2018 Yılı Pamuk Alım Fiyatları Ne Kadar?

2018 Yılı Pamuk Alım Fiyatları Ne Kadar: Pamuk üreticilerinin hasat döneminde cevabını merakla beklediği soruların başında pamuk alım fiyatlarının ne kadar olduğu gelmektedir. Gerçekten bütün yıl boyunca pamuğun ekiminden sökümüne kadar geçen sürede hem emek harcayan hem de parasal maliyete giren üretici, hasat döneminde kar elde etmek istemektedir. Bu bakımdan 2018 yılı için açıklanacak pamuk alım fiyatları üreticiyi çok yakından ilgilendirmektedir.

ÇUKOBİRLİK Pamuk Alım Fiyatlarını Açıkladı

Çukurova Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ÇUKOBİRLİK), pamuk fiyatlarının en makul ve üreticiyi zarar ettirmeyecek şekilde belirlendiğini açıkladı. Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde toplantı yapan ÇUKOBİRLİK yetkilileri, pamuğun girdi maliyetleri, mazot fiyatındaki yükseliş ve son günlerde artan kur farkını dikkate alarak pamuğun randıman fiyatının ne olacağı konusunda bir karara vardılar. ÇUKOBİRLİK tarafından alınan kararı yorumlayan Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, belirlenen fiyatın iyi olduğunu ve üreticilerin bir önceki yılda olduğu gibi bu yılda ikinci bir altı yıl yaşayacaklarını vurguladı.

ÇUKOBİRLİK Pamuk Alım Fiyatları Her Pamuğa Aynı Şekilde Uygulanmayacak

Pamuk alımı için belirlenen randıman fiyatı, pamuğun kalitesine göre değişmektedir. Bu bağlamda kaliteli nitelikte olan pamuklar daha yüksek fiyattan alınırken daha düşük kaliteli pamuklar daha düşük fiyattan alınacaktır. Bu hususa dikkat çeken Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu üreticilerin pamuk üretiminde kaliteye önem vermeleri gerektiğini vurguladıktan sonra pamuk üretiminde kullanılan ilaçların kaliteli olmasına ve pamuğun toplanmasına özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu bakımdan kaliteli pamuk üretimi için şu hususlarda özen gösterilmesi gerekiyor:

  • Toprağı canlandıracak özelliği olan organik gübrelerden yararlanılması,
  • Zararlı canlıları pamuktan uzak tutmak için kullanılan ilaçların 1. sınıf olması ve uzman kişi kontrolünden geçmesi,
  • Ekim yapmadan önce toprağın verimlilik değerinin ölçülmesi.

ÇUKOBİRLİK Pamuk Alım Fiyatlarını Ne Kadar Olarak Belirledi?

ÇUKOBİRLİK geçtiğimiz hafta içinde yapmış olduğu toplantıda pamuk fiyatlarını en yüksek randımanda 4 lira 6 kuruş olarak belirledi. Bu anlamda kaliteli olarak üretilmiş ve özenli toplanmış pamuğun en düşük alım fiyatı 4,6 TL’dir. Ancak belirlenen bu fiyat, tüm pamuklar için değil, kaliteli olan pamuk alımları için geçerlidir. Pamuğun kalitesi düştükçe uygulanacak fiyatın da düşeceğinin altını çizmekte yarar vardır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın