8 Soruda Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

8 Soruda Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır: Kredi kartı limiti düşürme, özellikle kredi kartı harcamalarının kontrol edilemediği durumlarda ya da kartın kaybolması halinde risk almamak adına kart kullanıcısının tercih ettiği bir yoldur. Bunun dışında kredi kartı limiti ne kadar yüksek olursa kartın özelliği de artacağı için bankanın aldığı yıllık kredi kartı aidatı buna paralel olarak artış göstermektedir. Dolayısıyla kredi kartı limitini düşürmek bir bakıma fayda sağlamaktadır.

Bu yazımızda kredi kartı limit düşürme işlemi hakkında bilgi vereceğiz.

Türkiye’deki Kredi Kartı Kullanıcı Sayısı Nedir? 

Son verilere göre ülkemizde 63 milyon 428 bin kredi kartı kullanıcısı bulunuyor. Sahip olunan bu kredi kartları ile yılda milyarlarca lirayı geçen harcamalar yapılıyor. Kredi kartlarının taksitli alışveriş gibi sağladığı avantajlar nedeniyle tüketicilerin bir çoğu kredi kartı bulundurmak istemektedir. Haliyle bu durum kredi kartı sayısının artışında önemli rol oynamaktadır.

Neden Kredi Kartı Limiti Düşürülür?

Kredi kartı limiti düşürmek isteyenler, bu işlemi genellikle kredi kartı harcamalarını kontrol altına almak için yapmaktadır. Zira aylık gelirine göre yüksek limitli kredi kartı ile kontrolsüz bir şekilde harcama yapan kişiler, kart borçlarını ödemekte zorlanmanın yanında yasal takiplerle uğraşmak zorunda kalmaktadır. Bunun yanında kredi kartı bilgilerinin çalınması ya da kartın bir başkasının eline geçmesi halinde, kart limitinin çekilmesi nedeniyle yüksek miktarda borcu ödemek durumunda kalınabilmektedir. Günümüzde 20 bin, 30 bin, 50 bin, 100 bin limitli kredi kartlarının olduğunu düşündüğümüzde kredi kartının kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde nasıl bir borç sorunuyla karşılaşılacağını görebilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Belirleme İşlemini Neye Göre Yapmalısınız?

Kredi kartı alırken ya da kredi kartı kullanırken kart limitinizi kendi koşullarınıza göre belirlemeniz yararınıza olacaktır. Ancak bu belirlemeyi yaparken kredi kartlarının borçlanma aracı olduğunu ve kart borcunu yine sizin ödeyeceğinizi unutmamalısınız. Bu nedenle kredi kartı borcunuzu ödeyebilecek gelirinizin olması ve bu gelirin kart limitinin tamamı harcansa bile borcunuzu ödemeye yetecek miktarda olması gerekmektedir. Yani gelirinizin kredi kartı limitinden yüksek olması yararınıza olacaktır. Bu anlamda aylık 3000 TL geliri olan birinin alması gereken kredi kartı limiti de en fazla bu miktarda olması iyi olacaktır. Böylece gelirinizden fazla kart borçlanması yapma ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu yazımızın ana konusunu “kredi kartı limiti nasıl düşürülür” sorusu oluşturmaktadır.Şimdi  kredi kartı limiti düşürmek için yapmanız gereken işlemleri anlatmaya başlayalım.

Kredi kartı limit düşürme işlemi için bankaya bu yönde talepte bulunmanız gerekmektedir. Bu talep üzerine banka kredi kartı limit düşürme işlemine başlayacak ve en geç 7 gün içinde limit düşürme işlemini tamamlayacaktır. Peki kredi kartı limit düşürme talebini nereden iletebilirsiniz? Kredi kartı limit düşürme talebi için şu kanalları kullanabilirsiniz:

  • Şubeye gidebilirsiniz: Bankanın en yakın şubesine giderek kredi kartı limit düşürme talebi dilekçesi verebilirsiniz. Şube yetkilisi dilekçenizi işleme alarak limit düşürme talebinizi yerine getirecektir.
  • Müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz: Bankanın müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisine talebinizi iletebilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılığı kullanabilirsiniz: Bazı bankalar internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamalarına kredi kartı menüsü altında kredi kartı limit düşürme seçeneğini ekleyebiliyor. Dolayısıyla internet bankacılığınızı ya da mobil bankacılık uygulamanızı kontrol ederek böyle bir olanağınız var ise kredi kart limitinizi düşürebilirsiniz.

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Kaç Günde Tamamlanır?  

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tüketicilerin kredi kartı limit düşürme haklarının olduğunu belirterek bankalara kredi kartı limit düşürme işlemlerini hızlı bir şekilde yerine getirmelerini zorunlu hale getirdi. Bankalar, kredi kartı limit düşürme talebinde bulunan müşterilerinden “limit azaltım” talebini aldıktan sonra en geç 7 gün içinde limit düşürme işlemini tamamlamak zorundadır. Aksi halde kart sahibinin şikayeti üzerine bankaya idari para cezası kesilmektedir.

Banka Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemini Yerine Getirmezse Ne Yapmalısınız?

Kredi kartı limit düşürme talebinize rağmen banka limit azaltma işlemini yerine getirmez ya da bu konuda gecikme gösterirse, banka hakkında şikayet dilekçesi verebilirsiniz. Şikayet dilekçesini şu kurumlardan birine vermeniz gerekmektedir:

  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu
  • Bankalar Birliği Tüketici Hakem Heyeti
  • Valilik ya da Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyeti

Bu 3 kurumdan birine şikayet dilekçesi vermeniz yeterlidir. Her üçüne de aynı aynda başvuru yapmanız zorunlu değildir.

Kredi Kartı Limiti Düşürürken Otomatik Limit Yükseltmeye Dikkat Edin

Bazı bankalar müşterileri için kredi kartlarına otomatik limit arttırma özelliği eklemektedir. Böylece siz talep etmeseniz dahi bankanın bilgisayar alt yapısı belirli periyotlarla kredi kartı harcamalarınızı ve kart borcu ödemelerinizi analiz ederek kredi kartı limitinizi otomatik olarak arttırabilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak için kredi kartı limitinizi düşürme talebi esnasında otomatik limit yükseltme özelliğinin kapatılmasını istemelisiniz. Aksi halde kart limitini düşürseniz dahi sonradan otomatik olarak limitiniz artabilecektir.

Kredi Kartı Limiti Düşürme Kredi Notunu Düşürür Mü?  

Kredi kartı limit azaltma işleminin kredi notu üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Hatta mevcut kartınızın borcunu ödemekte zorlanıyor ve kart harcamalarını kontrol edebilmek için kredi kartı limitini azaltıyorsanız, bu durumun kredi notunu olumlu etkileyeceğini söyleyebiliriz. Çünkü kontrollü olarak kullanılan bir kredi kartının aylık ekstre ödemelerini zamanında ve tam olarak yapabilirseniz, bankacılık sistemi bu davranışınızı olumlu karşılayacak, sizi borcuna sadık bir müşteri olarak görecek ve bu durumda kredi notu yükselmeye başlayacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın