72 Ay Yapılandırma Şartları Nelerdir?

72 ay yapılandırma şartları

Yapılan düzenlemeyle birlikte kredi ve kredi kartları için yeniden yapılandırma süreci başladı. Herkesin bir defaya mahsus olarak yararlanabileceği yapılandırmalarda 72 aya kadar yapılandırma yapılabilmektedir. Yapılandırmanın yanı sıra konut kredisi çekmek isteyen kişilere finansman bedelinin %75’i oranında kredi verilmekteydi, bu oran düzenlemeyle birlikte %80’e çıkarıldı.

Kredi kartlarında taksit nakit avans taksit sayısı 9 aydan 12 aya çıkartılırken, elektronik eşyalarda 6 ay, hava yolu ve sağlık hizmetleri gibi alışverişlerde de 9 aylık taksit imkanı belirlendi.

Borç yapılandırma özellikle, kredi ya da kredi kartı borçlarını ödemekte zorluk çeken müşteriler için çok büyük bir önem kazandı. Ödeme güçlüğünden dolayı takibe giren ya da yasal sürece ilerleyen kişiler, yeniden yapılandırma yaparak aylık daha rahat ödeyebileceği taksit tutarlarıyla borcunu ödeyebilmektedir. Peki, 72 ay yapılandırma şartları nelerdir?

72 aylık yapılandırma işlemleri için kredi kartları ve teminatlı krediler için yapılmaktadır. Teminatsız kredilerde ise 48 aya kadar yapılandırma yapılabilmektedir. Teminatlı krediler genel olarak konut kredileri ve taşıt kredileridir. Bu kredilerde ev ya da araçlar borç ödenene kadar banka tarafından ipotek edildiğinden, teminatlı krediler olarak isimlendirilmektedir. Bu kişilerde de 72 aya varan taksitlendirme yapılabilmektedir.

72 aylık yapılandırma şartı olarak herkes bir defaya mahsus olarak bu uygulamadan faydalanabilmektedir. Kredi kartlarında borç tutarınız ne kadar olursa olsun, talep ettiğiniz vade sayısında bir defaya mahsus olarak yapılandırma yaptırabilirsiniz.

Aylık ödeyebileceğiniz bir tutar belirleyerek vade sayınızı oluşturabilirsiniz. Yapılandırma işlemleri için kredi ya da kredi kartı kullandığınız bankaya müracaat ederek talebiniz iletebilirsiniz. Banka şubelerinin dışında bankaların müşteri hizmetleri de yapılandırma yapmaktadır.

Telefon yoluyla da yapılandırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Uygulanacak faiz oranlarını ise bankalar kendisi belirlemektedir. Kendi banka şubenizi ya da müşteri hizmetlerini arayarak faiz oranları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın