Altın Hesabı Nedir ve Nasıl Altın Hesabı Açılır

 

altın hesabı nasıl açılır

ve Nasıl Altın Hesabı Açılırziraat bankası altın hesabı, altın hesabı nasıl açılır garantiiş bankası altın hesabı nedir sorularınızın cevaplarını bulabilir, bazı bankaların altın hesapları hakkında yazımızdan bilgi alabilir ayrıca altın hesabı nasıl açılır öğrenebilirsiniz. Altın hesabı nedir ve altın hesabından para kazanmak yani altınlarınızın değer kazanması mümkün müdür yazımızdan bilgi alabilirsiniz. İşte bankaların altın hesapları ve altın hesabı hakkına bilmeniz gerekenler.

Altın Hesabı Nedir?

Altın, ülkemizdeki en büyük yatırım araçlarından birisidir. Altın, günümüzde açılan altın hesaplarıyla daha da cazip bir yatırım aracı haline geldi. Altın hesabı nedir? Konulu makalemizde öncelikle altın hesabının ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Bankaların altın hesaplarıyla biriktirdiğiniz altınları fiziki olarak açtığınız altın hesabınızda biriktirebilirsiniz. Açtığınız altın hesabınızda ziynet eşyalarından platine, gümüşten her türlü altına kadar kuyum olarak kabul görmüş tüm altınlarınızı hesabınızda biriktirebilirsiniz.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak isteyenlerin öncelikle banka şubelerine gitmesi gerekmektedir. Bankanın altın eksperleri, belirlenen gün ve saatlerde altın hesabı açmak isteyen yatırımcıların için altınlarını değerini biçmektedir. Altın hesabı yatırımlarının bilezikten, kolyeye, yüzükten cumhuriyet altınına kadar tüm birikimlerinin değeri belirlenerek altın hesabı açılmaktadır. Altın hesaplarında ayrıca açılan hesapta faiz imkânı da verilmektedir. Faiz fırsatıyla beraber altınlarınız hesabınızda hem değerini kaybetmemekte hem de verilen faizlerle birlikte daha fazla değer kazanmaktadır.

Altın Hesabı Dezavantajları

Altın hesaplarının dezavantajları konusuna da değinecek olursak, dezavantaj olarak altın fiyatlarında oluşan dalgalanmalar sonucunda yatırımcıların altın alım ve satışında doğan farklar sonucunda fark ödemesi gelmektedir. Alım ve satım arasındaki bu farklar yatırımcıların en önemli dezavantajıdır.

Yatırımcıların yaşadığı bir diğer problem ise küresel piyasalardan kaynaklanan aksiyon alamama sorunudur. Yatırımcılar, bu konuda altın hesabını bozdurmak ya da yatırım yapmak istediğinde altın hesabı sunan bankaların mesai saatleri dışında hizmet verememesinden kaynaklı olarak fırsatlardan yararlanamamaktadır. Aynı zamanda riskler konusunda da bu durumdan kaynaklı olarak korunamamaktadır.

Altın hesabı olan bankalarda hesap açabileceğiniz bazı bankalar; Garanti Bankası, Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank örnek olarak gösterilebilir.

Garanti

Yaptığınız birikimleri altın olarak değerlendirmek istiyorsanız ve altınlarınızı gram altın olarak güenli bir şekilde bankada saklamak istiyorsanız Garanti Bankası;’ndan Vadesiz Altın Hesabı açtırabilirsiniz. Garanti Bankası’ndan açtıracağınız vadesiz altın hesabı ile altın alma ve satma işlemlerinizi Vadesiz TL hesabınızdan ya da USD hesabınız ile gerçekleştirebilirsiniz.

Vadesiz altın hesabınıza günün istediğiniz bir saatinde ulaşabilirsiniz. Ayrıca Garanti internet bankacılığı ile, Garanti şubeleri ile , Garanti Paramatik ile ya da 444 0 333 numaralı Alo Garanti ile altın hesabınıza ulaşabilirsiniz.

Garanti vadesiz altın hesabı açtırma için Garanti internet şubesini kullanabilir yada Garanti Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Vadesiz Altın Hesabı

Ziraat Bankası’nda altın hesabıyla ilgili iki adet hesap türü bulunmaktadır. Bu hesaplar

  • Ziraat Vadesiz Altın Hesabı
  • Ziraat Gram Altın İşlemleri

Gram altın hesabı ile vadesiz altın hesabı arasındaki farkı açıklamak gerekirse gram altın işlemleri saflık olarak 995/1000 değerine sahiptir. Vadesiz altın mevduat işlemleri için saflık  değeri 1000/1000 olan altınlar için işlem yapılmaktadır.

Ziraat Altın Hesabı açtırma için Ziraat internet şubesini kullanabilir ya da bankanın şubelerine gidebilirsiniz. İnternet bankacılığı ile altın hesabı açtırmak için Ziraat Bankası müşterisi olmalısınız. wap.ziraatbank.com.tr/ adresi ile Ziraat Cep şubesi’nden altın hesabı açtırabilirsiniz.

İş Bankası Vadesiz Altın Hesabı

Birikimlerinizi değerlendirmek için altın hesabını kullanmak isteyenler için kullanılabilecek bir hesap türüdür. İstediğiniz zaman altın alıp istediğiniz zaman nakde çevirerek kullanabilirsiniz.

İş Bankası’ nın bu hesabında çalınma ya da kaybolma gibi bir risk durumu söz konusu değildir.

İş Bankası fiziki altın ile ilgili yapacağınız işlemlerde 3 gün önce bankaya bilgi vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü 5 kg’dan daha fazla olan altın talebiniz için İş Bankası Borsa’dan teslim alarak işleminizi gerçekleştirmektedir. Bu nedenle önceden bankayla iletişime geçmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

İş Bankası altın hesabı açtırma işlemini İş Bankası şubelerinden , İş Bankası internet şubesinden ya da İş Cep aracılığı ile oluşturabilirsiniz.

 

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster