Araç Sigorta Ücreti Geri Alma Hakkında 5 Önemli Konu

Ülkemizde trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Bunun yanında bazı kişiler araçlarına gelebilecek diğer zararlar için kasko yaptırabilmektedir. Ancak kimi durumlarda trafik sigortası veya kasko yaptıranlar, sigortalarını iptal etmeleri halinde ödemiş oldukları sigorta primlerini geri alma konusunu merak etmektedir.

Bu yazımızda araç sigorta ücreti olarak bilinen sigorta priminin geri alınıp alınamayacağı hususlarını inceleyeceğiz.

Trafik Sigortası ve KASKO Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, Karayolları Trafik Kanunu tarafından zorunlu hale getirilmiş sorumluluk sigortası türüdür. Trafik sigortası ile karayolu sayılan yerlerde meydana gelen trafik kazalarında kazaya karışan kişilerin kusuru oranında karşı tarafa verilen maddi ve manevi zararlar karşılanmaktadır. Trafik sigortası yaptırmak zorunludur. Trafik sigortasının resmi adı Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortasıdır.

Kasko sigortası ise bir kimsenin kendi aracını sigorta ettirmesi ve sadece karayolu sayılan yerlerde meydana gelen kazalar dolayısıyla ortaya çıkan zararların değil, sigorta poliçesi kapsamında kalan tüm zararların karşılandığı isteğe bağlı sigorta türüdür. Kaskı sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Bu isteğe bağlı bir sigortadır.

Trafik Sigortası veya Kasko Sigortası Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Trafik sigortası ya da kasko sigortası yaptırmanız durumunda prim adı altında bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu primi ödemediğiniz sürece sigorta korumasından yararlanmanız mümkün değildir. Bu nedenle sigorta yaptıranlar en azından sigorta priminin ilk taksitini ödemek zorundadır.Burada şu soru akla gelmektedir: sigorta yaptırdınız ve prim borcunuzu peşin olarak ödediniz ya da sigorta primini kredi kartına taksite böldürdünüz. Fakat bir süre sonra sigorta poliçenizi iptal ettirdiniz. Peki ödediğiniz sigorta ücretini geri alabilir misiniz?

Hemen soruya cevap verelim. Sigorta poliçesini iptal ettirdiğinizde sigorta korumasının gelmediği döneme ilişkin kısma ait sigorta primini geri alabilirsiniz. Örneğin 12 aylık sigorta yaptırdınız ve 3 ay geçti.  Bu sırada sigortanızı iptal ettirdiyseniz kalan 9 aya ait prim geri iade edilecektir. Ancak geçmiş 3 aylık prim ödenmeyecektir.

Bu konu bağlamında çok önemli bir hususu ifade etmemiz gerekiyor. Eğer sigorta sözleşmesinde sigorta sözleşmesinin iptal edilmesi halinde ödenmiş primlerin geri verilmeyeceğine dair madde varsa, bu durumda ne yazık ki ödenmiş primleri almanız mümkün olmadığı gibi prim borcunuz devam edecektir. 

Aracımı Sattım Sigorta Ücretini Geri Nasıl Alırım?

Araç satışı yapılması ve noterde devrin gerçekleşmesi halinde trafik sigortası ya da kasko sigortası iptal edilmektedir. Bu durumda aracı satın alan kişi 15 gün içinde trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Dolayısıyla bir önceki sigorta kendiliğinden iptal olduğu için sigorta ettiren trafik veya kasko sigortası ücretini geri alabilecektir. Ancak hemen belirtelim ki burada alınacak sigorta prim iadesi geçmiş aylara ait olmayıp araç satışından itibaren hesaplanacaktır. Yani işlemeyen günlere ait sigorta primleri geri alınabilir. Diyelim ki 12 ay süre ile trafik sigortası yaptırdınız. Ancak aracınızı sigortanın 4. ayında sattınız. Sigortadan alacağınız prim iadesi kalan 8 aya ilişkin olacaktır. 

Araç satışı halinde kasko veya trafik sigorta prim iadesi sigorta şirketi tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Ancak ödeme yapılmaması halinde sigorta yaptırdığınız acenteye giderek iade işlemini sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde sigorta müşteri hizmetlerini arayarak da bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Pahalı Olan Sigortayı İptal Ettirip Yeni Bir Trafik Sigortası Yaptırabilir Miyim?

Trafik sigortası yaptırdınız. Ya da kasko sigortası yaptırmış da olabilirsiniz. Ancak bir süre sonra başka sigorta şirketlerinden daha cazip teklifler alabilirsiniz. Peki böyle bir durumda bir önceki sigorta devam ederken yeni biri sigorta yaptırabilir ve önceki sigorta için ödemiş olduğunuzu primleri geri alabilir misiniz?

Elbette daha sonradan yeni bir sigorta yaptırabilirsiniz. Bu durumda geçerli olan birden fazla sigorta olacağı için bu durum çifte sigorta olarak adlandırılacaktır. Çifte sigorta halinde sigorta yaptıran kişi, yani siz, tercih edeceğiniz sigorta ile yolunuza devam edersiniz. Seçmediğiniz sigorta da iptal olur. Dolayısıyla sonradan yaptırdığınız sigortayı tercih ederseniz, bir önceki sigorta acentenize ya da şirketinize bilgi vererek poliçenin iptalini sağlayabilir ve ödediğiniz ancak işlememiş günlere ait sigorta primlerinizi geri alabilirsiniz. 

Trafik Sigortası Prim İadesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternetten trafik ya da kasko sigortası prim iadesi hakkınızın olup olmadığını sorgulayabileceğiniz merkezi bir ekran bulunmamaktadır. Bu nedenle sigorta şirketlerinin yetkili acentelerine giderek sorgulama işlemini yaptırabilirsiniz. 

“Görüş, öneri, talep ve sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazın. Uzmanlarımız en kısa süre içinde cevaplasın.”

İlginizi Çekebilir: Trafik sigortası hakkında bilmeniz gereken çok önemli konular için hemen bağlantıya tıklayın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın