Akbank Kimin, Ortakları Kimler?

AKBANK

Akbank kimin bankası ve kim kurdu sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Akbank Türkiye’de hizmet vermekte olan bir bankadır. Akbank tarihçesi ve Akbank ortakları hakkında bilgi almak için okumaya devam edebilirsiniz.

Akbank kuruluş yılı 30 Ocak 1948 tarihidir. Özel sermayeli bir ticaret bankası statüsünde kurulan Akbank’ın kuruluş yeri ise Adana’dır. Akbank’ın kuruluş amacı ise bölgede bulunan pamuk üreticileri için finansman desteği sunmaktır. Akbank sonrasında ilk şubesi ise İstanbul’da açmıştır. İlk şubesinin açılış tarihi ise 1950 yılında ve Sirkeci’dedir.

Akbank 1990 tarihinde ise halka açılmıştır. Yıl 1998 olduğunda ise ikincil halka arz ile uluslararası piyasada işlem görmeye başlayan Akbank, American Depository Receipt (ADR) piyasasında işlem görmeye başlayan bir banka olarak karşımıza çıkmaktadır.

Akbank bireysel ve özel bankacılık hizmetleri vermektedir. Ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı hizmetlerinden de yararlanmak mümkündür. Kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı gibi pek çok hizmet Akbank ile sunulmaktadır.

Akbank;

Aksigorta A.Ş

AvivaSA Emeklilik

Hayat A.Ş. adına sigorta acenteliği faaliyetlerini de yürüten bir bankadır.

Akbank’ı Kim Kurdu?

Akbank Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulmuştur. Akbank kuruluş yılı 1948 yılıdır.

Akbank tüm dünyada yer alan markalar arasında da önemli bir yere sahiptir. “Dünyanın en değerli 500 markası” arasında bulunan Akbank bu sıralama içerisinde 94. sırada yer almaktadır.

Akbank Açılımı

Akbank isminde yer alan AK kelimesinin pamuğu hatırlattığı düşülse de A ve K harflerini bir araya gelmesi Akbank Adana’daki Kayserililer Bankası ile oluşmuşturç Yani Adana ve Kayserililer kelimelerinin baş harfleri bir araya getirilmiş ve AKBANK markası oluşmuştur.

Akbank Sloganları, Akbank reklam sloganları ise şöyle;

-Sizin İçin

-Güveninizin Eseri

Akbank Hisseleri Kimin?

Akbank hisse senetleri kime ait diye bakıldığında ise %51,1 halka açıklık oranı ile BIST yani Borsa İstanbul’da işlem görmektedir.

Yurtdışında ise Banka’nın “Level 1” ADR depo sertifikalarının işlem gördüğü piyasa ise ABD’de OTCQX piyasasıdır.

Akbank 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla ABD Doları piyasa değerine sahip olan bir banka durumundadır.  9,2 milyar ABD Doları piyasa değerine sahip olan Akbank hizmet vermeye devam etmektedir.

Akbank ortaklık yapısı aşağıdaki görselden incelenebilir.

akbank ortakları

Akbank Şube Sayısı

Akbank faaliyetlerini İstanbul’da bulunan Genel Müdürlüğü ve Türkiye’deki 23 bölge müdürlüğü ile sürdürmeye devam etmektedir. Akbank’ın yurtiçinde bulunan şube sayısı 900’ün üzerindedir. Akbank 14.000’den fazla çalışanıyla pek çok ilde güçlü ve yaygın bir dağıtım ağına sahip olarak hizmet vermektedir.

Akbank Hizmet Kanalları

Akbank müşterilerine yalnızca geleneksel dağıtım kanallarıyla hizmet vermiyor. Akbank şubelerinden yapılan pek çok işlemi teknoloji kanalları ile de yapılmasına imkn veriyor. Böylece müşterileri her işlem için şubeye gitmek zorunda kalmıyor.

Akbank Direkt İnternet, Akbank Direkt Mobil, Çağrı Merkezi ile bir çok bankacılık işlemi yapılabiliyor. Ayrıca yaklaşık 4.150 ATM ile para yatırma, EFT, havale, para çekme gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Akbank 420.000’den fazla POS terminali ve diğer yüksek teknoloji kanalları aracılığıyla müşterilerine hizmet vermektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın