3 Adımda Mil Puanları Nakit Paraya Çevirme Yöntemleri

İş Bankası Maximiles, Akbank Axess Wings, Halkbank Parafly, Garanti Bankası Miles & Smiles, ING Bank Pegasus Plus Kart gibi kredi kartlarında biriken mil puanları paraya çevirme işleminin mümkün olup olmadığı sıkça sorulan konular arasında gelmektedir. Gerçekten kredi kartı ile yapacağınız harcamalar üzerinden mil puan kazanabiliyorsunuz. Kazandığınız mil puanları ise uçak bileti alımında kullanabiliyorsunuz. Ancak kimi zaman seyahat edemediğiniz durumlarda kredi kartınızda biriken mil puanları harcayamıyorsunuz. Mil puanların son kullanım günü geldiğinde ise kullanmadığınız milleriniz silinip gidiyor. Bu durumda kredi kartında biriken mil punları paraya çevirebilir mi ya da mil puanları alışverişte kullanabilir miyiz sorusu akla gelebiliyor.

Bu yazımızda mil kazandıran kredi kartları ve bu kartlarda biriken mil puanları TL’ye ya da diğer parapuanlara çevrilip çevrilemeyeceği konularını inceleyeceğiz.

Ülkemizde Mil Puan Kazandıran Kredi Kartları Hangisidir?

Ülkemizde çok sayıda banka farklı kredi kartı özellikleri sunarak hizmet vermeye çalışmaktadır. Hizmete sunulan kredi kartlarından bazıları mil puan vermektedir. Ancak bu hizmeti tüm bankalar vermemektedir. 

En iyi mil puan veren kredi kartları şunlardır:

  • İş Bankası Maximiles
  • Akbank Axess Wings
  • Halkbank Parafly
  • Garanti Bankası Miles & Smiles
  • ING Bank Pegasus Bolbol Kart
  • Vakıfbank Milplus
  • Yapı Kredi Adios

Mil Puanları Paraya Çevirme Nedir?

Mil puanları paraya çevirme, kredi kartı harcamalarınız sonucunda kartınızda biriken mil puanları uçak bileti alımı dışında alışverişte kullanabilme, mal ya da hizmet satın alımında kullanma veya nakit paraya dönüştürmedir. 

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların hiçbirisi mil puanları nakit paraya çevirmemektedir. Bazı bankalar ise mil puanların parapuan şeklinde alışverişte kullanılmasına imkan tanımaktadır. 

Şimdi ayrı ayrı bankaların mil puanları nasıl kullandırdıklarına yakından bakalım.

İş Bankası Maximiles Mil Puanları Paraya Çevirme Mümkün Mü?

İş Bankası’nın mil kazandıran kredi kartı Maximiles ile yaptığınız harcamalarınız üzerinden maximum puan kazanabilir ve kazandığınız maximum puanlarınızı aynı zamanda mil puan olarak kullanabilirsiniz. Dolayısıyla İş Bankası Maximiles kredi kartı kullanıcıları, mil puanlarını paraya çevirmeye ihtiyaç duymadan maximum üye işyerlerinde diledikleri gibi harcayabilirler.

Ancak bu anlatılan imkanlar dışında banka aracılığıyla mil puanları nakit çevirmek mümkün değildir. 

Akbank Axess Wings Mil Puan Paraya veya Chip Paraya Çevirme Mümkün Mü?

Wings kredi kartı ile harcamalarınız üzerinden mil puan kazanabilirsiniz. Ancak Akbank Axess Wings kredi kartı ile kazandığınız mil puanlarınızı sadece uçak bileti alımlarında kullanabilirsiniz. Çünkü Axess Wings mil puanları Axess chip-paraya dönüştürülememektedir. Benzer şekilde banka aracılığıyla da mil puanlar nakit paraya çevrilmemektedir.

Halkbank Parafly Mil Puanı Alışverişte Kullanabilir Miyim?

Halkbank’ın özellikli kredi kartı Parafly ile kazandığınız parafparaları dilerseniz alışverişlerinizde dilerseniz uçak bileti alımlarınızda kullanabilirsiniz. Dolayısıyla Halkbank Parafly kredi kartı ile kazandığınız puanlarınızı paraya çevirme ihtiyacınız olmamaktadır. Fakat belirtelim ki banka tarafından mil puanlar nakite dönüştürülmemektedir. 

Garanti Bankası Mil Puanları Paraya Çevirilebilir Mi?

Garanti Bankası Miles & Smiles kredi kartı mil programına katılarak kazandığınız mil puanlarınızı ister uçak bileti alımlarında isterseniz Miles & Smiles programı üye işyerlerinde geçerli alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. 

Garanti Bankası mil programından kazandığınız millerin banka tarafından nakit paraya dönüştürülmesi mümkün değildir. 

İNG Bank Pegasus Bolbol Kart İle Kazanılan Miller Paraya Çevrilir Mi?

İNG Bank Pegasusla yaptığı işbirliği ile bol para kazandıran BolBol kredi kartını hizmete sundu. Bu kartla yaptığınız her 100 TL’lik alışverişinize 1 TL (100 bol puan) vermektedir. Kazanmış olduğunuz bu puanlarınızı uçak bileti alımlarında kullanabileceğiniz gibi alışverişlerinizde de kullanabilirsiniz. 

ING Bank Pegasus kartla kazanacağınız puanlarınızı nakit paraya çevirmeniz mümkün değildir.  

Vakıfbank Milplus İle Kazanılan Milpuanlar Nakite Dönüştürülebilir Mi?

Vakıfbank Milplus kredi kartı ile mil kazandıran kredi kartları arasında yerini almış durumdadır. Milplus kart ile yapılan alışverişlerden worldpuan kazanılmaktadır. Kazanılan bu puanlar isterseniz mil olarak değerlendirip uçak bileti alımlarında isterseniz de world üyesi işyerlerinde alışverişleriniz için kullanabilirsiniz. Ancak milplus ile kazanılan mil puanlarınızı banka aracılığıyla nakite çeviremezsiniz. 

Yapı Kredi Adios Kredi Kartı İle Kazanılan Mil Puanlar Paraya Çevrilir Mi?

Yapı Kredi Adios kredi kartı world özelliklidir. Bu özellik sayesinde alışverişlerinizden world puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız bu world puanları ister alışverişlerinizde isterseniz uçak bileti alımlarınızda kullanabilirsiniz. Ancak kazanılan adios mil puanları nakit paraya çevirmeniz mümkün değildir.

Mil Puanları Nakit Paraya Çevirme Yöntemleri Nelerdir?

Mil puan veren kredi kartları üzerinden kazandığınız milleri bankalar aracılığıyla nakit paraya çevirmek mümkün değildir. Bu durumda mil puan sahibi kişiler kredi kartlarında birikmiş olan mil puanların nakit paraya çevirmenin mümkün olup olmadığını merak etmektedir. Şimdi merak edilen bu konuya cevap verelim.

Mil puanı nakite çevirme yolları olarak üç öneri sunulmaktadır. İşte o öneriler:

1- Mil Puanlarla Uçak Bileti Alarak Nakite Çevirme

Mil puanları nakite dönüştürmenin en bilinen yolu uçak bileti almadır. Bu yöntemde uçak bileti almak isteyen kişinin uçak biletini kendi kredi kartınızla alıyorsunuz. Ödemeyi mil puanlarınızla yapıyorsunuz. Uçak biletinin parasını bu kişiden aldığınızda mil puanlarınız nakite dönüşmüş oluyor.

Burada yapılan aslında bir kimsenin yerine uçak bileti satın alınması ve daha sonra uçak biletinin parasının o kişiden tahsil edilmesidir. Siz sadece ödeme konusunda aracı durumda yer almaktasınız. Bu şekilde mil puanların paraya çevrilmesi yasaldır.

2- Mil Puanı Nakite Çeviren İnternet Siteleri

Günümüzde mil puanları nakite çeviren internet siteleri mevcuttur. Bu şekilde mil puanlarınızı nakite çevirmek için öncelikle mil puanı nakite çeviren internet siteslerinden birine giriş yapıyorsunuz. Burada yer alan iletişim bilgileri aracılığıyla irtibat kuruyorsunuz. Elinizdeki mil puanı miktarını karşı tarafa bildiriyorsunuz. Onlar da size sahip olduğunuz mil miktarı için ödeyebilecekleri nakit miktarını söylüyor. Eğer anlaşırsanız, mil puanlarınız için önerilen para hesabınıza yatırılıyor, sizin mil puanlarınız ise karşı tarafa geçiyor.

Burada yapılan aslında şudur: Karşı taraf sizin mil puanlarınızla bir başkasına uçak bileti alıyor. Diyelim ki sizin mil puanlarınızın değeri uçak bileti alımında 100 TL. Karşı taraf bu milleri sizden örneğin 30 TL’ye alıyor. Bir başkasına uçak bileti aldığında bu biletin bedelini 100 TL değerindeki mil puanı kullanarak yapıyor ve bu biletin bedelini diğer taraftan tahsil ediyor. İşte 100 TL değerindeki mil puanları sizden 30 TL’ye alan kişi bunu bilet bedeline dahil ederek diğer taraftan tahsil ettiği için 70 TL kar etmiş oluyor.

Mil puanı nakite çeviren internet sitelerinin bazıları kart bilgilerini alarak dolandırıcılık yapma amacı içerisinde olabilir. Bu nedenle bu şekilde mil puanı nakite çevirme işlemi yapacaksanız dikkatli olmalısınız. Kesinlikle asıl karta ait bilgileri ve şifreyi vermeyin. Eğer kart bilgisi isteniyorsa, sanal kart oluşturup düşük limit tanımlayarak buna ilişkin bilgileri verebilirsiniz. 

3- Mil Puan Takaslı Telefon Gibi Eşya Alarak Nakite Çevirme

Mil puanlarınızla ürün alabileceğiniz internet siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerin çalışma mantığı da bir üst başlıkta açıkladığımız gibidir. 

Mil puan karşılığı eşya satan internet sitesine giriş yapıyorsunuz. Burada mil puanlarınıza denk gelen ve ikinci el piyasası olan bir ürün alıyorsunuz. Genellikle cep telefonu, bilgisayar gibi ürünler ikinci el piyasasında hızlı alıcı bulduğu için bu eşyalar tercih edilmektedir. Daha sonra bu ürünü ikinci el piyasasında satarak mil puanlarınızı nakite çevirmiş oluyorsunuz.

Bu şekilde mil puanı nakite çevirmek biraz zahmetli olduğu ortadadır. Bunun yanında mil puanı eşya takaslı olarak nakite çeviren internet sitelerinin dolandırıcılık yapma amacı içerisinde olabileceklerini göz önünde tutarak dikkatli olmalısınız. Kesinlikle kart bilginizi ve şifrenizi vermemelisiniz. Bu bağlamda kart bilgilerinizi vermeniz gerekirse sanal kart oluşturup sanal kartınıza düşük limit tanımlayarak sanal karta ait bu bilgiyi verin. Böylece karşı taraf dolandırıcılık yapmak istese bile size vereceği maddi zarar sanal kartın limiti ile sınırlı olacaktır. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Maximil kullanarak uçak bileti satın alma hakkında en çok merak edilen konuları görmek ve bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıda yer alan bilgiler aşağıdaki kaynaklardan alınarak hazırlanmıştır:

https://www.maximiles.com.tr/TR/yardim-SSS/sikca-sorulan-sorular/Sayfalar/sikca-sorulan-sorular.aspx
https://m.wingscard.com.tr/wings-info/mil-programi/mil-puan-kullanim
https://www.parafly.com.tr/
https://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/kredi_kartlari/miles_and_smiles.page
https://www.ingbank.com.tr/tr/sizin-icin/kartlar/pegasus-bolbol
https://www.vakifkart.com.tr/kartlarimiz/milplus
http://www.adioscard.com/adios-ozellikleri/worldpuan-kullanimi/

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın