3D Secure Nedir? 3D Secure Nasıl Kullanılır?

3d-secure-nedir

3D Secure Nedir? 3D Secure Nasıl Kullanılır? : 3D Secure kayıt işleminden sonra alışverişlerinizde 3D Secure şifresi kullanarak güvenli alışveriş yapabilirsiniz. 3D Secure başvurusu ve daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

3D Secure Nedir?

3D Secure (3 boyutlu güvenlik), internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı ve banka kartı kullanımının güvenli olarak gerçekleşmesine destek olan güvenlik sistemine verilen isme 3D Secure denir.

İnternette güvenli alışveriş kredi kartı bilgilerinin çalınmaması, bilgilerin başkası tarafından kullanılmaması adına önemlidir. 3D Secure alışveriş nedir bu noktada önemli bir sorudur. 3D Secure güvenlik sistemi ile harcamalarınızın ödemelerini yaparken güvenliğiniz için şifre kullanımı ile alışverişlerinizi rahat ve kart bilgilerinizin korunması ile ödeme yaptığınız alışverişlerdir.

3D Secure güvenlik şifresi nedir; bankanızın telefonunuza gönderdiği, intrenetten alışverişte kullanacağınız tek kullanımlık güvenlik şifresidir.

3D Secure Nasıl Kullanılır?

3D Secure ödeme nedir kısaca; 3D Secure internetten güvenli bir şekilde alışveriş yapmanıza yardımcı olur. Banka kartını ya da kredi kartını kullandığınız banka sisteminde cep telefonu numarası kayıtlıdır. Siz alışverişinizi yapıp ödeme işlemine geldiğinizde kredi kartı ya da banka kartınızı kullanarak ödeme yaparken cep telefonunuza SMS gönderilir.

Gönderilen SMS içerisinde şifre bulunmaktadır. Bu SMS içerisindeki şifre tek kullanımlıktır. Alışveriş ödemenizi tamamlamak için bu şifreyi ödeme ekranında girmelisiniz. Sonrasında onay vermeniz gerekecektir. Şifrenizi girip onay verdikten sonra 3D Secure güvenlik sistemi ile ödeme işleminizi güvenle tamamlayabilirsiniz.

İnterneten üzerinden bilet alırken, bilgisayar alırken, mobilya, beyaz eşya, giyim, kozmetik, elektronik eşya gibi alışverişlerin ödemesini yaparken 3D Secure şifresi kullanabilirsiniz.

3d-secure-sifre

3D Secure Güvenlik Şifresini Yanlış Girdim

3D Secure güvenlik internetten alışverişte kullanılır. Bankanız cep telefonunuza 3D Secure güvenlik şifresini gönderdikten sonra ödeme ekranı bu şifreyi yanlış girmiş olabilirsiniz.

Ancak 3D Secure güvenlik şifresi 3 defa yanlış girilirse bu durumda kartınız otomatik olarak 1 saat süreyle kullanılamaz hale gelecektir, kilitlenecektir. Bu kilitlenme 3 defa yanlış girilmesi nedeniyle kartınızın başka kişiler tarafından kullanılma ihtimali göz önünde bulundurularak güvenliğiniz için uygulanmaktadır.

3D Secure doğrulaması kart sahibin doğru kişi olduğunun belirlenmesinde önemlidir. 3D Secure işlem doğrulama şifresi kart sahibinin banka sisteminde bulunan cep telefonu numarasına gönderilir.

3D Secure ile ödeme yapmak internetten yapacağınız alışverişlerde güven sağlamaktadır. 3D Secure kod cep telefonunuza gönderilir ve alışveriş yaparken sisteme bu güvenlik şifresinin girişini siz yaparsınız.

Garanti Bankası, Akbank, Yapı Kredi, İş Bankası, QNB Finansbank, Ziraat Bankası gibi bir çok banka kullanılan banka kartı veya kredi kartı için 3D Secure uygulaması ile internetten alışverişin güvenli olmasına destek olmaktadır.

3D Secure Başvurusu

3D Secure ile işlem yapmak istiyorsanız kartınızın 3D Secure kaydının olması gerekiyor. Bankanıza 3D Secure kaydı için başvuru yaptıktan sonra 3D Secure şifrenizi alabilirsiniz. Mağazalardan yaptığınız harcamalar için, sanal posun olduğu banka ile görüşmeniz gerekiyor ve 3D Secure ile sanal posu kullanmak istediğinizi iletmelisiniz.

Kredi kartı ya da banka kartını kullandığınız bankanızın resmi internet sitesinde yer alan güvenlik bölümünde bu hizmetlere dahil mi değil mi bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bankanızla iletişime geçerek konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

3D Secure özelliği bankanızın bu özelliği tanımlamasıyla ilgili bir durumdur. Bazı bankalar 3D Secure tanımlamayı zorunlu tutmaktadır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın