2018 Yılı Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini

Dolar yatırımı yapmak isteyenler ya da dolar üzerinden borçlanmış olanların sıklıkla sordukları soruların başında dolar kurunun ne olacağı gelmektedir. Dolar yıl sonunda ne olur, dolar ne kadar, dolar artacak mı şeklindeki sorular, bu sorulardan sadece bir kaçıdır. Piyasada danışmanlık şirketi olarak faaliyet gösteren bir çok firmanın yıl sonu dolar kuru hakkında tahminleri bulunuyor. Bu konuda çeşitli analizler de yapılıyor. Ancak dolar kurunun artıp artmayacağı konusunda kesin bir bilgi edinmek dolar üzerinden yatırım yapacak ya da borçlanacaklar için büyük bir önem arz ediyor.

Bu yazımızda dolar kurunun bu yıl içinde ne kadar olacağına dair size bilgi vermeye çalışacağız. Ancak konuya geçmeden önce doların artıp artmamasının ne önemi olduğunu açıklayalım.

Doların Fiyatı Neden Önemli?

Dolar uluslararası piyasalarda geçerliliği olan bir para birimidir. Dünyanın tüm ülkelerinde de alımı ve satımı yapılmaktadır. Hatta ABD dışında bazı ülkeler de doları resmi para birimi olarak kullanmaktadır. Doların bu kadar yaygın kullanımı da haliyle uluslararası alanda alış verişlerin dolar üzerinden yapılması sonucunu doğurmuştur. Elbette Avro, Pound gibi başka para birimleri de uluslararası ticarette kullanılıyor ama dolar en yaygın kullanılan para birimi. Dolayısıyla Türkiye’deki bir yatırımcı da yurtdışından mal ithal edeceği zaman haliyle aldığı mal karşılığında dolar ödemesi yapması gerekiyor. Bu durumda doların değeri Türk Lirası karşısında ne kadar yüksek ise Türkiye’de iş yapan bir kimsenin Türk Lirası karşılığı alacağı dolar az olacağından, ithal edeceği mal da bir o kadar az olacaktır. Örneğin bugün 1000 dolar 3748 TL’dir. Oysa bir dolar 4 lira olduğunda 1000 dolar 4000 TL demektir. Bu da 1000 dolarlık mal için 252 TL daha fazla ödeme yapma anlamına gelmektedir. TL ile Dolar arasındaki fark açıldıkça, özellikle yurtdışından mal ithal edenler zarara uğrayacak demektir. İşin dolar üzerinden yatırım yapan kişiler boyutundan değerlendirilmesi ise daha farklıdır. Çünkü dolar üzerinden yatırım yapanlar TL’nin değeri düştükçe ellerindeki dolar nedeniyle daha fazla TL sahibi olacaklardır. Örneğin dolar 3 TL iken 10 bin dolarlık dolar yatırımı yapan birisi 30,000 TL sahibiydi. Dolar 4 TL olduğunda, elindeki 10 bin doları TL’ye çeviren bir kişi 40,000 TL sahibi olacak demektir. Bu da 10 bin TL kar demektir.

Bu anlatılanlar doların fiyatının artış göstermesi, ticaret yapan ve dolar üzerinden yatırım yapanlar için farklı sonuçlar doğurduğunu göstermektedir. Bu nedenle dolar kurundaki değişim aslında herkesi yakından ilgilendirmektedir.

Peki 2018 Dolar Kuru Tahmini Nedir?  

2016 yılının sonu ve 2017 yılının son çeyreğinde 3,93 TL seviyesine kadar çıkan dolar, pek çok dolar yatırımcısının yüzünü güldürdü. Buna karşın dolarla borçlanan ya da dolarla mal alımı yapanları ise bir hayli üzdü. Bugün dolar 3,76 TL seviyesinden işlem görüyor. Ancak yıl sonuna halen 11 ay var. Bu süre içerisinde dolar ne olacak?

Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde yıl sonu dolar kuru tahminini açıkladı. Merkez Bankası dolar kuru tahminine göre dolarda yıl sonuna doğru artış gözlenmektedir. Merkez Bankası, yapmış olduğu analizlerle doların 4 TL’yi geçeceğini öngörmektedir. Aşağıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere Merkez Bankası’nın 2018 yılı dolar kuru tahmini 4,25 TL’dir. Dolar kurununu bugün 3,76 olduğu değerlendirildiğinde ortalama 1 dolarda 50 kuruşluk artış anlamına gelmektedir. Bu hesapla, bugün 3,76 seviyesinden toplamda 10 bin dolar alan kişi yıl sonunda yaklaşık 5000 TL kar edecek demektir.

2018 Yılı Aylar İçinde Dolar Kuru Nasıl Değişim Gösterecek?

Dolar kurunun yükselmesi ve düşmesi dolara olan taleple ilgilidir. Dolara olan talebin arttığı dönemde ülkede yeterli döviz rezervi yoksa fiyatlar artacaktır. Benzer şekilde ülkeye döviz girişinin arttığı dönemde dolarda nispeten düşüş yaşanmaktadır. Özellikle yaz aylarında turizmin canlanması ve üretilen tarım ürünlerinin ihracatı ile birlikte ülkeye döviz girişi sağlanmış olmaktadır. Bu bakımdan yaz aylarında döviz kurlarında nispeten bir rahatlama söz konusudur. Ancak özellikle Ekim ayı sonrasında bütçe denkleştirmeleri, bankalar arasındaki hesap kapatmaları, yurtdışı ödemeler gibi pekçok faktör nedeniyle döviz kurlarında hareketlenme olmaktadır. Bu bilgiler dahilinde doların Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 4 lirayı aşacağını tahmin ediyoruz. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında doların nispeten düşeceğini ancak Ekim, Kasım aylarında yükselmeye başlayacak olan doların Aralık ayı içerisinde 5 lira seviyesini geçeceğini düşünüyoruz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster