18 Yaşından Küçüklere Banka Kartı Çıkartılır Mı?

18 yaşından küçüklere banka kartı çıkartılır mı sorusunun cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz. Konunun detaylarına geçmeden önce hemen şunu belirtelim ki 18 yaş altında bulunan küçüklere de banka hesabı açılabilmektedir. Böylelikle bankamatik kartları üzerinden diledikleri bankacılık işlemi yapabilmekteler. Para transfer edebilmekte, alışveriş yapabilmekte, kontör yükleyebilmekte, oyun satın alabilmekte ve banka hesabında para biriktirebilmektedir. Ancak 18 yaşın altındaki çocukların banka hesabı açtırabilmeleri ve 18 yaş altındaki çocukların banka kartı alabilmeleri için bir takım şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Bu yazımızda 18 yaşını doldurmayan bireyin banka hesabını nasıl açtırabileceği ve 18 yaşından küçüklere banka kartı veren bankaları açıklarken ayrıca 18 yaşından küçüklere kredi kartı verilip verilmeyeceği konusuna da yer vereceğiz.

18 Yaş Altı İçin Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaş altındaki gençler için banka hesabı açılmasına ve banka kartı almasına imkan tanıyan bankalar bulunuyor. Özellikle çocuklarının geleceğini düşünen aileler çocukları için birikim yapmak ve bu birikimleri de çocuğunun hesabında değerlendirmek istemektedir. Bunun yanında bazı ailelerin çocukları orta ve lise öğrenimini çeşitli nedenlerle ailelerinin yanında sürdürememekte ve başka şehirlere gitmektedir. İşte bu ve buna benzer bir çok nedenle 18 yaş altı çocuklar için banka hesabı açtırılması ve banka kartı çıkartılması zorunlu hale gelmiştir.  Peki 18 yaşından küçük çocuklara banka hesabı nasıl açılmaktadır?

18 yaşında değilseniz ve banka hesabı açtırmak istiyorsanız velinizle birlikte hesap açtırmak istediğiniz bankanın şubesine gitmelisiniz. Banka şubesindeki yetkili 18 yaşındaki küçük çocuk adına hesap açılabilmesi için öncelikle bir form doldurtacaktır. Bu form, çocuğun anne ve babası tarafından imzalanacaktır. Şayet anne ve baba birlikte değilse, çocuğun anne ya da babasının bu formu imzalaması yeterlidir. Ancak şunu belirtelim ki, bir çocuk adına hesap açılabilmesi için çocuğun en az 12 yaşında olması gerekiyor. 12 yaşından küçük çocuklara banka hesabı açılmamaktadır.

18 Yaşından Küçüklere Banka Kartı Veren Bankalar

18 yaşından küçük çocuklar, velisi ile birlikte başvuru yapması halinde hemen hemen tüm bankada hesap açtırabilecekleri gibi bankamatik kartı da alabilirler. Ancak bazı bankalar özellikle 18 yaşından küçükler için özel fırsatlar sunmaktadır. Şimdi 18 yaş altı banka hesabı açtırmada özel fırsatlar sunan bu bankalara yakından bakalım:

Türkiye İş Bankası 18 yaş Altı Banka Hesabı:  “İş Bankası İlk İmza Hesabı”

İş Bankası, 12-18 yaş grubu arasında bulunan gençlere yönelik olarak “İlk İmza Hesabı” kampanyası başlatmıştır. Çeşitli fırsatlar sunulan bu kampanyadan yararlanmak için veliniz ile en yakın İş bankası şubesine gitmeniz ve hesap açtırmanız gerekmektedir. İş Bankası İlk İmza Hesabının avantajları ise şöyledir:

 • Herhangi bir ad altında ücret alınmamaktadır.
 • Hesap işletim ücreti yoktur.
 • Kart ile yapılan alışverişlerde para puan kazanılmaktadır.
 • Yaygın ATM ağıyla her an her yerden bankamatiklerden para çekilebilmektedir.
 • Çeşitli kültürel etkinliklerde indirimler verilmektedir.

İş Bankası İlk İmza Hesabı’ndan 12 yaşın altındaki çocuklar yararlanamamaktadır. Ayrıca 18 yaşını tamamlayanların kartları normal karta dönüştüğü için bu kişiler yıllık hesap işletim ücretine tabi tutulabilmektedir.

Garanti Bankası 18 yaş Altı Banka Hesabı:  “Garanti Harçlık Hesabı”

15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamış olan gençler “Garanti Harçlık Hesabı” kampanyasından yararlanabilmektedir. Bu hesabı açtırabilmek için 15-18 yaş aralığında bulunan gençler velileri ile birlikte en yakın Garanti Bankası şubesine başvurmaları yeterli olmaktadır. Garanti Harçlık Hesabı çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 25 yaşını tamamlayana kadar hiç bir ücret alınmamaktadır. Bu anlamda hesap işletim ücreti de ödenmemektedir.
 • Verilen kart, “Bonus Kart” özellikli olduğu için harcamalardan para puan kazanılmaktadır.
 • Garanti Harçlık Hesabı sahibi aynı zamanda başka bir işlem yapmaya gerek olmadan Bonus Genç’e üye olur. Bu sayede Bonus Genç’in sunduğu indirimli özel kampanyalardan yararlanmanın yanında ucuz konser, sinema gibi kültürel aktivitelere de katılabilirsiniz.
 • Kartınızla internetten güvenli şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Ak Bank 18 yaş Altı Banka Hesabı:  “Akbank EXİ26 Hesabı”

Akbank Exi26, 15 yaşını tamamlamış ancak 26 yaşını aşmamış tüm gençlerin kullanımına sunduğu avantajlı banka kartıdır. 18 yaşından büyük olanların bizzat kendisinin, 18 yaşından küçük olanların ise velisi ile birlikte başvuru yapıp alabileceği bu kart ile bir çok avantajdan da yararlanabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki bu kartın yıllık 15 TL hesap işletim ücreti bulunuyor.  Bu dezavantajı dışında Exi26 kartın sunduğu avantajlar şu şekildedir:
Kart, Axess Kart özelliği taşıdığı için Axess kart için düzenlenen tüm kampanyalardan Exi26 kart sahipleri de yararlanabiliyor.
Akbank Exi26 sahipleri Exi26 kulübüne özel indirim ve kampanyalardan yararlanmaktadır.
Bu kart ile internette güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Vakıfbank 18 yaş Altı Banka Hesabı:  “Vakıfbank Junior Hesabı”

Vakıfbank da diğer bankalar gibi 18 yaş altındaki gençlere yönelik olarak banka kartı kampanyasına devam etmektedir. Vakıfbank Junior hesabı sahibi olmak için 18 yaşını tamamlamamış olmak gerekiyor. Bu şartta bulunan gençler velisi ile birlikte en yakın Vakfıbank şubesine gidebilir ve anında hesabını açtırabilir. Vakfıbank Junior Kartının sağladığı avantajlar şu şekildedir:

 • Hesap işletim ücreti alınmamaktadır.
 • Kart ile dilediğiniz harcamayı yapabilirsiniz.

Ancak Vakıfbank Junior Kartın bazı dezavantajları da bulunuyor. Bu kart ile para puan kazanamazsınız. Ayrıca 18 yaşı doldurunca kartın imkanlarından yararlanamıyorsunuz.

ING Bank 18 yaş Altı Banka Hesabı:  “İninal Kart Hesabı”

Aslında bankamatik kartı olmayan İninal Kart, ön ödemeli bir harcama kartıdır. Ancak bu kart Migros, Migros Jet, PTT Şubeleri, D&R, Teknosa Mağazaları’nda satılmaktadır. Bu kartı kullanmak için bankada hesap açtırmanız gerekmiyor. Hatta kartı almak için velinizin olmasına da gerek yoktur. 12 yaşını tamamlamış iseniz kartın satıldığı yere gidip 5 TL karşılığında kartı satın alıyorsunuz ve daha sonra bu kartın içine istediğiniz miktarda parayı yükleyerek harcıyorsunuz.

İninal kartın en önemli özelliği velisiz 18 yaş altı banka hesabı açmaya imkan tanımasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki buradaki hesap, teknik anlamdaki banka hesabı değildir.

İninal Kartın Özellikleri şunlardır:

 • Kartı alabilmek için 12 yaşında olmanız yeterlidir.
 • Kartı alabilmek için herhangi bir banka hesabına ihtiyacınız yoktur. Kartın satıldığı yerden kartı satın alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Karta yüklenen parayı nakit olarak tekrar alamazsınız.
 • Kart için her ay 2 TL para kesilmektedir. Kartta para yoksa para yüklediğiniz anda karttan otomatik olarak para kesilir.
 • Kart için tek seferde en az 25 TL para yüklenmelidir.
 • Kart internet alışverişlerinde rahatlıkla kullanılmaktadır.
 • İninal kart ile aylık en fazla 750 TL para harcaması yapabilirsiniz.
 • EFT yapabilirsiniz. Bunun için İninal Kartın resmi internet sitesine giriş yapmalısınız.

TEB 18 yaş Altı Banka Hesabı:  ” TEB Marifetli Genç Hesap”

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) 25 yaş ve altı gençler için oluşturulmuş mevduat hesabı uygulaması olan “TEB Marifetli Genç Hesap” günlük vadeli mevduat özellikli bir hesaptır. TEB, 25 yaş altı gençleri farklı yaş gruplarına göre bir araya getirerek her yaş grubuna özel avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar içerisinde hesağ işletim ücreti alınmaması gelmektedir. TEB Marifetli Genç Hesap’tan yararlanabilmek için velinizle birlikte en yakın TEB şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. TEB Marifetli Genç Hesabın yaş gruplarına göre özellikleri şöyledir:

 • 12-15 Yaş Arasında Bulunan Gençler İçin: Bu yaş aralığında bulunan gençler velisi ile birlikte giderek marifetli genç hesabı açtırabilirler. Para yatırmak için herhangi bir sınır bulunmazken günlük harcama limiti en fazla 100 TL’dir. Kart ile sadece ATM’lerden işlem yapılabilir. Dolayısıyla internetten alışveriş yapılamamaktadır.
 • 16-17 Yaş Arasında Bulunan Gençler İçin: Kart 12-15 yaş aralığındaki gençlere sunulan kartın özelliklerini aynen taşımaktadır. Tek fark günlük para çekme limitindedir. Bu yaş grubuna tanınan para çekme limiti en fazla 500 TL’dir.
 • 18-25 Yaş Arasında Bulunan Gençler İçin: Bu yaş grubunda bulunanlar herhangi bir sınırlamaya tabi değildir. Diledikleri miktarda para çekebilirler ve internetten alışveriş yapabilirler. Kartı almak için herhangi bir kimsenin iznine tabi değilsiniz.

Ziraat Bankası 18 yaş Altı Banka Hesabı: “Bankkart Genç Hesabı”

Ziraat Bankası’nın 18 yaş altı gençler için çıkarttığı bankamatik kartı uygulamasıdır. Herhangi bir kart ücreti bulunmamaktadır. Diğer tüm bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası Genç Kart ile tüm bankacılık ve ödeme işlemleri yapılabilir. Kart aynı zamanda kredi kartı özelliği de taşımaktadır. Bankkart Genç Hesabının özellikleri şunlardır:

 • Ziraat Bankası anlaşmalı üye işyerlerinden taksitli alışveriş yapma, para puan kazanma, düzenlenen kampanyalardan yararlanma ve özel indirimlerden faydalanabilme olanakları sağlar.
 • Kart aynı zamanda kredi kartı olduğundan kazanılan para puanlar yine üye işyerlerinde harcayabilirsiniz.
 • 90 TL ve altındaki alışverişleri temassız ödeme yapabilirsiniz.
 • Nakit avans çekebilirsiniz.
 • Kart için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor.

Ziraat Bankası Fon Biriktirme Hesabı

Ziraat Bankası Genç Kart uygulaması dışında bir de 18 yaş altı gençler için Ziraat Bankası Fon Biriktirme Hesabı bulunmaktadır. Burada amaç 18 yaş altı çocukları birikim yapmaya özendirmek ve paranın fonda kaldığı sürece büyümesini sağlamaktır. Ziraat Birikim Fon hesabının özellikleri şu şekildedir:

 • Bu hesap birikim amaçlıdır. Günlük para harcamaları için uygun değildir. Hesap orta ve uzun vadede faydalıdır.
 • Adına hesap açılacak olan 18 yaş ve altında olmalıdır. Alt yaş sınırı yoktur.
 • 18 yaş altındaki çocuklar hesap üzerinde ancak velisi ile birlikte işlem yapabilir.
 • 18 yaşını tamamlayanlar hesap üzerinde diledikleri gibi işlem yapabilirler.
 • Ziraat Bankası Birikim Fonu’na yatırılan para en az 2 yıl hesapta kalmalıdır. 2 yıldan önce fondan çıkmak istenilmesi halinde fonun satış günündeki değerinin %2 oranında komisyon kesintisi yapılmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın