14 Soruda Kesin Onaylı Kredi Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

14 Soruda Kesin Onaylı Kredi Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler: Kesin onaylı kredi ve ön onaylı kredi kavramlarını kredi başvurusu sırasında sıkça duymaktayız. Hatta çoğu kredi haber sitelerinde kesin onaylı kredi veren banka haberleri yapılarak kredi ihtiyacı içinde olan kişilerin anında kredi almalarına olanak sağlanmaya çalışılmaktadır. Peki kesin onaylı kredinin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi?

Bu yazımızda kesin onaylı kredi hakkında bilmeniz gereken temel bazı bilgilere yer vereceğiz. Ayrıca bu konu bağlamında günümüzde kesin onaylı kredi veren bankalar hangileridir, bu soruya da yanıt vereceğiz.

1- Kesin Onaylı Kredi Nedir?

Kesin onaylı kredinin ne olduğunu anlamak için normal bir kredi alma sürecini incelemek gerekiyor. Bu bağlamda normalde bankalardan kredi alma iki aşamada gerçekleşir. İlk aşama başvuru, ikinci aşama ise inceleme safhasıdır. İlk aşamada gerekli formları doldurur ve kredi talebinizi bankaya iletirsiniz. Başvuru üzerine banka kefil, gelir belgesi, kredi notu, kredi sicili gibi kredi için önemli konuları inceler. Banka kredi alma şartlarını sağladığınız kanaatine varır ise tarafınıza kredi tahsis eder. Bu şekilde yapılan kredi başvurularında banka, kesin olarak kredi vermek zorunda değildir.

Kesin onaylı kredide ise durum farklıdır. Kesin onaylı kredi başvurularında alabileceğiniz kredi miktarı ve kredi alma şartlarınız banka tarafından önceden belirlenmiştir. Siz kredi başvuru talebinizi ilettiğiniz anda banka kredi talebinizi onaylamakta ve anında kredi hesabınıza geçmektedir. Bu nedenle kesin onaylı krediler genellikle kefilsiz gelir belgesiz kredi şeklinde sunulmaktadır.

2- Hangi Hallerde Kesin Onaylı Kredi Başvurusu Yapılabilir?

Kesin onaylı kredi dört şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu durumlardan birine sahipseniz bankaya kesin onaylı kredi başvusu yapabilirsiniz:

 •  Bankanın internet ya da mobil bankacılığını kullananlar, bu araçlardan biri ile hesaplarına giriş yaptıklarında kredilerim seçeneği bölümünde çekebilecekleri kredi miktarını görebilirler. Bu miktar bankanın size özel belirlediği kesin onaylı bir kredidir.
 • Bankalar müşterilerinin kredi ve banka borcu ödemelerini sürekli takip ederler. Düzenli kredi ödemesi yapan kişiler bankalar için kıymetli müşteridir. Bu nedenle bankalar, bu kişilerle kredi ilişkisini devam ettirmek için mesaj yoluyla kişiye özel kesin onaylı kredi önerisi sunabilmektedir.
 • Teminat göstermek karşılığında bankalar kesin onaylı kredi verebilmektedir. Çünkü burada kredi ödenmese bile banka alacağını teminat altına almaktadır. Teminat karşılığı kredi ise ya şahsi teminat denilen kefil göstererek ya da ayni teminat denilen tapuya bağlı bir taşınmazı ipotek göstererek ya da sicile kayıtlı aracınızı rehin göstererek alınabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken teminat olarak kefil gösteriliyorsa kefilin kredi ödeme gücü olmalı ve kredi notu yüksek olmalıdır. Ayni teminat gösteriliyorsa, teminat olarka gösterilen eşyanın değerinin çekeceğiniz kredinin üzerinde olması gerekmektedir. Zira bankalar eşya teminatı karşılığında eşyanın değerinin %50’sine kadar kredi imkanı sunmaktadır.
 • Bankalar ticari işlerini kendileri ile yürüten ticaret erbabı sahiplerinin ticari itibarına dayanarak bu kişilere özel kesin onaylı kredi imkanı sağlamaktadır. Bu kişiler bankaya kredi başvurusu yaptığında kredileri anında onaylanarak hesaplarına aktarılmaktadır.

3- Kesin Onaylı Kredi İle Ön Onaylı Kredi Arasındaki Fark Nedir?

Ön onaylı kredi, SMS ile mesaj göndererek ya da bankanın internet sitesi üzerinde yer alan kredi başvuru formunu doldurmak suretiyle kredi başvuru yapmanız halidir. Bu şekilde yapılan kredi başvurularını banka sistemde kayıtlı olan bilgileriniz üzerinden bilgisayar aracılığıyla inceleme yapar ve kredi alıp alamayacağınızı değerlendirir. Eğer kredi alabileceğiniz yönünde olumlu dönüş sağlanırsa, en yakın banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Bu durumda banka, tekrar kredi şartlarını inceleyerek size verebilecekleri kredi miktarını belirleyebileceği  gibi kredi başvurunuzu onaylamayabilir.

Kesin onaylı kredide ise bankanın kredi verme konusunda vermeme yönünde bir tercihi bulunmamaktadır. Banka önceden taahhüt ettiği şekilde kredi başvurunuzu onaylamakta ve kredi anında hesabınıza geçmektedir.

Ön onaylı kredi hakkında detaylı bilgi edinmek ve ön onaylı kredi başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

4- Kesin Onaylı Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kesin onaylı kredi başvurusu yapabilmek için öncelikle kredi alma şartlarını sağlamanız gerekmektedir. Bu bağlamda:

 • Kredi notu yüksek olmalıdır.
 • Kredi siciliniz temiz olmalı ve daha önceden bankalarla kredi ödemeleri konusunda sorun yaşamamış olmalısınız.
 • Düzenli bir gelirinizin olması ve elde ettiğiniz gelirin krediyi ödeyebilecek nitelikte bulunması şarttır.

Bu temel şartları sağlamanız halinde bankalar mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden alabileceğiniz kredi miktarını size anında bildirmek ya da cep telefonunuza mesaj göndermektedir. Bunun dışında krediye yeter miktarda teminat gösterebilme durumunuz olabilir. Bu hallerde bankaya giderek size verilebileceği taahhüt edilen kredinin tarafınıza tahsis edilmesini talep etmelisiniz. Bankacılık sistemi üzerinden yapılan kontrolde aleyhinize bir değişiklik oluşmamış ise müşteri temsilcisi gerekli kredi formlarını imzalatmanın ardından krediyi anında tarafınıza tahsis edebilecektir.

5- Kesin Onaylı Kredi Almak İçin Kredi Notu Ne Olmalıdır?

Kesin onaylı kredi başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Bunun için gerekli olan kredi notu ise asgari 1500 puandır.

Bankalar kesin onaylı kredi öncesinde sistem üzerinden otomatik olarak kredi notunuzu kontrol etmekte ve kesin onaylı kredi kararını da buna göre vermektedir. Eğer size kesin onaylı kredi bildirimi gelmişse zaten kredi notunuz yüksek demektir.

6- Kimler Kesin Onaylı Kredi Alabilir?

Kesin krediyi alacak kişiler için özel bir statü şartı yoktur. Yani herkes kesin onaylı kredi alabilir. Ancak kesin onaylı kredi alabilmek için kredi başvuru yapacak kişinin

 • 18 yaşını tamamlamış ancak 75 yaşını aşmamış olmalı
 • Kredi notu yüksek olmalı
 • Kredi sicili temiz olmalı

7- Kredi Sicili Bozuk, Kara Listede Olan ve Kredi Notu Düşük Olan Kesin Onaylı Kredi Alabilir Mi?

Kredi ödemelerinde sorun yaşaması nedeniyle kredi sicili bozulan, hakkındaki yasal takipler dolayısıyla kara listede olan ve kredi notu düşük olan kişiler bankalar nezdinde riskli müşteri şeklinde kabul edilmektedir. Yani bu kişilerin aldıkları krediyi ödemelerinde risk söz konusudur. Bu nedenle bu kişiler yönünden kesin onaylı kredi uygulaması söz konusu değildir.

8- Kesin Onaylı Konut Kredisi Alabilir Miyim?

Konut kredilerinde alınacak kredi, konutun değerine, konutun yasal mevzuata uygun olarak inşa edilip edilmediğine, eş muvafakatine ve kredinin yüksek limitli olması nedeniyle kişinin gelir durumuna bağlıdır. Bu nedenle konut kredileri kesin onaylı kredi şeklinde verilmemektedir.

9- Kesin Onaylı Taşıt Kredisi Alabilir Miyim?

Araç kredilerinde de alınacak kredi, aracın değerine, aracın üzerinde herhangi bir pert kaydı ya da rehin kaydı gibi kaydın olup olmamasına ve genellikle bu tip kredilerin limitinin yüksek olması nedeniyle kişinin gelir durumuna bağlıdır. Dolayısıyla araç kredileri için de kesin onaylı kredi uygulaması bulunmamaktadır.

10- Kesin Onaylı İhtiyaç Kredisi Alabilir Miyim?

Kesin onaylı kredi uygulaması tüketici finansman kredileri kapsamında ihtiyaç kredileri yönünden uygulanmaktadır. Dolayısıyla bankalardan kesin onaylı ihtiyaç kredisi almanız mümkündür. Bu nedenle gerek acil nakit ihtiyaçlarınız gerek eğitim gerekse diğer ihtiyaçlarınız yönünden bu şekilde kredi alabilirsiniz.

11- Bankalardan Ne Kadar Kesin Onaylı İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Bugün için bankalardan çekebileceğiniz kredi gelir durumunuza ve kredi ödeme gücünüze bağlı olarak değişmektedir. Ancak kesin onaylı kredilerin anında tahsis edildiği dikkate alındığında bankalar düşük limitli krediler yönünden kesin onaylı kredi uygulaması yapmaktadır. Bu bakımdan bankalar 50.000 TL’ye kadar 48 ay vade ile kesin onaylı kredi verebilmektedir.

12- Kesin Onaylı Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Kesin onaylı kredi başvurusu için gerekli olan koşulları sağlamanız halinde bankalardan kesin onaylı kredi alabilirsiniz. Ancak bankalar genellikle kendi müşterileri için kesin onaylı kredi olanağı sağlamaktadır. Zira Kredi Kayıt Bürosu’nun sağladığı bilgiler yanında ayrıca bankaların elinde kendi müşterileri ile ilgili ayrı istihbari bilgiler bulunmaktadır. Kendi müşterisini daha iyi tanıyan bankalar, bu müşteriler yönünden özel kredi teklifleri yapabilmektedir.

Hızlı ve anında kesin onaylı kredi alabileceğiniz bankaların bazıları şunlardır:

 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Deniz Bank
 • Burgan Bank
 • Aktif Bank
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • ING

13- Kesin Onaylı Kredi Ne Zaman Sonuçlanır?

Kesin onaylı kredinin en önemli özelliği kredi başvurusu ile kredinin anında hesabınıza geçmesidir. Yani kesin onaylı kredi alabilecek durumda iseniz kredi başvurusu yaptığınız gün içinde kredi hesabınıza anında geçmektedir.

14- Kesin Onaylı Kredi Başvurusu Sırasında Hangi Belgeler İstenmektedir?

Kesin onaylı kredi başvurusu sırasında banka sizden şu belgeleri isteyebilmektedir:

 • TC kimlik numaranızı içeren nüfus cüzdanının fotokopisi
 • Gelir belgesi

Banka bu iki belge dışında son 3 aya ait ve adınıza düzenlenen ödenmiş fatura ve kefil isteyebilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın