Akbank’ın Tarım Bankacılığı Kapsamında Verdiği Tüm Krediler

Akbank’ın Tarım Bankacılığı Kapsamında Verdiği Tüm Krediler: Ülkemizde son yıllarda tarımı destekleme projesi kapsamında bankaların bir çoğu tarım bankacılığı şeklinde yapılanmaya giderek özel birimler oluşturdu. Bu sayede tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu kredi desteklerinin sağlanması amaçlandı. Akbank da tarım bankacılığı birimi oluşturarak tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu kredileri sağlamaya başladı.

Bu yazımızda Akbank tarım bankacılığı kredileri kapsamında verilen kredi türlerinin neler olduğuna bakacağız.

Akbank Tarım Bankacılığı Kredisi Nedir? 

Tarım bankacılığı, tarım sektörünün ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla bu alanda uzmanlaşmış bir bankacılık anlayışıdır. Akbank tarım bankacılığı da tarım sektöründe ihtiyaç duyulan para desteğini sağlamak için oluşturulmuştur. Bu kapsamda Akbank, uygun faiz ve ödeme seçenekleriyle çiftçilik ve hayvancılık yapanlara kredi vermektedir. Traktör kredisinden hafif ticari araç kredisine, sera kredisinden arsa alım kredisine varana kadar bir çok alanda kredi vermenin yanında ayrıca bu kredilerin 60 aya kadar vadelerle ödenmesine de olanak tanımaktadır.

Akbank tarım kredilerinin en önemli özelliği, kredi ödemeleri konusundadır. Çünkü Akbank, kredi ödemelerinin ister aylık taksitler halinde isterlerse de hasat döneminde anapara ve faiz birlikte ödemek suretiyle yapılabileceği yönünde seçenek sunmaktadır.

Akbank Tarım Bankacılığı Kredilerinden Yararlanmak İçin Hangi Şartlar Gerekiyor? 

Akbank tarım kredisi için aranan şartlar şunlardır:

 • Kredi almak isteyen kişinin kredi notu düşük olmamalı. Bu anlamda aranan en düşük kredi notu 1100 puandır.
 • Kredi almak isteyen kişinin kredi sicili bozuk olmamalı.
 • Kredinin tarımsal amaçla kullanılması
 • Kredi almak isteyen kişinin ödeme gücü olduğuna dair belge sunması. Örneğin doğrudan destekleme primi ödeme makbuzu, tarla tapusu, varsa düzenli ödenen maaş bordrosu gibi belge.
 • Kefil sunulması. Akbank gerekli görmesi halinde kefil isteyebilmektedir.
 • Şayet tarım kredisi ile traktör, ekipman ya da ticari araç alınacak ise bunların krediye uygun olması.

Akbank Tarım Kredisine Başvuru İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Akbank tarım kredisine başvuru için istenen belgeler şunlardır:

 • Kredi alacak kişinin kimlik belgesinin fotokopisi
 • Ödeme gücünü gösterir belge. Örneğin maaş bordrosu, tarım gelirini gösterir belge, tarla ya da ev gibi taşınmazlara ait tapu fotokopisi, gelir vergisi beyannamesi gibi.
 • İkametgah belgesi
 • Çiftçi kayıt belgesi (kimi durumlarda istemeyebilir)
 • Kredi tarım kredisi ile traktör, ekipman ya da ticari araç alınacak ise bunlara ait proforma fatura veya ruhsat fotokopileri.
 • Arsa kredisi alınacak ise araziye ilişkin tapu fotokopisi.

Akbank Tarım Bankacılığı Kredileri Kapsamında Verdiği Krediler 

Akbank Tarım Bankacılığı kredileri aşağıdaki gibidir:

Akbank Tarım Bankacılığı Ürün Ön Finansman Kredisi

Ürün için tohuma veya fidana, bunları yetiştirmek için ekipmana, sulamaya ve ilaçlamaya ihtiyaç duyulmasının yanında bir de ürünlerin ekiminden toplanmasına kadar geçen sürede işçiye ihtiyaç olduğu bir gerçektir. Tabi bunların finanse etmek için de nakit para gerekiyor. İşte Akbank ürün ön finansman kredisi ile ürünün ekiminden hasadına kadar geçen süre içinde ihtiyaç duyulan tohum, gübre, ilaç, sulama ve işçilik maliyetlerini karşılamaya yönelik kredi imkanı sunmaktadır.

Akbank ürün ön finansman kredisi ile krediyi çekiyorsunuz. Ödemeyi ise dilerseniz taksitler halinde dilerseniz vade sonunda anapara ve faizi toplu olarak yapabiliyorsunuz. Uygun ödeme ve faiz koşullarıyla ön finansman kredisi, tarım işiyle uğraşanlara çok yararlı olacaktır.

Akbank Tarım Bankacılığı Sera Kredisi   

Seracılık, tarımsal üretimde çiftçiye büyük kolaylık sağlayan ve mevsimlerin olumsuz etkisinden ürünleri koruyarak ürün rekoltesini arttıran bir yöntem olarak ortaya çıktı. Seracılık ülkemizde de oldukça yaygın bir hal aldı. Ancak sera alanının kurulması ya da mevcut seraların bakımları önemli maliyet tutabilmektedir. Özellikle ekim zamanında sera kurulumu ya da bakımı için gerekli masraflar, çiftçiyi zor durumda bırakabilmektedir. Akbank sera kredisi, sera kurulumu ya da mevcut seranın bakımı ve genişletilmesi amacına yönelik olarak ihtiyaç olan finansman desteğini sağlamak üzere çıkartılmış kredi türüdür.

Akbank sera kredisi ile yeni bir sera kurabileceğiniz gibi mevcut seranızın bakımını veya genişletilmesini yapabilirsiniz.

Akbank sera kredisi 60 ay vade ile verilmektedir. Ödemeler aylık eşit taksitler halinde olabileceği gibi hasat döneminde toplu olarak (anapara ve faiz) ödeme yapabilirsiniz.

Akbank Tarım Bankacılığı Arsa Alım Kredisi

Akbank arazi veya yeni bir tarla alımları için arsa alım kredisi adı altında bir kredi imkanı sunmaktadır. 60 ay vade ile sunulan bu kredi sayesinde yeni bir arazi alarak örneğin çiftlik kurabileceğiniz gibi yeni bir tarla alarak daha geniş arazilerde ekim yapma imkanına kavuşabilirsiniz.

60 ay vade ile sunulan arsa alım kredisi, aylık eşit taksitler halinde ödenebileceği gibi dilerseniz hasat döneminde toplu olarak da (anapara ve faiz) ödeyebilirsiniz.

Akbank arsa kredisi kullanılması halinde satın alınacak araziye Akbank lehine ipotek konulmaktadır. Bu ipotek kredinin ödenmesi ile birlikte kaldırılmaktadır.

Akbank Tarım Bankacılığı Damla Sulama Kredisi

Tarımsal faaliyette iyi ürün alabilmek için sulama teknikleri çok önemlidir. Doğru bir sulama tekniği ile hasadınızı beklenenin çok üstünde almanız yanında enerji tasarrufu sağlayarak maliyetleri düşürmeniz sürpriz olmayacaktır. Son yıllarda sulama konusunda önemli bir gelişme olan damla sulama tekniği sayesinde, bugün pek çok çiftçi düşük maliyetle yüksek rekolteli ürünler almaktadır.

Damla sulama tekniği, ekim yaptığınız araziye belirli yöntemlerle döşenen borulardan suyun belirli bir hızla akması sağlanmaktadır. Bu nedenle damla sulama sisteminin bu işin uzmanları tarafından kurulmasını gerektirmektedir. Damla sulama sisteminin kurulması ise maliyet istemektedir.

Akbank damla sulama kredisi sayesinde, damla sulama sistemini kurmanız çok kolay. 36 ay vade ile sunulan bu kredi ile toplu olarak alacağınız kredi ile damla sulama sistemini kurdurabilirsiniz. Kredinin ödemesini ise ister aylık taksitler halinde isterseniz de vade sonunda hasat dönemi geldiğinde anapara ve faizi birlikte tek seferde ödeyebilirsiniz.

Akbank Tarım Bankacılığı Traktör Kredisi

Çiftçilikle uğraşan kişilerin ürünlerin taşınmasından tarlanın sürülmesine varana kadar her alanda traktörden yararlandıkları bir gerçektir. Traktör bugün için çiftçilerin vazgeçilmez tarım aracıdır. Ancak bugün için bir traktör almanın maliyeti düşünüldüğünde bir çiftçinin tek seferde ödeme yaparak traktör alması çok zordur. Bu nedenle traktör kredisi çiftçiler için son derece önem arz etmektedir.

Akbank sıfır (0) ve ikinci el traktör alımları için uygun koşullarda kredi imkanı sunmaktadır. Akbank’ın anlaşmalı olduğu markalardan alınacak traktörler için uygun faiz oranlarıyla traktör kredisi verilmektedir.

Akbank traktö kredisi, 60 ay vade seçeneği ile sunulmaktadır. Traktör kredisini ister aylık eşit taksitler halinde ödeyebilir isterseniz de hasat dönemi geldiğinde anapara ve faiz birlikte tek seferde ödeme yapabilirsiniz.

Traktör kredisinin miktarı traktörün 0 km mi yoksa ikinci el olduğuna göre değişmektedir. 0 km traktörler için traktörün proforma faturada yazan değerinin %80’ine kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. İkinci el traktörler için ise traktörün kasko değerinin %60’ına kadar kredi verilebilmektedir.

Akbank Tarım Bankacılığı Tarımsal Ekipman Kredisi

Tarımsal üretimde tohumun ya da fidenin toprakla buluşmasından ürünlerin hasadına varana kadar süreçte bir çok ekipmana ihtiyaç duyulabilmektedir. Biçer döver makinesi, ağaç silkeleme makinesi, fide dikim makinesi, kök bitki toplama makineleri gibi ekipmanlar tarımsal üretim için son derece önemli araçlardır. Ancak tarımsal ekipman almak ayrı bir maliyet istemektedir. Genelde bu ürünler peşin parayla satılmaktadır. Bu durumda tarımsal ekipman almak da çiftçi için zor olmaktadır.

Akbank tarımsal ekipman kredisi ile ihtiyaç duyulan 0 km veya ikinci el tarımsal ekipman alımlarına uygun faiz oranları ile kredi imkanı sunmaktadır. Böylece tarımsal ekipmanlarınıza peşin para ödemek zorunda kalmadan küçük taksitler halinde ihtiyaç duyduğunuz ekipmanları alabilirsiniz.

Akbank 60 aya varan vade seçeneği ile tarımsal ekipman kredisi sunmaktadır. Aldığınız krediyi, ister aylık taksitler halinde isterseniz de hasat döneminde anapara ve faizi ile birlikte tek seferde ödeyebilirsiniz.

Akbank tarımsal ekipman kredisi, tarımsal ekipmanın 0 km ve ikinci el olmasına göre farklı miktarda verilmektedir. 0 km ekipmanlar için proforma fatura değerinin %80’ine kadar, ikinci el ekipmanlar için ise kasko tutarının %60’ına kadar kredi imkanı sunulmaktadır.

Akbank Tarım Bankacılığı Hafif Ticari Araç Kredisi

Tarımla uğraşanların özellikle ürünlerini taşımak ya da işçilerini bir yerden bir yere götürmek için doblo, panelvan gibi hafif ticari araçlara ihtiyaç duymaktadırlar. Ancak bu tür araçların tek seferde parasını ödeyerek almanın zorluğu da ortada. Akbank hafif ticari araç kredisi sayesinde tarımla uğraşan çiftçilerimiz uygun koşullarda araçlarına kavuşabiliyor.

Akbank hafif ticari araç kredisi, 60 ay vade ile sunuluyor. Kredi ödemeleri aylık taksitler halinde yapılabildiği gibi dilerseniz hasat döneminde anapara ve faiz ile birlikte tek seferde ödeme yapılabiliyor.

Akbank hafif ticari araç kredisi, aracın 0 km ve ikinci el olmasına göre farklı miktarda verilmektedir. 0 km ticari araçlar için proforma fatura değerinin %80’ine kadar, ikinci el eticari araçlar için ise kasko tutarının %60’ına kadar kredi imkanı sunulmaktadır.

Akbank Tarım Bankacılığı TMO Makbuz Kredisi

Akbank Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile “Makbuz Senedine Dayalı Kredi” anlaşması yaptı. Bu anlaşmayla birlikte TMO’ya teslim edilen ürünler karşılığında alınan makbuz senedi ile artık Akbank’tan kredi kullanabilirsiniz. Peki makbuz senedine dayalı kredi nasıl kullanılır?

Bildiğiniz üzere çiftçiler ürünlerini TMO’ya satabiliyor. Ancak TMO ürünlerin parasını anında ödemiyor ve belirli bir süre sonra ödenek geldiğinde ödemeleri yapıyor. Bu nedenle TMO, çiftçilere ürünlerini teslim aldıklarına ve yapılacak ödemeye dair bir makbuz veriyor. İşte çiftçiler bu makbuzlarını Akbank’a ibraz ederek “Makbuz Senedi Karşılığında TMO Kredisi” kullanabilmektedir. Bu sayede çiftçi aslında devletten olan alacağını Akbank’a devretmekte ve alacağını daha önceden almaktadır.

Bu arada bir konuya daha değinmekte fayda var. Akbank TMO Neo kart sahibi olan çiftçiler, bu kartlarıyla Türkiye’nin herhangi bir yerinde bulunan Akbank ATM’lerinden TMO tarafından yatırılan paraları çekebiliyorlar.

Akbank Tarım Bankacılığı Kredilerine Başvuru Yapılabilecek Şubeler

Akbank Tarım Bankacılığı her şubede yoktur. Bu nedenle Akbank tarım kredilerinden yararlanmak için tarım bankacılığının uygulandığı şubelere başvuru yapmak gerekiyor.

Akbank Tarım Bankacılığı şubelerinin listesine ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın