Araç Üzerine Rehin Konularak Kredi Çekilir Mi?

Araç Üzerine Rehin Konularak Kredi Çekilir Mi: Bankaya kredi başvurusunda bulunan kişiler kredi notu, kredi sicili, kefil gösterememe, gelir belgesi sunamama gibi nedenlerle kredi alamamaktadır. Bu durumda bankalar, belirli ve değeri olan teminat gösterme karşılığında kredi kullandırabileceklerini müşterilerine ifade etmektedir. Bu anlamda bir malvarlığı değeri olan araç üzerinden kredi çekme işlemi yapılıp yapılmayacağı merak konusu olmaya başlamıştır. Sizler de araç üzerine kredi çekilip çekilemeyeceği konusunu merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Araç Üstüne Kredi Çekme Ne Anlama Gelmektedir?  

Araç üstüne kredi çekme, hukuk ve ekonomi anlamında rehin karşılığı kredi almak demektir. Rehin karşılığı kredi ise bir kimsenin taşınır olarak kabul edilen araba, kamyon, tır,  tekne gibi bir yerden bir yere götürülebilen, sicile kaydı mümkün ve kıymeti olan eşyalar üzerine alacaklı lehine şerh konularak alınabilen kredi demektir. Örneğin bir kamyonunuz var ve kredi almak istiyorsunuz. Banka kamyonunuzun değerini tespit ederek, alınabilecek kredi miktarını hesaplar. Siz krediyi aldığınız zaman banka da kamyonun üzerine rehinlidir şerhini koyar. Böylece kamyon sahibi, kamyonu başkasına satsa bile araç rehinli olarak devredileceği için araç kimde olursa olsun, kredi borcu ödenmez ise banka kamyonu icra yoluyla sattırarak alacağını tahsil eder.

Rehin karşılığı kredinin en önemli avantajı, az önce örnekte de açıkladığımız üzere, kredi borcunun ödenmemesi halinde alacaklı bankaya aracı sattırarak alacağını tahsil etme hakkı tanımasıdır. Araç üzerindeki rehin, alacaklının izni olmadan kaldırılamayacağı için araç bir başkasına satma, bağışlama gibi bir yolla devredilse dahi araç rehinli olarak devredilmiş olacaktır. Bu durumda aracı rehinli olarak alan kişi, borçlunun borcunu ödememesi durumunda aracın icra yoluyla satılmasına da razı olacak demektir.

Araç Üzerine Kredi Çekmenin Şartları

Araç üzerine kredi çekebilmek için bir takım şartların yerine getirilmesi zorunludur. Bu zorunluluk aslında bankanın alacağını teminat altına almak istemesinden kaynaklanmaktadır. Bu araç üzerine rehinli kredi çekilebilmesinin koşulları şöyledir:

 • Araç en fazla 10 yaşında olmalıdır: Banka, rehinli olarak verdiği aracın, kredi ödeme süresi içerisinde kasko yapılmasını zorunlu tutmaktadır. Kasko firmaları ise 10 yaşından büyük araçların kaskosunu yapmamaktadır. Bu nedenle bankalar üzerine kredi alınacak aracın 10 yaşından küçük olmasını istemektedir.
 • Araçta pert kaydı olmamalı: Pert kaydı olan aracın kasko değeri yoktur. Bu nedenle bu tür araçlara kasko yapılamamaktadır.
 • Araç trafik siciline kayıtlı olmalıdır: Üzerine kredi alınacak aracın trafik siciline kayıtlı ve trafikten men edilmemiş olması zorunludur.
 • Aracın kıymeti olmalıdır: Her aracın bir kıymeti bulunmakla birlikte buradaki aracın kıymetinden kasıt, aracın değerinin alınmak istenen krediyi karşılayabilecek değerde olmasıdır. Dolayısıyla ikinci el piyasası olmayan ya da çok düşük değere sahip araçlar üzerine kredi alınamamaktadır.
 • Kasko yapılabilen araçlardan olmalıdır: Üzerine kredi çekilecek aracın kasko yapılabilen bir araç olması gerekiyor.
 •  Gelir belgesi istenebilir: Banka alınan kredinin sorunsuz olarak zamanında ve tam olarak ödenmesini istemektedir. Bu nedenle teminatla kredi alınsa bile banka, gelir belgesi sunulmasını isteyebilir.
 • Kredi sicili bozuk olmamalı: Kredi sicili bozuk demek, bu kişinin kredi ödeme gücü yok ve riskli müşteri olduğu manasına gelmektedir. Bu nedenle kredi notu düşük olan kişilere kredi veren bankalar olsa da kredi sicili bozuk ve bu nedenle kara listede bulunan kişilere kredi vermemeyi tercih etmektedir.

Hangi Araçlar Üzerine Kredi Çekilebilir? 

Araç üzerine kredi alma koşullarında ifade ettiğimiz üzere, 10 yaşını geçmemiş, pert kaydı bulunmayan, trafik siciline kayıtlı, kıymeti olan ve kasko yapılabilen bir araç olması gerekiyor. Bunun dışında başka bir şart aranmadığı için bu nitelikteki her araç üzerine kredi çekilebilir. Bu manada aracın tüketicilerin kullandığı binek bir araç ya da ticari araç olmasının bir önemi yoktur. Dolayısıyla örnek olarak şu araçlar üzerine kredi çekilebildiğini söyleyebiliriz:

 • Binek tipi araba
 • Tır
 • Kamyon ve kamyonet
 • Dolmuş
 • Panelvan
 • İş makinaları ( forklift, buldozer, eskavatör…vs)
 • Deniz araçları (tekne gibi)

Başkasının Adına Kayıtlı Araç Üzerine Kredi Çekilebilir Mi?

Krediyi kullanacak kişi başka, rehin olarak gösterilecek aracın sahibi başka olabilir. Böyle bir durumda araç üzerinden kredi çekilebilmesi için aracın sahibinin araç üzerine rehin konulmasına ve kredi ödenmediğinde aracın icra yoluyla satılabilmesine izin vermelidir. Bu nedenle kredi evraklarında yer alan rehin evrakının araç sahibi tarafından da imzalanması zorunludur.

Aracın, oğlunuzun, kızınızın, babanızın, annenizin yani yakın ya da uzak birinin adına kayıtlı olması önemli değildir. Araç kimin adına kayıtlı ise bu kişinin araç üzerine rehin konulmasına muvafakat vermesi zorunludur. Dolayısıyla başkası adına kayıtlı olan araç üzerine kredi çekilebilir; ancak bunun için araç sahibinin izni gereklidir.

Araç Üzerine En Fazla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Aracım üzerine kredi çekmek istiyorum ama en fazla ne kadar kredi çekebilirim şeklinde soruyu sıkça duymuşsunuzdur. Sorunun cevabı aracın değeri ile yakından ilgilidir. Gerçekten bir banka araç üzerinden kredi verirken dikkat ettiği konuların başında da kredi borcu ödenmez ise aracın satımı halinde ele geçen para üzerinden kredi alacağı tahsil edilebilir mi edilemez mi sorusunun cevabı gelmektedir. Bu durumda banka, araç üzerinden kredi verirken aracın tamamına değil; ancak belirli bir kısmına kredi vermektedir. Kredinin miktarını da belirlerken aracın icra yoluyla satışını dikkate almaktadır. Bu kısmı biraz daha açık anlatalım.

Bir araç icra yoluyla satılacaksa açık arttırma yoluyla satış yapılır. Açık arttırmada ise aracın piyasa değerinin %60’ından satışa başlanır. Örneğin 100000 TL olan bir araç 60000 TL’den açık arttırmaya sunulur. Şayet ilk açık arttırmada araç satılmaz ise bu sefer ikinci açık arttırma yapılır ve araç bu defa piyasa değerinin %40’ından satışa sunulur. Yani örneğimizdeki araç bu defa 40000 TL’den açık arttırmaya sunulacaktır. Dolayısıyla icra yoluyla satışlarda aracın değerinin altında satılması ihtimali çok yüksektir.

Bankalar icra yoluyla yapılan satışlarda aracın gerçek değerinin altında satılma ihtimalinin yüksek olması ve hatta araç değerinin %40 oranından satışa sunulabileceğini düşünerek verilebilecek kredi değerini de buna göre hesaplamaktadır. Bu bağlamda bankalar araç eksper değerinin en fazla %40-50’si arasında kredi verebilmektedir.

Araç Üzerine Kredi Çekmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Araç üzerine kredi çekmek isteyen bir kimsenin bankaya sunması gereken belgeler şunlardır:

 • Kredi almak isteyen kişiye ait kimlik ya da kimlik yerine geçen belgenin fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Araç ruhsatı
 • Araç üçüncü kişiye ait ise bu kişinin araç üzerine rehin konulmasına dair muvafakati
 • Gelir belgesi

Bazı bankalar ait cep telefonu, su, doğalgaz gibi kullanımlara ait ve son 3 ayı içeren faturayı da isteyebilmektedir.

Araç Üzerine Kredi Nasıl Çekilir?

Araç rehin olarak gösterilmeye uygun ise bankaya kredi için başvurabilirsiniz demektir. Başvuru yapacağınız kredinin adı taşıt rehni karşılığı kredidir. Taşıt rehni karşılığı krediye başvuru yaparken işlem sırasıyla şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Kredi için başvuru ve başvuru evraklarının banka tarafından incelenmesi,
 • Rehin olarak gösterilecek aracın banka eksperi tarafından kontrolü, krediye uygunluğu ve aracın değerinin tespiti,
 • Aracın krediye uygun olması ve kişinin ödeme gücünün tespitiyle birlikte ön inceleme aşaması sona erer.
 • Ön inceleme aşamasını takiben, kredi sözleşmesinin imzalanması
 • Araç üzerine rehin şerhi konulması
 • Kredinin müşterinin hesabına aktarılması, aşamasıyla birlikte araç üzerine kredi çekilmiş olur.

Araç Üzerine Rehin Koyarak Kredi Veren Bankalar

Araç rehni karşılığında bir çok banka ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır. Bu bankalardan en çok tercih edilen 10 bankayı, verdikleri kredi miktarını, kredinin vadesi ve faiz oranlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Rehinli Kredi Vade Azami Kredi Miktarı Faiz Oranı
Vakıfbank 48 Ay Aracın değerinin %50’sine kadar % 1,65
TEB 48 Ay 50.000 TL % 2,2
Akbank 48 Ay 50.000 TL % 1,85
Denizbank 48 Ay 55.000 TL % 1,65
İş Bankası 48 Ay 50.000 TL % 1,59
Halkbank 48 Ay 50.000 TL % 1,63
Garanti Bankası 48 Ay 40.000 TL % 1,65
Yapı Kredi Bankası 48 Ay 100.000 TL % 1,77
Odeabank 48 Ay 100.000 TL % 1,98
Ziraat Bankası 48 Ay 100.000 TL % 1,67

**Burada yer verilen kredi miktarları bankaların ihtiyaç kredilerine uyguladıkları üst limittir. Banka dilerse bu miktarlarda değişiklik yapabilir.

Araç Rehinli Kredi Veren Bankalar Hakkında Önemli Hatırlatma

Araç rehinli kredi başvurularında bankalar faiz oranı ve verebilecekleri kredi miktarlarında değişiklik yapabilmektedir. Bu nedenle kredi başvurusu yapacağınız dönemde tekrar bilgi almanız yararınıza olacaktır. Ayrıca bir bankanın yüksek faiz ile kredi vermesi, bu kredinin dezavantajlı olduğu kanısını uyandırmasın. Kredi alırken diğer masrafları da göz önünde bulundurup buna göre maliyet hesabı yapmalısınız. Örneğin sigorta masrası, vergi, faiz miktarı, kredinin ödeme süresi bu maliyetleri etkileyecek önemli kalemlerdir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Tüm yorumları göster

Bir cevap yazın