12 Taksitle Cep Telefonu veya Cep Telefonu Kredisi Alabilir Miyim?

Akıllı cep telefonlarının fiyatlarının yüksekliği nedeniyle yeni bir akıllı telefon almak isteyen herkesin ortak sorusu taksitle cep telefonu alınıp alınamayacağıdır.

Bu yazımızda BDDK’nın son aldığı kararla birlikte taksitle cep telefonu alınıp alınamayacağı, yine kredi kartı ile taksitli cep telefonu alınıp alınamayacağı konularını inceleyeceğiz.

12 Taksitle Cep Telefonu Alabilir Miyim?

Daha önceden kredi kartına taksitle ya da ihtiyaç kredisi adı altında sunulan krediler sayesinde 12 taksitle cep telefonu alınabilmekteydi. Ancak bu şekilde alınan telefonların özellikle kredi çekme konusunda sorun yaşayan kişiler tarafından nakite çevirme yöntemi olarak kullanılması nedeniyle BDDK’yı bu konuda tedbir almaya sevk etmiştir. Çünkü taksitle alınan cep telefonları ikinci el piyasasında düşük değerle satılarak anında nakite çevrilebiliyor. Ancak telefonu satan kişi kredi borcunu ödemeye geldiğinde borcunu ödeyemiyor. Bu durumda banka, alacağını tahsil etmek amacıyla icra takibine başvuru yaptığında faiz ve takip masrafları eklendiğinde mevcut borç katlanarak ödenemez hale gelmektedir. İşte BDDK, bu tehlikenin önüne geçmek ve gerçekten ödeme gücü olanların taksitle cep telefonu almalarını sağlamak amacıyla yeni bir düzenleme yaptı.

BDDK tarafından yapılan bu düzenlemeye 01/02/2019 tarihi itibariyle değeri 3500 TL ve üzerinde olan cep telefonları için kullandırılan kredilerde vade sınırı 6 ay olarak belirlenmiştir. Böylece cep telefonu için alınan krediler en fazla 6 ay vade ile sunulabilecektir. 

Bankalar En Fazla 6 Ay Vade İle Cep Telefonu Kredisi Verebilecek

BDDK’nın son düzenlemesi ile birlikte daha önce 12 ay vade ile sunulan cep telefonu kredileri değeri 3500 TL ve üzeri olan cep telefonları için en fazla 6 ay vade ile sunulabilecektir. 

Değeri 3500 TL ve Altındaki Cep Telefonları 12 Ay Taksitle Alınabilecek

BDDK’nın yeni düzenlemesi değeri 3500 TL ve üzeri olan cep telefonları için getirilmiştir. Eğer cep telefonunun değeri 3500 TL’nin altında ise bankalardan 12 taksitle cep telefonu kredisi alınabilecektir. 

Kredi Kartı İle Taksitli Cep Telefonu Alınabilir Mi?

BDDK’nın kararı ile kredi kartına taksitle cep telefonu alınması yasaklanmıştı. BDDK bu konuda yeni bir düzenleme yapmadığı için kredi kartına taksitle cep telefonu satışı halen yasaktır. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Bankalar 60 ay vade ile kredi kartı borcu kapatma kredisi verecek. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın