60 Ay Vade İle Kredi Borcu Yapılandırma İmkanı

Kredi borcu yapılandırma 2019 yılı için müjdelerle geldi. Gerçekten kredi kartı ya da kredi borcu geri ödemesi kimi zaman ekonomik nedenlerle aksayabilmekte ve bu nedenle borçlular sorun yaşamaktadır. Kredi notu, kredi sicili gibi krediyi yakından ilgilendiren hususlar bu durumdan anında etkilenmektedir. Dolayısıyla kredi borcu ödemede zorluk yaşayanlar için en önemli çözüm yollarının başında kredi borcu yapılandırma gelmektedir.

Bu yazımızda kredi borcunu 60 ay vade ile yapılandırma hakkında bilgi vereceğiz. İşte o detaylar.

Kredi Borcu Yapılandırma Nedir?

Kredi borcu yapılandırma, herhangi bir bankadan aldığınız ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da araç kredisi gibi tüketici finansman kredilerinin azami vade içerisinde ödeme süresinin değiştirilmesidir.

Daha açık anlatırsak, örneğin bir bankadan 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi çektiniz. Dolayısıyla her ay belirlenen faiz üzerinden kredi borcunu 12 ay içinde ödeyip bitirmeniz gerekmektedir. Ancak bu süreçte kredinin aylık taksit ödemelerinde bir takım ekonomik sorun yaşayabilirsiniz. Bu durumda bankaya giderek kredinin ödeme süresini uzatarak kredi taksitlerinin miktarının düşürmek, kredinin ödenmesinde kolaylık sağlayacaktır. Söz gelimi kredinin geri ödeme süresini 36 ay vadeye çıkartabilirsiniz. İşte bu durum kredi yapılandırma olarak adlandırılmaktadır.

Kredi yapılandırma kredinin vadesine ilişkin olabileceği gibi kredinin faizine ilişkin de olabilir. Örneğin krediyi çektiğiniz zaman faiz oranları yüksek iken daha sonra kredi faiz oranları düşmüşse bankaya giderek düşük faiz oranına göre kredinizi tekrar yapılandırabilirsiniz. 

Kredi yapılandırma süresi, çektiğiniz krediye uygulanan azami vade ile sınırlıdır. Örneğin kredi en fazla 120 ay vade ile veriliyorsa, 60 ay vade ile kredi çeken kişi, bu kredinin geri ödemesini en fazla 120 aya kadar uzatabilir. 

Kredi kartı borcu yapılandırma kredisi veren bankalar hakkında bilgi edinmek ve bu bankaların listesini görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Kredi Borcu Yapılandırma Süresi 60 Ay Vade Olarak Uygulanacak

Kredi borcu olan ya da kredi kartı borcu kapatma kredisi çeken kişiler, bu kredi borçlarını çekilen kredinin azami vadesine kadar yapılandırabilmekteydi. Örneğin ihtiyaç kredisinin vadesi en fazla 48 ay olarak belirlendiği için yapılandırmanın vadesi de kredinin çekildiği tarihten itibaren hesaplanmak üzere en fazla 48 aya kadar uzatılabilmekteydi. Benzer şekilde kredi kartı borcu yapılandırma kredisi için 36 ay vade öngörülmüştü. Dolayısıyla kredi yapılandırma için uygulanacak azami süre de 36 ay olmaktaydı. 

İşte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu “Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik”te yaptığı değişiklikle, kredi borcu olanların borçlarını yapılandırmak istedikleri durumda uygulanacak azami vadeyi 60 ay olarak belirledi. Bu durumda örneğin maksimum 36 ay vade ile alınan bir kredi yapılandırılmak istendiğinde kredi için uygulanacak azami vade 36 ay değil, 60 ay olarak uygulanacaktır. 

Kredi Borcu Yapılandıramayanlar da Kredi Borçlarını Yapılandırabilecek

Taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, telefon kredisi, beyaz eşya kredisi gibi isimler altında alınan tüketici finansman kredilerinde uygulanan vade 36 ay – 48 ay arasında değişmekteydi. Dolayısıyla bu krediler yapılandırmak istenildiğinde krediye uygulanan azami süre sorunu ortaya çıkmaktaydı. Örneğin 30 ay vade ile kredi almış bir kimse bu kredinin 20 aylık taksitlerini ödemiş ancak son 10 aylık taksitlerini ödemede zoruluk yaşamaya başlamış olabilir. Bu kişi krediyi yapılandırmak istediğinde kredinin azami vadesi 36 ay olacağı için bu kişinin kalan borcu en fazla 16 ay olabilecektir. Benzer şekilde 48 ay vade ile kredi alan bir kimse, krediye uygulanacak azami süre 48 ay olacağı için kredini vadesini uzatamayacak. 

İşte BDDK’nın yaptığı Yönetmelik değişikliği sayesinde süre nedeniyle kredi vadesini uzatamayanlar, yani kredi yapılandırma hakkından yararlanamayanlar da kredilerini yapılandırabilecektir.

60 Aylık Kredi Borcu Yapılandırma Süresi Ne Zaman Başlar?

Kredi borcu yapılandırma için uygulanacak en fazla süre, kredinin ilk alındığı tarihe göre belirlenecek ve 60 aylık sürenin hesabı da bu tarihe göre yapılacaktır. Örneğin 01.01.2015 tarihinde alınan bir kredi için hesaplanacak maksimum yapılandırma süresi bu tarihten itibaren hesaplanacaktır. Bu durumda alınan bu kredinin vadesi kredi yapılandırma ile 01.01.2020 tarihine kadar uzatılabilecektir. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Kredi kartı borcu hesap kat’ı hakkında bilgi edinmek ve hesap kat’ı halinde karşılaşılabilecek sorunları görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster