12 Soruda Faturalı Hat Kullananlara Kredi İmkanı

Faturalı hat üzerinden kredi almak ve faturalı hatta kredi verenler konuları son zamanlarda en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Özellikle kredi notu düşük, kredi sicili bozuk veya borçlarından dolayı avukatlık olanlar tarafından kredi alma imkanı gibi düşünülmesi nedeniyle faturalı hat üzerinden kredi çekmek cazip görünmektedir. Ancak faturalı hat kullananlara kredi imkanı adıyla sunulan bu kredinin aslında ne anlama geldiği pek çok kişi tarafından bilinmemektedir.

Bu yazımızda faturalı hat üzerine kredi çekme konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Faturalı Hatta Kredi Nedir?

İnternette faturalı hat üzerine kredi çekmek nedir şeklinde birçok arama yapıldığını görüyoruz. Bu nedenle öncelikle faturalı hat üzerine kredinin ne anlama geldiğini açıklamak yararlı olacaktır.

Günlük hayatta acil nakit ihtiyacı  duyabiliyoruz. Bu durumda bankalardan taksitli kredi almak en kolay seçenek görünse de kredi notu düşük olan, kredi sicili bozuk bulunan, kefil bulamayan, gelir belgesi olmayan kişiler kredi alamamaktadır. Dolayısıyla alternatif kredi kaynakları önem kazanmaktadır. İşte faturalı hatta taksitli kredi imkanı, gelir belgesiz ve kefilsiz kredi alabileceğiniz bir yoldur. Burada kredi notunun düşük olmasının, kredi sicilinin bozuk olmasının ya da icralık olmanızın bir önemi yoktur. Faturanıza yansıtılacak ek cihaz ücreti ile kolaylıkla kredi alabilirsiniz. Burada yapılan aslında faturalı hatta borç transferi yapılmasıdır. Şimdi faturalı hat üzerine nasıl kredi alınabildiği konusunu bu bağlamda açıklayalım.

Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır?

Faturalı hat üzerine kredi alma şu şekildedir. Öncelikle cep telefonu satışı yapan Turkcell, Vodafone ya da Türk Telekom operatörlerinden birinin faturalı hat kullanıcısı olmalısınız. Faturalı hat aboneliğinizin de en az 6 aydan beri devam ediyor olması gerekiyor. 

Faturalı hatta kredide yapılan şudur: Faturalı hatta kredi veren yere gidiyorsunuz. Bu kişi ile birlikte cep telefonu operatörünüzün size sunduğu cep telefonlarını inceliyorsunuz. Size sunulan cep telefonlarının değerine göre bu kişi size verebileceği nakit para teklifini sunuyor. Eğer bu teklifte anlaşırsanız, cep telefonu operatörünüzden cep telefonu satın alıyorsunuz ve satın aldığınız cep telefonun taksitleri faturanıza yansıtılıyor. Cep telefonu operatörü tarafından telefon size gönderildiğinde, telefonun kutusunu açmadan size kredi veren kişiye getirip telefonu teslim ediyorsunuz. Bu kişi de anlaştığınız parayı nakit olarak size veriyor.

Dikkate ederseniz burada yapılan aslında sıfır aldığınız bir cep telefonunu ikinci el piyasasında satmak gibidir.

Faturalı Hatlara Kredi Kaç Taksitle Geri Ödenir?

Faturalı hatta kredide taksit sayısı en fazla 6 aydır. Yani cep telefonu operatörünüz faturanıza yansıtarak en fazla 6 taksitle cep telefonu satışı yapabilmektedir. 

Faturalı Hat Üzerinden En Fazla Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Faturalı hatta kredi ile alabileceğiniz nakit para cep telefonunun değerine göre değişmektedir. Genellikle faturalı hatta kredi veren yerler cep telefonu değerinin % 60 ila % 80 arasında olacak şekilde nakit teklif etmektedir. Örneğin piyasada 5000 TL’ye alabileceğiniz bir telefon için 3000 TL ile 4000 TL arasında nakit para alırsınız. Ancak buradaki oranlar tamamıyla sizin anlaşmanıza bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Faturalı Hatta Kredi En Fazla Kaç Taksit Olabilir?

Faturalı hat üzerinden en fazla 6 taksitle telefon alınabiliyor. Burada alacaklı olan cep telefonu şirketidir. Bu nedenle faturalı hatta kredinin en fazla 6 taksit olabileceğini ifade edebiliriz.  

Kredi Notu Düşük Olan Biri Faturalı Hat Üzerinden Kredi Alabilir Mi? 

Faturalı hatta kredi veren yerler banka olmadığı için kredi notuna bakmazlar. Burada önemli olan cep telefonu operatörünüzün size cep telefonu satıp satmadığıdır. Eğer fatura ödemeleriniz düzenliyse ve fatura ödemeleriniz yüksekse, cep telefonu operatörleri genellikle taksitli telefon satışı yapmaktadır.

Kredi Sicili Bozuk Olan ya da Kara Listede Bulunan Biri Faturalı Hatta Kredi Alabilir Mi?

Kredi sicili bozuk olan veya kara listeye alınmış bir kimse de faturalı hatta krediden yararlanabilir. Burada özellikle şunu da belirtelim ki faturalı hat üzerinden genellikle kredi sicili bozuk olan kişilerle kredi notu düşük olan ve bu nedenle kredi alamayan kişiler yararlanmaya çalışmaktadır.

Faturalı Hat Üzerinden Kredi Almak İçin Kefil Gerekiyor Mu?

Faturalı hat üzerinden kredilendirmede herhangi bir kefile ihtiyaç yoktur. Çünkü burada size kredi veren kişi, aslında satın aldığınız cep telefonunun ikinci el piyasa değerini vermektedir. Burada bir alım satım söz konusu olduğu için kefile ihtiyaç yoktur.

Faturalı Hat Üzerine Kredi Çekmek Yasal Mıdır?

Faturalı hat üzerine kredi çekmek aslında ikinci el telefon piyasasında telefon alıp satmakla aynıdır. Burada faturalı olarak satın alınan bir telefonun bir başkasına satışı söz konusudur. Çünkü öncelikle cep telefonu operatörünüzden hattınız üzerine bir telefon satın alıyorsunuz. Daha sonra bu telefonu peşin olarak faturalı hat üzerine kredi veren kişiye devrediyorsunuz. Telefonu alan kişi de size telefonun piyasa değerinin altında bir miktar nakit para veriyor. Daha sonra aldığı bu telefonu tekrar bir başkasına satıyor. Bu şekilde aradaki farkı kar olarak alıyor. Bu nedenle burada telefon alım satımı şeklinde bir ilişki söz konusu olduğundan faturalı hat üzerine kredi almak şeklinde ifade edilen durum yasaldır.

Faturalı Hatta Kredi Veren Yerler Nerededir?

Faturalı hatta kredi veren yerler genellikle kinci el telefon alım satımı yapan yerlerdir. Ancak Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’un kurumsal iletişim merkezleri bu şekilde telefon alım satımı yapamazlar. Bu nedenle faturalı hat üzerine kredi veren yerler için yaşadığınız yerdeki ikinci el cep telefonu bayilerine gitmeniz gerekmektedir.

Bunun dışında faturalı hat üzerine kredi veren internet siteleri bulunmaktadır. Bunların bir kısmının dolandırıcı olabileceğini unutmamalısınız. İnternet üzerinden faturalı hatta kredi veren yerler için Google, Yandeks gibi arama motorlarına faturalı hatta kredi veren yerler şeklinde yazdığınızda bir çok öneri çıkacaktır. Bunlarla görüşerek en uygun teklifi verenle iş yapabilirsiniz. Yine belirtelim ki bunların dolandırıcı olup olmadığına dikkate etmelisiniz.

Faturalı Hatta En Kolay Krediyi Nasıl Alırım?

Faturalı hat üzerine kredi çekmenin en kolay yolu telefonu aldıktan sonra kutusunu açmadan ikinci el telefon alım satımı yapan işyerine götürmenizdir. Burada telefonu kolaylıkla paraya çevirebilirsiniz. Burada önemli olan telefonun ikinci el piyasasının olmasıdır.  

Faturalı hatta kredi veren internet sitelerinde yer alan formu doldurduğunuzda site yöneticisi size dönüş yapacak ve kredi koşullarını konuşacaktır. Burada kişisel bilgilerinizi vermemeye özen göstererek hangi koşullarda ne kadar nakit para verdikleri gibi konuları görüşebilirsiniz. 

Faturalı Hat Üzerine Kredi Almak Mantıklı Mıdır?

Faturalı hatta kredinin aslında cep telefonu operatörlerinden taksitle satın aldığınız telefonu ikinci el piyasasında satmak olduğunu belirtmiştik. Dolayısıyla bu şekilde sıfır bir telefonu hiç kullanmadan daha düşük fiyata satmak söz konusudur. Bu açıdan konu değerlendirildiğinde faturalı hat üzerine kredi kullanan kişi için zararlıdır. Çünkü telefonun gerçek değeri üzerinden en az %20 – % 40 arasında değişen zararı söz konusudur. Buna karşın hızlı nakit para bulmak için bu yöntem avantajlıdır. 

Bizim bu konudaki görüşümüz olabildiğince bu şekilde para bulma yöntemine yanaşmamanızdır.

Faturalı Hatta Kredi Veren Yerler Yerine Kendiniz Telefonu Satmayı Deneyin 

Faturalı hatta kredi veren yerler genellikle içinde bulunduğunuz para ihtiyacından yararlanarak çok düşük fiyatlarla elinizdeki sıfır telefonu almaya çalışmaktadır. Böylece siz 6 ay süre ile yüksek miktarda telefon taksiti öderken buna karşın elinizde telefonun değerinin çok altında nakit para olacaktır. Bu nedenle faturalı hattınız üzerine telefon aldıysanız, bu telefonu kendiniz daha yüksek paraya ikinci el piyasasında satabilirsiniz. 

Faturalı Hatta Cep Telefonu Veren Operatörler

Faturalı hatta taksitle telefon satışı yapan 3 cep telefonu operatörü bulunmaktadır. Bunlar Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom mobil firmalarıdır. 

  • Turkcell faturalı hatta kredi için cep telefonunu Turkcell mobil uygulamasını indirerek size özel sunulan telefonlar arasından seçebilir ve satın alabilirsiniz.
  • Vodafone faturalı hat üzerine kredi için cep telefonunu Vodafone Yanımda uygulamasını telefonunuza kurarak size özel sunulan telefonlar arasından satın alabilirsiniz.
  • Türk Telekom faturalı hat karşılığı kredi için cep telefonunu TT mobil uygulaması üzerinden seçerek satın alabilirsiniz.   

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Kefilsiz gelir belgesiz 15.000 TL kredi veren bankalar hakkındaki yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın