2019 Yılı Yıl Sonu Dolar Ne Kadar Olur Analizi

Dolardaki hareketlilik paralarını dolar üzerinden değerlendirmek isteyen yatırımcıların “2019 yılı yıl sonunda dolar ne kadar olur” sorusunu sormalarına neden olmaktadır. Doların yıl sonu itibariyle TL karşısında ulaşacağı değere ilişkin gerek Merkez Bankası’nın gerekse ekonomistlerin tahminleri bulunmaktadır. Bu tahminlerden en güvenilir olanının devlet kurumu olması nedeniyle Merkez Bankası y-dolar kuru tahmini olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Merkez Bankası’nın piyasayı speküle etme durumu söz konusu olmadığı için yapacağı tahminler de yatırımcılar açısından bir öngörü oluşturmaktadır. Merkez Bankası yıl sonu itibariyle dolarda artış olacağını belirtmiştir. Peki 2019 yılı sonunda dolar ne kadar olacak?

Bu yazımızda Merkez Bankası yıl sonu dolar kuru tahmini hakkında bilgi vereceğiz.

2019 Yılı Yıl Sonu Merkez Bankası Dolar Kuru Ne Olur Analizi

Merkez Bankası yapmış olduğu anket çalışmalarıyla yıl sonunda doların TL karşısında ulaşabileceği değere ilişkin raporlar yayımlamakta ve bu bilgileri kamu oyuna basın yoluyla duyurmaktadır. 

Merkez Bankası son yapmış olduğu anket çalışması sonucunda doların 2019 yılı yıl sonu itibariyle ulaşabileceği değere ilişkin güncelleme yaptı. Daha önce yıl sonunda doların 5,99 TL olabileceğini ifade eden Merkez Bankası son anket çalışmasında doların yıl sonu TL karşısındaki değerinin 6,06 TL olma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etti.

Merkez Bankası’nın bu açıklaması karşısında 2019 yılı sonunda dolar ne olur sorusunun cevabını dolarda yükselişin kesin olduğu şeklinde ifade edebiliriz. 

Dolar Artacak Mı?

Merkez Bankası’nın yukarıda yer verdiğimiz anket çalışmalarından çıkan sonuç doların artacağı yönündedir. Bunun yanında investing.com gibi internet sitelerinin forumlarındaki tartışmalar, ekonomistlerin yorumları ve dolar analizi yapan uzmanların açıklamaları dikkate alındığında seçim sonrasında doların 5,80 – 5,90 bandına kadar tırmanacağı görüşünü dile getirmektedir. Bunun yanında iç ve dış siyasette meydana gelen gelişmeler ve Türkiye – ABD ilişkilerindeki gerilim nedeniyle dolarda bir artış olacağı kamu oyunda yoğun bir şekilde konuşulmaktadır. 

2019 Yılı Sonunda Dolar Ne Kadar Olur?

2019 yılı sonu itibariyle Merkez Bankası’nın 1 doların TL karşısındaki değerinin 6,06 TL olması yönünde ise de doların yıl sonunda bu değerden daha yüksek bir değere ulaşacağını ön gören analizler de bulunmaktadır. Özellikle önümüzdeki günlerde yaşanabilecek önemli olaylar nedeniyle dolardaki artışın hızlı olabileceğini ifade eden analizler bulunmaktadır. Bu bağlamda aşağıdaki videoların yıl sonunda doların ulaşabileceği değere ilişkin sizlere bir fikir vereceğini düşünüyoruz:

Dolar TL Karşısında Çift Rakamlara Ulaşabilir Mi?

Sosyal medyada ve Youtube gibi internet platformlarında doların TL karşısında 10 TL – 11 TL gibi değerlere ulaşacağını iddia eden görüşler bulunmaktadır. Bu durumda yatırımcılar haklı olarak Doların TL karşısında kısa vadede bu kadar yüksek değerlere ulaşması mümkün mü sorusunun cevabını merak ediyor.

Doların kısa vadede çift haneli rakamlara ulaşması mümkün değildir. Doların böyle bir değere ulaşabilmesi için Türkiye ekonomisinin yapısal bir kriz yaşaması, bankaların nakit sıkıntısı çekmesi ve ülkeye döviz girişinin ana kaynağı olan ihracatın ve turizmin bitme noktasına gelmesi gerekiyor. Ancak şu ana kadar ekonomide yapısal bir kriz yaşandığına dair ne ekonomi otoritelerinin ne de uluslararası derecelendirme kuruluşlarının bir açıklaması bulunmadığı gibi buna ilişkin bir emarede gözlenmemektedir. 

Dolara Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Orta veya uzun vadede yatırımlarını dolarda bekletmek isteyenler için dolar yatırımı yapmak mantıklıdır. Çünkü bugün doların satışı fiyatı 5,45 – 5,52 TL’dir. Bu miktardan dolar alımı yapılsa bile, yıl sonunda Merkez Bankası verilerine göre doların en az 6,06 TL olacağı dikkate alındığında yaklaşık 1 dolarda en az 60 kuruşluk bir kazanç olacak demektir. Bu anlamda yıl sonunda örneğin 10 dolarda 6 TL, 100 dolarda 60 TL, 1000 dolarda 600 TL kazanılabilir. Bu şekilde bir kazancın varlığı karşısında dolara yatırım yapmak mantıklıdır. 

Dolar Kuru Tahminine İlişkin Önemli Bir Not

Yukarıda yer verilen açıklamalar ve görüşler yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır. Bizler burada sadece dolara ilişkin Merkez Bankası’nın tahminin ne olduğunu ve dolar konusundaki analizleri sizlerin görüşüne sunduk. Dolara yatırım yapıp yapmama konusu tamamen yatırımcının kendi tercihinde olan bir konudur.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Dolar ya da Euro olarak ihtiyaç kredisi çekebilir miyim? Sorunun cevabını öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın