Aile Gelir Belgesi Örneği Nedir Nereden ve Nasıl Alınır?

Aile gelir belgesi, banka kredi ya da kredi kartı başvurularında istenildiği gibi kaymakamlık gelir testinde de istenilen belgelerden biridir. Bu bağlamda özellikle bankalardan daha fazla kredi almak isteyenler için aile gelir belgesi ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü kredi almak isteyen kişinin mevcut geliri yetmediği durumda bankalar ek gelir belgesi istemektedir. Ek gelir belgesi içerisinde ön plana çıkan belgelerden biri de aile gelir belgesidir. Peki aile gelir beyannamesi olarak da bilinen aile gelir belgesi örneği nedir, nereden ve nasıl alınır? Şimdi bu soruların cevaplarına bakalım.

Aile Gelir Belgesi Örneği Nedir?

Gelir belgesi, bir kimsenin günlük, haftalık, aylık ya da yıllık gibi belirli periyotlarla elde ettiği parayı gösteren dokümandır. Bu anlamda gelir belgesi, bir kimsenin ödeme gücünü gösteren yazılı bir kağıt parçası olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla aile gelir belgesi, bir kimsenin aile bağı ile aynı ikamette birlikte yaşadığı kişilerin toplam gelirini gösteren belge şeklinde ifade edilebilir.

Aile gelir belgesi, aynı konutta ikamet eden aile bireylerinin gelirleri toplamında oluşmaktadır. Örneğin bir ailede anne, baba ve çocuk çalışıyorsa, bu ailenin geliri bu üç kişinin toplamıyla ölçülmektedir.

Aile Gelir Belgesi Hangi İşlerde Kullanılabilir?

Aile gelir belgesi, aynı konutta birlikte yaşayan aile bireylerinin toplam ödeme gücünü göstermektedir. Bu ödeme gücü sıkça şu iki alanda kullanılmaktadır: Borçlandırıcı işlemlerin onaylanmasında ya da devletin sosyal yardımlarından yararlanmasında.

Borçlandırıcı işlemlerin onaylanması, banka kredileri için önem arz etmektedir. Bankalar kişinin gelirinin kredi taksitlerini ödemede yetersiz kalabileceği kanaatinde ise ailede çalışan diğer kişilerin gelir belgesini görmek isteyebilir. Bu durumda eğer aile bireylerinin toplam geliri kredi taksitleri için yeterli olacak ise bu kişiler, krediye kefil ya da garantör gibi sıfatlarla dahil edilerek kredinin tahsis edilmesi mümkün olmaktadır.

Devletin sosyal yardımlarından yararlanma için aile gelir belgesi şu açıdan önemlidir. Devletin sunduğu ücretsiz sağlık, gıda ya da para yardımı için aile gelirinin belirli limitin altında olması gerekmektedir. Bu gelir limiti belirlenirken aynı konutta yaşayan tüm aile bireylerinin gelirlerinin toplamına bakılmaktadır. Dolayısıyla ailenin toplam geliri, belirli limitin üzerindeyse bu aile devletin sosyal yardımlarından yararlanamayacak ya da örneğin kaymakamlıklara başvuru ile sağlanan genel sağlık sigortası sisteminden belirli bir ücret karşılığı yararlanabilecektir.

Aile Gelir Belgesi Nereden Alınır?

Ülkemizde tüm aile bireylerinin gelir durumunu gösteren bir sistem yoktur. Bu nedenle e-devlet aile gelir belgesi sorgulama gibi bir uygulama da bulunmamaktadır. Dolayısıyla aile gelir belgesi için ailede çalışan her bir birey çalıştıkları işyerlerinden maaş bordrosu almak ya da SGK’dan gelir durumunu gösteren belge almak zorundadır. Bu bağlamda maaş bordrosunu şu kanallardan biri ile elde edebilirsiniz:

  • Kamu çalışanları, Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan E-Bordro sistemi üzerinden aylık maaş durumunu gösteren belgeyi anında alabilirler. Benzer şekilde E-Devlet’e giriş yaparak hizmetler bölümünden maaş belgenizi alabilirsiniz.
  • Kendine ait işyeri olanlar yıllık kazanç durumlarını gösteren gelir vergisi beyannamesini gelir belgesi olarak sunabilmektedir.
  • İşçi olarak çalışanlar SGK’ya müracaat ederek ya da kendi işyerinden alacağı maaş yazısı örneği ile gelir durumunu gösterebilmektedir.
  • Faiz veya kar payı getirisi olanlar, hesaplarının bulunduğu bankaya giderek paranın bulunduğu hesabın vadesi, ne kadar anapara olduğu ve vade sonunda ne kadar getiri elde edileceğine dair bankadan alacakları belge, gelir belgesi yerine geçecektir.
  • Kira getirisi olanlar, kira sözleşmesi ve kiraya verilen yere ait tapu kaydı birlikte gelir belgesi niteliğindedir.

Aile Gelir Durum Belgesi Nasıl Alınır?   

Aile gelir belgesi almak için aynı konutta çalışan her bireyin ayrı ayrı gelir elde ettiği yerden belge alması gerekmektedir. Az önce de belirttiğimiz üzere, ülkemizde kişisel verilerin gizliliği nedeniyle aynı aile içerisinde yaşıyor olsa bile, o kişinin bu konuda verdiği vekalet olmadığı müddetçe, bir kimse giderek diğerinin maaş ya da gelir bilgisini öğrenemez.

Aile Gelir Belgesi Formu (Örneği) Nasıl Doldurulur?

Bazı devlet kurumları ya da bankalar, aile gelir belgesi yerine geçmek üzere şablon form hazırlamışlardır. Bu formları doğru ve eksiksiz olarak doldurmanız halinde bu belge, aile gelir belgesi olarak değerlendirilecektir.

Aile gelir belgesi formunda kişinin kendi gelir durumu yanında ayrıca aynı konutta yaşayan aile bireylerinin gelir durumunu yazabileceğiniz boşluklar bulunmaktadır. Bu boşluklara diğerlerinin gelir durumunu yazmanız, geliri olmayanları da geliri yok şeklinde belirtmeniz yeterlidir.

Özellikle kaymakamlıklara vereceğiniz aile gelir belgesi formu bu şekildedir. Hemen belirtelim ki, doldurmuş olduğunuz bu belgenin gerçekliği ilgili kurumlar tarafından ayrıca araştırılmaktadır. Dolayısıyla bilgilerin doğru yazılması sizin yararınıza olacaktır.

Aile Gelir Belgesi ile Ek Gelir Belgesi Aynı Şey Midir?

Aile gelir belgesi ile ek gelir belgesi aynı şeyler değildir. Aile gelir belgesi, aynı konutta birlikte yaşayan aile bireylerinin toplam gelirini gösteren belgeler toplamıdır. Buna karşın ek gelir belgesi, bir kimsenin sabit ve düzenli geliri yanında başka yerlerden ya da yatırımlarından elde ettiği geliri gösteren belgedir. Örneğin bankaya kredi başvurusu yaptınız. Gelir olarak da çalıştığınız işyerinden elde ettiğiniz maaşı gelir olarak gösterdiniz. Eğer bankaya gelir olarak gösterdiğiniz maaşınıza ek olarak kira geliri de göstermek isterseniz, buna ilişkin sunacağınız belgeler, ek gelir belgesi olarak adlandırılacaktır.

İlginizi Çekebilir: Banka kredileri için gelir belgesi hakkında detaylı bilgi edinmek ve gelir belgesi yerine geçen belgelerin neler olduğunu öğrenmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın