8 Başlıkta Anında Kredi Almanın En Kolay 8 Yolu

8 Başlıkta Anında Kredi Almanın En Kolay 8 Yolu: Acil nakit ihtiyacı halinde anında kredi alabilmek nakit sorununa hızlı bir çözüm oluşturabilmektedir. Ancak kolay kredi başvurusu olarak bilinen internet aracılığıyla ya da SMS ile kredi başvuruları bilgisayar ortamında yine bilgisayar sistemi tarafından incelendiğinden kredi başvurusu olumsuz neticelenebilmektedir. Bu durumda kredi talebi için bankanın şubesine gitmek ve sizden istenilen evrakları toplamak zorunda kalmaktasınız. Dahası kredi başvurusunun olumlu sonuçlanacağının garantisi de yoktur. Yani kredi başvurunuz kesin onaylı kredi niteliği taşımamaktadır. Çünkü bankalar kredi değerlendirmesini kendileri için önem arz eden noktalara yoğunlaşarak yapmaktadır. Peki anında kredi alabilmek için ne yapmalısınız?

Bu yazımızda anında kredi almak için kullanabileceğiniz 8 kilit faktörden bahsedeceğiz.

Anında Kredi Almak İçin Dikkate Almanız Gereken 8 Önemli Nokta

Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanmasını istiyor ve anında kredi almak istiyorsanız, aşağıda sıraladığımız hususlara dikkat etmelisiniz. Sayacağımız bu 8 faktörü yerine getirdiğinizde kredi almamanız için önünüzde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

1- Kredi Başvurusu Yaparken Gerçek Bilgiler Vermelisiniz

Anında kredi veren bankaların dikkat ettiği konuların başında başvuru yapan kişinin kredi başvurusu sırasında bankaya karşı ne kadar dürüst davrandığı ve kendisi hakkında verdiği bilgilerin doğruluğudur. Gerçekten daha en başta kendisi hakkında dürüst davranmayan kredi ödeme sürecinde bankaya sorun yaşatma ihtimali yüksektir. Bu da kişi için olumsuz bir durum yaratabilmektedir.

Bunun yanında ilk kez kredi başvurusu yaparken verdiğiniz bilgiler gerek bankanın bilgi sisteminde gerekse Kredi Kayıt Bürosu (KKB) sisteminde kayıt altına alınmaktadır. Sonraki işlemler ise bu kayıtlar üzerine işlemektedir. Dolayısıyla bilgilerin yanlışlığı halinde kredi talebiniz bilgilerin düzeltilmesi işlemi nedeniyle daha uzun sürede yerine getirilebilecektir. Oysa bilgilerin sistemde doğru bulunması halinde kredi talebiniz anında sonuçlandırılabilmektedir. Bu bakımdan ister SMS ile kredi başvurusu ister internet aracılığıyla kredi başvurusu yaparken sizden istenilen bilgileri doğru girmeli ve bankayı yanıltmaya kalkışmamalısınız. Örneğin aylık net geliriniz isteniyorsa gerçekten belgelendirilebilir aylık net gelirinizi bildirmelisiniz.

2- Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Findeks Kredi Notunuzu Öğrenmelisiniz

Kredi başvurusunun olumlu ya da olumsuz neticelenmesinin ana aktörü kredi notudur. Kredi notu, bir kimsenin kredi riskini bildiren puandır. Kredi notu ne kadar düşükse kredi alma ihtimali bir o kadar düşük, kredi notu ne kadar yüksekse kredi alma ihtimali de bir o kadar yüksek demektir. Bu nedenle kredi notunuzun düşük olduğu durumda bankadan anında kredi alma ihtimaliniz neredeyse yok denilecek kadar düşük olacaktır. Dolayısıyla bu gerçeği bilerek bankaya gittiğinizde kredi beklentinizin olumsuz çıkması sizi şaşırtmayacak ve zaman kaybetmeden acil nakit ihtiyacınız için başka yollar arayabileceksiniz.

Bugün anında kredi almak için bankaların aradığı kredi notu en az 1500 puan ve üzeridir.

Findeks kredi notunu öğrenmek için kullanabileceğiniz bazı platformlar bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Findeks kredi notu sorgulama ekranından ücretli olarak kredi notunu sorgulayabilirsiniz.
  • Bankanıza kredi notunuzu öğrenmek için başvuru yapabilirsiniz. Örneğin Akbank, İş Bankası ve Garanti Bankası bu hizmeti veriyor.
  • Ücreti faturanıza yansıtılacak şekilde Vodafone, Avea ve Turkcell operatörleri aracılığıyla kredi notu sorgulayabilirsiniz.

3- Talep Ettiğiniz Kredi Miktarı İle Aylık Gelirinizin Uyumlu Olması Gerekiyor

Kredi konusunda bankalar için önemli olan alınan kredinin faiziyle birlikte zamanında ve tam olarak ödenebilmesidir. Eğer banka vermiş olduğu krediyi geri almada sorun yaşama ve yasal takip süreçleriyle uğraşma ihtimali öngörüyorsa kredi vermeyecek ve kredi başvurusunu reddedecektir. Kredinin anında onaylanması ve anında kredi alabilmeniz için aylık gelirinizin, kredinin aylık taksitlerini ödemeye yetecek miktarda olması gerekmektedir.

Bankalar kredi tahsis ederken ek gelir belgesi göstermediği sürece kişinin aylık gelirinin en fazla %50’sini kredi ödemelerine ayırabileceğini varsaymakta ve kredi geri ödemelerini de buna göre belirlemektedir. Örneğin aylık 3000 TL geliri olan birinin ödeyebileceği aylık kredi taksiti en fazla 1500 TL olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda örneğin aylık ödemesi 2000’lira olan bir kredi talep ettiğinizde banka bu talebe olumlu yaklaşmayacak ve kredi başvurusunu reddedecektir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki örneğimizdeki 1500 TL’ye ek olarak göstereceğiniz başka geliriniz var ise bu durumda daha yüksek geri ödemeli kredi çekebilirsiniz.

Mevcut ve devam eden kredi ödemeleriniz var ise kredi başvurunuzda bu kredi borcunuz da dikkate alınacak ve yeni alınacak kredinin aylık taksitlerinin en fazla ne miktarda olacağı belirlenecektir.

Bu anlatılanlardan hareketle, anında kredi almak için gelir durumunuzu ve mevcut borçlarınızı dikkate almanız gerekmektedir. Böylece koşullarınıza uygun bankaya müracaat ettiğinizde kredi almanız çok kolay olacaktır.

4- Mevcut Banka Kredi Borçlarınızı Göz Önünde Bulundurun

Mevcut kredi borcu, yeni alınacak kredi için ödeme riski oluşturmaktadır. Çünkü devam eden bir kredi borcu varken bu defa yeni bir kredi borcu eklenecek ve bu da kişinin ödeme gücünü azaltacaktır. Bu nedenle yeni kredi alacağınız banka önceki kredi borcunuzun miktarını ve yalık ödemelerini dikkate alacaktır. Eğer yeni alacağınız kredi ile mevcut kredinin ödenmesi gelirinizi aşacak ise yeni kredi almak istediğiniz banka, talebinizi reddedecektir.

Günümüzde kredi başvurularının olumsuz sonuçlanmasının en önemli nedenlerinden biri de mevcut kredi borcudur. Çünkü Kredi Kayıt Bürosu’nın bankacılık alt yapısı sayesinde tüm bankalar kredi başvurusu yapan kişinin diğer bankalara ne kadar borçlu olduğundan tutun kaç tane kredi kartına sahip olduğuna varana kadar bir çok bilgiye anında ulaşabilmektedir. Dolayısıyla yeni bir kredi başvurusu yapmadan önce mevcut kredi borcunun kişisel bütçenize ne kadar maliyet getirdiğini ve gelirinizin ne kadarını kredi ödemesine ayırdığınızı kontrol etmelisiniz. Şayet elinizde kalan para yeni krediyi ödeyebilecek miktarda ise bankalardan anında kredi alabilirsiniz.

5- Hakkınızda Yasal Takip Var İse Kredi Başvurusu Yapmayın

Alacağın tahsili amacıyla hakkınızda icra takibi başlatılmışsa, bu durum kredi sicilinizin bozulmasına neden olacaktır. Bu durumda bankalar kişinin ödeme gücünün olmadığını değerlendirerek risk almadan kredi başvurusunu olumsuz sonuçlandırmaktadır. Yani kredi sicili bozuk olana bankalar kredi vermemeyi tercih etmektedir.

6- Vergi Borcunuz Var İse Kredi Başvuruları Reddedilebilmektedir

Vergi borcu, kamu alacağı olduğundan banka ya da diğer borçlara göre öncelikli olarak tahsil edilmektedir. Kredi başvurusu yapan kişinin vergi borcu var ise bu durumda banka, vergi borcu nedeniyle kişi hakkında yasal takip başlatılması durumunda kendi alacağını alamama riski nedeniyle kredi başvurularını reddedebilmektedir. Dolayısıyla vergi borcu olan kişinin anında kredi alma ihtimali neredeyse yok denilebilir.

Vergi borcu olan kişinin kredi alabilmesi için yapması gereken ya vergi borcunu kapatması ya da mevcut geliri ile hem kredi borcunu hem de vergi borcunu ödeyebileceğini bankaya ispatlamasıdır.

7- Mevcut Krediyi Yeni Çekmişseniz Hemen Kredi Başvurusu Yapmayıp Bekleyin

Kredi açılışı, bankalar için önemli bir kriterdir. Bir kimse yeni bir kredi kullanmış, ek hesaptan para çekmiş ya da kredi kartı almış olabilir. Bunların hepsi banka kredi ürünü olarak adlandırılmakta ve bunların kullanılması ise “kredi açılışı” şeklinde değerlendirilmektedir.

Kredi açılışı yapıldıktan hemen sonra yapılacak yeni kredi talepleri olumsuz sonuçlandırılmaktadır. Çünkü bankalar, yeni kullanılan kredili ürünlerin örneğin kredi borcunun ya da ek hesap borcunun zamanında ödenip ödenmediğini görmek istemektedir. Bu bakımdan yeni bir kredi ürünü kullanmışsanız, ödemelerinizi düzenli yapmanız kaydıyla en az iki ödeme dönemi sonrasında kredi başvurusu yapmanız halinde kredi talebiniz reddedilmeyecektir.

8- Anında Kredi Başvuruları Bankacılık Bilgisayar Alt Yapısı Tarafından İncelenmektedir

Anında kredi başvurularının en önemli özelliği kredi başvurusunun 5 dakika gibi kısa bir sürede sonuçlanması ve başvurunun olumlu olması halinde kredinin aynı gün hesaba geçmesidir. Bu kadar hızlı bir inceleme ve sonucun insan eliyle olmayacağı açıktır. İşte anında kredi başvuruları banka personeli tarafından değil, bankanın bilgisayar sistemi tarafından incelenmektedir.

Sistem kişinin mevcut borcu, kredi notu, sunulan bilgilerin doğruluğu, gelir durumu, önceki borç ödeme düzeni gibi faktörleri dikkate alarak kredi talebini sonuçlandırır. Şayet anında kredi başvurunuz olumsuz neticelenir ise daha detaylı inceleme için banka şubesine başvuru yapmanız yararınıza olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın