Alkollü Araç Kullanırken Kaza Yaptım Kasko Ödeme Yapar Mı?

Alkollü Araç Kullanırken Kaza Yaptım Kasko Ödeme Yapar Mı: Alkollü araç kullanımında kaza halinde kasko şirketinin ödeme yapıp yapmayacağı konusu bu çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Ülkemizde milyonlarca araç trafikte seyir halindedir. Bu araçların her biri kurallara uyulmadığı müddetçe insanların mal ve canları için risk unsuru taşımaktadır. Dolayısıyla hız sınırı, araçların yolda birbirini takip mesafesi, işaret ve işaretçilere uyulması, alkollü araç kullanmama gibi temel trafik kurallarına uyulması ve bunda ihmal gösterilmemesi gerekiyor. Ancak çoğu zaman sürücüler trafik kurallarına riayet etmediği için trafik kazaları da kaçınılmaz oluyor. Nitekim alkollü şekilde trafiğe çıkan sürücülerin büyük çoğunluğunun kazaya karıştığı bilinen bir gerçektir. İşte alkollüyken kaza yapılması durumunda sürücünün hem kendi aracına hem de karşı tarafa maddi ve manevi yönden verdiği zararların sigorta şirketi tarafından karşılanıp karşılanmayacağı merak konusudur. Şimdi bu sorulara ve konuyla ilgili diğer konulara yakından bakalım:

Trafik Sigortası Alkol Sınırı Kaçtır?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde sürücülerin kaç promil alkole kadar araç kullanabilecekleri konusu düzenlenmiştir. Burada ikili bir ayrım yapmamız gerekiyor. Buna göre;

  • Hususi (özel) araç kullanan kişiler en fazla 50 promil alkole kadar araç kullanabilir. 50 promil ve üzerinde araç kullanılması halinde kişinin hem idari para cezası sorumluluğu hem de trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu dolayısıyla adli sorumluluğu söz konusu olmaktadır.
  • Ticari araç kullanımında ise her durumda alkollü araç kullanımı yasaklanmıştır. Yani taksi, dolmuş, minibüs, otobüs, kamyon, çekici gibi araçlarla yük veya yolcu taşıyan kişiler hiç bir şekilde alkollü araç kullanamazlar. Aksi halde ham adli hem de idari ceza sorumlulukları ortaya çıkacaktır.

Alkollü Kazada Kasko ya da Trafik Sigortası Ödeme Yapar Mı?

Yasal sınırın üzerinde alkollü olarak araç kullanma yasaktır. Ancak kimi zaman sürücüler tarafından bu yasal çiğnenmekte ve kaza durumunda da sigorta şirketinin ödeme yapması beklenmektedir. Peki gerçekten alkollü araç kullanan kişinin trafik kazası yapması durumunda sigorta şirketi ödeme yapacak mıdır?

Bu soruyu çeşitli ihtimallere göre cevaplamak daha doğru olacaktır:

Kazayı Yapan Kişi Yasal Sınırın Üzerinde Alkollü ve Kusurlu Olması Durumu

Kazayı yapan kişi hem yasal sınırın üzerinde alkollü hem de kazanın oluşumunda kusurlu ise kural olarak sigorta şirketi ödeme yapmayacaktır. Ancak bu konuda Yargıtay şunu söylemektedir: “Evet, kural olarak alkollü araç kullanan kişinin kazası dolayısıyla hem kendisine hem de karşı tarafa verdiği zarar yüzünden ödeme yapılmaz; ancak burada kazanın oluşumunda münhasıran alkolün etkisi olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer alkol dolayısıyla kişinin güvenli sürüş yeteneği ortadan kalkmışsa ve bu da kazanın oluşumunda ana etken ise sigorta şirketi ödeme yapmamada haklıdır. Buna karşın alkol münhasıran kazanın sebebi değil ise sırf sürücü alkollü diye sigorta ödeme yapamam diyemez. Bunun yerine sürücünün alkol kusuru oranında indirim yapılarak ödeme yapılmalıdır.”

Kazayı Yapan Kişi Yasal Sınırın Üzerinde Alkollü Ama Kazada Kusurlu Olmaması Durumu

Kazaya karışan sürücü alkollü olmakla birlikte kazanın oluşumunda herhangi bir kusuru olmadığı gibi alkolün de kazada bir etkisi yok ise sürücünün sırf alkollü olması, sigorta şirketinin ödeme yapmaması için bir neden değildir. Yani sigorta şirketi bu durumda ödeme yapmak zorundadır. Nitekim 2012 yılında Yargıtay vermiş olduğu bir kararında sürücünün alkollü olarak kaza karışması ancak bu kazada herhangi bir kusurunun olmaması halinde sigorta şirketinin ortaya çıkan zararı ödemesi gerektiğine hükmetmiştir.

Alkollü Araç Kullanma ve Sigorta Şirketinin Rücu Hakkı 

Alkollü araç kullanımı halinde sigorta şirketi kural olarak ödeme yapmamaktadır. Ancak kimi durumlarda sigorta şirketi alkollü kişinin yaptığı kaza nedeniyle ödeme yapabilmektedir. Benzer şekilde bazı durumlarda da Güvence Hesabı tarafından kazadan dolayı zarar gören kişiye ödeme yapılmaktadır. İşte iste sigorta şirketi isterse Güvence Hesabı karşı tarafın zararı için ödeme yapmış olsun, her iki durumda da alkollü olarak araç kullanan ve kaza nedeniyle zarara sebebiyet veren sürücüye rücu edilerek ödenen tazminat alkollü sürücüden alınacaktır.

Alkollü Araç Kullanımı Halinde Zorunlu Trafik Sigortası Ödeme Yapar Mı? 

Trafik sigortası, sürücünün karşı tarafa verdiği zararları karşılamaktadır. Yani trafik sigortası, kişinin kendi aracına verdiği zararı karşılamamaktadır.

Alkollü olarak araç kullanımı halinde eğer sürücü yasal sınırın üzerinde alkol almış, bu alkol nedeniyle güvenli sürüş yeteneği ortadan kalkmış, kazanın oluşumunda alkol münhasır etkiye sahip ise sigorta şirketi ödeme yapmayacaktır. Zaten sürücünün kusuru yok ise sigorta şirketinin ödeme yapma yükümlülüğü de doğmamaktadır.

Alkollü Araç Kullanımında Kasko Ödeme Yapar Mı?

Kasko, kişinin kendi aracına verilen zararları karşılamaktadır. Bir diğer ifadeyle trafikte ya da park halindeyken aracın zarar görmesi veya bedeni bir zararın ortaya çıkması durumunda kasko şirketi ödeme yapmaktadır.

Alkollü araç kullanırken sürücünün kaza yapması durumunda, eğer sürücü yasal sınırın üzerinde alkol almış, bu alkol nedeniyle güvenli sürüş yeteneği ortadan kalkmış, kazanın oluşumunda alkol münhasır etkiye sahip ise sigorta şirketi ödeme yapmayacaktır. Buna karşın alkollü olmakla birlikte kazanın oluşumunda sürücünün kusuru yok ise sigorta şirketi ödeme yapmak durumundadır.

Alkollü Trafik Kazası Yargıtay Kararlarından Nasıl Değerlendirilmektedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Yargıtay aslında ticari araçlarda sıfır promil, özel araçlarda ise 0.50 promil alkollü olup olmama hususuna bakmamaktadır. Yargıtay burada bir ölçüt getirmiştir. O da “güvenli sürüş yeteneği” kriteridir. Bu kritere alkollü araç kullanan kişinin alkol dolayısıyla güvenli olarak aracı kullanıp kullanamayacağı ve bu haliyle trafik kurallarına riayet edip edemeyeceği konularının nörolog bilirkişi vasıtasıyla tespit edilmesi gerektiğinin vurguladıktan sonra kazanın salt alkolün etkisiyle meydana gelip gelmediğinin belirlenmesi gerektiğinin altını çizmektedir.

Alkollü Araç Kullanımı İle İlgili Önemli Hatırlatma

Trafik krallarına uymak hem kendinizin için hem de başkalarının can ve mal güvenliği için son derece önemlidir. Bu nedenle alkollü araç kullanırken kaza halinde sigorta şirketi ödeme yapar mı sorusunu merak etmekten ziyade alkollü araç kullanmamaya özen göstermelisiniz. Zira alkollü araç kullanımı herkes için büyük tehlike yaratmaktadır.

Bu yazıyı okuyan değerli ziyaretçi, lütfen trafik kurallarına riayet edelim. Trafik kuralları hem sizin hem de sevdikleriniz için getirilmiş kurallar olduğuna dikkat edelim.

İlginizi Çekebilir: En uygun trafik sigortası veya kasko teklifi nasıl alınır sorusunun cevabını merak ediyorsanız bağlantıyı tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz. 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın