14 Soruda Ön Ödemeli Kart Hakkında Merak Edilen Tüm Konular

14 Soruda Ön Ödemeli Kart Hakkında Merak Edilen Tüm Konular: Debit kart olarak da bilinen ön ödemeli kart, son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bu kartların yaygınlaşmasıyla birlikte bir çok soru da ortaya çıkmaya başladı.

Bu yazımızda ön ödemeli kartlar hakkında sıkça sorulan soruları ve bu soruların cevaplarını sizin için derledik. İşte o detaylar…

1- Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön ödemeli debit kart, yüklediğiniz para kadar harcama yapmanıza olanak tanıyan kartlardır. Ön ödemeli kartı kullanabilmek için önce karta nakit para yüklüyorsunuz. Daha sonra karta yüklediğiniz bu para sizin harcayabileceğiniz limiti oluşturuyor. Karta yüklediğiniz para bittiğinde kart ile harcama yapamıyorsunuz. Harcama yapabilmeniz için karta yeniden para yüklemeniz gerekiyor. Bu bakımdan ön ödemeli kart elektronik para olarak da ifade edilmektedir.

Ön ödemeli kartı kontörlü telefon kartlarına benzetebilirsiniz. Nasıl ki kontörlü telefon için önceden kontör almanız ve hattınıza yüklemeniz gerekiyor, ön ödemeli kart için de karta önceden nakit para yüklüyorsunuz ve yüklediğiniz bu parayı ister internet alışverişlerinizde isterseniz POS cihazı çekimlerinizde kullanabilirsiniz.

2- Neden Ön Ödemeli Kart Kullanılmalıdır?

Ön ödemeli kart kullanımı için bir çok sebep sayılabilir. Ancak ön ödemeli kart kullanımı için gösterilebilecek temel nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Bu kartların genel kullanım amacı harcamaları kontrol etmektir. Bu sayede kart harcamalarınızı sınırlandırabilir ve kontrol altına alabilirsiniz. Zira harcama limitinizi karta yüklediğiniz nakit para oluşturmaktadır.
 • Ön ödemeli kart içinde para varsa harcarsın yoksa harcama yapamazsın. Bu nedenle ön ödemeli kartlara hediye etmek istediğiniz kadar parayı yükleyip bu kartları birine hediye kartı olarak verebilirsiniz.
 • İnternet alışverişlerinde sanal kartın alternatifi olarak ön ödemeli kartı kullanabilirsiniz. Ödemenizi debit kart ile yaptığınızda, kart bilgileriniz çalınsa bile sadece kart içinde bulunan para alınabileceği için daha fazla zarar görme olasılığınız ortadan kalkmış olur.
 • Ön ödemeli kartların yaygın kullanım amaçlarından biri de harçlık kart olmasıdır. Özellikle kendisine banka kartı çıkarılamayan kişiler ile çocuklarının harçlıklarını kontrollü harcayıp harcamadığını kontrol etmek isteyenler için ön ödemeli kart idealdir.

3- Ön Ödemeli Kart İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Ön ödemeli kart kullanımı için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Çünkü bu kartlar borç doğurucu kartlar değildir. Yani ön ödemeli kartlar kredi kartı özelliği taşımamaktadır. Ön ödemeli kartın içinde para varsa harcama yapılabileceği için bu karta para yüklendikten sonra 18 yaşın altında olunsa bile bu kart kullanılabilir. Bununla birlikte ön ödemeli kart kullanımı için uygun yaşın 15 yaş ve üzeri  olduğunu ifade etmeliyiz.

4- Ön Ödemeli Kart Limiti Ne Kadar?

Ön ödemeli kart limitleri sıkça sorulan sorular arasında gelmektedir. Ön ödemeli kartların en önemli özelliği, kart limitini kendiniz belirliyor olmanızdır. Yani karta ne kadar para yüklerseniz o kadar limitiniz olmaktadır. Ancak İninal Kart gibi bazı ön ödemeli kartların harcama limiti koyduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Örneğin İninal kart ile aylık toplamda sadece 750 TL harcama yapılabilmektedir.

5- Ön Ödemeli Kart Markaları Nelerdir?

Ön ödemeli kart hizmeti sunan firmaların sayısı son yıllarda oldukça yükseliş göstermektedir. En son Turkcell de ön ödemeli kart kervanına katılan firmalar arasına dahil olmuştur. Bankalar ve diğer firmaların da ön ödemeli kart sektöründe faaliyet gösterdiği dikkate alındığında ön ödemeli kart markaları listesi şu şekilde gösterebiliriz. Bu listede ayrıca ön ödemeli kart veren bankalar hangileridir sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.:

Ön Ödemeli Kart Hizmeti Veren İşletmeler Ön Ödemeli Kart Markaları
Türkiye İş Bankası Ön Ödemeli Kart MaxiPara Kart
Garanti Bankası Ön Ödemeli Kart Paracard
İninal Ön Ödemeli Kart İninal Kart
Denizbank Ön Ödemeli Kart Denizbank – VISA Prepaid Kart
PTT Ön Ödemeli Kart PTT Kart
Turkcell Ön Ödemeli Kart Paycell
Turkish Bank Ön Ödemeli Kart Nakito Kart
Finansbank / enpara.com Ön Ödemeli Kart Encard
Troy Ön Ödemeli Kart Troy Kart ya da Param Genç Kart
Manibux Ön Ödemeli Kart Manibux Kart
Papara Ön Ödemeli kart Papara Card
EcoPayz EcoCard
Master Card Ön Ödemeli Kart Mastercard Prepaid Card
Visa Card Ön Ödemeli Kart Visa Prepaid Card
Passolig Ön Ödemeli Kart Passolig Cüzdan Kart
bynogame.com Ön Ödemeli Kart ByNoGame Kart
paykasakartsatinal.com Paykasa kart
param.com.tr Ön Ödemeli Kart Param Kart
kupam.com Kupam Card

Ülkemizde bu tabloda yer alan şirket ve bankalar ön ödemeli kart hizmeti sunmaktadır. Ancak Ziraat Bankası, Akbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi, TEB gibi bankalar ön ödemeli kart hizmeti sunmamaktadır. Bu bankaların sunduğu sanal kart uygulaması ile alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

6- Ön Ödemeli Kart Önerisi Olarak Hangi Kartlar Gösterilebilir?

Ülkemizde faaliyet gösteren bir çok debit kart firması olunca ön ödemeli kart alınacağı zaman ister istemez ön ödemeli kart tavsiyesi en çok araştırılan konu olmaktadır.

Ön ödemeli kart önerisi için dikkate almanız gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bu hususları göz önünde bulundurarak hangi kartı alacağınıza kendiniz karar verebilirsiniz. Zira ön ödemeli kart hizmeti sunan her kuruluşun şirket politikası değişiklik gösterebilmektedir. Bu bağlamda ön ödemeli kart almadan önce şu konuları araştırmalısınız:

 • Ön ödemeli kart kullanımı için kart aidatı adı altında komisyon kesintisi yapılıp yapılmadığı,
 • Karta para yükleme yapılırken komisyon alınıp alınmadığı,
 • Kart ile harcama yapıldığında ücret alınıp alınmadığı,
 • EFT ücreti alınıp alınmadığı,
 • ATM’lerden para çekip çekemediğiniz,
 • Ön ödemeli kart bozdurma işlemini kolayca yapıp yapamadığınız,
 • Kart harcamalarınızdan puan kazanıp kazanamadığınız,
 • Alışverişlerde karta özel kampanya yapılıp yapılmadığı,
 • Kartın kullanılabildiği üye işyeri sayısı,
 • Ön ödemeli kartı ilk satın alırken ödediğiniz ücretin miktarı,
 • Firmanın özellikle internet alışverişlerinde kart güvenliğini sağlayıp sağlayamadığı ve sorununuza çözüm üretip üretemediği,
 • Müşteri hizmetleri desteğinin kalitesi.

Bu hususları dikkate alarak size yukarıda yer verdiğimiz tabloda yer alan ön ödemeli kartlar içinden size en çok avantaj sağlayan kartı tercih edebilirsiniz.

7- En İyi Ön Ödemeli Kart Hangisidir?

En iyi ön ödemeli kart tespiti yapılırken size en çok avantaj sağlayan kartı tespit etmeniz gerekmektedir. Bunun için de bir üst başlıkta yer alan kriterleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Zira temel olarak tüm firmaların sunduğu ön ödemeli kartların temel işleyişi aynıdır. Tüm ön ödemeli kartlarda kart kullanımı için öncelikle karta para yüklemeniz gerekiyor. Dolayısıyla en iyi ön ödemeli kartı belirlerken kartın temel işlevinin yanında sunulan ek hizmetler ve avantajlar ön plana çıkmaktadır.

8- En Ucuz Ön Ödemeli Kart Hangisidir?

Ön ödemeli kart fiyatları değişen ekonomik şartlara göre farklılık gösterebilmektedir. Bugün için en ucuz 3 ön ödemeli kart markasının fiyatlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Ön Ödemeli Kart Markası Fiyatı
Papara Kart 4,90 TL
Inınal Kart 4,90 TL
Paycell 8,51 TL

9- Ön Ödemeli Kart Nasıl Alınır?

Ülkemizde faaliyet gösteren ön ödemeli kart alma işlemini üç şekilde yapabilirsiniz:

 • Papara kart, İninal kart ve Paycell gibi kartlar marketlerde, alışveriş sitelerinde ya da bir çok mağazada kullanıma hazır olarak satılmaktadır. Kartı satın alarak içerisine yükleme yapıp kullanabilirsiniz.
 • Bankaların ve PTT’nin sunduğu ön ödemeli kartlar için bankaya ya da PTT’ye başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • bynogame.com, ecocard gibi internet üzerinden hizmet veren ön ödemeli kartlar için kart firmasının resmi internet sitesine girerek başvuru formunu doldurup kart ücretini ödemeniz yeterlidir. Kart kapınıza kadar gönderilecektir.

10- Ön Ödemeli Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ön ödemeli kart başvurusu banka, PTT ve internetten kart alma durumunda uygulanmaktadır. Eğer bankadan ya da PTT’den ön ödemeli kart alınacaksa T.C. numaranızı gösterir kimliğiniz ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Örneğin Garanti Bankası ön ödemeli kart başvurusu yapacaksanız, Garanti Bankasının en yakın şubesine gitmelisiniz. Eğer ecocard gibi internetten hizmet veren ön ödemeli kart almak istiyorsanız, kart başvurusu için internet sitesinde yer alan formu doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız zorunludur. Buna karşın ininal kart, paycell ya da papara kart gibi ön ödemeli kart kullanacaksanız, başvuru için herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Doğrudan bu kartları satın alabilirsiniz.

11- Ön Ödemeli Kart İle Taksitli Alışveriş Yapılabilir Mi?

Ön ödemeli kartların özelliği, nakit gibi harcama yaptırmasıdır. Bu kartların kredi limiti bulunmadığı için ön ödemeli kart ile taksit imkanı da yoktur. Yani ön ödemeli kart ile taksitli alışveriş yapılamaz.

12- Ön Ödemeli Kart İle EFT Yapılabilir Mi?

Ön ödemeli karta para yükleme EFT aracılığıyla yapılmaktadır. Bu nedenle ön ödemeli kartlar EFT işlemine açık olarak gelmektedir. Bu bağlamda ön ödemeli kart ile EFT yapmak mümkündür. Ancak bazı ön ödemeli kart hizmeti veren firmalar yapılacak EFT için miktar sınırlaması koyabilmektedir. Örneğin İninal kart için EFT limiti 300 TL’dir.

13- Ön Ödemeli Karttan Para Çekilebilir Mi?

Ön ödemeli kart bozdurma olarak ifade edilen ön ödemeli karttan para çekmenin mümkün olup olmadığı merak edilen konular arasındadır.

Ön ödemeli karta yüklediğiniz parayı ön ödemeli kart firmasının anlaşmalı olduğu bankanın ATM’sinden ya da ortak ATM’den çekebilirsiniz. Ön ödemeli kart para çekme işlemi için yapmanız gereken kartınızı ATM’ye yerleştirip kart şifrenizi girmektir. Daha sonra kartınızda bulunan nakit parayı çekebilirsiniz.

Ön ödemeli karttan para çekerken dikkat etmeniz gereken en önemli husus, nakit çekimlerde para kesintisi yapılmasıdır. Nakit çekim sırasında alınan komisyon karttan karta değişiklik göstermektedir. Para çekilen ön ödemeli karta örnek olarak ByNoGame kart gösterilebilir. Buna karşın İninal kart ile henüz para çekim işlemi yapılamamaktadır.

14- Ön Ödemeli Kart İle Yurtdışında Alışveriş Yapılabilir Mi?

Ön ödemeli kartınıza master ya da visa logosu bulunuyorsa, bu logolar kartınızı yurtdışında da kullanabileceğinizi gösterir. Dolayısıyla master veya visa logolu ön ödemeli kartlar, yurtdışı alışverişlerinde kullanılabilir. Benzer şekilde yurtdışında faaliyet gösteren internet sitesinden de alışveriş yapabilirsiniz.

Bonus Bilgi: Ön Ödemeli Kart Kredi Notunu Etkiler Mi?

Ön ödemeli kartın kredi notu ile hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Bu nedenle sahip olduğunu ön ödemeli kart sayısı ya da bu kartların alışverişte kullanılıp kullanılmadığı gibi herhangi bir durum kredi notunuza olumlu ya da olumsuz etkisi olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir: İninal kart hakkında detaylı bilgi edinmek ve ininal kartı nereden alabileceğinizi öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster