60 Ay Vade İle Kredi Kartı Borcu Transfer Kredisi Verilecek

Kredi kartı borcunu transfer etmek ya da kredi kartı borcunu kapatmak için ihtiyaç kredisi çekmek isteyebilirsiniz. Bunun için bankalar size ya refinansman kredisi ya da kredi borcu kapatma kredisi adı altında ihtiyaç kredisi seçeneği sunacaktır. Daha önceki uygulamalarda en fazla 48 ay vade ile verilen bu krediler artık 60 ay vade seçeneği ile sunulacak. Böylece kredi kartı borcu olanlar daha uzun vadede daha az kredi taksiti ödeyerek kredi kartı borcunu kapatabilecek.

Bu yazımızda 60 ay vade ile kredi kartı borcu kapatma kredisi (refinansman kredisi) hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı Borcu Kapatma Kredisi Nedir?

Kredi kartı borcu kapatma kredisi, mevcut kredi kartı borcunu ödemek için bankalar tarafından belirli bir faiz karşılığında verilen ihtiyaç kredisidir. 

Kredi kartı borcu kapatma kredisi iki şekilde sunulmaktadır.

 • Bunlardan ilki bir başka bankada olan kredi kartı borcunu ödemek amacıyla verilen kredidir. Bu şekilde verilen krediye borç transferi kredisi de denilmektedir. Burada banka aslında sizin adınıza diğer bankaya olan kredi borcunu ödemektedir. Bu durumda mevcut kredi kartı borcu kapatılmaktadır.Buna karşın  bankanın kredi kartı borcu için ödediği miktar ve miktara işleyecek faizle birlikte yeni bankaya borçlanmış olmaktasınız.
 • Kredi kartı borcu kapatma kredisinin ikinci türü refinansman kredisidir. Burada bir bankaya kredi kartı borcunuz bulunmaktadır. Kredi kartı borcunuzun yüksek olması gibi nedenlerle borcunuzu ödemekte zorlanabilirsiniz. Bu durumda kredi kartının ait olduğu bankaya kredi kartı borcunu kapatmak için kredi başvurusu yapmanız halinde alacağınız ihtiyaç kredisi refinansman kredisi olarak adlandırılacaktır. Burada banka verdiği kredi ile mevcut kredi kartı borcunu kapatacaktır. Bunun avantajı şudur: kredi kartı taksitleri maksimum 12 ay olmaktadır. Oysa refinansman kredisinde vade 60 aya kadar çıkabilmektedir. Bu da daha az miktarda taksit ödemeniz anlamına gelecektir. 

60 Ay Vade İle Borç Kapatma Kredisi Alınabilir Mi?

Kredi kartı borcu kapatma kredisi, borç transferi kredisi ya da refinansman kredisi almak istenildiğinde kredinin vadesinin uzun olması ödeme kolaylığı açısından son derece önemlidir. Bu durumda kredi kartı kapatma kredisi en fazla kaç ay vade ile alınabileceği sorusu gündeme gelmektedir. 

Daha önceki uygulamada bankalar en fazla 48 ay vade ile kredi kartı borcu kapatma kredisi vermekteydi. Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte yapmış olduğu değişiklikle kredi kartı borcu kapatma kredisinin 60 ay vade ile verilebilmesine imkan tanıdır. Bu sayede bankalar artık 60 ay vade ile refinansman ya da borç transferi kredisi verebilecek.

Bu konuda unutmamak gerekiyor ki 60 ay vade ile verilecek borç kapatma kredisi sadece kredi kartı borçları içindir. Dolayısıyla kredi kartı borcu değil de mevcut bir kredi borcunuzu kapatmak için alacağınız krediyi 48 ay vade ile almak durumunda kalacaksınız demektir. 

60 Ay Vade İle Refinansman ya da Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

BDDK’nın kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte yapmış olduğu değişikliklerle bankalar birbiri ardına kampanya başlatacak gibi görünmektedir. Bu bağlamda 60 ay vade ile kredi kartı borcu kapatma kredisi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Denizbank
 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • Şekerbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Halk Bank
 • Burgan Bank
 • TEB

Kredi Kartı Borcu Kapatma Kredisi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı borcu kapatma kredisi almak için bankaların aradığı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların varlığı halinde kredi kartı borcu kapatma kredisi alabilirsiniz. Bu şartlar şöyledir:

 • Düzenli gelir sahibi olmalısınız.
 • Mevcut borçlarınız ve geliriniz karşılaştırıldığında, gelirinizin en fazla %50’si ile kredi kartı borcu kapatma kredisinin taksitlerini ödeyebilmelisiniz. 
 • Kredi sicili bozuk olmamalıdır.
 • Kredi notu 1100 puanın altında olmamalıdır.
Borç Kapatma Kredisi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Kredi kartı borcu kapatma kredisi almak için bankaya sunmanız gereken evraklar şunlardır:

 • Gelirinizi gösteren belge. Bu belge, bir işyerinde çalışıyorsanız ya da memur iseniz maaş bordrosu olabileceği gibi kendinize ait işyeri varsa yıllık vergi beyannamesi yahut gelirinizi gösteren bir başka belge olabilir. Gelir belgesi olarak bankaya sunabileceğiniz belgeler hakkında buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. 
 • Bankadan alınmış ve mevcut kredi kartı borcunuzu gösteren belge. (Eğer kredi kartının ait olduğu bankadan kredi çekecekseniz bu belgeye ihtiyaç yoktur.)
 • T.C. kimlik numaranızı içeren nüfus cüzdanı.
 • Son 3 aya ait ve ödenmiş elektrik, su, doğalgaz ya da telefon gibi abonelik esasına dayalı olarak kullandırılan hizmete ilişkin fatura.
Borç Kapatma Kredisi Almanın Avantajları Nelerdir?

Kredi kartı borcu kapatma kredisi almanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bu tür krediyi özellikle kredi kartı borcunu ödemekte zorluk çekenler almaktadır. Çünkü kredi kartı borcu vadesi uzadıkça ödenecek taksit miktarı da azalmaktadır. Böylece mevcut gelir üzerindeki kredi yükü azalacağı için yaşam standardında olumlu bir değişiklik olabilecektir. 
 • Kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde kişinin kredi notu düşeceği gibi hakkında başlatılacak icra takibi nedeniyle kredi sicili de bozulacak ve ayrıca yasal takiplerle uğraşmak durumunda kalacaktır. Kredi kartı borcu kapatma kredisi ile mevcut borç kapatılacağı için borçlunun kredi notu, kredi sicili ve yasal takip riskleri de ortadan kalkmış olacaktır.
 • Kredi kartına taksit günümüzde en fazla 12 ay vade ile yapılmaktadır. Ancak kredi kartı borcu kapatma kredisi 60 ay vade seçeneği ile sunulduğundan bu durumda kredi kartınun mevcut borçlarını 60 ay vade ile ve daha küçük taksit ödemeleri ile gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.
Borç Kapatma Kredisinin Dezavantajları Nelerdir?

Borç kapatma kredisinin dezavantajı faiz ile ilgilidir. Çünkü bu krediyi çektiğinizde almış olduğunuz kredi için ayrıca faiz ödemesi yapmak zorunda kalacaksınız.

Borç Kapatma Kredisi Çekmeli Miyim?

Borç kapatma kredisi için ekstra faiz ve kredi masrafları ödeneceği dikkate alındığında sizlere tavsiyemiz, kredi kartı borcunu ödemekte zorluk yaşamanız halinde bu krediyi almanızdır. Özellikle kredi notunun düşmesi ya da yasal takip riskinin olduğu durumlarda borç kapatma kredisi almanız yararınıza olacaktır.   

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginiz Çekebilir: İş Bankası Mercedes Kredi Kartı hakkında bilgi edinmek ve bu kartın merak edilen tüm özelliklerini görmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster