14 Başlıkta Buharlı Oto Yıkama İşi ve Kazancı Hakkında Her Şey

Buharlı oto yıkama işi yurt dışında oldukça yaygın olmakla birlikte ülkemizde de yavaş yavaş popüler olmaya başladı. Bu popülerlikle birlikte pek çok kişi buharlı araç yıkama işi hakkında bilgi edinmek istiyor. Çünkü çok düşük maliyetle araç yıkama imkanı sunan bu yöntem hem kazançlı hem de diğer oto yıkama işine göre daha az zahmetli. Ayrıca buharlı oto yıkama makinesi bir yerden bir yere rahatlıkla taşınabildiği için araç başında oto yıkama hizmeti vermek de mümkün hale gelebiliyor. Bu ve sayabileceğimiz bir çok avantajları ile buharlı oto yıkama işi oldukça ilgi çekiyor.

Yeni iş fikirleri, para kazandıran işler ya da az sermaye ile kurulan işleri araştırıyorsanız buharlı oto yıkama işi ve kazancı hakkındaki yazımızı mutlaka okumalısınız.

Buharlı Oto Yıkama İşi Nedir?

Buharlı oto yıkama işi, bu amaçla üretilmiş makineler kullanılarak detaylı temizlik imkanı sunan yeni nesil araç yıkama yöntemidir. Daha açık anlatırsak, buharlı oto yıkama işinde buharlı oto yıkama yapmak için üretilmiş makineler bulunuyor. Bu makineye konulan su, makine içerisinde yüksek sıcaklıkta tutularak buhar haline getiriliyor. Makinenin tabanca kısmına bastığınızda makine içindeki buhar yüksek basınçla dışarı çıkmaktadır. Tabancanın ağız kısmı özel tasarımı sayesinde bu buharı, aracın üzerindeki çamur, toz, toprak, kurum gibi kir oluşturan lekeleri çıkarabilmektedir. Benzer şekilde araç yıkama şampuanı kullanmanız durumunda da buharlı araç yıkama makinesi şampuanı ve diğer kirleri de kolaylıkla temizlemektedir. 

Buharlı oto yıkama makinesi sadece aracın dışını değil aynı zamanda koltukları, araç motorunu, döşemeleri, tavanı gibi aracın temizlenmesi gereken her yerinde kullanılabiliyor. Püskürtülen yüksek basınçlı buhar, en zor yerlerdeki kirleri ve koltuk içlerini bile rahatlıkla temizleyebiliyor. Bu da yüksek sterilizasyon ve detaylı temizlik imkanı sağlıyor.

Buharlı Oto Yıkama İşi Nasıl Yapılır?

Buharlı oto yıkama işi iki şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki gezici buharlı oto yıkama işidir. Diğer ise sabit buharlı oto yıkama işidir. Bu yıkama işlerini her ikisini de birlikte yapmanız mümkündür.

 • Gezici Buharlı Oto Yıkama İşi : Burada buharlı oto yıkama makinesi ve gerekli temizlik malzemelerini aracın bulunduğu adrese götürüyorsunuz ve araç başında yıkama işi yapıyorsunuz. Yani mobil oto yıkama işi yapıyorsunuz. Buharlı oto yıkamada makineden tazyikli su çıkmadığı için aracın etrafı tabir yerindeyse su gölüne dönmüyor. Hatta etrafta hiç su olmuyor desek yanlış olmaz. Ayrıca etrafa da su sıçrama durumu olmadığı için bu şekilde rahatlıkla yıkama işi yapılabilmektedir. Su ile uğraşılmadığı için her mevsim bu şekilde yıkama yapılması mümkündür.
 • Sabit Bir Yerde Buharlı Oto Yıkama İşi : Burada oto yıkama işi yapmak için bir işyeri açıyorsunuz. Araç yıkatmak isteyenler araçlarını bu işyerine getiriyor ve araçlar burada yıkanıyor. 

Buharlı Oto Yıkama İşinin Avantajları Nelerdir?

Buharlı oto yıkama işinin popüler hale gelmesinin ana nedeni yıkamada sunduğu avantajlarıdır. Buharlı oto yıkama işinin avantajlarını şu şekilde sıralayalım:

 • Araç yıkamak için gerekli olan maliyet düşüktür. Örneğin araç yıkamak için çok az su harcarsınız. Benzer şekilde araç yıkamak için çok fazla şampuan ya da deterjan kullanmanıza gerek yoktur. Hatta gezici şekilde bu işi yaparsanız işyeri kira, enerji…gibi maliyeti dahi ödemezsiniz.
 • Araç yüzeyinde boyanın matlaşmasına neden olan kirlerin derinden giderilmesi mümkündür. 
 • Uygulanan basınçlı buhar, aracın kaporta, fitil ya da benzeri aksamlarına zarar vermez. Fakat tazyikli su ile yapılan yıkamalarda özellikle aracın fitillerinde yırtılma meydana gelebiliyor.
 • Buharlı oto yıkamayı araç içine de uygulayabilirsiniz. Özellikle araç içi temizliğinde kullanılan dezenfektan ile etkili temizlik sağlanabiliyor. 
 • Hijyen açısından daha ekonomiktir. Çünkü temizlik için kullanmanız gereken bir çok kimyasalı kullanmanız gerekmiyor.
 • Buharlı oto yıkama işini ister gezici olarak her yerde ve araç başında yıkama şeklinde isterseniz sabit bir yerde yıkama şeklinde yapabilirsiniz.
 • Yeni nesil bir yıkama olması nedeniyle araç başı yıkama getirisi yüksektir. Zira bu tür yıkama işini genellikle lüks araç sahibi olanlar ile aracını önemseyen kişiler tercih etmektedir. Ayrıca bu yıkama yöntemi tekne ve yatlarda da uygulanabilmektedir. Dolayısıyla buharlı oto yıkama işinden az maliyetle çok yüksek gelirler elde edebilirsiniz. 

Buharlı Oto Yıkamanın Dezavantajları Nelerdir?

Buharlı oto yıkamanın olumsuz yanları bulunduğunu da gözardı etmemek gerekiyor. Bunları da şöyle sıralayalım:

 • Buharın daha küçük ve sınırlı alana etki etmesi nedeniyle aracı yıkama süresi, tazyikli su ile yapılan yıkamaya göre uzun sürmektedir. Genellikle bir araç iç dış olmak üzere 50 – 75 dakika arasında yıkanabilmektedir. Oysa bu süre normal su ile yıkamada 30 dakika civarındadır. Bu bilgi dikkate alındığında buharlı oto yıkama işinde günde 8 saat çalışarak bir kişi en fazla 10 araç yıkayabilir.
 • Buharlı oto yıkama yapılması için makine içindeki suyun belirli bir sıcaklıkta tutulması gerekiyor. Aksi halde her yıkama öncesi makine içindeki suyun ısınmasını beklemek gerekiyor.
 • Buharlı oto iç yıkama yaparken kontrolsüz davranılması halinde aracın dijital göstergeleri, teknoloji donanımı, navigasyon sistemleri, start-stop sistemleri, elektronik sunroof mekanizması gibi sistemlerde paslanma, korozyon veya bozulmalara neden olunabilmektedir. Bu nedenle bu işe başlamadan önce tecrübe kazanmak yararlı olacaktır.

Buharlı Oto Yıkama İşi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Buharlı oto yıkama işi yapmak için gerekli olan malzemeler temel olarak şunlardır:

 • Buharlı oto yıkama makinesi 
 • Buharlı oto yıkama makinesinde kullanılacak özel şampuan ve deterjan
 • Araç içi hijyen malzemeleri
 • Araç makyaj malzemeleri (parlatıcı, koku…vs)
 • Araç iç ve dış temizliği için temizlik bezleri
 • Araç yıkadıktan sonra paspas üzerine konulacak ayakaltı kağıtlar
 • Pense, tornavida, çekiç gibi çeşitli alet ve edevatlar

Bu temel malzemeler yanında işyerinin büyüklüğü ve iş hacmine göre ihtiyaç duyulan diğer malzemeler alınabilir. 

Buharlı Oto Yıkama Makinesi Fiyatı Ne Kadar?

Buharlı oto yıkama işyeri açmak için ihtiyacınız olan en önemli demirbaş buharlı oto yıkama makinesi olacaktır. Bugün piyasada çok çeşitli türde ve kalitede buharlı oto yıkama makinesi satılmaktadır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken, alacağınız makinenin endüstri tipi olmasıdır. Yani bireysel kullanım için satılan makineler sizi yarı yolda bırakır. 

Bugün için endüstri tipi buharlı oto yıkama makinelerinin başlangıç fiyatları 9.000 TL civarındadır. Bu makinelerin fiyatları 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ancak bu fiyat aralığında orta kalite bir makine başlangıç için işinizi görebilecektir. Bunların yanında eğer ikinci el buharlı oto yıkama makinesi araştırırsanız, daha uygun fiyata makineyi mal etmeniz mümkün olacaktır.

Buharlı Oto Yıkama İşi Maliyet Ne Kadar? 

Buharlı oto yıkama işyeri açmak ya da bu işi yapmak için belirli bir sermaye koymanız gerekmektedir. Buharlı oto yıkama işi için en büyük maliyeti buharlı oto yıkama makinesi tutmaktadır. Bunun dışında kalan malzemeler için yüksek bütçe ayırmanız gerekli değildir. Bugün günde 10 aracın yıkanabileceği bir işyeri için ortalama 20.000 TL malzeme maliyeti yeterlidir. Eğer işyerinin tefrişatını yapmak veya işyerine ekstra harcama yapmak isterseniz, malzeme maliyetine ek olarak 5000 TL daha paraya ihtiyacınız olabilir. 

Buharlı Oto Yıkama İşinin Kazancı ve Ücreti Ne Kadar?

Buharlı oto yıkama ücreti ve kazancı, normal oto yıkama işine göre yüksektir. Çünkü bu işte az maliyetle daha yüksek paralar kazanılmaktadır. Çünkü bugün için detaylı temizlik yapmadan sadece buharlı iç-dış temizlik yaparak araç başı 50 – 100 TL arasında para alınmaktadır. Eğer detaylı iç temizlik yapılırsa, bu fiyat araç başına 300 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Eğer gezici şekilde buharlı oto yıkama işi yapıyorsanız, hizmet kişinin ayağına getirildiği için alınan bu ücret daha da artmaktadır. 

Dolayısıyla bugün için tek bir kişi bir buharlı oto yıkama makinesi ile günlük en az 500 TL para kazanabilir. Araç başı yıkama maliyetinin en fazla 20 TL’yi bulabildiği dikkate alındığında aylık kazancın en az 10.000 TL olacağını dikkate almalısınız.   

Buharlı Oto Yıkama Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Buharlı oto yıkama işyeri açmak için işyeri açma ve çalıştırma belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi işyerini açacağınız ilçedeki belediyeden almalısınız. Ayrıca vergi kaydı yaptırarak vergi levhası almalısınız. Eğer gezici olarak bu işi yapacaksanız, işyeri açma ve çalıştırma belgesi almanız gerekmiyor. Fakat yine de vergi kaydı yaptırmanız şarttır.

Buharlı Oto Yıkama İşini Kimler Yapabilir?

Buharlı oto yıkama işi yapmak için herhangi bir mezuniyet şartı aranmıyor. Temizlik yapmayı seven ve hijyene önem veren herkes bu işi yapabilir. Özellikle ek iş arayanlar, gezici olarak bu işi yaparak günde 1 saat çalışarak ekstra 100 TL kazanç elde edebilir. Benzer şekilde ev hanımları ya da iş arayanlar veya öğrenciler için de bu iş gelir kapısı olabilecek niteliktedir.

Buharlı Oto Yıkama Makinesi İle Araç Koltuğu Temizliği Yapılır Mı?

Buharlı oto koltuk temizliği için bu makineler son derece pratik çözümler sunmaktadır. Oto döşemesine herhangi bir zarar vermeden kolayca uygulama yaparak koltuğun içinde birikmiş kirler ve koltuk yüzeyindeki kirler anında çıkabilir. Ayrıca yüksek basınçlı buhar koltuk içi dezenfektasyon olanağı sunduğu için hijyen de sağlanmış olur. Özellikle zararlı mikroorganizmaların kalıcı olarak ortadan kaldırılması sağlanmış olmaktadır. 

Buharlı Oto Yıkama Makinesi İle Araba Motoru Temizliği Yapılır Mı?

Buharlı oto yıkama ile güven içerisinde araç motoru yıkanabilmektedir. Böylece araç motorunun yüzeyinde ve aksamlarında biriken kum, yağ, kurum gibi kirlerin çıkartılması mümkün olmaktadır. Aracın motoru ilk günkü gibi tertemiz olmaktadır.

Burada özellikle belirtelim ki araç motoru temizliği yaparken dikkatli olunmalıdır. Aksi halde aracın elektronik aksamına zarar verilebilir. Bu şekilde temizlik yaparken motor temizliğine yönelik özel yüzey temizleyici, kurum veya yağ sökücü kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Buharlı Oto Yıkama Bayiliği ve Franchising Veren Firmalar Hangileridir?

Buharlı oto yıkama işi için bayilik veren firmalar olduğu gibi buharlı oto yıkama makinesi satış bayiliği veren firmalar da bulunmaktadır. Bu firmaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Arexons Bayilik
 • Auto Êxpress Türkiye Bayilik
 • Autoclub Bayilik
 • Autoroy Car Care Systems Bayilik
 • Autowash Bayilik
 • Autowax Bayilik ve Franchise 
 • Bekbars Bayilik
 • Bluegreenwax Bayilik
 • Buharlı Temizlik Sistemleri (Butemsis) Bayiliği
 • Carwash Turko Bayiliği
 • Carwinmax Car Care Systems Bayiliği
 • Clean-Art Oto Bakım Koruma Bayiliği
 • Dry Car Care Bayilik
 • Globowax Bayilik
 • Goldenwax Bayilik ve Franchise 
 • Jbs İkl. Soğ. Tem. Mak. Ltd. Şti Bayiliği
 • Kawax Oto Yıkama Bayiliği
 • Meti Gezici Araç Temizliği Bayiliği
 • Otoparlat Susuz Araç Yıkama Bayiliği
 • Otosauna Bayilik
 • Point German Art of Car Caring Bayilik
 • Turbopax Oto Bakım Ürünleri Bayiliği
 • Valewash Oto Yıkama Bayilik
 • Vegapro Oto Bakım Sistemleri Bayiliği
 • Veloce Otomatik Araç Yıkama Sistemleri Bayiliği
 • Vira Petrokimya Bayiliği
 • Vizlo Oto Bakım ve Temizlik Ürünleri Bayiliği
 • Wemax Oto Bakım Ürünleri Bayiliği
 • Ziwbax Oto Kuaför Bayiliği

Buharlı Oto Yıkama İşi Yapanlar ve Buharlı Oto Yıkama Videoları

Ülkemizde ve dünyada buharlı oto yıkama işi yapan bir çok kimse bulunuyor. İşte sizlere iş hakkında bilgi vermesi açısından bu kişilere ait videolar: 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Kurması ve işletmesi en kolay iş fikirleri için bağlantıdaki yazıyı mutlaka okumalısınız. Belki de size göre bir iş vardır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın