Acil Nakit Para Bulmak İsteyenlere Altın Değerinde 5 Öneri

Acil Nakit Para Bulmak İsteyenlere Altın Değerinde 5 Öneri: Acil nakit ihtiyaçlarınızda acil para nereden bulabilirim sorusunu kendinize yönelttiğiniz bir gerçektir. Zira günümüzde para kazanmak zor olduğu gibi birinden borç para almak da bir o kadar zordur.  Dolayısıyla acil nakit ihtiyacı halinde acil para bulmak için büyük bir çaba sarf etmek zorunda kalabiliyorsunuz.  Peki acil para bulmak için ne yapmak gerekiyor?

Bu yazımızda herhangi bir sorun yaşamadan nakit para bulabileceğiniz 4 etkili yolu anlatacağız.

Acil Nakit Bulmak İsteyenlerin Dikkate Alabilecekleri 5 Yol

Nakit para bulmanın bir çok yolu bulunuyor. Yüksek faiz ödeyerek tefeciye gidebilirsiniz. Ancak tefeciye gitmeyi hiç bir şekilde önermiyoruz. Zira tefecilik yürürlükteki Ceza Kanunu’na göre suçtur. Ayrıca tefeciden para aldığınız zaman hem çok yüksek faiz ödersiniz hem işletilen faiz gündelik olur hem de borcunuzu faiziyle birlikte toplu olarak ödemek zorunda kalırsınız. Böyle bir durumda genellikle anapara ve faiz ödemesi yüksek meblağlar tutacağından tefeciden aldığınız borcu ödeyemeyeceğiniz sonucu ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla acil para istiyorum diyorsanız, aldığınız borcun ödenebilir durumda olması gerekir.

Şimdi acil nakit ihtiyaçlarınıza çözüm oluşturacak 5 yolu sıralayalım:

1- Öncelikle Elinizdeki İmkanları Değerlendirin

Acil nakit ihtiyaçlarınız için borç bulmaktan ziyade parasal değeri olan şeyleri paraya çevirin. Ancak böyle bir işlem yaparken elinizdeki eşyayı yok pahasına da satmayın. Örneğin altın, gümüş gibi değerli eşyaları kolaylıkla paraya çevirebilirsiniz. Benzer şekilde koleksiyon değeri olan bir eşyanızı ya da ikinci el piyasa değeri yüksek olan bir eşyanızı kolaylıkla paraya çevirebilirsiniz. Bunun yanında vadede bekleyen mevduatınızı, hisse senetlerinizi ya da benzeri parasal niteliği olan yatırımlarınızı hızlı bir şekilde paraya çevirmeniz mümkündür.

Eğer adınıza kayıtlı tapu ya da bir araç var ise bunları satmak istemiyor bankaya teminat g

2- Acil Nakit Arayışlarınız İçin Öncelikle Bankadan Kredi Çekme İmkanını Deneyin

Elinizdeki eşya ya da mevcut para, acil nakit ihtiyacınızı karşılamıyor ya da elinizde parasal niteliği olan bir şey yok ise acil para nereden bulurum sorusuna cevap olmak üzere öncelikle bankaları öneririz. Çünkü bankalardan alacağınız ihtiyaç kredisi ile elinize toplu para geçecektir. Bankaların ihtiyaç kredilerinin geri ödemesi ise 48 aydır. Bu da aldığınız toplu parayı küçük taksitlerle uzun vadede ödeyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Ayrıca bankalar, gerek BDDK gerekse SPK tarafından sürekli olarak denetim altında olduğundan kredi geri ödeme sürecinde herhangi bir olumsuz tablo ile karşılaşmazsınız.

Bankalardan hızlı ve anında ihtiyaç kredisi alabilmek için bir takım şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlardan en önemli iki şart ise kredi notu ve gelir durumudur. Kredi alabilmek için kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Bankalardan kefilsiz kredi alabilmek için kredi notunun en az 1500 puan olması gerekiyor. Diğer kriter ise gelir durumudur. Bankalardan aldığınız krediyi geri ödeyebileceğinizi bankaya ispatlamanız gerekmektedir. Ödeme gücü olarak ifade edilen bu durum için gelir belgesi sunabilir, sahip olduğunuz malvarlığına ilişkin tapu kaydı gösterebilir ya da kira, faiz gibi bir gelirinizin olduğunu bankaya ibraz edebilirsiniz.

Çoğu zaman gelir belgesi, kredi notu veya kefil yüzünden bankalar kişilerin kredi başvurularını reddedebilmektedir. Bu durumda olan kişiler tarafından gelir belgesiz kefilsiz kredi veren bankalar ile kara listede bulunanlara kredi veren bankalar araştırılmaktadır. Aşağıda yer verdiğimiz bağlantılara tıklayarak kara listede olanlara kredi veren bankalar ile gelir belgesiz ve kefilsiz kredi veren bankalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Kara listede bulunanlara kredi veren bankalar hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelir belgesiz kefilsiz kredi veren bankalar hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

3- Yakın Çevrenizden Uzun Vadede Ödeyebilecek Şekilde Borç Para İsteyebilirsiniz

Acil nakit para bulmanın en hızlı yollarından biri de yakın çevrenizden borç para almaktır. Aslında herhangi bir prosedüre gerek kalmadan ve genellikle faiz de ödemeden bu şekilde borç alınması en pratik para bulma yöntemidir. Ancak günümüzde ekonomik ve güven sorunu nedeniyle borç para verebilecek yakın çevrenin çok az olduğunu belirtelim.

Yakın çevrenizden borç alacağınız zaman mevcut ekonomik durumunuzu göz önünde bulundurarak borç para istemelisiniz. Ayrıca borcu ne zaman ve nasıl ödeyebileceğinizi de baştan konuşmalısınız. Aksi halde borç aldığınız kişi ile para nedeniyle aranızın bozulması ve sorun yaşamanız sürpriz olmayacaktır.

4- Gündelik İşler Yaparak Acil Nakit İhtiyacınızı Giderebilirsiniz

Çok acil para bulmam lazım diyenlere en zahmetsiz ve minnetsiz para bulma yönteminin gündelik işler yaparak para kazanmadan geçtiğini söyleyebiliriz. Ne faiz ne taksit ne de bir başka yükümlülük altına girmeden para bulabileceğiniz en yöntemlerden biri günlük işlere gitmektir. Günlük 100-200 TL arasında değişen işler yaparak aylık 4000 TL’ye kadar gelir elde edebilirsiniz.

5- Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına Müracaat Ederek Nakit Para Alabilirsiniz

Yakın çevrenize gittiniz onlardan da borç para bulamadınız. Elinizde yeteri kadar parasal değeri olan eşyanız yok. Bankalara kredi başvurusu yaptınız ama kredi çıkmadı ve acil para lazım kredi çekemiyorum diye tabir yerindeyse kendinizi yiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken kaymakamlıklara veya valiliklere bağlı olarak hizmet veren yardım vakıflarına nakit para yardımız için başvurudur. Eğer şartları sağlıyorsanız yardım vakfı, aylık 500-1000 TL arasında değişen para yardımı yapmaktadır. Ayrıca acil nakit ihtiyaçlarınız için de gerektiğinde elden nakit ödemesi yapabilmektedir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından yardım alabilmek için gelirinizin olmaması ve üzerinizde geçiminizi sağlamaya yetecek bir mal varlığınızın olmaması gerekiyor.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster