Adıma Alınmış Kredi Kartlarını Nereden Öğrenebilirim?

Üzerime kayıtlı kredi kartı var mı, varsa nereden öğrenebilirim? Tüm bankaları ayrı ayrı arayıp adıma kayıtlı kredi kartı olup olmadığını tek tek sormalı mıyım? Adıma kayıtlı kredi kartlarını sorgulayabileceğim bir merkez var mıdır? Bilmediğim kredi kartım var mı, nereden öğrenebilirim?

Yukarıda yer verdiğimiz sorular pek çoğumuzun aklına gelmiş olmalı. Gerçekten bir çok işimiz için kimlik fotokopilerimizi sağa sola veriyoruz. Kimi zaman kimliğimizi kaybediyoruz ve bunu çok sonra fark ediyoruz. Bu arada kimlik bilgilerimiz kötü niyetli birilerinin eline geçmişse başımıza olmadık işler gelebiliyor. Kendisinden habersiz adına şirket kurulan insanları ya da adına hat çıkarılan insanları çok duyduk. Peki kimlik bilgilerimiz kullanılarak adımıza kredi kartı çıkarılabilir mi? Adıma çıkartılan kredi kartı çıkarılmış ise bunu nereden öğrenebiliriz?

Bu yazımızda adıma kredi kartı çıkarılmış mı nasıl öğrenebilirim, adıma açılmış kredi kartı var mı, adıma kaç kredi kartı var şeklinde akıllara takılabilecek sorulara cevap vermeye çalışacağız. Ancak sorulara cevap vermeden önce adınıza kredi kartı nasıl çıkarılabilir bunun nedenlerine bakalım.

Başka Birisi Adınıza Kredi Kartı Nasıl Çıkartabilir?

Bir başkası adına kredi kartı çıkartma çok çeşitli sebeplerle olabilir. Kimlik yerine geçen bazı belgeler vardır. Ehliyet, pasaport, pasavan bunlardan bazılarıdır. Dolayısıyla kimliğinizin ya da kimlik yerine geçen bu belgelerin kaybedilmesi, çalınması yahut bir işiniz için bunların fotokopisinin bir başkasına verilmesi durumunda kimlik bilgileriniz bir başkasının eline geçeceği için bu kişiler sizin adınıza kredi kartı çıkartabilir. Kredi kartları normal şartlarda banka şubelerinden çıkartılabiliyor ve banka yetkilisi asıl kimlik sahibini görmeden kredi kartı formu doldurtmuyor. Ancak özellikle gezici olarak kredi kartı dağıtan kişiler daha çok kredi kartı satmak için hassas davranmayabildiği gibi banka yetkilisini yanıltan durumlar da olabiliyor. İşte bu ve buna benzer durumlarda adınıza kredi kartı çıkartılmış olabilir. Ayrıca 2001 yılından önce kredi kartları tek bir merkezden kontrol edilemediği için her banka ayrı ayır kredi kartı veriyor ve kredi kartı sahibi de bu kartı kullanmadığı gibi kapatmayı da unutabiliyor. Bu kart  kötü niyetli birinin eline geçtiğinde ise kullanılıp bir kenara atılabiliyor. Dolayısıyla özellikle kredi kartı ya da bireysel kredi başvurularında bu durum kredi notunu etkileyen bir durum olarak karşınıza çıkıyor.

Adıma Kayıtlı Kredi Kartlarını Nereden Sorgulayabilirim?

Daha önceden ülkemizde adınıza kayıtlı kredi kartlarını sorgulayabileceğiniz bir merkez bulunmuyordu. Bu nedenle herkes tek tek bankaları aramak ya da bankaların şubelerine giderek adınıza kayıtlı kredi kartı olup olmadığını sorgulamaktaydı. Tabi bu şekilde bir sorgulama da her zaman yeterli kalmıyordu. Ancak Kredi Kayıt Bürosu‘nun (KKB) kurulmasıyla birlikte bu sorun aşılmış durumdadır.

KKB, tüm bankaların ortaklaşa kurduğu ve ortak bilgi paylaşımında bulunduğu bir kuruluştur. KKB sayesinde bankalar, kimin kaç tane kredi kartı sahibi olduğunu, ne kadar kredi borcu bulunduğunu, borçlarını düzenli ödeyip ödemediği, kredi sicilinin bozuk olup olmadığı, kredi notunun ne kadar olduğu gibi önemli bilgileri görebilmektedir. Bu bilgiler KKB tarafından sadece bankalar ile paylaşılabildiği için son zamanlara kadar bu bilgiler sadece banka yetkilileri görebilmekteydi.

KKB, son zamanlarda yapmış olduğu çalışmalarla birlikte kişiler hakkında tutmuş olduğu bilgileri ilgilisiyle paylaşmaya başlamıştır. Paylaşılan bilgilerden biri de adınıza kayıtlı kredi kartı sayısıdır. Dolayısıyla adıma adıma kredi kartı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim diye düşünenler KKB’den adına kredi kartı olup olmadığını öğrenebilir. Peki KKB’den adınıza kredi kartı olup olmadığını ya da kaç tane kredi kartı olduğunu nasıl öğrenebilirsiniz? Şimdi bu soruyu cevaplayalım.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Kredi Kartı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Adınıza kaç tane kredi kartı olduğunu KKB’nin resmi internet sitesine üye olarak öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle KKB’nin “www.kkb.com.tr” isimli resmi internet sitesine giriş yapıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra üyelik bölümünden sisteme üye oluyorsunuz. Ancak sisteme üye olmak için KKB özel koşullar isteyebiliyor. Şayet bu koşullara sahip değilseniz üyeliğiniz kabul edilmeyebiliyor. KKB’ye üye olduktan sonra adınıza kayıtlı kredi kartı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme Sisteminden Adınıza Kayıtlı Kredi Kartı Sayısını Öğrenme

KKB tarafından kimi zaman üye kaydı yapılmayabiliyor. Bunun temel sebebi ise KKB’nun asıl amacının bankalara ve finansal kuruluşlara hizmet vermesidir. Dolayısıyla KKB’ye üye olmasanız da kredi notu hesabında be bu bilgilerin paylaşılmasında rol alan Findeks Şirketinden adınıza kayıtlı kredi kartı sayısını öğrenebilirsiniz. Çünkü adınıza kayıtlı olan kredi kartı sayısı da kredi notunun hesaplanmasında esas alınan kriterlerden biridir. Findeks Şirketi, belirli bir ücret karşılığında adınıza kayıtlı olan kredi kartı sayısını verebilmektedir. Bunun için Findeks’in “www.findeks.com” resmi internet sitesine giriş yaparak başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Merkez Bankası Kredi Kartı Sorgulama Uygulaması Var Mı?

Son zamanlarda adıma kayıtlı kredi kartı var mı şeklindeki taleplerle Merkez Bankası’na başvuru yapılmaktadır. Ancak Merkez Bankası’nın kimin hangi bankadan kaç tane kredi kartı var şeklinde bir kayıt tutma uygulaması bulunmamaktadır. Bu nedenle Merkez Bankası’ndan adınıza kaç tane kredi kartı olduğunu öğrenemezsiniz.

Adınıza Kayıtlı Kredi Kartlarını Öğrenmek İçin Bankanıza Başvuru Yapabilirsiniz

Bankalar genellikle başka bankalara ait bilgileri paylaşmamaktadır. Paylaşılmayan bilgilerden biri de başka bankada kredi kartınız olup olmadığıdır. Bu bilgileri aslında banka yetkilisi görebilmektedir. Bu nedenle bankanıza başvuru yaparak kredi kartı sayınızı öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Şayet bu bilgiyi vermiyorsa, “mevcut kartlarımı kapatıp tek bir kredi kartı yapacağım, bu nedenle kredi kartlarım hangileridir” şeklinde bir talepte bulunarak kendilerinden yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Tespit Davası Açabilirsiniz

Tüm çabalarınıza rağmen adınıza kayıtlı kredi kartı sayısını öğrenemediyseniz ve bunu öğrenmede haklı bir menfaatiniz var ise ikamet ettiğiniz yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesine başvuru yaparak tespit davası açabilirsiniz. Ancak bu dava hem masraflı hem de süre alacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster