. Ancak eğer geniş çaplı bir pasta işi yapmayı planlıyorsanız, işyeri açmanız gerektiği gibi ilgili kuruluşlardan izin almalısınız.

Evde Pasta İşi Yaparak Nasıl Para Kazanabilirim?

Yaş pasta, tatlı, tuzlu veya şerbetli tatlılar yüzyıllardan beri insanların damak tadına hitap eden gıdalardır. Ancak son yıllarda fabrikalarda ya da pastanelerde üretilen ürünlerin içerisinde lezzeti arttırıcı, kıvam verici ya da görünümü güzelleştirici bir takım kimyasal gıda ürünleri kullanılmaya başlandı. Glikoz, gıda boyaları, koruyucular, hazır kremalar, sindirimi zor pasta yağları bunların başında gelen ürünlerdir. Dolayısıyla bu malzemeler kullanılarak üretilen pasta ve tatlı ürünleri lezzetli olsa da insan sağlığını tehdit edebilmektedir. Özellikle çocuklar için bu şekilde üretilmiş olan gıdaların tehdit boyutu yüksek olmaktadır. Bu nedenle insanlar geleneksel yöntemlerle üretilmiş, içerisinde sınai gıda ürünü olmayan pasta ve tatlı türlerini tercih etmektedir. Genellikle işletmelerde sınai ürünler kullanıldığı için evde yapılan pasta ürünleri müşteriler tarafından öncelikli olarak tercih edilmektedir.  Dolayısıyla evde pasta yapım işi geniş bir müşteri kitlesini bünyesinde barındırmaktadır. Bu şekilde iş yapmanız halinde para kazanabileceğinizi söyleyebiliriz.

Evde Yaptığınız Pastaları Nasıl Satabilirsiniz? 

Bir ürünü yapmak kadar o ürünü müşteriye ulaştırmak da bir o kadar önemlidir. Bu yüzden evde ürettiğiniz pastaları satabileceğiniz müşteri bulmanız gerekmektedir. Müşteri bulmanın en kolay yolu ise ürününüzün reklamını yaparak tanıtmanızdan geçmektedir.

Günümüzde ürünlerinizi pazarlayabileceğiniz ve resimlerini ya da videolarını koyarak tanıtımını yapabileceğiniz ücretli ve ücretsiz bir çok imkan bulunmaktadır. Şimdi bu imkanlara yakından bakalım:

 • Google, Facebook veya İnstagram gibi sosyal ağlarda reklam yayınlayın: 50 – 100 TL gibi düşük bütçelerle sosyal medya ağları üzerinden reklam yapabilir, ürünlerinizi tanıtabilir ve saniyeler içinde yüzlerce insana ulaşabilirsiniz. Bu şekilde hızlı bir şekilde müşteri bulabilirsiniz. Unutmayın ki size olacak dönüşlerle verdiğiniz reklam parasının çok fazlasını kazanabilirsiniz.
 • Sosyal medya hesabı açarak burada ürünlerinizi tanıtabilirsiniz: Yapmış olduğunuz pasta ve tatlı türlerinin yapım aşamasını gösteren ya da son hallerinin resimlerini paylaştığınız, ürünleriniz hakkında bilgi verdiğiniz sosyal medya hesapları açabilirsiniz. Sosyal medya hesabı açmanın ücretsiz olduğunu belirtelim. Günümüzün en popüler sosyal medya hesapları, İnstagram, Facebook, Twitter, Linkedin, Badoo bunlardan bir kaçıdır. Ancak unutulmamalıdır ki bu şekilde takipçi kazanmanız biraz zaman alacaktır.
 • İnternet sitesi açabilir ya da blog sayfası oluşturabilirsiniz: Düşük bir bütçeyle kendinize ait bir internet sayfası yaptırarak ürünlerinizi burada tanıtabilir ve satış yapabilirsiniz. Eğer ücretsiz olarak bu şekilde tanıtım yapmak istiyorsanız WordPress, Pinterest, Tumblr, Flipboard, Scoopit gibi blog sitelerinde ürünleriniz hakkında tanıtım yazılarak yayınlayarak reklam yapabilir ve müşteri toplayabilirsiniz. 
 • Youtube kanalı açabilirsiniz:  Günümüzün en popüler internet sitelerinden biri olan Youtube üzerinde kanal açarak ürünleriniz hakkında bilgi verebilir ve video açıklama kısmında iletişim bilgilerinizi paylaşarak insanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Hatta kanalınızın popüler olması halinde Youtube’tan para da kazanabilirsiniz. 
 • Sanal işyeri açabilirsiniz: İnternet alışveriş siteleri üzerinden belirli komisyonlarla sanal işyeri açarak satış yapabilirsiniz. hepsiburada.com, amazon.com, n11.com, gittigidiyor.com, sahibinden.com gibi internet adresleri bu şekilde hizmet vermektedir. Ancak ürünlerinizin gıda ürünü olması ve tazeliğin ön planda bulunması nedeniyle satışlarınızın bölgesel olabileceğini unutmamalısınız.
 • Yaşadığınız bölgedeki pastane veya gıda işi yapan diğer işyerleri ile görüşebilirsiniz: Yaşadığınız bölgede bulunan gıda işi yapan işyerleri ile görüşme yapabilirsiniz. Özellikle pastane ve pasta ürünü satan işyerlerine ürünlerinizi götürüp tattırmak suretiyle onlardan sipariş alabilirsiniz. Bunun yanında belirli bir komisyon karşılığında ürünlerinizin bu işyerinde satılması talebinde de bulunabilirsiniz. 
 • Kendi işyerinizi açabilirsiniz: Ürünlerinizi yapabileceğiniz ve aynı zamanda satabileceğiniz küçük bir işyeri açabilirsiniz. Ancak bu durumda gerekli mercilerden ruhsat almanız ve dönem dönem denetime tabi olmanız gerekecektir. 
 • Arkadaş ortamında ürünlerinizi anlatabilir ve tattırabilirsiniz: Arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde, onlara yaptığınız pasta, börek ya da hamur işlerinizi gösterebilir ve tattırabilirsiniz. Arkadaşlarınıza ya da yakın çevrenize yaptığınız işler hakkında bilgi vererek 
 • Arkadaş buluşmalarında ürünlerinizi tanıtabilirsiniz: Yapmış olduğunuz ürünleri altın günü ya da benzeri toplantılarda arkadaşlarınıza ya da sosyal çevrenize anlatabilir ve onlara satış yapabilirsiniz. Sosyal çevrenizin de kendi çevresine haber vermesiyle bir müşteri kitlesi yakalayabilirsiniz. Hemen belirtelim ki bu yöntem, yukarıda yer verdiğimiz yöntemler kadar etkili bir tanıtım yöntemi değildir. 

Evde Hangi Pastaları Yaparak Satabilirsiniz?

Evde pasta yaparak gelir elde etmek istediniz ve pasta yapmaya karar verdiniz. Bu durumda hangi pastaları yaparak para kazanabileceğiniz sorusu gündeme gelmektedir. 

En yaygın satılan pastaların başında doğum günü gibi özel günlerde yapılan yaş pastalar gelmektedir. Çünkü bu pastalar kişiye özel hazırlanmaktadır. Ev koşullarında bu pastalar kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Ancak pasta denildiği zaman sadece görselliği olan pasta türlerini düşünmemelisiniz. Yaş ve kuru pastalar, börekler, geleneksel tatlılar, tuzlu pastalar gibi sayılarını çoğaltabileceğimiz pek çok ürün bu kapsama girmektedir. Burada önemli olan yapacağınız pasta çeşitlerinin dışarıda satılan pastalardan tat olarak ya da kullanılan malzeme olarak farklılık içermesi gerekmektedir. Hatta geleneksel bir ürün olup dışarıda satılmayan pastaların daha dikkat çekici olabileceğini belirtelim.

Bu bağlamda örnek olmak üze şu pastaların talep gören ürünler olduğunu belirtebiliriz:

 • Köylü kahkesi, pepeçura, kadayıf dolması, hira tatlısı, damla sakızlı lor tatlısı, gibi yöresel pastalar ve tatlılar
 •  Ev baklavası
 • Desenli veya resimli doğum günü pastası
 • Kek türleri ve özellikle cheesecake gibi yapımı zor olan kekler
 • Tatlı ve tuzlu kuru pastalar. Özellikle şekilli ve gösterişli olan kuru pastalar tercih konusu olabilmektedir.

Burada fikir vermesi açısından sıraladığımız ürünler dışında kendi tarifiniz olan ürünleri veya yörenize uygun ürünleri satarak farklılık yaratabilirsiniz.

Evde Pasta İşi Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır? 

Bir işe başlarken amaç o işten para kazanmak olduğuna göre evde pasta yaparak ne kadar para kazanabilirim sorusunun cevabı önemli hale gelmektedir. Bu sorunun cevabı evde yapmış olduğunuz pastaları kime sattığınıza bağlı olarak değişmektedir. Bu anlamda;

 • Eğer evde yaptığınız pastaları müşterilere doğrudan siz ulaştırıyorsanız, günlük satış yapmanız halinde aylık 5000 TL’ye kadar kazanç sağlayabilirsiniz. Özellikle kişiye özel doğum günü veya özel günler için olan pastaların yüksek fiyatlı olduğu dikkate alındığında bu kazançların hayal olmadığı anlaşılabilir. Müşteri kitleniz arttığında bu fiyatın artacağını da söyleyebiliriz.
 • Eğer evde yaptığınız pastaları bir pastaneye ya da benzeri ürün satan işyerine satacaksanız yahut bunlar aracılığıyla ürün satışını gerçekleştirecekseniz, daha az kazanırsınız. Çünkü bu işletmeler de sizden aldığı ürünleri karıyla başka birine satacaktır. Bununla birlikte bu şekilde iş yapmanız halinde müşteri aramanıza gerek kalmayacaktır. Dolayısıyla ayda 2000 TL’ye kadar kazanç elde edebilirsiniz.  

Evde Pasta Yaparak Hemen Para Kazanmak İçin Ne Yapmalısınız?

Pasta yaparak hemen para kazanmak istiyorsanız, hazır müşterisi olan işletmelerle çalışmalısınız. Dolayısıyla bu durumda en kolay para kazanma seçeneği, yaşadığınız çevredeki pastanelerle anlaşmaktır. Pastaneye gelen müşterileri amacı pasta ve pasta türlerinden almak olduğundan, bu işletmeler hazır müşteri potansiyeline sahiptir. Bu sayede yaptığınız pastaları hızlı bir şekilde nakit paraya dönüştürebilirsiniz. 

Evde Pasta Yapıp Satmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Evde pasta yaparak para kazanmaya karar verdiyseniz bunun için gerekli malzemelere sahip olmanız gerekmektedir. Ancak pasta yapımı için gerekli malzemeler esas itibariyle her evde bulunan malzemelerdir. Sadece özellik isteyen bazı pastalar için farklı malzemelere sahip olmanız gerekebilir. Dolayısıyla temel olarak evde pasta işi için şu malzemelere sahip olmalısınız:

 • Hassas ölçüm yapabilmek için orta kalite mutfak terazisi
 • Blender gibi çırpıcı ve karıştırıcı
 • Hamur yoğurma kabı
 • Merdane 
 • Oklava
 • Hamur açma tahtası
 • Şekil verici kalıplar
 • Çeşitli boylarda pişirme tepsisi ve kek kalıbı
 • Krema pompası
 • Hamur ürünleri kesme için özel makas
 • Muftak robotu

Bu temel malzemeler ile pasta yapım işine başlayabilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğimiz üzere, daha büyük çaplı iş yapacaksanız bu malzemeler dışında ihtiyaç duyulacak örneğin hamur yoğurma makinesi gibi başka malzemeler almanız gerekebilir.

Evde Pasta Yapıp Satma İşine Başlamak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekiyor?

Evde pasta işi yapmak için büyük sermayeye ihtiyacınız yoktur. Çünkü burada asıl maharet malzemelerden ziyade kişinin kendisindedir. Dolayısıyla yukarıda saydığımız malzemelere zaten sahipseniz, pasta yapmak için gerekli olan gıda malzemelerini alarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu gıda malzemelerine harcayacağınız para, yapacağınız pastanın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte bugün için 200 TL gibi bir ücretle geniş bir topluluğa yetecek pasta yapabilirsiniz. 

Eğer yukarıdaki malzemeler yok ve hepsini almanız gerekiyorsa 750 – 1000 TL harcayarak bu malzemeleri edinebilirsiniz.

Bu anlatımdan evde pasta işi için gerekli sermaye 1000 TL diyebiliriz.

Evde Pasta Yaparak Para Kazanma İşini Kimler Yapabilir?

Evde pasta yapıp satma işi, damak lezzetine hitap edebilmeyle ilgilidir. Dolayısıyla elinizin lezzetli olduğunu düşünüyorsanız ve pasta yapımı konusunda maharetiniz var ise bu işi yapabilirsiniz. O halde pasta yapımı konusunda yeteneği olan ev hanımı, öğrenci ya da ek iş arayan herkes bu işi yapabilir.  

Pasta Yapımını Nereden Öğrenebilirim?

Pasta yapımı konusunda yeterli tecrübeniz yoksa, bu konuda eğitim alarak açığınızı kapatabilirsiniz. Pasta yapımını öğrenebilmeniz için şu yöntemleri öneririz:

 • Halk eğitim merkezlerinin ya da belediyelerin ücretsiz pasta yapım kurslarına katılabilirsiniz.
 • Özel kurslara gidebilirsiniz. 
 • Youtube’da yer alan pasta yapım kanallarını takip ederek buralardan pasta yapımını öğrenebilirsiniz.
 • İnternette yer alan pasta tarifi sitelerini takip edebilirsiniz.
 • Pasta yapımı ile ilgili dergi veya kitapları alabilirsiniz.
 • Televizyonlardaki yemek programlarını izleyebilirsiniz.
Evde Pasta Yapıp Satma İşinde Nasıl Başarılı Olabilirim?

Evde pasta yapım işi, gıda sektörüne ilişkin olduğu için bu alanda başarılı olmak adına bazı önemli noktalara riayet etmelisiniz. Bu bağlamda:

 • Sabırlı olmalısınız.
 • Yapmış olduğunuz pastaların damak zevkine hitap etmesi gerekmektedir.
 • Farklı ürünleri deneyerek kendinize ait değişik tatlarda pasta yapmalısınız.
 • Hijyene dikkat etmeli ve sizden ürün alanlara bunu göstermelisiniz.
 • Özellikle kişiye özel yaş pastalarda görsele ve estetiğe dikkat etmelisiniz.
 • Müşterilerinizin eleştirilerine dikkat etmeli, onları anlayışla karşılamalı ve müşteri ilişkilerinizde seviyeli olmalısınız. Unutmayın ki müşteri kaybetmeniz bu işten kazanç elde edemeyeceğiniz anlamına gelmektedir.

Evde Pasta Yaparak Para Kazanma İşini Yapmalı Mıyım?

Pasta yaparak para kazanma işi, karlı işler arasındadır. Çünkü kullandığınız malzemeler yüksek maliyet tutmamaktadır. Burada önemli olan kişinin kendi yeteneği ve tariflere uygun hareket etmesidir. Bu sebeple eğer pasta yapımı konusunda yeteneğiniz var ya da kendinizi bu alanda yetiştirebilirseniz, pasta yaparak para kazanma işini tercih edebilirsiniz.

Evlere Pasta İşi Veren Firmalar ve Başvuru Koşulları

Evlere pasta işi veren firmalar konusu sıkça araştırılan konular arasında gelmektedir. Ancak hemen belirtelim ki evlere pasta verme uygulamasını büyük firmalar yapmamaktadır. Çünkü bu firmalar genellikle kendi ürünlerini fabrika koşullarında ürettiği için ve hijyen koşullarına uyma konusunda sürekli denetim altında bulunduklarından dışarıya iş vermemektedir. Bu nedenle evlere pasta işi veren firmalar için yaşadığınız bölgedeki pastane ve benzeri  işletmelere başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında yazımızın yorum bölümüne mesaj bırakarak iş sahiplerinin sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz.

Evlere pasta işi veren firmaların başvuru koşulları arasında dikkat etmeniz gereken, pasta yapacağınız alanın ve kullanacağınız malzemelerin temiz olmasıdır. Bunun dışında hijyen koşullarına uygun hareket etmeniz de gerekmektedir. 

İlginizi Çekebilir: Evde dikiş dikerek nasıl para kazanabileceğinizi öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster