9 Soruda Açık Parfüm Bayiliği Hakkında Merak Edilen Tüm Konular

9 Soruda Açık Parfüm Bayiliği Hakkında Merak Edilen Tüm Konular: Para kazanmak isteyen ya da bir alanda yatırım yapmak isteyenlerin yatırım için yöneldikleri alanlardan biri de açık parfüm işidir. Gerçekten hem karlılık yönüyle hem de az sermayeyle kurulabilecek iş olma özelliği ile açık parfüm işletmeciliği oldukça cazip bir iş sektörü olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda açık parfüm işi hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

1- Açık Parfüm İşinin Avantajları Nelerdir?

Kişisel bakım tarihin her döneminde olduğu gibi bugün de önemli bir konudur. Kim ister ki yanında ter kokan biri ile oturmak ya da seyahat etmek? Kim ister ki bakımsız biri ile karşılıklı oturup yüz yüze bakmak? Dolayısıyla aslında herkes yanındakine güzel görünmek ve hoş kokmak ister. İşte kozmetik sektörü bu nedenle yıllarda beri varlığını güçlenerek sürdürmeye devam etmektedir. Ancak kozmetik dünyasının en önemli parçalarından biri olan parfümlere erişim o kadar da kolay değildir. Zira birinci sınıf bir parfüm almak için en az 300 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Durum bu olunca herkes marka parfüm alamıyor ve bu parfümlerin muadili olan açık parfümlere yöneliyor. Bu da müşteri potansiyelinin oldukça çok olduğunu gösteriyor.

Günümüzde %100 karla mal ya da hizmet sunabileceğiniz iş sektörü çok azdır. Oysa açık parfüm işinde ürün başı %100 kar etme olanağınız bulunmaktadır. Dolayısıyla açık parfüm işinde para var mı diye soranlar için bu sektör oldukça karlı olduğunu söyleyebiliriz.

İşyerini kurmak için büyük sermayeye ihtiyacınız yoktur. Düşük miktarlı sermaye ile açık parfüm dükkanı açabilirsiniz.

Açık parfüm herkesin alabileceği makul fiyatlarda satılmaktadır. Bu nedenle işyerinizi mahalle arasında açsanız bile iş yapabilirsiniz.

2- Açık Parfüm İşinin Dezavantajları Nelerdir?

Açık parfüm işinin yatırım alanındaki avantajlarına karşılık bazı dezavantajları bulunduğunu da söyleyebiliriz. Açık parfüm işinin dezavantajları şu şekildedir:

 • Parfümün direkt ten ile temas etmesi nedeniyle alerjiye yatkınlığı olan kişilerde parfüm alerji yapabilir. Bu da müşteri ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.
 • Açık parfümlerin en az bir gün kalıcı olduğu iddia edilse de gerçekte bu parfümler kısa sürede etkisini kaybetmektedir. Bu nedenle müşteriler açık parfümün kalıcı olmamasından şikayetçi olabilirler.
 • Parfüm bekledikçe bir anlamda bayatlamaktadır. Yani etkisini kaybetmektedir. Dolayısıyla beklemiş parfümleri satamama durumunuz yanında böylesi bir parfümü satsanız bile iade sorunu ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Açık parfüm üretiminde yanıcı madde kullanılmaktadır. Bu nedenle parfümlerin sıkı kapatılmaması halinde içeride örneğin yakacağınız bir sigara ile bile işyeriniz anında alev alabilecektir.

3- Açık Parfüm Satacağınız İşyerini Açtığınızda Nelere Dikkat Etmeniz Gerekmektedir?

Açık parfüm işi niteliği gereği bakımlı olmayı ve hoş kokular yaymayı gerektiren bir iştir. Bu bağlamda açık parfüm dükkanı açtığınızda şu hususlara dikkat göstermelisiniz:

 • İşyerinin parfüm satış noktası olduğunu belli etmelisiniz. İşyeri temiz ve parfüm kokan bir yer olmalıdır. İşyerinin önünden geçen birisinin burnuna hoş kokular gelmeli ve adeta o kişiyi işyerinize çekmelidir.
 • Parfümleri sergilediğiniz vitrininiz ilgi çekici olmalıdır. Parfüm şişelerinin temiz ve düzenli durması, işyeri camının lekesiz olması gibi hususlara dikkat gösterilmelidir.
 • İşyerinde bulunan sizin ve personelinizin dış görünüşü çok önemlidir. Bu nedenle düzgün giyimli, bakımlı, güler yüzlü, ağız ve diş temizliğine önem göstermiş kişi profili çizmelisiniz. Gerekirse işyerinde tüm personelin tek tip kıyafet giymesiniz sağlamalısınız. Bunun için işyerinize özel iş önlüğü ya da forma yaptırabilirsiniz.
 • İşyerinizde parfümlerin tanıtımına uygun koku kartelaları bulundurun. Böylece müşteriler kartelaları koklayarak istedikleri kokuyu kolaylıkla bulabilecektir. Bu sayede siz de tester adı verilen kokular bulundurarak parfüm maliyetine girmek durumunda kalmazsınız.
 • İşyerinizi açarken olabildiğince çok müşteri çekebileceğiniz noktaları tercih etmelisiniz. Zira parfüm herkesin ihtiyacı olduğuna göre işyerinizden geçen bir çok kişi size uğrayıp bir parfüm alacaktır.
 • İşyerinizde dikkat çeken kampanyalar düzenleyin. Mesela haftanın ya da ayın bir gününü indirim günü ilan edin ve o gün parfümlerde %50’ye varan indirimlere gidin.

4- Açık Parfüm Bayiliği Kârlı Bir İş Midir?

Açık parfüm işi yapmak istiyorum ama açık parfüm işinde para var mı? Ya da açık parfüm işi kazandırır mı? Bu sorular açık parfüm işi yapmak isteyenlerin cevabını aradığı en önemli sorudur. Gerçekten bir işten kazanamayacaksanız neden o işi yapasınız?

Açık parfüm işi bugün yapabileceğiniz en kârlı işlerden biridir. Kâr marjı %100’e kadar çıkabilmektedir. Örneğin bugün için 50 cc’lik açık parfümler 30-40 TL arasında satılmaktadır. Bu parfümlerin maliyeti ise 15 TL civarındadır. Maliyet kar dengesine bakıldığından açık parfüm işinin oldukça kazançlı olduğu görülmektedir. Ancak rekabet nedeniyle bayiler fiyatlarını düşürebildiği için kar marjının da bu oranda düşeceğini ifade etmeliyiz.

Açık parfümler diğer marka parfümlere göre daha çabuk tükenmektedir. Zira bu parfümler marka parfümler gibi kalıcı olmadığı için gün içerisinde çok defa kullanılması gerekmektedir. Bu da parfümün çabuk bitmesine neden olmaktadır. Parfümün çabuk tükenmesi ise ürünün satış oranını arttırmaktadır.

5- Açık Parfüm Bayiliği Maliyeti Ne Kadar? 

Açık parfüm bayiliği açmak için gerekli olan maliyet, işyerinin büyüklüğü, işyerine koyacağınız ürün çeşitliliği, işyerinin dizaynı, işyerine alacağınız masa sandalye gibi demirbaş ürünlerin kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bayi olarak işyerini açacaksanız vereceğiniz bayilik masrafı da söz konusu olacaktır. Bunun yanında işyerini bir AVM içinde mi yoksa dışarıda bir işyeri kiralayarak mi açacağınız da maliyet hesabında önemlidir.

Bugün için markalaşmış bir firmanın açık parfümün bayiliğini açmak için yaklaşık 25.000 TL bayilik için masraf ödenmektedir. Buna karşın daha düşük miktarda bayilik ücreti alan açık parfüm firmaları da vardır. Mesela Romeron açık parfüm bayilik için 3000 TL istemektedir. Eyfel açık parfüm firması ise bayilik için 10.000 TL istemektedir. Parfümler için yaklaşık 5 bin TL ödenmektedir. İşyerinin dizaynı ve tabela için de 5000 TL harcandığı düşünüldüğünde kuruluş maliyetinin 20.000-40.000 TL arasında değişiklik göstereceğini söyleyebiliriz. Burada işyeri kirasının hariç olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Zira kira işyerinin bulunduğu konuma göre değişiklik göstermektedir.

6- Açık Parfüm Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Büyüklükte Bir Dükkan Olmalıdır? 

Açık parfüm işi yapmak için büyük bir işyerine ihtiyacınız yoktur. İşyerinize koyacağınız masa, satış tezgahı ve raflar dikkate alındığında işyerinizin büyüklüğünün asgari 10 metre kare genişlikte olması yeterli olacaktır. Ancak müşterilerin rahat hareket edebileceği bir işyeri düşünüyorsanız, işyerinizin asgari 35 metre kare olması faydanıza olacaktır.

7- Açık Parfüm Bayiliği İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Açık parfüm bayiliği açmak için parfüm firmasının aradığı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Açık parfüm bayilik şartları için aranan asgari koşullar şunlardır:

 • Kurulması istenen parfürmeri dükkanının iş yapabilecek bir yerde bulunması ve markayı tanıtabilecek konumda olması. Bu anlamda işyerinin işlek bir caddede, AVM’de ya da insan sirkülasyonunun olduğu işhanı içerisinde olması avantaj sağlamaktadır.
 • İşyeri açılacak bölgede bulunan insanların nüfus dağılımı ve ürüne olan talep miktarı.
 • Tutulacak olan işyerinin en az 10 metre kare olması
 • Yatırım için planlanan sermayenin en az 10 bin TL olması
 • Bayilik alacağınız firmanın bayilik başvuru formunu doldurmanız.

8- Açık Parfüm Bayiliği Nasıl Alınır?

Yukarıdaki başlıkta açık parfüm bayiliği almak için gerekli şartları sıraladık. Bu şartları sağlamanız halinde parfüm firmasının internet sitesi üzerinden ya da bizzat firmaya giderek bayilik başvuru formunu dolduruyorsunuz. Gerekli şartları sağlamanız durumunda firma yetkilileri sizinle öngörüşme yaparak ve gerekli denetimleri de sağladıktan sonra bayilik vermektedir.

9- Ülkemizde Bayilik Veren Açık Parfüm Firmalarının İsimleri Nelerdir?

Ülkemizde açık parfüm bayiliği veren firmalar şu şekildedir:

 • Loris
 • Alescia
 • Bargello
 • DP
 • İxora
 • İnfinite
 • Santino
 • Elegance
 • Venilia
 • Romadin
 • Romeron
 • Pien
 • Love
 • Smell
 • Rabarda
 • Eyfel
 • Paristore

Yeni Bir İşyeri Kurmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler 

İster açık parfüm işi isterseniz başka bir iş kurmak istiyor olun, yeni bir işyeri kurarken şu hususları dikkatten çıkarmayın:

 • Sermayenize göre işyeri açın ve işyeri açarken mümkün olduğunca borçlanmayın. Bilhassa banka kredisi ile işyeri açmamaya özen gösterin.
 • İşyerinizi kazandıkça büyütün ve elinizde biriken kar ile büyümenizi sağlayın. Borçlanarak büyümeye kalktığınızda bir de faiz maliyetine girmiş olursunuz ki bu durumda kardan çok zarar etme ihtimaliniz artar.
 • İşyeri kurarken ve yatırım alanı tercih ederken bu alanda iş yapan kişilerle öngörüşme yapın. Özellikle bu alanda iş yapıp da başarı sağlayamayanların tecrübelerini dinleyerek ne yapmamanız gerektiğini öğrenin. Benzer şekilde bu alanda başarılı olmuş kişilerin de ne yaptıklarını gözlemleyin. Zira başarılı olanlar iş sırlarını vermeyi pek sevmezler.
 • Yatırım yapacağınız alanla ilgili yazılmış yazıları okuyun.
 • Yatırım yapacağınız alanla ilgili daha önce tecrübeniz yoksa, bu alanda faaliyet gösteren bir işyerinde gerekiyorsa bir kaç ay bedava çalışarak işi öğrenmeye çalışın.

Bu yazımızda açık parfüm bayiliği almak istiyorum diyenlere ve bu alamda yatırım düşüncesi olanlara açık parfüm işi ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın