7 Soruda Virman Nedir ve Virman Para Gönderme Nasıl Yapılır?

7 Soruda Virman Nedir ve Virman Para Gönderme Nasıl Yapılır: Virman nedir ve virman para gönderme işlemi konuları aslında bir çoğumuzun bildiği bir konudur. Sadece bankacılık alanında kullanılan bazı teknik ifadelerin anlamının bilinmemesi nedeniyle bazı konular ilk bakışta karmaşık ve anlaşılmaz olarak görünebilmektedir.

Bu yazımızda bankacılık sektöründe sıkça kullanılan kavramlardan olan virman ile virman para gönderme işlemi nasıl yapılır sorusuna yanıt vereceğiz.

Virman Nedir?

Virman, bir kişinin aynı banka içerisinde bulunan ve kendisine ait olan hesapları arasında para gönderme işlemidir. Bir para gönderme işleminin virman olarak adlandırılabilmesi için, para gönderen hesabın ve parayı alan hesabın aynı kişiye ait olması ve bu hesapların hepsinin aynı bankada bulunması gerekiyor. Örneğin kişinin A bankasında bulunan vadesiz hesabından vadeli hesabına para göndermesi ya da kişinin A bankasında bulunan vadesiz hesapları arasında para transferi işlemleri virman olarak adlandırılmaktadır.

Bankacılık sektöründe para gönderme için farklı isimler kullanılabilmektedir. Kullanılan bu isimler EFT işlemi, havale ve virmandır. Bu üç kavram para gönderme işlemi için kullanılsa da bunlar, bunların her biri birbirinden farklıdır. Bu üç kavramın farkını şöyle gösterelim:

  • EFT işlemi, bir kimsenin bir bankadan başka bir bankada kendi adına ya da bir başkası adına bulunan hesaba para göndermesi işlemidir.
  • Havale, bir kimsenin banka hesabından yine aynı bankada bulunan bir başka hesaba para gönderme işlemidir.
  • Virman, bir kimsenin aynı banka içinde kendi adına bulunan hesapları arasında para gönderme işlemidir.

Virman, sadece bankacılık sektöründe değil aynı zamanda sermaye piyasalarında da kullanılabilecek bir işlemdir.

Virman İşlemi Nasıl Yapılır?

Virman işlemini para transferi yapabileceğiniz her bankacılık noktasından yapmanı mümkündür. Bu bağlamda aşağıdaki kanallar aracılığıyla hesaplarınız arasında virman yapabilirsiniz:

  • İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması: İnternet ya da mobil bankacılığına giriş yaparak eğer virman seçeneği varsa bu seçeneğe tıklayarak, böyle bir seçenek yoksa havale işlemleri bölümünden para göndermek istediğiniz hesabınızı yazarak virman işlemini tamamlayabilirsiniz.
  • Şube: Bankanızın size en yakın şubesine giderek müşteri temsilcisine hesaplarınız arasında virman işlemi yapmak istediğinizi ve hangi hesaba para göndermek istediğinizi söylemeniz halinde yetkili işleminizi tamamlayacaktır.
  • ATM: Para göndereceğiniz hesabın banka kartı ile ATM’ye giriş yapıyorsunuz. Para gönderme butonuna basıyorsunuz. Açılan ekrana göndermek istediğiniz hesabın numarasını yazarak işlemi onaylıyorsunuz. ATM’lerde para gönderme seçeneği yerine havale seçeneğini de kullanabilirsiniz.

Virman Ücretli Mi? 

Virman işlemi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Virman konusunda herhangi bir banka ücret uygulaması yapmamaktadır. Dolayısıyla virman hesaplarım arası para gönderme ücreti hangi bankalarda yok şeklinde bir soru aklınıza gelmesi halinde, virman işleminin ücretsiz olduğunu bilmeniz yararınıza olacaktır.

Kredi Kartımdan Parayı Normal Hesabıma Gönderebilir Miyim?

Aynı banka içerisinde hem kredi kartı hem de bankamatik hesabınız olması halinde, kredi kartınızın limiti kadar nakit avansı kredi kartınızdan virman yaparak bankamatik hesabınıza aktarabilirsiniz. Bunun için kredi kartı hesabınıza giriş yapıyorsunuz. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ya da ATM aracılığıyla bu işlemi yapacaksanız, para gönderme ya da virman yap seçeneğine basarak işleminizi yapabilirsiniz.

Kredi kartından hesabınıza virman yapmanız durumunda banka ücret kesintisi yapabilir. Bunun yanında ayrıca bu işlem nakit avans kullanımı olarak değerlendirileceği için göndermiş olduğunuz paraya faiz işletilecektir.

Virman Saatleri Nelerdir ve Ne Zaman Virman Yapabilirim?

Virman işlemi aynı banka içinde gerçekleştiği için işleminizin bir başka banka tarafından onaylanmasına gereke yoktur. Bu nedenle EFT saati uygulamasının aksine virman 7 gün 24 saat olarak yapılabilir.

Virman Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Virman işlemi yapmak için dikkat etmeniz gereken temel noktalar şunlardır:

  • ATM’den virman yapmanız durumunda, parayı hangi hesaptan gönderecekseniz o hesabın kartı ile ATM’ye giriş yapmanız gerektiğinden kartınız yanınızda olmalıdır.
  • Para gönderirken göndereceğiniz para miktarını kendiniz gireceğiniz için para miktarına dikkat etmelisiniz. Zira virman işlemi geri alınmamaktadır. İşlemi geri almak için parayı gönderdiğiniz hesaba giriş yaparak bu defa bu hesaptan virman yapmanız gerekecektir.

Blokeli Hesaba Virman Yaparsam Virman İşlemini İptal Edebilir Miyim?

Blokeli hesaba virman yapmanız halinde bu işlemi iptal edemezsiniz. Parayı gönderdiğiniz hesabınız da blokeli olduğu için gönderdiğiniz parayı alma imkanınız da bulunmamaktadır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın