Acil Durumlarda Hızlı Nakit Para Bulacağınız 7 Yöntem

Nakit paraya ihtiyacım var ve acil nakit para bulmam lazım dediğimiz zamanlar olabiliyor. Böyle durumlarda ortaya çıkan acil nakit ihtiyacını gidermek için çeşitli yollar arayabiliyoruz. Bu bağlamda en çok başvurulan acil nakit bulma yönteminin tanıdıklardan borç para almak olduğunu hepimiz biliyoruz ama çoğu kez bu şekilde borç para alma çabamız boşa çıkabiliyor. Böyle durumlarda kısa sürede acil para bulma yöntemleri nakit ihtiyacınızı gidermek için bir çıkış yolu olabilir. Böylece en azından kısa vadeli nakit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Bu yazımızda fazla çaba sarf etmeden acil nakit para bulabileceğiniz nakit para bulma yöntemlerini sıralayacağız.

ACİL NAKİT PARA BULABİLECEĞİNİZ 7 YÖNTEM

İhtiyaç anında para bulmanızı sağlayacak yöntemler hem işlerinizi kolaylaştıracak hem de ihtiyacınız olan parayı en hızlı şekilde bulmanızı sağlayacaktır. İşte acil nakit para bulabileceğiniz yöntemler:

Kredi Kartı İle Taksitli Altın Almak

Kredi kartı ile altın satışı yapan kuyumcular ve ziynet eşyası satan yerler bulunmaktadır. Bu işyerlerinin bazıları vade farkı koyarak ya da vade farksız şekilde kredi kartına taksitle altın satışı yapabilmektedir. Altının nakite çevrilmesindeki kolaylık dikkate alınarak bu şekilde altın alıp tekrar satmanız halinde hızlı bir şekilde nakit paraya kavuşabilirsiniz. Özellikle gram altın alırsanız, bu altını neredeyse aldığınız fiyata satacağınız için bir zararınız da olmayacaktır.

Kredi kartı ile altın alıp nakite çevirmenin bir çok avantajı bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bankaya faiz ve masraf ödemezsiniz.
  • Kredi kartından nakit avans çekerken ödeyeceğiniz faiz ve masraf bu şekilde alınan altın için söz konusu değildir.
  • Altınları nakite hızlı çevirebilirsiniz.
  • Kredi kartına taksit yaptıracağınız için ödemelerinizi küçük taksitler halinde ödersiniz.
  • Kredi kartına taksitle altın satan yerler hemen hemen her yerde olduğu için altın alacak yeri bulmakta zorluk yaşamazsınız.

Senetle Altın Satan Yerlerden Altın Almak

Senetle altın satan kuyumcuları her yerde bulmak zordur. Çünkü kuyumcuların çoğu peşin parayla satış yapmayı tercih etmektedir. Senetle altın satışı daha çok tanıdık kişiler arasında gerçekleşmektedir. Eğer tanıdığınız bir kuyumcu var ise bu kuyumcuya giderek senetle altın alabilirsiniz. Bu şekilde altın aldığınızda altınları hemen nakite çevirebilir ve satın aldığınız altınların bedelini de senetteki taksit sayısına göre yavaş yavaş ödeyebilirsiniz.

Taksitle Cep Telefonu Almak

Taksitle cep telefonu alarak paraya çevirme yöntemi sıkça başvurulan yöntemlerdendir. Özellikle fatura üzerine telefon alarak nakite çevirme yöntemi yaygın olarak yapılmaktadır. Daha önceden kredi kartına taksitle cep telefonu alınarak daha sonra bu telefonun satılması şeklinde uygulanan bu yöntem, kredi kartına taksitle cep telefonunun yasaklanması üzerine uygulanmamaya başladı. Ancak bugün cep telefonu operatörleri fatura üzerine telefon satışı yapabildiği için pek çok kimse bu şekilde telefon alıp daha sonra bu telefonu kutulu haliyle ikinci el piyasasında satabilmektedir. 

Taksitle cep telefonu alarak telefonu paraya çevirme yönteminin dezavantajlı olduğunu söylememiz gerekiyor. Çünkü sıfır olarak aldığınız telefonu piyasada çok daha düşük değerle satacağınız için zararınız çok olacaktır. 

Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek

Kredi kartı kullanıcılarına bankaların sunduğu en kolay kredi imkanı nakit avanstır. Kredi kartınız ile bankanıza ait ATM’ye gidip kartı bankamatiğe yerleştirdikten sonra kredi kartınıza tanımlı nakit avansınızı anında çekebilirsiniz. Kefilsiz gelir belgesiz anında kredi elinize geçmiş olur. 

Nakit avans yöntemi ile alacağınız acil para, kredi kartınıza tanımlı nakit avans limiti ile sınırlı olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca kredi kartınızın limiti doluysa nakit avans çekemeyeceğinizi hatırlatalım. Yine kredi kartınızdan daha önce yapmış olduğunuz harcamalar nakit avans limitinizin düşmesine neden olacağı için çekeceğiniz nakit avans miktarı düşük olacaktır.

Nakit avans çektiğinizde faiz ve kredi masrafı ödeyeceğinizi unutmamalısınız. Buna karşın çektiğiniz nakit avansı aylık taksitlerle 12 ayda ödeyebilirsiniz.

Senetle Araba Satın Alıp Tekrar Arabayı Satarak Nakite Çevirme

Bazı galeriler ya da kişiler senetle araba satışı yapabilmektedir. Bu şekilde araba alarak aldığınız arabayı satmak suretiyle nakit para elde edebilirsiniz. Ancak burada hatırlatalım ki senetle araba satışı işi güven esasına dayalıdır. Genellikle galeriler ve kişiler tanıdığı kişilere bir kısmını peşin aldıkları aracın kalan kısmı için senet yapmaktadır. Ayrıca bir çok araç satıcısı borç süresince araç üzerine rehin şerhi koymaktadır. Bu nedenle aracın satışı da mümkün olmamaktadır.

Kredi Kartı Kırdırmak

Kredi kartı kırdırmak, gerçekte bir mal veya hizmet satın almamakla birlikte sanki mal veya hizmet satın almış gibi POS cihazından kredi kartının geçirilmesi ile elde edilen nakit paradır. Burada POS cihazı bulunan işyeri sahibi kredi kartından bir miktar para çekmekte ve size çekilen miktardan masraflar ve kendisinin alacağı komisyon düştükten sonra kalan parayı vermektedir. Kredi kartı kırma işi yapan işyerleri genellikle %10-20 arasında komisyon almaktadır. Bu işi genellikle kuyumcu adı altında kurulan işyerleri yapmaktadır.

Kredi kartı kırma işi Vergi Usul Kanunu’na göre suçtur. Çünkü burada gerçek bir mal veya hizmet satışı yoktur. Yani sahtecilik yapılmaktadır. Bu işlemin tespiti halinde sebep olunan vergi kaybının 3 katı kadar para cezası yanında aynı zamanda hapis cezası da gündeme gelecektir.  Bu cezalar sadece POS cihazını kullandıran kişiye değil aynı zamanda bu şekilde kredi kartından para çektiren kişiye de uygulanacaktır.

Bankanızın Size Özel Sunduğu İhtiyaç Kredisi Alabilirsiniz 

Bankaların hemen hemen hepsi müşterilerinin geçmiş borç ödeme performansı ve mevcut gelir durumunu dikkate alarak anında nakit ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu kredi miktarı internet bankacılığına ya da mobil  bankacılık uygulamasına giriş yaptığınızda kredilerim menüsü altında anında gösterilmektedir. Bankanızın en yakın şubesine nüfus cüzdanınız ve gelir belgesi ile birlikte giderek başvuru yapabilirsiniz. Krediye ilişkin formları doldurup imzaladıktan sonra aynı gün içinde kredinizi alabilirsiniz.

Tefeciden Borç Almalı Mıyım?

Tefeciden borç almak yapacağınız en büyük yanlışlardan biri olacaktır. Bunların sebeplerini şöyle sıralayalım:

  • Faiz karşılığı ticari maksatla kredi verme yetkisi sadece bankalara ve finans kuruluşlarına aittir. 
  • Tefecilik yasalarımıza göre suçtur.
  • Tefeciden alacağınız borç paraya çok yüksek miktarda faiz işleyeceği için borcun tamamının zamanında ödenmemesi halinde büyük miktarda borç yükü altına girebilirsiniz. Genellikle tefeciler senet imzalattıkları için bu büyük borcu ödeyememeniz halinde senedi icraya koymakta elinizde kalan malvarlığınızı da yok pahasına sattırmaktadır. Bunun dışında bir çok tefecinin karanlık işler içinde olması nedeniyle parasını faizi ile alana kadar sizin tehdit altında yaşamanıza neden olabilecektir. 

Yukarıda kısaca ve basit bir anlatımla izah etmeye çalıştığımız üzere tefecilerden hiç bir şekilde borç almamalısınız. Aksi halde Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olabilirsiniz. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Acil nakit para bulmak istiyorum diyenlerin okuyabileceği ve diğer acil para bulma yöntemlerinin anlatıldığı yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın