15 Bankanın Bankamatikten Günlük Para Çekme Limiti Listesi

15 Bankanın Bankamatikten Günlük Para Çekme Limiti Listesi: Bankamatikten nakit para çekmek isteyenler zaman zaman ATM’den günlük para çekme limiti sorunuyla karşılaşabiliyor. Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların kendilerine ait ATM’leri olduğu gibi ayrıca ortak ATM uygulaması sayesinde de diğer bankaların ATM’lerinden de bazı bankacılık işlemlerini yapabiliyoruz. Ancak bankalar bir takım sebeplerle ATM’lerden günlük para çekme limitine sınırlama getirmiştir.

Bu yazımızda sahip olduğunuz bankamatik kartıyla ATM’den günlük ne kadar para çekebileceğinizi ve günlük para çekme limitini nasıl değiştirebileceğinizi anlatacağız.

Bankalar ATM’lere Neden Günlük Para Çekme Limiti Koyar? 

Bankaların ATM’lere günlük para çekme limiti koymasının nedeni, bankamatikte bulunan paranın bir an önce bitmesinin önüne geçerek daha çok müşteriye bankamatik hizmeti verme düşüncesinden ileri gelmektedir. Çünkü her ATM’ye konulacak para miktarı sınırlıdır. Zira her ATM’nin alabileceği para miktarı belirlidir. Dolayısıyla  herkes hesabından yüksek meblağlarda para çekmesi durumunda bankamatikte para kalmayacaktır. Bu durumda diğer müşteriler para çekmek istese de ATM’de para olmadığı için para çekemeyecektir. Diğer taraftan ATM’ye para getirmek banka için ayrı bir maliyet konusudur. Çünkü ATM’ye para getirmek için özel araç kullanılmaktadır. Bu aracın yakıtı ve bakım masrafları bulunmaktadır.  Ayrıca bu aracın bir şoförü ve en az iki de silahlı koruması vardır. Yani banka bu iş için personel çalıştırmaktadır. Dolayısıyla ATM’ye her para getirilmesi banka için ayrı bir maliyet oluşturmaktadır. Banka, para çekme limiti koyarak maliyeti minimum seviyeye düşürmeye çalışmaktadır.

ATM’den Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Yükseltilebilir?

ATM’den günlük para çekme limitinizi değiştirmek isteyebilirsiniz. ATM’den günlük para çekme limitinizi değiştirmek için yapmanız gereken işlemler aslında çok basittir. Bankamatik günlük para çekme limitini değiştirme işlemini aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

  • Bankanızın en yakın şubesine giderek günlük para çekme limitini değiştirme talebini iletebilirsiniz.
  • Bankanızın internet bankacılığına ya da mobil bankacılığına giriş yaparak kart işlemleri menüsünden kart limiti belirleme işlemini yapabilirsiniz.
  • Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak günlük para çekme limiti değişikliği talebini iletebilirsiniz.

SMS ile günlük para çekme limitini değiştirebilir miyim diye sorabilirsiniz. Ne yazık ki bankaların SMS ile günlük para çekme limiti değiştirme uygulaması bulunmamaktadır.

15 Bankanın ATM’lerinden Günlük Para Çekme Limiti Listesi  

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan 15 bankanın bankamatiklerinden çekilebilecek günlük para limitini aşağıdaki listeden görebilirsiniz. Ancak bir hususu unutmamanız gerekiyor. Bankaların belirlediği limitin dışında para çekilmesi halinde bankalar, çekilen fazla miktara göre komisyon almaktadır. Bu nedenle ATM’lerden daha fazla para çekmek istiyorsanız, günlük para çekme limitinizi değiştirmeniz ya da bankanızın en yakın şubesine giderek şubeden para çekmelisiniz.

Banka Adı Miktarı*
Ziraat Bankası günlük para çekme limiti 1500 TL
Türkiye İş Bankası günlük para çekme limiti 1500 TL
Garanti Bankası günlük para çekme limiti 2000 TL
Finansbank günlük para çekme limiti 1500 TL
Halkbank günlük para çekme limiti 1000 TL
Yapı Kredi Bankası günlük para çekme limiti 2000 TL
Akbank günlük para çekme limiti 1500 TL
TEB günlük para çekme limiti 1000 TL
Denizbank günlük para çekme limiti 1990 TL
Vakıfbank günlük para çekme limiti 1500 TL
Burgan Bank günlük para çekme limiti 1000 TL
Odea Bank günlük para çekme limiti 1500 TL
HSBC günlük para çekme limiti 1500 TL
Fibabanka günlük para çekme limiti 1500 TL
Kuveyt Türk günlük para çekme limiti 1500 TL

Ortak ATM’den para çekme ücreti hakkında yazımız da ilginizi çekebilir. Yazımızı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın