6 Başlıkta Bankacılık İşlemlerinden Kazanç Sağlama Yolları

Ortak ATM’ler, kredi kartı aidatı, farklı şubeden para çekme ücreti, EFT komisyonu derken bankacılık işlemlerinin bir çok adımında para ödemek durumunda kalabiliyoruz. Ödenen bu paralar ilk bakışta düşük meblağlar gibi görünse de bu paraları bir araya getirdiğimizde aslında bankalara çok fazla para ödediğimizi görebiliyoruz.

Bu yazımızda bankacılık işlemlerine ödediğimiz görünüşte az ama toplamda yüksek meblağlara ulaşan paraları ödemekten nasıl kurtulabileceğimiz konusunda öneriler sıralayacağız.

1- Ortak ATM’lerden İşlem Yaparken Dikkatli Olun

Kendi bankanızın ATM’sinden yapacağınız  para çekme, bakiye sorgulama, fatura ödeme, kredi kartı borcu ödeme, EFT veya havale yapma gibi sayılarını çoğaltabileceğimiz bankacılık işlemleri için ekstra ücret ödemezsiniz. Ancak bu işlemleri başka bankaların ortak ATM’lerinden yaparken ekstra ücret ödeme durumu ortaya çıkabilmektedir. Bu şekilde gereksiz yere ücret ödememek için kendi bankanızın ATM’lerini kullanmayı tercih etmelisiniz. Bunun dışında bu işlemler için internet bankacılığını kullanabilir ve işlemlerinizi ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Hemen önemle hatırlatalım ki Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası müşterileri, bu bankaların ATM’lerinden yaptıkları bankacılık işlemleri için ücret ödemiyor. Detaylı bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

2- Aidatsız Kredi Kartı Kullanmayı Tercih Edin

Bankacılık mevzuatı ve BDDK kararları doğrultusunda bankalar aidatsız kredi kartı imkanı sunmak zorundadır. Yalın kredi kartı verilen bu kredi kartları ile normal bir kredi kartı ile yapılabilecek tüm işlemleri yapabiliyorsunuz. Böylece hem kredi kartı sahibi oluyorsunuz hem de yıllık 50 – 300 TL arasında değişen kredi kartı aidatını ödemek durumunda kalmamış oluyorsunuz. 

3- Kart Ekstrenizi E-Posta İle Alın ve Kırtasiye Masrafından Kurtulun

Bankaların bir çoğu kredi kartı ekstrelerini posta yoluyla bildirilmesi işlemi için ücret kesintisi yapıyor. Posta ve kırtasiye masrafı olarak alınan bu ücret ekstrede yazmadığı için müşterilerin de bu durumdan haberleri olmuyor. Dolayısıyla kredi kartı ekstrenizi e-posta yoluyla almayı tercih ettiğinizde banka kart ekstresi gönderim ücretini kesmiyor. Siz de böylece ekstra masraftan kurtulmuş oluyorsunuz. 

4- Kredi Alırken Pazarlık Etmeyi Unutmayın

Kredi alırken faiz ödemesi yanında bankalar bir çok kredi masrafı çıkarıyor. Dolayısıyla kredi masrafına ek olarak miktarı binlerce lirayı bulan ekstra masraflarını ödeme zorunda kalabiliyorsunuz. Bu masraflardan kurtulmanın yollarından en önemlisi pazarlık yapmaktan geçtiğini biliyor musunuz?

Bankalar kurumsal firmalar olsa da sonuçta size hizmet veren ve diğer bankalarla rekabet içinde olan özel sektör kuruluşlarıdır. Bu nedenle size kredi vermek için gereken tüm kolaylıkları sağlamaya çalışacaklardır. İşte bu gerçeği dikkate alarak bankalarla kredi görüşmesi yaparken belirli masrafların alınmamasını hatta kredi faizlerinde size özel bir oran teklif edilmesini bankadan talep edebilirsiniz.

5- Otomatik Ödeme Talimatı Avantajlarından Yararlanın

Bankalar otomatik ödeme talimatı veren müşterilerine ekstra para puan kazanma, kredi kartı aidatı ödememe, EFT gibi işlemleri ücretsiz yapma gibi olanaklar sunmaktadır. Dolayısıyla otomatik ödeme talimatı vererek hem ödemelerinizi düşünmekten kurtulabilir hem de ekstra avantajlardan yararlanabilirsiniz. 

6- Fatura veya Diğer Ödemelerinizi Kredi Kartı İle Yapmaktan Vazgeçin

Fatura ya da diğer ödemelerin otomatik ödeme talimatı ile kredi kartı üzerinden yapılması durumunda bazı bankalar 1 – 3 TL arasında değişen ücretler kesmektedir. Bu durumda otomatik ödeme talimatınızı banka hesabı üzerinden vermenin avantaj sağlayacağını unutmamalısınız.

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Market alışverişlerini daha ucuz nasıl yapabileceğinizi biliyor musunuz? öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster