5 Adımda Vadesiz Mevduat Hesabı Kapatma

vadesiz-hesap-kapatma

Banka hesap kapatma nasıl yapılır sorunuza yazımızdan cevap alabilirsiniz. Kullanılmayan banka hesabını kapatmak için bir kaç yol bulunmaktadır. Vadesiz hesap kapatma işlemini nasıl yapacağınızı ve hangi yollardan yapabileceğinizi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Vadesiz Mevduat Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bankada bulunan hesabı kapatma işlemi için prosedürler genellikle her bankada aynıdır. Yani bankadan bankaya göre büyük farklılıklar göstermez. Banka hesabınızı kapatmak için şu yolları tercih edebilirsiniz;

-Banka şubesinden vadesiz mevduat hesabı kapatma yapılabilir.

-İnternet üzerinden kullanılmayan vadesiz mevduat hesabı kapatılabilir.

-ATM’den vadesiz mevduat hesabı kapatılabilir.

Vadesiz mevduat hesabı kapatma işlemi müşteri hizmetlerinden gerçekleştiremezsiniz.Hesap kapatmak için yukarıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz.

Bankada bulunan ve kullanmadığınız mevduat hesabınızı kapatmak oldukça kolay bir işlemdir. Temel olarak yapmanız gereken ise banka hesabını kapatmak için talimat vermektedir. Bu işlemi şubeden, ATM’den  ya da internet üzerinden de yapabilirsiniz.

ATM’den mevduat hesabı kapatmak için hesaplarınızın  olduğu bölüme girdikten sonra hesap işlemlerinden hesabı kapatabilirsiniz.

Vadesiz mevduat hesabı açmak için gerekenler yani gerekli belgeler olsa da hesap kapatmak için dilekçeye ve nüfus cüzdanına ihtiyacınız olacaktır.

Şubeden Vadesiz Mevduat Hesabı Kapatma

Bankanın şubesine giderek vadesiz mevduat hesabı kapatma dilekçesi ile hesabınızı kapattırabilirsiniz. Vadesiz mevduat hesabı açma işlemi kadar kapatma işlemi de kolaydır.

Vereceğiniz dilekçe içerisinde Bankanızın ……. şubesinde bulunan ……. numaralı banka hesabını kapatılması için gerekenlerin yapılması arz ederim şeklinde bir dilekçe yazarak şubeye teslim edebilirsiniz. Dilekçe içerisinde ad soyad, imza, tarih, TC Kimlik No, adres ve cep telefonu bilgisiyle dilekçe verilme tarihini de yazmalısınız.

Şubedeki banka personeline dilekçeyi doğru ve eksiksiz bir şekilde ilettikten sonra vadesiz banka hesabının kapatılması için gerekli işlemler yapılacaktır.Özetle yapmanız gerekenler;

1- Vadesiz mevduat hesabınızın ait olduğu bankaya gidin.

2- Nüfus cüzdanınızı da yanınızda bulundurun.

3- Vadesiz mevduat hesabı kapatma dilekçesini hazırlayın.

4- Dilekçeyi ilgili banka personeline iletin.

5- Vadesiz mevduat hesabının kapatılması için gerekli işlemler yapılacaktır.

İnternet Bankacılığından Hesap Kapatma

Her banka internet bankacılığından vadesiz hesap kapatmanıza imkan vermeyebilir. Ancak bazı bankalar vadesiz, vadeli, altın hesabı gibi hesapları internet üzerinden açmaya ve kapatmaya imkan verebiliyor.

Eğer bankanızın internet bankacılığı internet üzerinden bu hesapları açmanıza imkan veriyorsa yine internet bankacılığından vadesiz hesabı da kapatabilirsiniz.

İnternet bankacılığından hesap kapatmak için internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra Hesaplarım bölümüne girin. Burada kapatmak istediğiniz hesabı seçin ve hesap kapatma adımlarını uygulayın.

Vadesiz Hesap Kapatırken Bunlara Dikkat Edin

Kullanılmayan vadesiz mevduat hesabı işletim ücreti banka tarafından alınmaktadır. Yani siz hesabınızı kullanmasanız da kullanmasanız da banka bu ücreti kesmektedir. Eğer vadesiz hesabı kullanmıyorsanız boşuna hesap işletim ücreti ödememek için hesabı kapatmalısınız.

Hesabınıza bağlı olan fatura ödeme talimatlarını hesabı kapatmak istiyorsanız iptal ettirmeniz gereklidir.

Vadesiz mevduat hesabında para bulunuyorsa bu paranızı nakit olarak çekebilir ya da başka bir hesabınıza bu parayı aktarmanız gereklidir.

Kullanılmayan Banka Hesabı Kapanır Mı?

Kullanılmayan banka hesapları kendiliğinden kapanır mı konusu hakkında da kısaca bilgi verelim. Uzun süre kullanılmayan bu hesaplar kendiliğinden kapanır. Ancak hesap işletim ücreti alınacağı için hesapta bulunan paranızdan hesap işletim ücreti alınmaya devam eder.

Eğer hesap içerisinde para yoksa biriken hesap işletim ücreti için alınan para yine hesap sahibinden tahsil edilmektedir.

Kullanılmayan banka hesapları kaç yılda kapanır diyorsanız 4 yıl sonrasında kullanılmayan vadesiz hesap kendiliğinden kapanacaktır.

Kullanılmayan banka hesabı sorgulama ile hangi bankada hesabınız olduğunu öğrenebilir böylece kullanılmayan hesaplarınızı da kapatabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın