5 Madde İle Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

5-madde-ile-kredi-karti-donem-borcu

Kredi kartı dönem borcu nasıl hesaplanır yani neler dahil edilir yazımızda açıkladık. Kredi kartı dönem borcu ödenmezse ne olur ve kredi kartı borcu öğrenme nasıl yapılır öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Kredi kartı kullananlar kredi kartı dönem borcu ne demek öğrenmelidir.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi kartı dönem borcu, kredi kartı için belirlenen hesap kesim tarihinden itibaren kredi kartı ile yapılan harcamaların, taksit bedelleri, nakit avans kullanımı nedeniyle oluşan masrafların, faizlerin dahil edilerek hesaplanan borç kredi kartı dönem borcudur ve eğer varsa önceki dönemlerden devreden bu kredi kartına ait borçlar da kredi kartı dönem borcuna dahil edilmektedir.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı dönem borcu hesaplanırken kredi kartınızla yaptığınız harcamalar, gecikme faizleri, kredi kartına ait limit aşım ücreti gibi bir çok durum değerlendirilir ve kredi kartı dönem borcu hesaplanır.

Kredi kartı dönem borcu hesaplanırken dikkat edilenlere bakalım ;

-Kredi kartı kullanılarak yaptığınız harcamalar,

-Alışveriş faizi,

-Yaptığınız alışverişler nedeniyle gelecek aylarda hesap ekstresinde görünecek olan taksitler dışında, kredi kartı hesap kesim tarihinden önce yapılan taksitli alışverişler,

-Kredi kartına tanımlı olan nakit avans kullanılmışsa ve benzer buna benzer yapılan işlemler için oluşan ek masraflar,

-Geçmiş dönemlere ait ödenmeyen kredi kartı borçları,

-Kredi kartı borçlarınızı geciktirdiyseniz gecikme faizleri,

-Kredi kartına tanımlı limitin aşılması nedeniyle limit aşım ücreti,

Bu maddelerde yer alan durumlar kredi kartı kullanımınız nedeniyle oluştuysa bu masraflar ve kredi kartı harcamaları dönem borcuna yansıtılmaktadır.

Kredi Kartı Dönem Borcu Öğrenme

Kredi kartı dönem borcunu sorgulama için kredi kartı hesap özetine bakabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanıyorsanız kredi kartı hesap özetini görüntüleyebilirsiniz. Hesap kesim tarihinden itibaren kredi kartı dönem borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Hesap özetinde hem kredi kartı dönem borcu hem de asgari ödeme tutarı bilgisi bulunmaktadır. Ayrıca kredi kartı kullanarak nerelerde harcama yaptığınızı da hesap özetinde görebilirsiniz. Kredi kartı hesap özeti, kredi kartı ekstresi olarak da isimlendirilebilir.

Hesap özetinde kredi kartı borcu son ödeme tarihini de görebilirsiniz.

Kredi kartı dönem borcu öğrenme için kredi kartınızın ait olduğu banka şubesine giderek hesap özetinizi, dönem borcunuzu, asgari ödeme tutarınızı öğrenebilirsiniz. Hesap özetinizi istediğinizde bu bilgileri hesap özetinden öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı toplam borç öğrenme işlemini de hesap özetinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca bankanızın şubesinden de kredi kartı toplam borcu öğrenmek mümkündür.

Güncel borç bakiyesi nedir diye baktığımızda ise kısaca an itibariyle bankaya olan kredi kartı borcudur. Kredi kartı dönem borcu güncel dönem borcu da bankaya ödenmezse gecikme faizi uygulaması yapılır.

Asgari Ödeme ve Dönem Borcu Farkı

Kredi kartı asgari ödeme tutarı ve kredi kartı dönem borcu kavramları birbirine karıştırılmamalıdır. Kredi kartı dönem borcu hesaplama sırasında kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplaması da yapılmaktadır.

Asgari ödeme tutarı, kredi kartı dönem borcuna bakıldığında ödemeniz gereken minimum tutar anlamına gelir.

Dönem borcunun tamamını ödeyemiyorsanız, asgari tutarı ödemek kredi notunuzun düşmemesi için size yardımcı olacaktır.

Kredi kartı limiti 14.999 TL’ye kadar olan kredi kartları için belirlenen asgari ödeme tutarı dönem borcunun %30’u olarak hesaplanmaktadır.

Eğer 15.000 TL – 19.999 TL aralığında bulunan kredi kartı limitine sahipseniz bu kredi kartlarına dönem borcunun %35 oranında asgari ödeme tutarı hesaplanmaktadır.

20.000 TL ve daha fazla limite sahip olan kredi kartları için %40 oranında asgari ödeme tutarı hesaplanmaktadır.

Kredi Kartı Dönem Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı dönem borcu hesap özetinden öğrenilebilir. Kredi kartı hesap özetinde asgari ödeme tutarı ve dönem borcu bilgisi bulunmaktadır. Kredi kartı dönem borcunun ne kadar olduğunu öğrendikten sonra ödemelerinizle ilgili olarak üç dönem önemlidir.

Eğer üç dönem üst üste kredi kartının dönem borcunun sadece asgari ödeme tutarı için belirlenen miktarı öderseniz bu durumda kredi kartınız kullanıma kapatılabilir. Yani üç dönem üst üste yalnızca asgari ödeme tutarı ödemek kredi kartınızı kullanmanıza engel oluşturabilir.

Bu nedenle kredi kartı kullanımında dönem borcunun tamamının ödenmesi önemlidir. Eğer dönem borçlarınızı ödeyemiyorsanız üç dönem geçmeden en az bir kere kredi kartının dönem borcunun toplamının ödemesini yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kredi kartı kullanımına dönem borcu toplamını ödeyemiyorsanız bu durumda borçlarınız nedeniyle gecikme faizi uygulanır.

Kredi kartı dönem borcu ödemesini asgari ödeme tutarı kadar yaparsanız bu durumda toplam borcunuzdan, ödemesini yaptığınız asgari tutar düşülür. Ancak kredi kartına kalan borç için ise gecikme faizi uygulanmaya devam edecektir.

Kredi kartı kullanımında dönem borcunu tutarında ve son ödeme tarihine kadar borcun ödenmesi sizin için daha iyi olacaktır. Böylece kredi kartının kullanıma kapatılması ya da kredi kartı dönem borcu faizi nedeniyle gecikme faizi ödemesiyle uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster