9 Adımda Kredili Kargo Hizmeti Hakkında Merak Edilen Konular

Kredili kargo kavramı son yıllarda kargo firmalarının uygulamaya koyduğu ve müşteriye kolaylık sağlayan bir hizmettir. Kredili kargo aslında müşterilerine daha iyi hizmet vermek için birbiriyle rekabet eden kargo şirketlerinin uygulamaya koyduğu bir sistemdir.

Bu yazımızda kredili kargo hakkında merak edilen konulara değineceğiz.

Kredili Kargo Ne Demek?

Kredili kargo nedir ya da kredili kargo ne anlama gelir şeklinde bir çok soru ile karşılaşıyoruz.

Kredili kargo, kargo gönderilerinin ücretinin müşteriye tanımlanan limitten düşüldüğü sistemdir. Burada kargo şirketi ile müşteri anlaşmaktadır. Bu anlaşma çerçevesinde kargo şirketi müşteriye aylık belirli bir limit belirlemektedir. Müşteri kargo gönderdiğinde peşin para ödememekte ve kargonun ücreti tanımlanan bu limitten düşmektedir. Ay sonunda müşteri gelerek gönderdiği kargonun ücretlerini peşin olarak ödemektedir. 

Kargo firmalarının uyguladığı bir diğer kredili kargo hizmeti ise şu şekildedir. Müşteri peşin olarak aylık 3000 TL’ye kadar parayı peşin olarak kargo firmasına ödemektedir. Müşteri her gönderi yaptığında ya da karşı ödemeli gönderi aldığında kargo ücreti bu limitten düşmektedir. Yani kargo firması, ön ödemeli kargo hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmeti Sürat Kargo sunmaktadır. Sıkça gördüğümüz kredili kargo hizmeti bu şekildedir. 

Biz aşağıda ön ödemeli kargo değil kargo ücretinin sonradan ödendiği sistemi açıklayacağız.

Kredili Kargo Hizmetinden Kimler Yararlanabilir?

Kredili kargo hizmetinden kimlerin yararlanabileceği kargo şirketinin ticari politikasına göre değişmektedir. Genellikle kargo şirketleri kargo hizmetini çok sık kullanan küçük işletmelere ve yerel ya da bölgesel hizmet sunan büyük şirketlere sunmaktadır. Dolayısıyla ticaret hacmi olmayan veya ticaretle uğraşmayan kişiler kredili kargo hizmetinden yararlanamamaktadır. Bununla birlikte bazı kargo firmaları aile paketi adı altında kredili kargo hizmeti verebilmektedir. Bu bağlamda 50 – 100 – 200 TL gibi düşük limitler sunularak sıkça paket gönderen kişilerin de bu hizmetten yararlanmaları sağlanmaktadır.

Kredili Kargo Limiti Ne Kadardır?

Kredili kargo limiti ticari işletmenin niteliğine ve iş hacmine göre değişiklik göstermektedir. İşletme hacmi yüksek olan yerlere daha fazla kredi limiti sunulmaktadır. Dolayısıyla sağlanacak kredi limitinde belirli bir standart yoktur. Kredi limiti kargo şirketine göre değişiklik göstermektedir. 

Hangi Tür Gönderiler Kredili Kargo İle Gönderilebilir?

Kredili kargo hizmetinden yararlanabilecek olan gönderiler 30 kg aşmayan ve gönderi değeri toplamda 3000 TL’yi geçmeyen eşyalar için uygulanmaktadır. 

Kredili Kargonun Avantajları ve Özellikleri Nelerdir?

Kredili kargo aslında müşterilerin daha uygun koşullarda daha fazla kargo gönderebilmesini sağlamak amacıyla ortaya çıkmıştır. Kargo şirketi müşterisine tanımladığı limit dahilinde, normal kargo ücretlerine göre daha düşük fiyat uygulaması yaparak müşterinin daha fazla kargo gönderebilmesine olanak tanımaktadır. Diğer taraftan kargo şirketi de müşterisinin başka kargo firmalarına gitmesini engellemiş olmaktadır. 

Kredili kargo hizmeti, paket hizmet olarak sunulduğu için kargo gönderim ücreti diğer gönderilere göre daha ucuzdur.

Kredili kargo hizmetinden yararlanan ticari işletmeler, kendilerine belirlenen tarih sonunda kargo ödemelerini yaptığı için bu süreç içerisinde ödemesi gereken para bir nevi faizsiz kredi niteliğinde olmaktadır. Dolayısıyla kargo firmasına ödemesi gereken parayı bir süre kendi ticari işlerinde kullanabilecektir. 

Kredili kargo hizmetinin normal kargo hizmetinden hiç bir farkı yoktur. Evden ya da işyerinden kargo alma, karşı ödemeli kargo hizmetinden yararlanma, kapıda ödeme gibi kargo firmalarının sunduğu diğer hizmetlerden de yararlanılmaktadır.

Kredili Kargo Hizmetini En Çok Kim Tercih Etmektedir?

Kredili kargo hizmetini en çok e-ticaretle uğraşan firmalar tercih ediyor. Çünkü bu firmalar günlük binlerce ürün satmaktadır. Her gönderinin ücretini peşin ödemek yerine kargo firması ile anlaşma yaparak ödemeler ay sonunda yapılmaktadır. Diğer taraftan e-ticaret işi yapan firmalar genellikle ürünlerini bir depoda tutmamaktadır. Ürün talebi geldiğinde bunu tedarikçi firma üzerinden karşılamaktadır. Dolayısıyla kargo firması ürünlerini tedarikçi firmadan teslim alarak müşteriye göndereceği için e-ticaret firması fazladan nakliye ve depo masrafı ödememektedir.

Kredili Kargo Hizmeti Veren Kargo Şirketleri Hangisidir?

Ülkemizde ulusal düzeyde kargo hizmeti sunan firmaların hepsi kredili kargo hizmeti sunmaktadır. Bu bağlamda aşağıda sayacağımız kargo firmalarından kredili kargo hizmeti alabilirsiniz:

  • MNG Kargo
  • Yurtiçi Kargo
  • Aras Kargo
  • Sürat Kargo

Sürat Kargo Kredili Kargo Hizmeti Nedir?

Sürat Kargo’nun uyguladığı kredili kargo hizmeti yukarıda yaptığımız açıklamalardan biraz farklıdır. Sürat kargo’nun uyguladığı kredili kargo hizmetinde siz peşin olarak para ödüyorsunuz. Daha sonra gönderi yaptığınızda, gönderinin ücreti ödediğiniz bu peşin paradan düşüyor. Bunun avantajı normal kargo ücretlerine göre daha düşük miktarda kargo ücreti ödemenizdir. 

Kredili Kargo Gönderisi Ücret İadesi Nasıl Yapılır?

Kredili kargo hizmetinden önce parasını öde sonra yararlan şeklinde hizmet sağlayan müşteriler, kargonun yanlış gönderilmesi ya da fazla para kesilmesi gibi durumlarda kargo firmasına ellerindeki fatura ile müracaat edeceklerdir. Daha sonra paranın iadesini isteyecektir. Kargo firması burada bir hata olduğunu kabul eder ve ödemeyi gerçekleştirirse sorun yoktur. Ancak ödeme yapmaz ise ve gönderiniz ticari gönderi değil ise öncelikle Tüketici Hakem Heyeti’ne giderek kargo ücretinin iadesini talep edebilirsiniz. Gönderiniz ticari gönderi niteliğindeyse doğrudan Ticaret Mahkemesi’nde dava açmanız gerekmektedir. 

Kredili Kargo Hizmeti Hakkında Çok Önemli Hatırlatma

Kredili kargo hizmeti firmaların kendi ticari politikasına göre şartları belirlenen bir hizmettir. Bu nedenle kredili kargo kullananlar ve bu hizmetten daha önce yararlanmış olan kişilerin görüşlerini almanızda yarar bulunuyor. Bunun dışında en önemlisi ilgili kargo firmasının kredili kargo hakkındaki güncel bilgileri teyit etmenizde fayda vardır. Bunlar için kargo firmalarının internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Milyarder olan zenginlerin para kazanmak için uyguladığı stratejileri öğrenmek için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın