9 Soruda Sicili Bozuk Olanlara ve Kara Listede Bulunanlara Kredi

Kredi sicili bozuk olan ve bu nedenle kara listede bulunanlara kredi veren bankalar konusu sıkça araştırılan konular arasındadır. Gerçekten bir ihtiyacın giderilmesi için bankaya kredi başvurusu yapıldığında, bankalar öncelikle kredi alma şartlarını incelemektedir. İnceleme yapılan şartlarda biri de kredi kredi sicil durumudur. Eğer kredi sicili bozuk ise bankalar kredi vermemeyi tercih etmektedir. Bu durumda sicili bozuk olan ve kara listede bulunan kişiler nasıl kredi alabilir sorusunun yanıtını aramaya başlamaktadır.

Konuya başlamadan önce hemen hatırlatalım. Yazımızın yorum bölümüne kredi konusunda yaşadığınız sorunları yazmanız halinde gerek bizler gerekse ziyaretçilerimiz yardımcı olacaklardır.

Bu yazımızda sicili bozuk olana kredi konusu hakkında açıklamalarda bulunacağız.

Kredi Sicili Neden Bozulur?

Kredi sicili, kişilerin bankalardan aldığı kredileri ya da kredi kartı borçlarını zamanında ve tam olarak ödeyip ödemedikleri, kredi ödeme alışkanlıkları, gelir durumu, mevcut kredi borcu ve kredi kartı sayısı gibi kredi ödemelerini etkileyebilecek bilgilerin yer aldığı arşivdir. Bu arşiv, Bankalar Birliği Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulmaktadır. Bu arşivde yer alan bilgiler belirli bir formüle göre hesaplanarak kişinin kredi notu tespit edilmektedir. 

Kredi sicilinin bozulmasının nedeni kredi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesine bağlı olarak kredi notunun düşmesidir. Yani bir kimse sahip olduğu kredi ya da kredi kartı borcunu zamanında ve tam olarak ödememesi durumunda banka, öncelikle kredi borcunun ödenmesi için borçluya ihtar gönderir. Bu ihtar ile birlikte idari takip süreci başlar. Borcun son ödeme tarihinden itibaren 90 gün içinde borç ödenmez ise banka kişi hakkında icra takibi başlatmak için dosyayı hukuk birimine gönderir. Bu durum kredi siciline kaydedilir ve kişi riskli müşteri statüsüne alınır. Bunun anlamı kredi sicilinin bozulmasıdır.

Kredi sicili bozulan kişi riskli müşteri kabul edildiği için diğer bankalar da bu kişiye kredi vermek istemez. Bir anlamda kırmızı kalemle üstü çizilmektedir. Bu nedenle bu kişiye halk arasında kara listede olan kişi denilmektedir. 

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Bankalar risk durumu nedeniyle sicili bozuk olanlara kredi vermeye yanaşmamakla birlikte son yıllarda bankalar bu durumda olan kişilere belirli şartlar altında kredi vermektedir. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar olarak bilinen bu finans kuruluşları belirli teminatlar gösterilmesi koşuluyla düşük limitli ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır.

Şimdi kara listede olanlara kredi veren bankaların aradığı teminatları inceleyelim:

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Kara listede bulunanlara kredi veren bankalar belirli durumlarda ihtiyaç kredisi kullandırabilmektedir. Burada uzun vadeli olmayan ve düşük limitli ihtiyaç kredisi imkanı tanındığını önemle belirtelim.

Şimdi bankaların kara listede olanlara nasıl kredi verdiklerine bakalım.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

Kredi çekmek isteyen kişi, almış olduğu krediyi faizi ve kredinin ödenmemesi halinde icra takip masraflarını da karşılayabilecek değerde olan bir taşınmaz malını bankaya teminat olarak gösteriyor. Banka eksper aracılığıyla taşınmazın krediye uygun olup olmadığını değerlendiriyor. Taşınmaz krediye uygun ise taşınmazın tapu kaydı üzerine ipotek şerhi konularak kredi verilebiliyor. 

İpotekli ihtiyaç kredisinde çekilebilecek en fazla tutarın taşınmazın değerinin %50’si olduğunu unutmamalısınız.

Taşınmaza ipotek konulması ile birlikte artık bu taşınmazın borcu bitene kadar taşınmaz kimde olursa olsun banka, borç ödenmez ise bu taşınmazı icra yoluyla sattırarak alacağını tahsil edebilir. 

İpotek olarak gösterebileceğiniz taşınmazlara örnek olarak tapusu olmak kaydıyla tarla, bağ, bahçe, arsa gibi araziler; iskanı ve tapusu olmak kaydıyla ev, daire, işyeri gibi yapılar gösterilebilir.

Rehinli İhtiyaç Kredisi  

Kredi almak isteyen kişi, trafik siciline kayıtlı bir taşınır malını rehin göstererek bankadan kredi alabilir. Bu şekilde kredi almak için kredi çekecek kişi, aldığı krediyi karşılayabilecek değerde ve adına kayıtlı aracı bankaya rehin olarak gösteriliyor. Banka eksper aracılığıyla araç üzerinde inceleme yaptıktan sonra krediye uygun olduğuna karar verirse, aracın trafik sicilindeki kaydı üzerine rehin şerhi koyarak ihtiyaç kredisi verebiliyor. Bu şekilde örneğin Vakıfbank, kredi olanağı sağlamaktadır.

Rehinli ihtiyaç kredisinde banka, aracın değerinin en fazla %50’sine kadar kredi verdi vermektedir.   

Araca rehin konulduktan sonra bu araç kime devredilirse devredilsin, kredi borcunun ödenmemesi halinde banka, icra yoluyla aracı sattırarak alacağını tahsil edebilmektedir. 

Rehinli ihtiyaç kredisi için rehin gösterebileceğiniz araçlara örnek olarak, binek tipi arabalar, ticari araçlar, iş makineleri, kamyon, kamyonet, tır gösterilebilir. 

Kefil Gösterilmesi Karşılığında İhtiyaç Kredisi

Bankalardan en yaygın şekilde kredi bu şekilde alınmaktadır. Düzenli gelir sahibi olan, kredi sicili temiz ve kredi notu yüksek olan bir kimse aldığınız krediye kefil oluyor. Banka kredinin ödenmemesi halinde doğrudan bu kişiden krediyi faiziyle birlikte tahsil edebildiği için kendisini garanti altına almış oluyor. Bu durumda bankanın bir riski kalmadığından kara listede olana kolaylıkla kredi verebiliyor.

Şunu hemen belirtelim ki günümüzde banka kredilerine kefil bulmak çok zor olduğu için bu yöntemle kredi almak oldukça zordur.

Bu konu bağlamında bir hususu daha açıklayalım. “Eşim bana kefil olabilir mi” diye sorular gelmektedir. Elbette eğer eşiniz kredi alma şartlarını sağlıyorsa kefil olabilir. Ancak böyle bir durumda eşinizin kefilliği yerine doğrudan kendisinin kredi alması daha pratiktir.  

Hangi Bankalar Kara Listeye Kredi Kampanyası Yapmaktadır? 

Bankaların bazıları kredi sicili bozuk olanlara kredi kampanyası yapmaktadır. Bu kampanya kapsamında bankalar, kredi sicili bozuk olan kişi hakkında icra takibi yok ve mevcut geliri ile aldığı krediyi ödeyebilecek durumdaysa ihtiyaç kredisi imkanı sağlamaktadır. Bu şekilde kredi almanın avantajı ise bankanın yukarıda yer verdiğimiz ipotek, rehin ya da kefil şeklinde teminat istememesidir.

Bu şekilde kampanya yaparak sicili bozuk olanlara kredi veren bankaları şöyle sıralayabiliriz:

Bu bankaların en yakın şubesine giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Önemle belirtelim ki bu bankalar, kredi için gelir belgesi istemektedir. 

Kırmızı Kalem Yiyene Kredi Veren Bankaların Güncel Listesi Nedir?

Toplumda kara listede bulunanlara veya sicili bozuk olanlara, kırmızı kalem yiyen tabiri kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu başlık altında aslında sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların listesini sunacağız. Hemen belirtelim ki burada yer alan bankalar ipotek, rehin veya kefil karşılığında kredi vermektedir. Ayrıca kredi çeken kişinin aldığı krediyi ödeyebilecek düzenli gelir sahibi olup olmadığını görmek için gelir belgesi istemektedir. 

Şimdi bu bankaların listesini sıralayalım:

  • QNB Finansbank
  • Burgan Bank
  • Aktif Bank
  • Odeabank
  • Vakıfbank
  • TEB
  • Ziraat Bankası

Burada yer verdiğimiz bankaların en yakın şubesine giderek kredi hakkında görüşebilirsiniz. 

Avukatlık veya İcralık Olan Biri Kredi Alabilir Mi?

Kredi ya da kredi kartı borçlarını ödemedikleri için avukatlık ya da icralık olanların kredi sicilleri bozulmaktadır. Bu kişilerin kredi arşiv kayıtlarına Kredi Kayıt Bürosu tarafından “borç ödemede risk oluşturur” şerhi yazılmaktadır. Bu şerhi bütün bankalar görmektedir. Dolayısıyla bankalar, icra takibi devam ettiği sürece bu durumda olan kişiye kredi vererek risk almak istememektedir.  Yani kredi vermemektedir. 

Avukatlık ya da İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Kredi borcunu ödemeyen kişiler hakkında yasal takip sürecinin başlaması, bu kişinin kredi sicilinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu durumda olup da bankadan kredi almak isteyen kişiler ret cevabı ile karşılaşmaktadır. Dolayısıyla bugün için avukatlık ya da icralık olanlara kredi veren banka yoktur. Kişi hakkında icra takibi devam ettiği sürece de kredi alamayacaktır. Zira bankaların bakış açısı şu şekildedir: “Eğer bu kişinin ödeme gücü var ise öncelikle mevcut icra borcunu kapatmalıdır. Eğer mevcut borcunu kapatamıyorsa, alacağı krediyi de ödeyemeyecektir.” 

Kara Listeden Nasıl Çıkabilirim?

Kredi sicili bozuk olan birinin kara listeden çıkabilmesinin tek yolu, kredi notunu yükseltmekten geçmektedir. Kredi notunu nasıl yükselteceğinizi öğrenmek ve kara listeden çıkmanın yolları hakkında bilgi edinmek için daha önce hazırlamış olduğumu yazımızı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.  

Kara Listede Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar Hangisidir?

Kara listede olanların kredi çekme konusunda yaşadığı sorunların aynısı kredi kartı almada da yaşanmaktadır. Çünkü herhangi bir prosedüre gerek kalmadan kredi kullanımı anlamına gelen kredi kartı, bankalar için bir kredi işlemidir. Dolayısıyla kredi verirken aranan koşullar burada da aranmaktadır. Yani kara listede olanlar kredi kartı başvurusu yaparken teminat göstermeleri gerekmektedir.

Burada tekrara girmemek için kara listede bulunan kişilere kredi kartı veren bankalar hakkında detaylı bilgiyi bağlantıyı tıklayarak daha önce hazırlamış olduğumuz yazıdan okuyabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Kredi sicili ve kara liste hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulmak için bağlantıda yer alan konuyu okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın