Aktifbank N Kolay Bono Güvenilir Yatırım Aracı Mı?

Aktifbank N kolay bono yatırımı yapmak isteyenlerin yatırım öncesi merak ettiği konuların başında  N Kolay Bono güvenilir yatırım aracı olup olmadığı gelmektedir. N kolay bono yüksek faiz oranıyla yatırımcısının yüzünü güldürse de yatırımcılar N kolay bono devlet garantisi altında olup olmadığını ve yatırdıkları anaparayı aynen geri alıp alamayacakları şeklinde soruların cevabını merak etmektedir.

Bu yazımızda N kolay bononun devlet garantisi altında olup olmadığını ve N kolay bononun riskli bir yatırım olup olmadığı konularını ele alacağız.

N Kolay Bono Yatırımı Nedir?

N kolay bono yatırımı, Aktifbank’ın özel sektörden borçlanma karşılığı altında aldığı paraya yüksek faiz oranı verdiği bir sistemdir. Bu sistemde Aktifbank’a en az 200 TL en fazla 500.000 TL olmak üzere bono karşılığı para veriyorsunuz. Aktifbank da günlük, haftalık, aylık veya yıllık olmak üzere borç veren kişiye faiz vermektedir. Dolayısıyla buradaki ilişki banka hesabına para yatırmak ve bu hesap üzerinden faiz geliri almak değil; bono karşılığı borç vermekten ibarettir.

N kolay bononun en büyük avantajı, bonoya işlemiş olan faizi istediğiniz zaman alabilmesidir. Daha açık anlatırsak, N kolay bonoyu Aktifbank’a dilediğiniz zaman satabilirsiniz. Bunun üzerine banka bonoyu satın alıyor ve size işlemiş faizinizle birlikte anapara ödemesini yapıyor.

Aktifbank N Kolay Bono hakkında merak ettiğiniz diğer tüm konular için “Aktifbank N Kolay Bono Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey” isimli makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

N Kolay Bono Devlet Garantisi Altında Mıdır? 

N kolay bono yatırımcılarının merak ettiği soruların başında N kolay bono devlet güvencesi altında mıdır sorusu gelmektedir.

Devle garantisi sadece bankanızda bulunan mevduatlar için geçerlidir. Yani bankada vadeli ya da vadesiz hesapta tuttuğunuz para için geçerlidir. Oysa N kolay bono, mevduat hesabı değildir. Burada Aktifbank’a borç verilmesi ve verilen bu borcun bonoya bağlanarak faiz geliri elde edilmesi söz konusudur. Dolayısıyla N kolay bonoya yatırılan para devlet garantisi altında değildir. Bir başka ifadeyle n kolay bono bir mevduat ürünü olmadığı için TMSF kapsamında değildir.

N Kolay Bono Güvenilir Bir Yatırım Aracı Olabilir Mi?

N kolay bonoya yatırım yapacak olan kişiler, N kolay bononun devlet garantisi altında olmaması nedeniyle bu yatırımın güvenilir olup olmadığını da merak etmektedir.

Aktifbank, aktif sermayesi olan bir bankadır. Bu nedenle yatırımcılarının taleplerini karşılama kapasitesi de mevcuttur. Bono karşılığı vermiş olduğu faiz oranı, ekonomik gerçekler ve bankanın karlılığı ilkesi üzerine belirlenmektedir. Hal böyle olunca bankanın burada hata yapma beklentisi olmamalıdır. Ayrıca bankanın tüm işlemleri BDDK ve SPK tarafından anında denetlenmektedir. Bu açıklamalardan anlaşılacağı üzere N kolay bono yatırımı, kısa vadeli yatırımlar arasında tercih edilebilecek güvenilir bir yatırım aracıdır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın