Akbank Axess Free Kredi Kartı ve Tüm Özellikleri

Aidatsız kredi kartı denilince Akbank kredi kartı yelpazesi içerisinde yer alan Akbank free kredi kartı seçeneği ile ön plana çıkıyor. Axess özellikli kredi kartı olması yanında free kredi kartı aidatsız kredi kartı olması ile kullanıcılar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Peki Akbank free kredi kartı başvurusu ve free kredi kartı özellikleri hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Bu yazımızda Akbank free kredi kartı hakkında sıkça sorulan sorular ve bu soruların cevapları hakkında bilgiler vereceğiz.

FREE KREDİ KARTI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN TEMEL BİLGİLER

Akbank’ın aidatsız kredi kartı olan free kart hakkında bilmeniz gereken temel bilgiler şu şekildedir:

Akbank Free Kredi Kartı Nedir?

Free kredi kartı, Akbank’ın aidatsız kredi kartı seçeneği ile sunduğu Axess özellikli bir kredi kartıdır. Halk arasında bedava kredi kartı olarak da ifade edilen aidatsız kredi kartı sayesinde kart kullanıcıları herhangi bir ad altında kart ücreti ödememektedir. Diğer kredi kartlarından yıllık olarak 70 TL – 250 TL arasında alınan para, free kredi kartında yoktur. Dolayısıyla free kart kullanıcıları, ekstra bir para ödemeden sadece kart ile yaptıkları harcamaları ödemekte ve ekstra bir ücret ödememektedir.

Akbank Free Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Akbank free kredi kartı başvurusu yapmak sadece 1 dakika sürmektedir. Başvuru için “webapp.akbank.com/Direkt-Kredi-Karti/EntryPoint.aspx” adresine giriş yapıyorsunuz. Karşınıza çıkan forma T.C. kimlik numaranızı, cep telefonunuzu ve aylık gelirinizi yazıyorsunuz. Başvuru sonucu 5 dk içinde cep telefonunuza mesaj olarak iletiliyor.

Benzer şekilde “www.kartfree.com/free/hemen-basvur” adresine giriş yapıp ad, soyad, cep telefonu ve T.C. kimlik numarası bilgilerini girerek anında başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Bu başvuru yolu dışında en yakında Akbank şubesine giderek kredi kartı başvuru işlemini kısa süre içinde tamamlayabilirsiniz.

Akbank Free Kredi Kartı Kimler Alabilir?

Free kredi kartı alabilmek için Akbank’ın aradığı temel koşullar şöyledir:

 • 18 yaşını tamamlamış olmak.
 • Kredi kartı borcunu ödeyebilecek ortalama gelire sahip olmak.
 • Kredi kartı ya da kredi ödemeleri nedeniyle bankalarla sorun yaşamamış olmak.
 • Kredi notu düşük olmamak. Bu anlamda en az 1100 puan aranmaktadır.
 • Kredi sicili bozuk olmamak.

Akbank Free Kredi Kartı Başvurum Nerede ve Hangi Aşamada?

Akbank free kredi kartı başvurusu yaptınız. Ama henüz kredi kartı elinize geçmedi ya da kartınızın nerede olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Kredi kartı başvurusunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için yapmanız gereken şunlardır:

 • İnternet bankacılığına giriş yaparak başvurunuzun nerede olduğunu anında görebilirsiniz.
 • Akbank’ın en yakın şubesine giderek kredi kartı başvurunuzun akıbetini anında öğrenebilirsiniz.
 • Akbank müşteri hizmetlerini arayarak free kredi kartı başvurusunun ne aşamada olduğu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Akbank Free Kredi Kartı Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Free kredi kartınız geldiğinde şifre oluşturmanız gerekmektedir. Daha önceki uygulamalarda bankalar kart ile birlikte şifre de göndermekteydi. Ancak günümüzde bankalar güvenlik gerekçesi ile bu uygulamadan vazgeçmiş durumdadır. Peki Akbank kredi kartı şifre alma işlemi için ne yapmamız gerekiyor?

Kredi kartı şifre işlemi için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz:

 • SMS ile Akbank free kredi kartı şifre alma: Cep telefonunuzun mesaj bölümüne “KKSIFRE” yazıp boluk bırakın ve kartınızın son dört hanesini yazarak 4425’e mesaj gönderin.
 • İnternet Bankacılığı ile kredi kartı şifre alma: Kullanıcı adı ve şifreni yazarak Akbank Direkt İnternet bankacılığına giriş yapıyorsunuz. Açılan sayfada kredi kartı işlemleri menüsü içerisinde şifre işlemlerini açıyorsunuz. Bu bölümde şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Şifre alma konusunda sorun yaşamanız halinde size en yakın Akbank şubesine gidebileceğiniz gibi 444 25 25 numaralı Akbank müşteri hizmetlerini de arayabilirsiniz.

Akbank Neo Kart ve Kredi Kartları şifre alma işlemi hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Free Kredi Kartı Limiti Ne Kadar?

Free kredi kartı limiti Akbank tarafından kişinin kredi notu ve gelir durumu dikkate alınarak belirlenmektedir. Bu anlamda Akbank free kredi kartı limiti en az 1000 TL, en fazla 20.000 TL’dir.

Free Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadar?

Kredi Kartları Yönetmeliği’ne göre tüm kredi kartları için asgari ödeme tutarı şu şekilde uygulanmaktadır:

 • Kart limiti 15.000 TL’ye kadar olan kredi kartları için dönem borcunun %30’u;
 • Kart limiti 15.000 TL – 20.000 TL olan olan kredi kartları için dönem borcunun %35’i;
 • Kart limiti 20.001 TL ve üzeri olan kredi kredi kartları için dönem borcunun %40’ı asgari ödeme tutarıdır.

Ayrıca yeni alınan bir kredi kartı için limite bakılmaksızın ilk yıl asgari ödeme tutarı dönem borcunun %40’ı şeklinde uygulanmaktadır.

AKBANK FREE KREDİ KARTI TEMEL ÖZELLİKLERİ 

Free kredi kartı, normal bir Axess kredi kartı ile neredeyse aynı özellikleri göstermektedir. Free kredi kartın en önemli özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Free Aidatsız Kredi Kartının Avantajları Nelerdir? 

Free aidatsız kredi kartının birçok avantajı bulunmaktadır. Bunları kısaca şöyle sayabiliriz:

 • Free kredi kartı için herhangi bir yıllık aidat ödemezsiniz.
 • Kart harcamalarınızdan chip para kazanırsınız.
 • Kira, aidat, okul taksiti, fatura gibi ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
 • Taksitli alışveriş yapabilirsiniz.
 • Peşin yaptığınız alışverişlerinizi sonradan taksitlendirebilirsiniz ya da taksit ödemelerinizi erteleyebilirsiniz.
 • Nakit avans çekebilirsiniz.
 • SMS ile anında 500 TL kredi alabilir ve bu parayı da en fazla 9 taksitle ödeyebilirsiniz.
 • Free bütçem ile kart harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Şimdi free kartın bu avantajlarını ayrı ayrı sorular halinde inceleyelim.

Free Kredi Kartı İçin Kredi Kartı Aidatı Öder Miyim?

Free kredi kartın en önemli özelliği, bu kart kredi kartı olmakla birlikte kart için herhangi bir ücret ödenmemesidir.

Free Kredi Kartı İle Yaptığım Harcamalardan Para Puan ya da Chip Para Kazanır Mıyım?

Free kredi kartı, Axess özellikli bir kredi kartıdır. Bu nedenle kredi kartı ile yaptığınız harcamalardan chip para adı altında para puan kazanabilir ve kazandığınız bu para puanları Axess veya Free üyesi işyerlerinde dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz. Ancak chip parayı nakit olarak almak imkanınız bulunmamaktadır.

Chip para kullanımı hakkında detaylı bilgi edinmek için bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Free Kredi Kartı İle Taksitli Alışveriş Yapabilir Miyim?

Bir ürün alacaksınız ancak peşin olarak ödemek bütçenizi sarsacak ise Free kart ile alışverişlerinizi taksitle yapabilirsiniz. Taksit miktarını Akbank kendisi belirlemektedir. Bu anlamda en az 3 ay en fazla 12 ay arasında değişen taksit miktarı ile free kart kullanıcıları rahat bir şekilde harcamalarını yapmaktadır.

Free Kart İle Peşin Alışveriş Taksitlendirme Yapılır Mı?

Free kredi kartı ile tek çekim olarak yaptığınız alışverişlerinizi Akbank müşteri hizmetlerini arayarak 12 taksite kadar böldürebilirsiniz. Ancak bu şekilde taksitlendirme yaptığınızda alışveriş faizi işletildiğiniz unutmamalısınız.

Free Kart Üzerinden Otomatik Ödeme Talimatı Verilir Mi?

Free kredi kartı ile okul taksiti, fatura, kira, kredi kartı ödemeleri gibi belirli dönemlerde gerçekleşen ödemeleriniz için otomatik ödeme talimatı verilebilmektedir. Bu sayede ödemelerinizi geciktirmeden yapabilir ve faiz ödemek gibi yükümlülüklerden kurtulmuş olursunuz.

Free Kredi Karttan Taksitli Nakit Avans Çekebilir Miyim?

Free kredi kartı kullanıcıları, kredi kartına tanımlanmış limit üzerinden diledikleri zaman ve Akbank ATM’lerinden nakit avans çekebilirler. Üstelik hiç bir evrak ve belgeye ihtiyaç olmadan, kefilsiz, gelir belgesiz ve formalitesiz bir şekilde nakit parayı alabilirsiniz. Aldığınız nakit avansı da taksitli bir şekilde ödeyebilirsiniz. Taksit sayısı 8 ve 12 şeklindedir.

Free Kredi Kartından SMS İle Para Alma İşlemi Nasıl Yapılır? 

Free kredi kartı kullanıcıları tek bir SMS ile 500 TL parayı anında alabilmektedir. Akbank SMS Para olarak da adlandırılan bu hizmetten yararlanmak için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Cep telefonunuzun mesaj bölümüne giriyorsunuz.
 • Mesaj bölümüne “PARA” yazıp boşluk bırakıyorsunuz ve daha sonra kartınızın son 6 hanesini yazıyorsunuz.
 • Bu mesajı 5990’a gönderiyorsunuz.

Mesajın ardından anında 500 TL para hesabınıza aktarılıyor. Aktarılan bu parayı 3 taksit halinde geri ödüyorsunuz. Eğer bu parayı 9 taksit halinde ödemek istiyorsanız “PARA”  yerine “PARA9” yazıyorsunuz.

Free Kredi Kartı İle Yurtdışında Alışveriş Yapabilir Miyim? 

Free kredi kartının içinde bulunan limit aynı zamanda yurtdışında yapabileceğiniz harcamalar için de kullanılabilmektedir. Eğer free kartınızla yurtdışında alışveriş yaparsanız, yapmış olduğunuz harcamaya ilişkin para birimi o günkü döviz kuru üzerinden TL’ye dönüştürülmekte ve kredi kartınıza TL cinsinden borç olarak kaydedilmektedir.

Free Bütçem Nedir ve Ne İşe Yarar?

Free bütçem, free kredi kartı kullanıcıları için Akbank’ın sağladığı bir harcama takibi ve kontrolü hizmetidir. Bu hizmete abone olanlar, kredi kartı harcamaları belirli bir miktara ulaştığında kendilerine uyarı mesajı gönderilmesini istiyorlar. Böylece free kart ile yaptığınız harcamalar bu miktara ulaştığında kart sahibine, harcamanın şu miktara ulaştığı şeklinde uyarı mesajı gönderiliyor.

Uyarı mesajı almanız için harcama tutarınızın toplamda en az 200 TL olması ve free bütçem uygulamasına katılmanız gerekiyor. Bunun dışında goda, benzin, restoran ya da bir başka sektörden yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerde SMS ile bilgilendirme mesajı gelmektedir.

Free Bütçem Hizmetinden Nasıl Yararlanabilirim?

Free bütçem servisine üye olmak ve uyarı mesajı almak için izlemeniz yapmanız gereken şudur:

 • Cep telefonunuzun mesaj bölümüne giriyorsunuz.
 • Mesaj kısmına “FREE BÜTÇEM” ve harcama yaptığınızda uyarı almak istediğiniz miktarı yazıyorsunuz.
 • Mesajı 4425’e gönderiyorsunuz.

Örneğin kart harcamalarım 425 TL’ye ulaştığında uyarı almak istiyorsam “FREE BÜTÇEM 425” yazıp 4425’e mesaj gönderiyorsunuz. Kart harcamanız bu rakama ulaştığında size bilgilendirme mesajı gelmeye başlıyor.

Free Bütçem Servisi Ücretli Midir?

Free bütçem servisinden yararlanmak ücretli olup SMS başı ücretlendirme yapılmaktadır. Bu ücret 0,65 TL’dir.

Free bütçem servisinden sadece Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom aboneleri yararlanabilmektedir.

Free Bütçem Sevisi İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Free bütçem servisini iptal etmek için kısa mesaj göndermeniz gerekmektedir. Bu anlamda şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Cep telefonunuzun mesaj bölümüne giriyorsunuz.
 • Mesaj kısmına “FREE BÜTÇEM İPTAL” yazıyorsunuz.
 • Mesajı 4425’e gönderiyorsunuz.

AKBANK FREE KREDİ KARTI KAMPANYALARI

Akbank free kredi kartı hem aidatsız hem de kampanyası bol olan bir kredi kartıdır. Akbank free kredi kartı kampanyaları her ay güncellenmektedir. Taksitli alışverişten indirimli alışverişe, bol chip para kazanma kapanyalarından artı taksitli kampanyalara varana kadar bol avantajlı imkan free kredi kartı ile sunulmaktadır. Üstelik kampanyalar Türkiye’nin en tanınmış markaları ile yapılan anlaşmalarla sunulmaktadır.

Güncel Akbank free kredi kartı kampanyalarını öğrenmek için “www.kartfree.com” adresine giriş yapabilir ve yüzlerce kampanya arasından size en uygun olanı seçerek avantajlı alışverişin keyfini çıkartabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Akbank Axess Kredi Kartı başvurusu hakkında detaylı bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster