Altınlarınızı Yastık Altında Tutmayı Bırakın Daha Fazla Kazanın

Altınlarınızı Yastık Altında Tutmayı Bırakın Daha Fazla Kazanın: Altınlarınız bir birikimdir. Ancak bu birikimlerinizi “vadeli altın hesabı” ile değerlendirerek daha fazla altın sahibi olabilirsiniz.

Düğün, nişan, sünnet gibi kutlamalar sayesinde ya da gelirinizin bir kısmıyla altın elde ettiniz. Peki bu altınlarınızı herhangi bir ücret ödemeden ama hırsızlık ya da kaybolma gibi risklerle evinizde yastık altında mı tutmak istersiniz yoksa yıllık yüksek kiralar ödeyerek banka kasalarında mı altınlarınızı saklamak istersiniz. Peki ya size hem herhangi bir hesap işletim ücreti ödemeden altınlarınızı saklayabileceğiniz hem de altınlarınız üzerinden kazanç sağlayabileceğiniz bir hesap önersek hoşunuza gitmez mi? O halde yazımızın detaylarına bakmalısınız. İşte vadeli altın hesabına ait detaylar…

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı, altınlarınızı belirli bir vade ile bankada tutmanız karşılığında bankanın size önerdiği faiz oranı üzerinden getiri sağladığınız bir hesaptır. Vadeli altın hesabı aslında mantık olarak vadeli mevduat hesabından farklı değildir. Nasıl ki vadeli mevduat hesabında bankaya para yatırır ve bu para üzerinden faiz elde edersiniz, vadeli altın hesabında da bu paranın yerini altın almaktadır. Ancak unutmamak gerekiyor ki vadeli mevduat hesabına uygulanan faiz oranı ya da kar payı oranı ile vadeli altın hesabına uygulanan faiz ya da kar payı oranı aynı değildir.

Vadeli altın hesabının en önemli avantajı, altınlarınızın miktarında bir eksilme olmadan hem uygun faiz oranı üzerinden getiri elde etmeniz hem de altının değeri yükseldikçe para birimi karşısında da kazanç elde etmenizdir. Yani altınlarınız hem güncel değeri üzerinden kazanç hem de vadeli altın hesabı üzerinden getiri sağlamaktadır.

Vadeli Altın Hesabına Yatırdığım Altınlara Ne Olur?

Vadeli altın hesabına yatırdığım altınlarım aynen saklanıyor mu? Vadeli altın hesabı açtıranların merak ettiği en önemli soruların başında aslında vadeli altın hesabına yatırılan altınların aynen kalıp kalmadığı yönündeki bu soru gelmektedir.

Vadeli altın hesabına yatırılan altınlar, bankaya yatırdığınız gibi kalmamaktadır. Bu bilginin altını kalın çizgilerle çizmek gerekiyor. Örneğin elinizde 3 bilezik, 50 tane çeyrek altın, 2 tane altın seti olduğunu var sayalım. Bankaya gidip altın hesabı açmak istediğinizde, bankanın altın eksperi geliyor ve bu altınları 995 ya da 1000 ons ölçüsünde değerlendiriyor ve altınlarınızın saf altın olarak değerinin ne olduğunu ortaya çıkarıyor. Yani elinizdeki altınların gram karşılığı fazla olsa bile saf altın olarak daha düşük gramda çıkabilir. Daha sonra siz altını teslim ettiğinizde altın hesabınızda teslim ettiğiniz altınların saf altın olarak miktarı ne ise o görünüyor. Siz altın hesabınızı kapatmak istediğinizde banka size teslim ettiğiniz altınları değil, hesabınızdaki altın değeri ne ise bu değeri ya parasal olarak ya da gram altın olarak veriyor.

Bu anlatılanlar karşısında aklınıza şu soru geliyor. Bankaya teslim ettiğim altınlar nereye gidiyor? Sizin verdiğiniz altınlar banka tarafından hurda altın şeklinde değerlendiriliyor ve ya eritilerek saf altına dönüştürülüyor yani külçe altın yapılıyor ya da altın piyasasında satılarak parasal karşılığı bankaya aktarılıyor. Dolayısıyla sizin verdiğiniz altınlar bankada aynı şekilde muhafaza edilmiyor.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl İşliyor?

Altın hesabı açmak istediniz. Önünüzde iki seçenek bulunuyor. Ya elinizde fiziki olarak altın vardır ve bu altınları bankaya getirirsiniz. Ya da nakit para karşılığı gram altın alarak bu hesabı açtırabilirsiniz. Bu ikisini de ayrı ayrı anlatalım.

Elinizdeki Altınla Altın Hesabı Açılması

Elinizde ya birikimlerinizden ya da düğün, nişan gibi organizasyonlardan gelen altınlar olabilir. Bu altınları hesabı açacağınız bankaya götürürsünüz. Banka eksperi altının değerini saf altın cinsinden değerlendirir ve size gram karşılığı bir değer verir. Siz altınları teslim ettiğiniz hesabınızda gram cinsinden altın görünür. Şayet vade sonunda altın hesabındaki altınınızı almak istediğinizde, altının değeri ve miktarı, altınları bankaya yatırdığınız gündeki altının değerinden yüksek ise kar etmişsiniz demektir. Aksi halde zarar etmişsiniz demektir. Bu zarardan korunmak için korumalı fondan yararlanabilirsiniz.

Nakit Para İle Altın Hesabı Açılması

Elinizde nakit para var ise nakit para ile de altın hesabı açabilirsiniz. Bunun için bankaya gidip bir altın hesabı açtırıyorsunuz. Daha sonra almak istediğiniz altın miktarı kadar nakit parayı banka memuruna teslim ediyorsunuz. Banka memuru da nakit para karşılığı gram altını alarak hesabınıza yansıtıyor. Şayet altını aldığınız gündeki değeri, paranızı teslim alacağınız gündeki değerden düşükse kar ettiğiniz anlamına gelecektir. Yani altının değeri yükselmişse kar ettiniz demektir.  Aksi halde zarar etmişsiniz demektir. Bu zarardan korunmak için korumalı fondan yararlanabilirsiniz.

Vadeli Altın Hesabı Bankaların Faiz Oranları 

Ülkemizde bir çok banka altın hesabına sahiptir. Ancak bankalar çeşitli kampanyalarla farklı faiz oranı uygulayabilmektedir. Bu bağlamda vadeli altın hesabı faiz oranı 2018 yılı için aşağıdaki şekilde gösterebiliriz:

Banka Adı Altın hesabı faiz oranları
İNG Bank %2
Denizbank %2,50
Teb %2
Garanti Bankası %2,75
Odeabank %2
Akbank %0,80
Şekerbank %0,50
Halkbank %0,50
Ziraat Bankası %0,75
Abank %2
Odeabank %0,90
Şekerbank %0,50
Ziraat Bankası %0,75
İş Bankası %1,5
Burgan Bank %0,80
QNB Finansbank %1,50

En Karlı Vadeli Altın Hesabı Hangi Bankada?

Altın hesabı en iyi bankayı tespit ederken dikkat edilmesi gereken temel nokta uygulanan faiz oranı ve getirilen ek masrafların neler olduğudur. Dolayısıyla size ek maliyet getirmeyen ve faiz veya kar payı yüksek olan bankanın en iyi banka olması da kaçınılmazdır. Bu kriterler çerçevesinde 2018 yılı altın hesabı en iyi olan bankalara şunları örnek gösterebiliriz:

  • Denizbank
  • Garanti Bankası
  • TEB
  • İNG
  • İş Bankası

Vadeli Altın Hesabında Vadeyi Dilediğim Zaman Bozabilir Miyim?

Vadeli altın hesabının vadesinin dilediğiniz zaman bozmak çoğu zaman aleyhinize olmaktadır. Çünkü vadenin erken bozulması halinde biriken faiz ya da kar payı ödenmemektedir. Bununla birlikte bazı bankalar vadeli altın hesabındaki altının belirli bir miktarının alınması halinde vadeyi bozmamakta, sadece alınan altın miktarına karşılık gelen faizi ödememektedir.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli altın hesabı açmanız için yapmanız gereken mesai saatleri içerisinde şubeye gitmekten ibarettir. Ancak bazı bankalar sürekli olarak şubede altın eksperi tutmadığı için altın hesabı açtıracağınız bankaya gitmeden önce bunu sormanız ve randevu almanız yararınıza olacaktır. Bu anlattığımız elinizdeki fiziki altını teslim ederek altın hesabı açmanız içindir.

Nakit para ile altın hesabı açacaksanız şubeye gidebileceğiniz gibi bankanın mobil bankacılık ya da internet bankacılığı aracılığıyla şubeye gitmeye gerek kalmadan altın hesabını açabilirsiniz.

Bu konu bağlamında şunu da söylememiz gerekiyor. Vadeli altın hesabı açabilmek için bankalar minimum miktar belirlemiştir. Örneğin Garanti Bankası için en az 100 gr altın yatırmanız gerekiyor.

Altın Hesabı İçin Hangi Altınlar Kabul Ediliyor?

Altın hesabı açacaksınız ama hangi altınların banka tarafından kabul edildiğini bilmiyorsunuz? Endişe etmeye gerek yok. Altın olarak kabul edilen tüm birikimleriniz, altın hesabında değerlendirebilmektedir. Bu anlamda Cumhuriyet altını, çeyrek altın, gram altın, altın ziynet eşyalarınız altın hesabına yatırılabilir. Ama durun daha bitmedi. Satılması halinde paraya dönüştürülebilecek diğer değerli madenleriniz de altın hesabına yatırılabilmektedir. Örneğin gümüş, platin, elmas, yakut bunlardan birkaçıdır.

Bonus Bilgi

Altın hesabı ile ilgili aklınıza takılan birçok sorunun cevabını bulabileceğiniz “Altın Hesabı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey” başlıklı makalemizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın