Aktifbank N Kolay Bono Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Aktifbank N Kolay Bono Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey: N kolay bono, yüksek faiz getirisi ile son günlerde oldukça dikkat çeken yatırım aracı haline gelmiştir. Ancak farklı bir bankacılık anlayışla ortaya çıkan Aktifbank N kolay bono, bir taraftan yatırımcısının yüzünü güldürürken diğer taraftan dilediğiniz zaman paranızı ve faiz getirinizi alabilmeniz dolayısıyla yatırımcıya kolaylık sağlamaktadır. Peki N kolay kredi hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Bu yazımızda bir yatırım şekli olan N kolay bono hakkında merak edilen sorulara cevap ararken özellik N kolay bono yatırımının devlet güvencesi altında olup olmadığı ve güvenilir bir yatırım olup olmadığı konularına da inceleyeceğiz.

N Kolay Bono Nedir?

N Kolay Bono, Aktifbank tarafından sunulan ve yüksek faiz getirisi sağlayan bir yatırım aracıdır. N kolay bono ile paranız N Kolay Bono’da kaldığı süre boyunca paranıza günlük, haftalık ya da yıllık faiz getirisi sağlanmaktadır.

N kolay bononun diğer faiz getirisi sağlayan mevduat hesaplarından farkı, faiz getirisi elde etmek için paranızın zorunlu olarak belirli bir süre bankada beklemesine gerek olmamasıdır. Yani N kolay bono’dan çıkmak istediğiniz zaman faiz kaybı yaşamadan o güne kadar işlemiş olan faizlerinizi ve anaparanızı alarak N kolay bonoda çıkabilirsiniz.

N Kolay Bono Sistemi Nasıl İşliyor? 

Aktifbank tarafından N kolay bono olarak adlandırılan bu yatırım yönteminde, aslında banka size bono satışı yapıyor. Bono, faiz getirisi sağlayan ve hukukta kıymetli evrak olarak adlandırılan bir belgedir. Bono, elinizde durduğu müddetçe siz de bankadan faiz getirisi elde ediyorsunuz. Ancak hemen belirtelim ki Aktifbank size fiziki olarak bir belge teslim etmiyor; ama açmış olduğunuz hesap üzerinde bu bononuz görünüyor.

Bu açıklamadan anlaşılacağı üzere N kolay bono, bonoya bağlı faiz getirisi elde edilen bir sistemdir. Bu sistemin en önemli özelliği bonoyu dilediğiniz zaman satabilmeniz ve bonoyu sattığınızda da o ana kadar işlemiş faizlerle birlikte anaparayı da alabilmenizdir.

N Kolay Bono’dan Nasıl Yararlanabilirim?

N Kolay Bono’dan yararlanmak için yapmanız gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle “www.nkolaybono.aktifbank.com.tr” adresine giriyorsunuz.
 • N kolay bononun resmi internet adresine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki “kazanmaya başla” bölümünü tıklıyorsunuz.
 • Açılan ekranda size ait bilgileri giriyorsunuz. Bu bağlamda TC kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı giriyorsunuz. Gireceğiniz cep telefonu numarası daha sonra gönderilecek mesajlar için güvenliğiniz açısından size ait olmasına dikkat edin.
 • Bilgileri doldurduktan sonra formun altındaki kutucukları işaretleyin ve “kaydet ve ilerle” bölümüne tıklayın.
 • Açılan ekrana bildirdiğiniz cep telefonuna gelen şifreyi girin.
 • Açılan ekrana bu defa annenizin kızlık soyadı, kimlik seri sıra no, çalışma şekliniz,  e-posta bilgilerini giriyorsunuz ve “kaydet ve ilerle” butonuna tıklıyorsunuz.
 • Açılan ekrana bu defa sözleşmenin teslim edilmesini istediğiniz adresini giriyorsunuz ve “kaydet ve ilerle” butonuna tıklıyorsunuz.
 • Açılan sayfada”işlemi onaylıyorum” butonuna tıklayarak bilgilerinizi onaylıyorsunuz.
 • Açılan diğer sayfada ise Aktifbank ile sizin aranızdaki “N Kolay Bono Kullanım Sözleşmesini” onaylıyorsunuz.
 • Bu işlemin ardından internet şubesi şifresi oluşturacaksınız. Bunun için cep telefonunuza geçici bir şifre gelecek. Bu şifreyi giriyorsunuz. Ardından açılan sayfada güvenliğiniz için sizin bileceğiniz bir resmi tercih ediyorsunuz. Alttaki kutucuğu işaretleyip “devam” butonuna tıklıyorsunuz. Açılan ekranda kendi şifrenizi oluşturuyorsunuz.
 • Karşınıza çıkan yeni ekranda kişisel bilgilerinize ilişkin test yapmak isteyip istemediğiniz sorulacak. Bu testi dilerseniz yapmadan geçebilirsiniz.
 • Test ekranını geçtikten sonra bankacılık sözleşmesini onaylıyorsunuz. Bu son onaydan sonra “N Kolay Bono”dan yararlanmaya başlayabilirsiniz.
 • Dilerseniz oluşturduğunuz hesaba otomatik EFT talimatı da verebilirsiniz.

Aktifbank N Kolay Bono’dan nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için dilerseniz aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz.

N Kolay Bono’dan Kimler Yararlanabilir?

N Kolay Bono’dan yararlanabilmek için şu şartları taşımak gerekiyor:

 • TC vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamak.

Eğer N kolay bonoyu alacak olan bir şirket ise ticari şirketin Türkiye’de kayıtlı olması gerekiyor.

Yabancılar da N kolay bono alabilir. Yabancı olan birinin N kolay bono alabilmesi için Aktifbank müşterisi olması gerekiyor.

N Kolay Bono’da Anapara Kaybı Riski Var Mı?

N Kolay bonoda anaparanız korunmaktadır. Bu nedenle N kolay bono ile bir taraftan faiz geliri elde ederken diğer taraftan anaparanız da sabit kalmaktadır.

N Kolay Bono’dan En Az ve En Fazla Ne Kadar Alım Yapabilirim?

N Kolay Bono’dan alım yapabileceğiniz minimum tutar 200 TL’dir. Dolayısıyla N Kolay Bono için yüksek miktarlı alım yapabileceğiniz gibi asgari 200 TL’lik yatırım da yapabilirsiniz.

N kolay bonodan bir kişi birden fazla alım yapabilir. Ancak ister tek seferde isterse farklı farklı seferlerde bir kimse en fazla 500.000 TL’lik alım yapabilir.

N Kolay Bonoyu Ne Zaman Satın Alabilirim? (N Kolay Bono İşlem Saatleri)

N kolay bonoyu günün belirli saatlerinde satın alabilirsiniz. Bu anlamda N kolay bonoyu 09:30-16:30 saatleri arasında alabilirsiniz.

Eğer işlem saatini geçirirseniz vereceğiniz alım talimatı bir sonraki işgünü bono alım saatinde gerçekleşecektir. Bu durumda uygulanacak faiz  oranı, alım gününde geçerli olan faiz oranı olacaktır.

N Kolay Bonoyu Nereden Alabilirim?

N kolay bonoyu 09:30-16:30 saatleri arasında Aktifbank şubelerinden, internet şubesinden veya 0850 724 30 50 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak satın alabilirsiniz.

N Kolay Bono’ya Ne Kadar Faiz Uygulanıyor? (N Kolay Bono Faiz Oranları)

N kolay bono faiz oranı 2018 yılı itibariyle % 19,59’dur. Ancak bu faiz oranının ekonomik göstergelere bağlı olarak değiştiğini ifade edelim. Bununla birlikte uygulanacak faiz oranı bonoyu aldığınız tarihteki faiz oranı olup bonoyu satana kadar aynı oran uygulanmaktadır.

Faiz oranının diğer bankalara göre yüksek olmasının nedeni şubesiz ve dijital bankacılık uygulaması ile maliyetleri dürülmesi ve düşük maliyet sayesinde müşterilerine avantajlı teklifler sunabilmesinden kaynaklıdır.

N Kolay Bono’dan Elde Ettiğim Faizi Nasıl Görebilirim? (N Kolay Bono Faiz Hesaplama)

N kolay bonodan elde ettiğiniz faiz gelirini, Aktifbank internet şubesine veya Aktifbank mobil bankacılık uygulamasına hesabınızdan anlık takip edebilirsiniz. Bunun dışında elde ettiğiniz faiz gelirini Aktifbank’ın web sitesindeki hesaplama aracına veya internet şubesine giriş yaparak şu adımları takip etmek suretiyle de hesaplayabilirsiniz:

 •  Yatırım İşlemleri->N Kolay Bono->Bono Hesap Makinesi sekmesinden güncel faiz oranından kazanacağınız net getiriyi hesapla.

N Kolay Bono Alırken Herhangi Bir İşlem Ücreti Ödeniyor Mu?

N kolay bono alırken herhangi bir işlem ücreti ödenmemektedir. Bunun dışında N kolay bono sahibi olduğunuz sürece EFT ve havale gibi bankacılık işlemlerini de ücretsiz gerçekleştirirsiniz.

N Kolay Bono’dan Kazandığım Faiz Gelirini Ne Zaman ve Nasıl Alabilirim?

Elinizde bulunan N kolay bonoya ait faiz gelirini dilediğiniz zaman alabilirsiniz. Bunun için vadenin sonunu beklemeye gerek yoktur. N kolay bonoyu ne zaman satarsanız o ana kadar işlemiş faizleri alırsınız. Bu anlamda;

N kolay bonoya bağlı olarak elde edilen faiz gelirini alabilmeniz için elinizdeki bonoyu satmanız gerekmektedir. Bu bonoyu satmak istediğinizde banka, otomatik olarak bonoyu satın almaktadır. Böylece size hem anaparayı hem de o ana kadar birikmiş olan faizleri ödemektedir.

N Kolay Bonoyu Vadesinden Önce Satarsam Herhangi Bir Ceza Öder Miyim?

N kolay bononuzu dilediğiniz zaman ve herhangi bir ceza ya da başka bir ad altında masraf ödemeden satabilirsiniz. Bononuzu sattığınızda anaparanızı ve satım anına kadar işlemiş olan tüm faizleri de alabilirsiniz.

N Kolay Bononun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

N kolay bonoyu alan Aktifbank müşterileri aşağıdaki avantajlardan yararlanmaktadır:

 • N kolay bonoda işlemiş faizleri almak için vade sonunu beklemeye gerek yoktur. Dilediğiniz zaman bononuzu satıp faizini alırsınız.
 • N kolay bono sahibi olmanız halinde havale, EFT, hesap işletim ücreti gibi bankacılık masraflarını ödemezsiniz.
 • N kolay bonoda uygulanan stopaj daha düşük olduğu için daha fazla faiz geliri elde edersiniz.
 • N kolay bonoda diğer bankalara nazaran daha fazla faiz geliri elde edersiniz.

N Kolay Bono Devlet Güvencesi (Garantisi) Altında Mıdır?

N kolay bono aslında Aktifbank’ın özel sektöre borçlanma karşılığı altında aldığı paradır. Yani siz bono alarak aslında Aktifbank’a borç para veriyorsunuz. Aktifbank da bu borçlanma karşılığı size faiz ödüyor. Bu durumda bono aslında senetle borçlanmadan başka bir anlama gelmiyor. Dolayısıyla N kolay bono ile yapacağınız yatırım devlet garantisinde değildir. Bu yüzden banka, günün birinde iflas ettim, paraları ödeyemiyorum demesi halinde elinizdeki bononun karşılığını devletten alamazsınız.

N Kolay Bono Güvenilir Mi?

N kolay bono bir mevduat ürünü olmayıp bankanın borçlanma aracıdır. Bu nedenle N kolay bono TMSF kapsamında değildir. Yani bankanın iflas etmesi gibi nedenlerle bononun karşılığı anaparayı veya faizi ödeyemediği durumda devlet bu parayı size ödemek zorunda değildir. Bu durumda yapılacak tek şey banka hakkında icra takibi yapmaktır.

Bono yatırımı riski olan bir yatırımdır. Bu nedenle devlet güvencesinden yararlanarak faiz geliri elde etmek istiyorsanız bankaların vadeli mevduat hesaplarını ya da devlet tahvillerini satın alabilirsiniz. Ancak bunların faiz gelirlerinin düşük olduğunu belirtelim.

N Kolay Bono’dan Faiz Getirisi Elde Etmek Dinen Caiz Midir?

Dini hassasiyeti olan kişiler bonodan elde edilen gelirini İslami açıdan haram olup olmadığını merak etmektedir. N kolay bonodan elde edilen para faiz getirisi olduğu için dinen haramdır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster