7 Adımda Ek Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ek kart limiti ve kart sahibinin sorumluluğu en çok merak edilenler arasında. Ek kart ile yapılan harcamalar sonrasında bu harcamaların ödemesi nasıl yapılır ve asıl kart sahibi ek kartın harcamalarını ödemek zorunda mıdır yazımızda açıkladık. Ek kart hakkında bilmeniz gerekenler için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Ek Kart Nedir?

Ek kart , asıl kredi kartı hesabına bağlıdır ve asıl kredi kartının sahip olduğu tüm fırsatlara, avantajlara ve diğer özelliklere sahip bir kredi kartı ürünüdür. Kredi kartına bağlı olarak 10 adetten fazla ek kart çıkartmak mümkün değildir. 10 adetten az olmak üzere bankalara göre ve limite göre ek kart sayısı farklılık gösterebilir.

Ek kart kart numarası nedir diye bakıldığında asıl kredi kartı numarası ile aynı olduğu görülebilir. Ancak bu durum bazen bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir.

Ek kart kimlere çıkarılır diye bakıldığında ise, kredi kartının 1. derece yakınlarına ek kart çıkarması tavsiye edilmektedir. Ek kartın kullanımına dair bütün sorumluluk asıl karta aittir. Ek kart çıkartma için akrabalık şart değildir. Sevdiklerinize, istediğiniz kişilere ek kart çıkarabilirsiniz.

Ayrıca ek kart çıkartılması için 16 yaş sınırı bulunmaktadır. Eğer çocuğuma ek kart çıkarmak istiyorum diyorsanız 16 ile 18 yaş arasında bulunan çocuklar da ek kart sahibi olabilir. Ailenin izni ile ek kart verilebilir. Ek kart çıkartmak isteyen anne ya da baba bir kredi kartına sahip olmalı sonrasında bankaya ek kart için başvuruda bulunmalıdır.

Ek Kart Nasıl Çıkarılır?

Ek kart başvurusu, kartın çıkarılması oldukça kolay ve ek kart çıkartma süresi de kısa zamanlı bir işlemdir. İnternet bankacılığından , SMS ile, bankanın şubesinden, telefon bankacılığından, mobil bankacılıktan başvuru yapabilirsiniz.

Ek kart kaç günde gelir diye bakıldığında ise hazırlanan ek kartın genellikle en fazla 10 gün içinde size gönderileceği söylenebilir.

Ek kart başvuru formu şubeden alınabilir ve doldurularak şubeye teslim edilebilir. Ayrıca internet bankacılığından başvuru yapacak olanlar da ek kart başvurusu formu içerisinde istenen bilgiler doldurularak online başvuru yapabilirler.

Ek kart çıkarılırken banka tarafından asıl kredi kartı sahibinin ödeme düzeni kontrol edilebilir. Eğer kredi kartına olan borçlarınızı düzenli olarak ödüyorsanız ve gelir durumunuzla ilgili bir engel bulunmuyorsa ek kart hazırlanarak adresinize gönderilecektir.

Ek kart iptali için yine bankanıza başvuruda bulunabilirsiniz.

Ek Kart Limiti

Ek kartın limiti asıl kredi kartının sahibi olan kişi tarafından belirlenebilir. Ancak ek kart limiti asıl kredi kartının limitinden daha yüksek olamaz. Asıl kredi kartı sahibi, istediği zaman ek kartın limiti güncelleyebilir yani limiti yükseltebilir, düşürebilir.

Ek kart limit ayrımı yapmak da mümkündür. Kart sahibi isterse ana kart numarasından ve limitinden farklı olan bir ek kart talebini bankaya iletebilir. İsterseniz asıl kredi kartından farklı bir limit belirleyebilirsiniz. Bankadan talep ederseniz ek kart puan kullanımı ve ATM kullanım yetkilerini asıl kart sahibi belirleyebilir.

Ek Kart Aidatı

Ek kart için yıllık üyelik ücreti alınmaktadır. Yıllık kart aidatı yılın belirli dönemlerinde alınır ve asıl kredi kartının aidatından daha düşüktür. Ancak bazı bankaların uygulamalarına göre yaptığınız harcamalara ya da kampanyalara göre ek kart için yıllık aidat ödemenize gerek kalmayabilir.

Ek Kart Nasıl Kullanılır?

Ek kart kullanımı da diğer kredi kartı kullanımları gibidir. Asıl kartın sahip olduğu tüm özelliklere sahiptir. Yani taksitlendirme, puan kazanma, taksit erteleme, nakit çekim, özel avantajlar ve hizmetlerinden ek kart sahibi da yararlanabilir. Ek kart internetten alışverişler için de kullanılabilir.

Ek Kart Avantajları

Asıl kart sahibi ek kartın limitini istediği gibi güncelleyebilir.

Ek kart ekstresi asıl karttan ayrı olarak istenebilir. İsterseniz e-posta ile ücretsiz olarak ek kart ekstresini alabilirsiniz.

Asıl kart sahibi ek kartın kullanımına müdahale edebilir. Örneğin kredi kartının nakit çekim hizmetini ek kartın kullanmasını önleyebilir.

Asıl kart sahibi dönem içi kullanımları kontrol edebilmektedir. Böylece harcamaları kontrol altından tutarak bütçenizi düzenleyebilirsiniz.

Ek kartı kullanan kişi harcamaları ödeme zorunluluğu taşımaz, asıl kart sahibinin borçları ödemesi beklenmektedir.

Ek kart kullanan kişi bankadan limit yükseltme talebinde bulunamaz. Asıl kart sahibinin limitle ilgili değişiklik talebinde bulunması gerekir. Bu durum asıl kart sahibine yetki vermektedir.

Ek kart özellikleri arasında yıllık aidatın genellikle asıl kartın yıllık ücretinin yarısı olduğu söylenebilir. Ek kart çıkartmak genellikle ücretsiz olarak yapılmaktadır.Ancak ek kartın yıllık aidatı bulunmaktadır.

Ek Kart Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ek kart borcunu kim öder merak edilen sorulardan biri. Ek kart ile yapılan harcamaların ödenmesi hakkında iki durum söz konusudur. Eğer ana kartın numarası ile ek kartın numarası aynı ve limitleri de aynı ise ek kartın ödemesi asıl kredi kartının ödemesi ile aynı anda yapılmaktadır. Kart numarası aynı olan bu durum için hesap kesim tarihleri de aynı olur ve böylece borçlar birlikte ödenir. Eğer ek kartın borcu ödenmezse ek kart kullanılamaz hale gelir.

Eğer asıl kredi kartı ile ek kart numarası birbirinden farklıysa ve farklı limitlere sahipse bu durumda ödemeler de ayrı olacaktır. Ek kart hesap kesim tarihi belirlenir ve bu tarihten sonra harcamalara dair ödeme tutarı gelecektir. Sorumluluk ana kart sahibine aittir.

Harcamaların ödenmesine dair ek kart sahibinin sorumluluğu ise ek kart sahibi yapılan harcamaları ödemek zorunda değildir. Asıl kart sahibi ek kartın ve kredi kartının borçlarının ödeme tarihi geldiğinde borçları ödemelidir. Yani ek kart kullanan kişi harcamalarını ödemek zorunda değil asıl kart sahibinin borçları ödemesi gerekir.

Kartlara ait toplam borçların ödeme işlemi bankanın ATM’sinden, şubeden, internet bankacılığından, mobil bankacılıktan yapılabilir.

QNB Finansbank, Akbank, Vakıfbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası, İŞ Bankası gibi pek çok banka ek kart hizmeti sunmaktadır. Bankanıza ek kart talebinizi ilettiğinizde kısa sürede ek karta sahip olabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın