4 Soruda Ziraat Bankası SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme

Hesabımda ne kadar para var diye düşünüyorsanız, SMS ile Ziraat Bankası hesap bakiyesi öğrenme, hesabınızdaki para miktarını öğrenmek için pratik bir yoldur. Böylece hesabınıza ne kadar para girişi olmuş, ne kadar para çıkışı olmuş ya da mevcut para miktarının ne olduğunu bileceğiniz gibi bu sayede finansal planlarınızı yapmanız da kolay olacaktır.  Hemen belirtelim ki bilinenin aksine hesap bakiyesini ATM’den ya da şubeden öğrenmeniz gerekmiyor. Bu yollar dışında şubeye ya da ATM’ye gitmeye gerek kalmadan bir dakikadan kısa bir süre içinde hesap bakiyesini öğrenmek mümkündür.

Bu yazımızda SMS ile Ziraat hesap bakiyesi öğrenme konusu hakkında bilgi vereceğiz. Bunun dışında hesap bakiyesini öğrenebileceğiniz diğer pratik yolları da göstereceğiz. Ancak konuya geçmeden önce çokça karıştırılan hesap bakiyesi ve kullanılabilir hesap bakiyesi kavramlarını açıklamakta yarar bulunuyor.

Banka Hesap Bakiyesi ve Kullanılabilir Hesap Bakiyesi Kavramları Nedir?

Banka hesap bakiyesi, bir bankada açmış olduğunuz vadeli ya da vadesiz mevduat hesabında bulunan mevcut para miktarını ifade etmektedir. Ancak bu hesap bakiyesi kavramı kullanılabilir hesap bakiyesi kavramıyla karıştırılabilmektedir.

Kullanılabilir hesap bakiyesi, bankamatik kartına ya da kredi kartına tanımlanmış kredi miktarını ifade etmektedir. Yani kullanılabilir hesap bakiyesi aslında bankanın size belirli bir faiz karşılığında kullandıracağı paradır. Kullanılabilir hesap bakiyesi, hesabınızda para bulunmadığında ya da kredili alışveriş yaptığınızda devreye girmektedir.

Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere hesap bakiyesi sorgulama yaptığınızda sizin öğreneceğiniz bilgi banka hesap bakiyesidir. Yani size ait olan ve hesabınızda bulunan nakit paradır.

Ziraat Bankası SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası’nın sms bankacılığı adı altında sunduğu hizmetlerden biri de SMS ile hesapta kalan parayı öğrenme işlemidir. Ziraat Bankası’nda bulunan hesabınızdaki mevcut para durumunu sorgulamak için öncelikle mesaj göndereceğiniz numaranın Ziraat Bankası hesabında kayıtlı olması gerekmektedir. Eğer telefon numarası Ziraat Bankası sisteminde kayıtlı değilse, en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek numaranızı hesapla ilişkilendirmek suretiyle sisteme kaydettirmelisiniz.

Telefon numaranızı Ziraat Bankası sistemine kaydettirdikten sonra sms ile hesap bakiyesi öğrenmek için izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

  • Cep telefonunuzun mesaj bölümüne giriyorsunuz.
  • BAKIYE yazıp 4747‘ye mesaj göndermeniz durumunda Ziraat Bankası’nda bulunan ilk 10 hesabınıza ait bakiye bilgisi telefonunuza mesaj olarak iletilecektir.
  • Eğer belirli bir hesabın bakiye bilgisini öğrenmek istiyorsanız, BAKIYE ve ilgili hesabın kodunu yazıp 4747‘ye göndermeniz gerekmektedir.
  • Eğer farklı müşteri numaraları altında farklı hesaplarınız bulunuyor ise belirli bir hesap numarasına ait bakiye bilgisini öğrenmek için BAKIYE yazıp boşluk bırakın MÜŞTERİ NUMARANIZI yazın ve mesajı 4747‘ye gönderin.

Ziraat Bankası SMS İle Hesap Bakiyesi Öğrenme Ücretli Midir?

Ziraat Bankası’nın size göndereceği bildirim mesajı ücretsizdir. Ancak sorgulama yapmak için sizin göndereceğiniz mesaj ücretlidir. Mesaj ücreti 1 sms ile ücretlendirilmektedir. Bu ücret, Ziraat Bankası tarafından değil, cep telefonu operatörünüz tarafından alınmaktadır.

Ziraat Bankası hesap bakiyesi öğrenme yolları hakkında daha geniş anlatım için buraya tıklayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesap Bakiyesini Ücretsiz Öğrenebileceğiniz Diğer Yollar Nelerdir?

Hesap bakiyenizi öğrenmek için SMS pratik bir yol olmakla birlikte, bu şekilde yapılan sorgulamalarda 1 SMS karşılığı ücret alınmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir ücret ödemeden hesap bakiyenizi öğrenebileceğiniz yollar da bulunmaktadır. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

1- En Yakın Ziraat Bankası Şubesine Giderek Hesap Bakiyesi Öğrenme

Tüm bankacılık işlemlerini ücretsiz olarak banka şubelerinden yapabilirsiniz. Bu anlamda Ziraat Bankası şubesine giderek hesap bakiyenizi öğrenebilir ve buna ilişkin dekont alabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim ki şubede sıra bekleyerek zaman kaybı yaşayabilirsiniz. Bu nedenle şubeden hesap bakiyesi öğrenme pratik bir yol değildir.

2- Ziraat ATM’lerinden Hesap Bakiyesi Öğrenme

Ziraat Bankası kartınız var ise kartınıza tanımlı hesaba ait bilgileri tüm Ziraat ATM’lerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken kartınızı ATM’ye yerleştirdikten sonra şifrenizi girerek hesabınıza erişmeniz. Diğer işlemler menüsünden bakiye bilgilerini kolaylıkla görebilirsiniz.

3- Ziraat İnternet Bankacılığı ya da Mobil Bankacılık İle Hesap Bakiyesi Öğrenme

Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparak hesaplarınıza ait bakiye bilgisini anında görebilirsiniz. Hatta bu uygulamalarda hesap hareketlerinizi anlık olarak görüntüleme imkanına sahipsiniz.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılıktan yararlanmak için cep telefonunuzun Ziraat Bankası sisteminde tanımlanmış olması ve şifre almanız gerekmektedir. Eğer kayıt ve şifre işlemlerinizde bir sorun yok ise hesap bakiye bilginizi 7 gün 24 saat boyunca nerede olursanız olun izleyebilirsiniz.

4- 0850 258 00 00 Numaralı Ziraat Müşteri Hizmetlerini Arayarak Bakiye Öğrenme

Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisinin soracağı güvenlik sorularının ardından hesap bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Ancak bu şekilde sorgulama yapmak için müşteri temsilcisine bağlanana kadar bir süre telefonda bekleyebilirsiniz. Eğer telefonda beklemek istemiyorsanız, Ziraat müşteri temsilcisine hızlı bağlanma için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Ziraat çağrı merkezini arayın
  • Gerekli kart veya T.C. no bilgilerini girdikten sonra çıkan menüde “1” tuşuna basın.
  • Sonraki menüde ise sıra ile önce “6” sonra “0” tuşlarına basın.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası’nın SMS Bankacılığı ile yapabileceğiniz tüm işlemleri öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.  

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın